Zostań już na zawsze

Okładka książki Zostań już na zawsze Ilona Gołębiewska
Okładka książki Zostań już na zawsze
Ilona Gołębiewska Wydawnictwo: Muza literatura obyczajowa, romans
Muza
2023-07-19
2023-07-19
literatura polska

Życiowe wybory... Każdy z nas przed nimi staje... Zupełnie tak samo wygląda sytuacja Kamili Bardo. Rusza w świat w dość młodym wieku. Nie zawsze podejmuje w życiu dobre decyzje, W efekcie musi uciekać przed przeszłością oraz ludźmi, z którymi się związała. Jednak los potrafi sobie zadrwić - nieudany związek, problemy w pracy... wszystko to powoduje, że życie Kamili zatacza koło... Dom i rodzina, czyli wszystko przed czym kiedyś uciekała, dziś przynosi ulgę i ukojenie... No i oczywiście miłość 😉
Kolejna, pełna emocji i ciepła, powieść umiejscowiona w Budlewicach, na Mazurach. Ciekawa, wielowątkowa fabuła. Realni i prawdziwi bohaterowie oraz ich problemy.
Piękna historia, która zmusza czytelnika to zastanowienia się nad własnymi życiowymi wyborami...

„Zostań już na zawsze” to trzecie spotkanie z bohaterami rodziny Bardo. Tym razem poznajemy tajemnice najmłodszej z sióstr – Kamili.

Co takiego wydarzyło się kilkanaście lat temu, że zaraz po maturze Kamila opuściła swój rodzinny dom i wyjechała zagranicę w poszukiwaniu lepszego życia? Ale, czy to życie było takie cudowne? Zmierzenie się z brutalną rzeczywistością nie było łatwe, tym bardziej, że można było liczyć jedynie na siebie.

Kilka lat później Kamila wraca do Warszawy i podejmuje pracę w korporacji, gdzie bardzo szybko pnie się po szczeblach kariery, a jej praca zostaje doceniona przez szefostwo. Niestety przez to, że jest piękną i zdolną kobietą, bardzo szybko staje się ofiarą mobbingu przez swojego przełożonego. W dodatku życie prywatne z partnerem, z którym mieszka również zaczęło się sypać. Kiedy Hubert traci pracę, staje się nieznośny i między nimi coraz częściej dochodzi do nieporozumień i kłótni. A żeby tego było mało, ktoś z przeszłości zaczyna przypominać o sobie i szuka dziewczyny, a tego właśnie najbardziej się bała. Że przeszłość zapuka do drzwi.

Kim jest tajemniczy mężczyzna? Co takiego wydarzyło się w przeszłości? I czy powrót do domu, będzie najlepszym rozwiązaniem? A może czas najwyższy zamknąć drzwi przeszłości i otworzyć się na nowe? Bo los szykuje coś niezwykłego? Tylko czy Kamila znajdzie w sobie tę odwagę, by spróbować?

Po raz kolejny Ilona Gołębiewska zabrała nas do pięknych Budlewic na Mazurach. Po raz kolejny odkryła karty pełne tajemnic związanych z rodziną Bardo. W poprzednich tomach poznaliśmy przeszłość Otylii – matki rodzeństwa, która była bardzo wymagająca i nieznośna, jej syna Wiktora oraz średniej córki Julii. Tym razem poznamy tajemnice najmłodszej z sióstr Kamili. Każdy z bohaterów ma jakąś tajemnice i problemy z którymi musi się zmierzyć. Nie jest łatwo wybaczyć innym, jeśli najpierw nie umie się wybaczyć sobie. I choć to ostatni tom, to jednak mam cichą nadzieję, że jeszcze autorka zdecyduje się wrócić do Budlewic. Bo fajnie było by odwiedzić ich rodzinny dom i poznać dalsze losy.

Spędziłam z książką przyjemnie czas. Czytało mi się ją niezwykle lekko i otuliła mnie niczym kocyk. Język, emocje, opisy miejsc i postaci bohaterów, sprawiły, że czytałam książkę z wielkim zaciekawieniem. I nawet nie wiem, kiedy tak szybko i przyjemnie upłynął mi przy niej czas.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Muza.

To już trzeci tom o rodzeństwie Bardo. W "Zaufaj swojemu sercu" poznaliśmy Wiktora Bardo, mieszkającego ze zgryźliwą starszą panią i uroczą córeczką.
W "Zakochaj się jeszcze raz" Julia wróciła po latach do Polski, by pojednać się z matką, której stan po udarze był ciężki.
W "Zostań już na zawsze" siostra Wiktora i Julii, Kamila Bardo, wraca w rodzinne strony po tym jak molestował ją szef.

Kamila, podobnie jak Julia, wcześnie uciekła z rodzinnego domu, bo ich matka była nie do zniesienia. Otylia zmieniła się po otarciu się o śmierć. Teraz docenia to, że ma bliskich przy sobie. Nauczyła się okazywać miłość dzieciom i wnuczce.

Tymczasem Kamila przeżywa kryzys. Nie układa jej się w związku, do lubianej pracy zniechęcił ją szef o lepkich rączkach, w dodatku wydaje jej się, że widzi w swoim otoczeniu mężczyznę z przeszłości.

Kamila nie jest święta, niejedno ma na sumieniu. Nie zawsze da się zadośćuczynić krzywdom z przeszłości. Maks ją ściga, by odzyskać swoją własność a dawna przyjaciółka nie chce jej znać. Ze strachu Kamila dopuszcza się nieetycznych praktyk w firmie brata, który wziął ją pod swoje skrzydła. Wiktor zaoferował jej pracę i mieszkanie a ona odwdzięczyła się niewłaściwym czynem.

Mimo wszystko kobieta znajduje kogoś, kto pragnie, żeby przestała uciekać, starła się ze swoimi demonami i została już na zawsze z nim.

Autorka nie ułatwia życia swoim bohaterom a wręcz rzuca im kłody pod nogi. Każdy musi pokonać jakieś przeciwności losu. Nie raz trzeba wrócić do trudnych relacji i postarać się naprawić co się da. Czyny z przeszłości nie przechodzą niezauważone. Julia i Kamila wróciły do Budlewic, skąd wcześniej uciekły. Ostatecznie musiały rozliczyć się z osobami, które zraniły i przez które zostały zranione. Podoba mi się, że te postaci nie są idealne, mają swoje grzeszki na sumieniu. To takie prawdziwe. Jednocześnie autorka pokazuje, że pomimo wszelkich przeszkód każdy może spróbować ułożyć sobie życie. Najważniejsze to działać.

Powieści Ilony Gołębiewskiej to moje comfort books. Są przepełnione nadzieją, otulają, uspokajają, dają odetchnąć od naszego życia. Pomimo iż zawsze poruszają realne problemy, a bohaterom często na samym początku los nie sprzyja, to zawsze ich historie kończą się dobrze. Za każdym razem udaje im się znaleźć wyjście z najgorszych sytuacji. Dodatkowo autorka umieszcza akcję swych powieści w niezwykle malowniczych miejscach, gdzie czas płynie wolniej. Tak samo jest z "Zostań już na zawsze".

Jest to powrót do rodziny Bardo i przepięknej miejscowości Budlewice. Tym razem bohaterką jest najmłodsze dziecko Otylii Bardo, czyli Kamila. W młodym wieku tak jak jej siostra uciekła od matki za granicę. Ale nie tylko konflikt rodzinny był przyczyną wyjazdu. Po paru latach wraca ona do Warszawy, ucieka przed przeszłością i ludźmi, z którymi była związana, żyjąc i pracując za granicą. Stara się od nowa ułożyć sobie życie. Jednak los jej nie oszczędza i jedynym ratunkiem staje się powrót do rodzinnego miasta i rozlicznie się z przeszłością. Zagubiona kobieta staje przed zadaniem przewartościowywania swojego życia. „Zostań już na zawsze” chwyta za serce. Przedstawia historię kobiety, która musiała stracić wszystko, aby odzyskać to, co najcenniejsze – samą siebie.

Niezwykle wciągająca, zachwycająca, wielowątkowa fabuła, barwny język, świetnie wykreowani bohaterowie i realne problemy i sytuacje. Pełna nadziei, emocji, ucząca nas, że aby z odwagą iść dalej przez życie należy zamknąć swoją przeszłość i rozliczyć się sami ze sobą. Przeszłość jest tym, co trzeba porzucić, najważniejsze jest tu i teraz a reszta sama się ułoży.

Ucieczka przed przeszłością, niespodziewana szansa od losu i gorące uczucie, które pojawia się w trudnym momencie życia… Ta powieść wzrusza od pierwszych stron!

"Zostań już na zawsze" to powieść, która sprawi że powrócimy kolejny raz do Budlewic, by spotkać się ponownie że znanymi nam już bohaterami, ale również poznać losy najmłodszej latorośli Otylii Bardo - Kamili.
Dziewczyna nie miała łatwych relacji z matką, więc zaraz po maturze uciekła za granicę. Po wielu latach wraca do Polski, gdzie ułożyła sobie życie, do czasu aż przeszłość się o nią upomniała... za namową brata, wraca w rodzinne strony.
Podobała mi się fabuła tej powieści, zresztą wszystkie powieści o rodzinie Bardo są bardzo ciekawe i życiowe. Bohaterowie są fajnie wykreowani, których nie sposób nie polubić, sprawiają że z przyjemnością czyta się o ich losach. Autorka dopracowała każdy szczegół, ukazując pogmatwane relacje rodzinne, które z czasem wracają na właściwe tory, dzięki szczerej rozmowie, oraz wydarzeniom, które zbliżają całą rodzinę do siebie.
Pełna ciepła i emocji powieść, otuli Was swoim wnętrzem, przykuje uwagę już od pierwszych stron, sprawiając że zapomnicie o wszystkim dookoła, a gdy przyjdzie koniec, będziecie rozczarowani że tak szybko nastąpił...

Kamila Bardo przez kłótnie z marką wyjechała za granicę. Nie zabawiła tam jednak długo, postanowiła wrócić do Polski. W Warszawie miała zacząć nowe lepsze życie, początkowo tak było jednak relacje z jej chłopakiem nie były udane a w pracy padła ofiarą mobbingu. A jakby tego było mało to nieciekawa przeszłość depcze jej po piętach. Nie wiedząc co dalej robić postanawia odnowić kontakt ze swoim bratem. Ten namawia ją do odwiedzenia rodzinnych stron. Kamila nie jest co do tego przekonana gdyż jej relacje z matką dalej są mocno napięte.

Czy Kamila odwiedzi swojego brata? Co wydarzyło się w przeszłości dziewczyny, że teraz depcze jej ona po piętach? Czy jej związek przetrwa kryzys? A może na jej drodze pojawi się ktoś inny?

Ilona Gołębiewska nauczyła nas czytelników, że w jej książkach zawarte są piękne, życiowe i poruszające historie. I tym razem nie mogło być inaczej. Autorka stworzyła interesującą fabułę. Dostarczyła nam ogrom emocji. Akcja jest dość powolna, ale dla tej historii napisana w idealnym tempie. Pojawiają się w niej tajemnice, które bardzo lubię odkrywać.

Życie Kamili nie należy do łatwych, moim zdaniem trochę na jej własne życzenie. Jednak przede wszystkim przez jej skomplikowaną relacje z matką. Z zainteresowaniem czytałam o ich stosunkach i próbie naprawienia ich po powrocie dziewczyny w rodzinne strony.

Podczas czytanie tej powieści towarzyszył mi również niepokój i ciekawość. Pani Ilona dość długo kazała nam czekać na odkrycie tajemnicy z przeszłości dziewczyny. Ja układałam sobie wiele scenariuszy tej historii.

"Zostań już na zawsze" to piękna i życiowa historia. Autorka ma lekki i przyjemny styl pisania. Jej książki praktycznie czytają się same. Polecam wam poznać historię Kamili a za egzemplarz dziękuję wydawnictwu.

"TRZEBA ZAUFAĆ SWOJEMU SERCU,
BO LICZY SIĘ TYLKO TO,
CO DOPIERO PRZED NAMI."

Po raz kolejny mam szansę zrecenzować następną z książek Ilony Gołębiewskiej i po raz kolejny się nie zawiodłam.
,,Zostań już na zawsze" jest trzecią historią z życia rodziny Bardo, a tym razem bohaterką jest Kamila Bardo.
Kamila, tak jak poprzednio jej siostra Julia niegdyś uciekła z domu od osaczającej je matki Otylii, po to by zażyć spokoju. Zagranica jednak również nie była miejscem, gdzie Kamila czułaby się dobrze, dlatego znowu była zmuszona uciekać. Los postawił na Warszawę, w której osiadła. Znalazła pracę, związała się z Hubertem i żyła spokojnie, dopóki przeszłość nie zaczęła deptać jej po piętach. W pracy i życiu prywatnym również zaczęło nie być tak jak dotychczas.
Kamila za namową koleżanki Ady rzuca wszystko i wyjeżdża do Budlewic.
Czy tam skąd niegdyś uciekła, znajdzie dla siebie miejsce?
Kim jest Maks i czego chce od Kamili?
Nieoczekiwana propozycja od brata może być Jej jedyną deską ratunku?
Nowa miłość? Czemu nie ;)

Książka mnie porwała. Była ciekawa, z chęcią przeżywałam wraz z bohaterką wszystkie emocje i zmiany jakie zachodziły w jej życiu. Szybko zauważyłam, że Kamila mimo butnej postawy, tak naprawdę była w środku krucha i szukała ciepła, spokojnego kąta.
Nie wiem dlaczego, ale w Adzie doszukiwałam się podstępu🙈 to był fałszywy trop.
Kiedy bohaterka znalazła się w potrzasku gdzie z każdej strony ją atakowało życie, nie mogłam uwierzyć, że tak można. Ale w życiu dzieje się przecież różnie.
Ciekawy był również moment powrotu Kamili do Budlewic. Autorka nie pokierowała wszystkiego na raz, tylko rozłożyła zdarzenia na części pierwsze.

Zachęcam do poznania wszystkich części które opisują rodzinę Bardo. Jednak jeśli ktoś ma ochotę przeczytać każdą z nich oddzielnie, też może, gdyż wątki są wyjaśnione i można czytać bez znajomości poprzedniej. Jednak wiadomo, kolejność ma większy sens ;)

"TRZEBA ZAUFAĆ SWOJEMU SERCU,
BO LICZY SIĘ TYLKO TO,
CO DOPIERO PRZED NAMI."

Kamila, tak jak poprzednio jej siostra Julia niegdyś uciekła z domu od...

Nastoletnia Kamila Bardo to niezłe ziółko. Jako najmłodsza z trójki rodzeństwa sprawiała matce najwięcej kłopotu. Dziewczyna od dawna marzyła o tym, by wyrwać się z nudnych Budlewic i wyruszyć w świat. By żyć na takim poziomie, jak pragnie, gotowa jest do wielu nie całkiem zgodnych z prawem czynów.

Fajnie wierzyć, że każdy z nas ma swoje miejsce na ziemi, gdzie odnajdzie miłość, spokój i szczęście. Bohaterki Ilony Gołębiewskiej to zazwyczaj dość mocno doświadczone przez los kobiety, które dziwnym trafem wszystko, co w życiu najcenniejsze odnajdują w uroczych mazurskich Budlewicach, nie inaczej jest w przypadku bohaterki najnowszej powieści "Zostań już na zawsze".

Mozolnie budowane, z pozoru idealne życie Kamili sypie się jak domek z kart. Gdy jej związek przechodzi kryzys, w pracy dotyka ją mobbing, a niechlubna przeszłość daje o sobie znać, dziewczyna szuka schronienia wśród bliskich w rodzinnym mieście.

Lubię wracać do twórczości Ilony Gołębiewskiej. Jej bohaterowie są barwni i nietuzinkowi, a to, co ich spotyka, budzi sporo emocji i różnorakich refleksji. Snute przez nią historie wydają mi się mocno życiowe, przemawiają do mnie i mam wrażenie, że dzieją się gdzieś obok. Mocno zaintrygowała mnie tajemnica przeszłości Kamili i niebezpieczeństwo z nią związane. Jest tu naprawdę sporo elementów, które przyciągają, finalnie tworząc dobrą powieść obyczajową.

Fajnie wierzyć, że każdy z nas ma swoje miejsce na ziemi, gdzie odnajdzie...

Pani Ilona ostatnio z nowościami pędzi jak burza i za każdym razem oddaje w nasze ręce same perełki. Czytając zanurzam się całą sobą w kolejną piękną, barwną i życiową opowieść, które to już moje spotkanie z autorką, hoooo nawet nie liczę, ale w Budlewicach czuję się wspaniale, a poznając Kamilę od środka zastanawiałam się co takiego stało się za granicami państwa, że jednak postanowiła wrócić do Polski?, tak dla ścisłości Kamila jest córką Otyli ma w sobie wiele inteligencji lecz jej wybory życiowe nie do końca są takie jakby tego oczekiwała... Autorka jak zawsze w swoich powieściach pokazuje nam jak rodzina jest ważna i za to uwielbiam właśnie książki autorki są takie życiowe, ale dalej nie będę spojlerować i nic więcej na temat książki wam nie zdradzę, więc zachęcam was kochani do sięgnięcia po tą wspaniałą lekturę, i sami się przekonajcie co kryje się w środku. Ja osobiście polecam wszystkie książki autorki z całego serducha ❤. Oczywiście każdy tom o Budlewicach, to za każdym razem odrębna historia, więc spokojnie możecie czytać bez znajomości poprzednich powieści, no chyba, że tak jak ja lubicie wiedzieć co się działo od samego początku, to polecam zacząć od "Zaufaj swojemu sercu" tam zaczynają się początki Mazurskich Budlewic 😍

KIEDY DECYDUJE ZA NAS LOS

Kolejna świetna powieść Ilony Gołębiewskiej już za mną. "Zostań już na zawsze" to opowieść, która znalazła szczególne miejsce w moim sercu. Nie ukrywam, że tak się dzieje niemal za każdym razem, gdy zagłębiam się w historię napisaną przez tę autorkę.

Tym razem poznajemy Kamilę Bardo, która po wielu trudnych perypetiach za granicą wraca do kraju i podejmuje pracę w dziale marketingu w jednej z warszawskich firm. Wydaje się, że wreszcie wszystko zaczyna się dziewczynie coraz lepiej układać, pozostaje więc jeszcze tylko odnowić kontakt z najbliższą rodziną. Młodsza siostra Julia przebywa z mężem w Danii, ale matka Otylia i starszy brat Wiktor nadal mieszkają w Budlewicach na Mazurach. Los jednak bywa przewrotny i nie ułatwia sprawy naszej bohaterce. Mobbing w miejscu pracy oraz pewien tajemniczy mężczyzna z przeszłości to tylko niektóre problemy z jakimi przyjdzie się mierzyć Kamili. Na szczęście w tym przypadku dziewczyna może liczyć na najbliższych wbrew popularnemu powiedzeniu, że z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciu.

Od samego początku, od sagi o Starym Domu jestem stałą czytelniczką powieści Ilony Gołębiewskiej. Każda z opisanych dotąd historii jest inna, niepodobna do poprzednich, a tym samym bardzo ciekawa. Dlatego po książki autorki sięgam z ogromną przyjemnością i wiem, że się nie zawiodę. "Zostań już na zawsze" to opowieść o trudnych wyborach, przebaczeniu i demonach, które czyhają gdzieś za drzwiami do przeszłości. Trzeba szczelnie zamknąć te wrota, by raz na zawsze utrzeć im nosa. Autorka i tym razem nie poskąpiła rodzinnych tajemnic, które muszą ujrzeć światło dzienne. Warto tu wspomnieć o roli rodziny, która jest przecież najważniejsza. Po raz kolejny Ilona Gołębiewska odkryła przed nami ludzkie historie, w których skomplikowane relacje są trzonem opowieści, ale nie brak tu również marzeń, wyzwań i wytrwałości w dążeniu do wytyczonych celów ubranych w całą gamę przeróżnych emocji. Radość przeplata się ze smutkiem, a nienawiść z miłością. Podobnie jest też z budowaniem napięcia, które nie słabnie od początku, aż do ostatniej strony. I oczywiście wszystko jest dokładnie zaplanowane w punkt, umiejętnie wypośrodkowane i akuratne.

Autorka skupiła się też bardzo mocno na wykreowanych bohaterach. Są to złożone i wyraziste osobowości obdarzone najczęściej skomplikowanymi charakterami. Dużą rolę w tej historii odgrywają też postacie drugoplanowe, które tworzą klimat i ubarwiają opowieść. Wszyscy są wiarygodni i życiowi w swoim postępowaniu. Popełniają błędy i ponoszą tego konsekwencje.

"Zostań już na zawsze" to ciepła i pięknie napisana historia. Ilona Gołębiewska jest prawdziwą bajarką. Jej opowieści cechuje duża dbałość o szczegóły, zaskakujące wydarzenia oraz tematy, które same skłaniają do przemyśleń. Niejednokrotnie zastanawiamy się nad podejmowanymi przez bohaterów decyzjami - czy są one słuszne? Jakie będą ich konsekwencje? Czy my postąpilibyśmy podobnie?
Autorka zadbała o to, abyśmy naprawdę mięli o czym myśleć i co analizować.

Warto też zauważyć, że "Zostań już na zawsze" to trzeci tom mazurskiego cyklu, który poprzedzają powieści "Zaufaj swojemu sercu" i "Zakochaj się jeszcze raz". Dla mnie była to pierwsza, niezwykle udana, wizyta w Budlewicach. Zgapiłam się i mam teraz do nadrobienia poprzednie dwie części, z czego oczywiście bardzo się cieszę. Mimo tego, że był to już trzeci tom, książkę czytało mi się bardzo dobrze. Nie było żadnego rozdźwięku jeśli chodzi o wydarzenia, jakie miały miejsce wcześniej. Można zatem śmiało czytać tę historię bez zachowania kolejności. Opowieść wypadła rewelacyjnie, na pewno zapamiętam ją na długo. Szkoda tylko, że książka okazała się tak krótka. Tutaj pozostaje niedosyt. Wcześniejsze powieści były zdecydowanie obszerniejsze i szkoda, że te ostatnie mają tylko niewiele ponad 300 stron.

KIEDY DECYDUJE ZA NAS LOS

• Przeczytane 2023