Za żywopłotem

Wydawnictwo: Muza kryminał, sensacja, thriller
Muza
2023-02-15
2023-02-15
powieść kryminalna prywatne śledztwo morderstwo niewinnie skazany były więzień
Inne

Za niewinność

Książka bardziej obyczajowa niż kryminał.

Pomysł oryginalny, napisana przystępnym językiem, dzięki któremu szybko się ją czyta.

Traktując powieść jako obyczajową trochę za dużo jednak opisów, które nie wnoszą za dużo do fabuły, a za mało akcji.

Odczuwam niedosyt wątków pobocznych - przykładowo wątek Marty - ciekawiło mnie czy ona czegoś nie ukrywa, bądź nie chce się zaangażować bardziej w pomoc. Jednak z uwagi na niecodzienny wątek głównego bohatera oceniam tę pozycję na 7/10.

Książka bardziej obyczajowa niż kryminał.

Miło się czytało, nie jest to jakiś wybitny kryminał, ale dobra historia.

Miło się czytało, nie jest to jakiś wybitny kryminał, ale dobra historia.

#WYZWANIE LC2024
Luty

Miłosz to facet, który przesiedział w wiezieniu 15 lat za niewinność. Gdy wychodzi na wolność ciężko mu się ogarnąć we współczesnym świecie.. Kto go wrobil? I dlaczego? Przecież razem z przyjaciółmi tworzyli zgrany zespół o firmę. Miłosz postanawia odkryć prawdę, i dowiedzieć się dlaczego jego przyjaciele zginęli a on został skazany.. Czy uda mu się odkryć prawdę, a zarazem oczyścić swoje imię? Czy to nie okaże się katastrofalne w skutkach?

#WYZWANIE LC2024
Luty

Zawsze mam pewne obawy sięgając po debiut, zwłaszcza na bardzo mocno okupowanym rynku kryminałów, jednak nominacja do Książki Roku LC była gwarancją, że to książka co najmniej dobra. Okazała się nawet rewelacyjna! Początkowo nie spodziewałam się wiele po historii niesłusznie skazanego byłego biznesmena, a jednak wciągnęła mnie bez reszty. Doceniam zarówno koncept historii, jak i dopracowane tło i wątki obyczajowe, jak i dojrzały, piękny styl językowy autorki. Panią Marię biorę “na radar” i chętnie przeczytam jej kolejną powieść i to właśnie jej daruję swój głos w kategorii Debiut.

Zaskakująco dobrze się czytało! Historia Miłosza wciągnęła mnie i byłam bardzo ciekawa jak się skończy.
Polecajka!

Polecajka!

Nie wciągnęła mnie. Historia może i ciekawa, ale zabrakło mi tutaj dynamiczniej akcji. Niektóre opisy za długie. Spodziewałam się czegoś mocniejszego. Ale jak na debiut, nienajgorzej.

Książkę czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Bardzo dobry debiut, napisany przystępnym, ale i dojrzałym językiem. Natomiast nie jest to historia, która mnie jakoś niezwykle wciągnęła. Mam raczej neutralne uczucia po lekturze - nie jestem zachwycona, ale też nie rozczarowana. :)

#WyzwanieLC2024 na luty: Przeczytam książkę nominowaną w Plebiscycie Książka Roku 2023.
Miłosz po wyjściu z więzienia próbuje udowodnić swoją niewinność. Czy faktycznie to nie on zabił? Kto za tym stoi? Co odkryje? Jak jedna zła decyzja wpłynie na Miłosza i rodziny osób z którymi miał firmę?
Brakowało mi jak się potoczyło dalej z ich rodzinami i Miłoszem oraz z ofiarą "zabawy" z dzieciństwa.

Taka powieść kryminalna. Krok po kroku odkrywasz puzzle i układasz je w całość, aż okazuje się, że sam wszystko zacząłeś. Dobrze się czyta, szybko, historia wciąga.

"Za żywopłotem" jest debiutem literackim, ale nie sposób tego stwierdzić w trakcie czytania. Pisarka odznacza się dojrzałym stylem, który sprawia, że przez powieść się płynie. Znalazła równowagę między akcją a opisami. Dzięki temu treść ciekawi, a nie nudzi. Urozmaica o plastyczne krajobrazy, jednocześnie nie pozwala oderwać się od kryminalnej historii. Autorka osadziła akcję książki w Krakowie, ale znajdują się w niej również nad­bu­żań­skie i bieszczadzkie krajobrazy. Historia zaczyna się od Miłosza Zdebskiego, a właściwie od opuszczenia przez niego zakładu karnego, w którym przetrwał przez 15 lat. Po odsiadce chce oczyścić swoje dobre imię. Lata temu on, Wojtek i Jakub, jako inżynierowie od fizyki medycznej, założyli li­czą­cą się wkraju firmę spe­cja­li­zu­ją­cą się wpro­duk­cji czę­ści do ul­tra­so­no­gra­fów. Kilka lat później Wojtek ginie w wypadku, którego okoliczności nie zostały wyjaśnione. Krótko po tym Miłosz zostaje aresztowany pod zarzutem zastrzelenia swojego drugiego wspólnika Jakuba Tomczyka. Były skazaniec wie, że odsiedział wyrok za niewinność, ale teraz chce to udowodnić. Zaczyna docierać do nowych tropów, ale ktoś usilnie stara się mu przeszkodzić i zrzucić na niego winę za kolejne przestępstwo.

Byłam zachwycona, jak autorka sprawnie wodziła mnie za nos. Mimo wielu wątków myślałam, że wraz z Miłoszem stopniowo będę odkrywać nowe dowody, które przeprowadzą mnie do finału. Nie było jednak tak prosto. Autorka przemyślała całą zawiłą intrygę, by co i rusz zaskakiwać czytelnika. Sami podejrzani dochodzili i zmieniali swoją rangę w historii.
Bohaterowie zostali wykreowani w bardzo naturalny sposób. Miałam wrażenie, jakby byli z krwi i kości. Nie mam zarzutów do ich przemyśleń, czy dialogów.

Właściwie nie mam się do czego przyczepić. Autorka stworzyła trzymający w napięciu thriller kryminalny z licznymi plot twistami. Mam wielką nadzieję, że w jej głowie tworzy się kolejna historia. To byłaby nieodżałowana strata, gdyby poprzestała na jednej powieści.

• Wyzwanie LC 2024
  • Przeczytane 2024