Ktoś mi bliski

Muza
2023-11-02
2023-11-02

HISTORIA SREBRNEGO MEDALIONU

Nie bacząc na wiosenną aurę skusiłam się na typowo zimową powieść Ilony Gołębiewskiej zatytułowaną "Ktoś mi bliski". To kolejna ciepła i nastrojowa historia obyczajowa, którą czyta się błyskawicznie, a lektura dostarcza wyjątkowych wrażeń.

Autorka zabiera nas na warszawską Pragę, gdzie siostry Zoja i Lena Wiśniewskie prowadzą swój niezwykły sklep o dość osobliwej nazwie "Fortuna Vintage". Jest to szczególne miejsce na mapie stolicy, jeszcze mało znane, ale z ogromnym potencjałem. Bohaterki wkładają całe serce i mnóstwo zaangażowania w to, aby po pierwsze firma jak najlepiej prosperowała, a po drugie, aby wynajdywać coraz to nowe, oryginalne i niepowtarzalne cudeńka, które zapomniane przez dawnych właścicieli mają szansę otrzymać drugie życie. W taki właśnie dość przypadkowy sposób do sklepiku trafia wiekowy kuferek pełen staroci, w którym siostry znajdują piękny srebrny medalion ze szmaragdem wykonany przez jedną z dawnych warszawskich firm jubilerskich. Nikt nie zna prawdziwej historii tego naszyjnika, ale internet jest niezawodny i szybko okazuje się, że ozdoba posiada swoją właścicielkę - żywiołową i aktywną starszą panią - Celinę Horn...

Bezpośrednio po zakończonej lekturze przyszła mi na myśl pewna refleksja związana z miejscem akcji. Kiedy kilka tygodni temu przechadzałam się ulicą Targową i przekroczyłam bramę bazaru Różyckiego, to pomyślałam sobie, że nie jest to już niestety to samo miejsce. Przed laty było tu gwarno i kolorowo, każda budka oferowała jakieś wyjątkowe artykuły, przy czym rozmaitość i różnorodność była ogromna. W tłumie pomiędzy kupującymi przechadzały się przekupki oferujące chętnym gorące pyzy, czy flaki. Dziś jest tu szaro i smutno. Część sklepików jest zamkniętych, kupujących i oglądających niewielu, wszędzie cisza, spokój i bezruch, które przytłaczają. Bazar Różyckiego to obecnie miejsce trochę zapomniane, choć nadal jest przestrzenią handlową i niezmiennie wpisuje się w historię prawobrzeżnej Warszawy. Jakże miło byłoby odnaleźć tu taki wyjątkowy sklepik z duszą, który przyciągnąłby przyjezdnych oraz mieszkańców stolicy swoją osobliwą atmosferą i pięknymi przedmiotami. A każdy przedmiot miałby swoją własną, niepowtarzalną historię do opowiedzenia...

Autorka po raz kolejny urzekła mnie swoją opowieścią. To już trzecia powieść zimowo - świąteczna, w której się po prostu zakochałam. Najpierw był "Czas na miłość" ze stylową restauracją w warszawskim Śródmieściu, potem "Czekam na Ciebie" z salonem krawieckim na Pradze, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością, a teraz sklepik z duszą na bazarze Różyckiego w powieści "Ktoś mi bliski". Wszystkie te książki skrywają jakąś niepowtarzalną historię, a w każdej z nich odnalazłam cząstkę siebie.

Ilona Gołębiewska splotła ze sobą dwie odrebne historie, których wspólnym mianownikiem jest srebrny medalion ze szmaragdem skrywający na dnie puzderka zdjęcie pewnego mężczyzny. Obok sklepiku sióstr Wiśniewskich w powieści pojawia się pracownia i cukiernia, w której powstają najlepsze torty. A wszystko to spina zaskakująca opowieść z przeszłości, która rzuca zupełnie nowe światło na obecne wydarzenia.

Książka jest bardzo dobrze przemyślana. Pani Ilona zadbała o każdy najmniejszy szczegół, pięknie oddała wyjątkowy klimat warszawskiej Pragi i sprawiła, że moje serce zaczęło mocniej bić. Autorka zadbała też o bohaterów, którzy wspaniale wpisują się w powieściową rzeczywistość. Są to bardzo sympayczni ludzie, uczuciowi, emocjonalni i... przedsiębiorczy. Bardzo dobrze czujemy się w ich towarzystwie. Z Leną i Zoją mogłabym się zaprzyjaźnić, Damian i Jakub to bardzo intrygujący młodzieńcy, a Celina Horn wydała mi się troskliwa i ciepła niczym moja babcia.

Pani Ilono, uśmiecham się o jak najwięcej takich pozytywnych historii, które promieniują samymi pozytywnymi emocjami. Potrzeba nam takiego optymizmu na co dzień. W tej powieści nie było właściwie żadnego niuansu, który by mi się nie spodobał. Smutno mi tylko, że tak szybko musiałam rozstać się z bohaterami, a to oznacza, że książka jest zdecydowanie zbyt krótka.

HISTORIA SREBRNEGO MEDALIONU

Taka lukrowa, że aż do przesady...
Super kwitnący biznes, znalezienie wielkiej miłości i fajnej grupy przyjaciół i to wszystko na miesiąc przed świętami.

Taka lukrowa, że aż do przesady...

Ależ to była piękna historia 😍
Myśląc o tym tytule przed oczami mam tramwaj poruszający się po ośnieżonej Warszawie, kobiety z tobołkami w dłoniach i w pięknych, puchatych czapkach, uroczy sklepik za rogiem i wszechobecny zapach zimowej herbaty z cytryną.
Tak, zdecydowanie w ten sposób wygląda w mojej głowie teraz ta książka 🥰

KTOŚ MI BLISKI od Ilony Gołębiewskiej całkowicie mnie oczarował, mam nadzieję, że i Wy poddacie się urokowi tej historii...

Zoja i Lena są siostrami i obie rozwinęły się w sferze artystycznej. Prowadzą mały sklep z różnymi cudownościami, który nosi dumną nazwę Fortuna Vintage. Pewnego dnia zagląda do nich mężczyzna z kufrem pełnym skarbów, w tym z medalionem ze szmaragdem.
Celina Horn mieszka wraz z synową i wnukiem na warszawskiej Starówce. Życie jej nie oszczędzało, ale teraz ona sama udziela się w fundacji, aby pomagać innym. W głębi serca nadal myśli o dawnym ukochanym Stanisławie, który zniknął bez śladu.

Autorka tak pięknie poprowadziła tą opowieść, że aż nie mogłam jej odłożyć. Wszystko ze sobą współgra, jest takie ludzkie, wyważone, proste i pogmatwane jednocześnie. Takie właśnie jakie jest i prawdziwe życie.
KTOŚ MI BLISKI przedstawia historie różnych ludzi, które potem łączą się ze sobą. Możemy poznać myśli prawie każdego bohatera i spróbować się z nim utożsamić.
Niezwykle to do mnie trafiło, bo dawno nie czytałam książki, przy której tak bym się zrelaksowała i uspokoiła.
Choć jeden wątek nie daje mi spokoju, główne bohaterki mieszkają ze swoim przyjacielem Marcelem i miałam małą nadzieję, że jedna z nich jednak stworzy z nim parę 🙊
Nie zmienia to jednak faktu, że książka jest przecudowna.
Zdecydowanie Wam polecam ☺️

Ależ to była piękna historia 😍
Tak, zdecydowanie w ten sposób wygląda w mojej głowie teraz ta książka 🥰

KTOŚ MI BLISKI od Ilony Gołębiewskiej...

Książka pełna magii, niesamowicie ciepła historia, która swoje miejsce ma w Warszawie. Stary, przypadkowo odnaleziony medalion, odmienia życie wielu osób.

Zoja i Lena prowadzą sklep Fortuna Vintage, sprzedają stare przedmioty z drugiej ręki, rzeczy z duszą mające swoją historię. Pewnego dnia mężczyzna zostawia kufer ze skarbami, którego chce się po prostu pozbyć, wśród przedmiotów znajduje się medalion ze szmaragdem, a w nim zdjęcie mężczyzny. Dziewczyny wystawiają przedmioty na aukcję internetową i wtedy pojawia się Kuba, twierdzi, że to medalion jego babci, a ona wie kim jest mężczyzna z fotografii. Dziewczyny chcą poznać babcie Celinę i razem z nią odkryć, jak w ręce mężczyzny trafił medalion.

Cudowna historia, taka życiowa, niby prosta a jednocześnie niezwykła. Autorka wykreowała bohaterów tak, że nie sposób nich nie lubić. Cały sercem pokochałam Celinę i jej podejście do życia. Moim marzeniem jest tez odwiedzić taki sklep vintage, gdyby ten od dziewczyn istniał naprawdę, chętnie bym go odwiedziła, tak jak cukiernię synowej Celiny, często przy tej książce nachodziło mnie na słodkie jak czytałam o tych wszystkich tortach.

Ta historia łączy pokolenia i pokazuje jak przewrotny może być los, a każdy człowiek może skrywać w sobie tajemnicę, która bywa bolesna. Jednak rodzina i bliscy mogą pomóc w każdej sytuacji, a trzymanie się razem wiele ułatwia. Książkę polecam, cudowna lektura na zimowe dni, jest w niej tyle ciepła, iż można się przy niej ogrzać.

"MEDALION ZE SZMARAGDEM. TAJEMNICA SPRZED LAT. I NIEZWYKŁE MIEJSCE, GDZIE MOŻNA SPOTKAĆ MIŁOŚĆ"

Co skrywa w sobie najnowsza książka Ilony Gołębiewskiej?
Piękna okładka z zimowym motywem, a w samym centrum dwoje zakochanych. Czy można spodziewać się czegoś innego, gdy przejdziemy do czytania?
Absolutnie NIE.
KTOŚ MI BLISKI to historia o miłości, ale nie tylko. Skrywa sporo tajemnic, jest zaskakująca, wzruszająca, a przede wszystkim piękna.

Wszystko dzieje się w Warszawie zimową aurą. Poznajemy Lenę i Zoję. Dziewczyny są siostrami, które prowadzą sklep ze starymi rzeczami "z drugiej ręki". W sklepie każdy znajduje coś dla siebie, a pewnego razu pojawia się mężczyzna z pudłem pełnym skarbów i składa siostrom niecodzienną propozycję. Pomiędzy tymi rzeczami skrywa się medalion, który jest dla wszystkich dużą zagadką.
Od tego momentu poznajemy również Celinę Horn i jej rodzinę. To starsza kobieta, która przeżyła nie jeden ból, nie jedną stratę w najbliższych jej osobach. Kobieta, niczym medalion skrywa w sobie pewną tajemnicę.
Do czego to wszystko zaprowadzi?

Osobiście jestem zachwycona opowieścią, jaką dała mi książka. Idealnie wpasowała się w klimat świąteczno-zimowy. Bardzo przyjemnie się czytało. Pióro autorki znam z kilku wcześniejszych książek, dlatego wiedziałam, że spędzę miło czas z lekturą. Nie pomyliłam się. Sklep Fortuna Vintage opisany w książce, to moje klimaty. Sama lubię spacerować i odkrywać takie sklepy. A największą radość sprawia mi nabycie starego wazonu, czy filiżanki (mam już kilkanaście takich zdobyczy ☺️)
Kiedy czytałam historię Celiny, myślałam, że zawsze chciałam mieć taką babcię. To cudowna osoba, bardzo ciepła i kochana.
Medalion opisywany w książce ma nie tylko ciekawą historię, ale również sprawił, że Zoja znalazła swoją miłość, rozwiązał zagadkę i uszczęśliwił Celinę. Poza tym zjednoczył ze sobą kilkoro wcześniej obcych dla siebie ludzi.

Pomysł pani Ilony na stworzenie tej książki jest niesamowicie ciekawy, wart polecenia. Mogą przeczytać ją nastolatkowie, jak i starsi. Każdy z bohaterów ma swój własny charakter, dzięki czemu bardzo łatwo było sobie wyobrazić wydarzenia, oraz osoby.
Książka KTOŚ MI BLISKI na pewno na długo zostanie w mojej pamięci i ma swoje honorowe miejsce na półce 🙂
Bardzo polecam!

Co skrywa w sobie najnowsza książka Ilony Gołębiewskiej?
Absolutnie NIE.
KTOŚ MI BLISKI to historia o miłości, ale nie tylko. Skrywa...

W spowitej zimową aurą w Warszawie, na bazarze Różyckiego znajduje się sklep prowadzony przed dwie siostry Zoję i Lenę. Obie to dusze artystyczne, kochają stare przedmioty, które skrywają w sobie historię, a Fortuna Vintage oferuje ich całą masę. Dziewczyny nie narzekają na brak klientów, dodatkowo prowadzą sklep internetowy, który zwiększa ich popularność.

Na Płatniczej pewien mężczyzna znajduje w zamurowanej ścianie na strychu kufer pełen skarbów. Chcąc pozbyć się "rupieci" oddaje je w ręce sióstr. To właśnie w kuferku znajduje się tajemniczy medalion ze szmaragdem, a w nim zdjęcie młodego mężczyzny. Siostry postanawiają wstawić zdjęcie medalionu do sieci. Nie spodziewają się, gdy nawiążę z nimi kontakt wnuczek prawdopodobnej właścicielki tego skarbu. Jaka tragedia stoi za medalionem? Jaką historię skrywa on i jego właścicielka? Nieszczęśliwa miłość, porzucenie, dokąd może zaprowadzić znaleziona biżuteria?

Przepiękna i wzruszająca historia, gdzie teraźniejszość miesza się z przeszłością. Bohaterowie, którzy wiele przeszli. Niezagojone rany, tragedie, tęsknota, niewyjaśnione sytuacje i pytania, które pozostają bez odpowiedzi od tylu lat. Ilona Gołębiewska jak zwykle przeniosła nas w magiczny, zimowy świat. Stworzyła bohaterów takich jak my, niezwykle realistycznych i borykających się z codziennością, jaką znamy. "Ktoś mi bliski" niesie ze sobą wyjątkową mądrość, wigor, który dostajemy od pani Celiny. Starsza pani ma najlepsze rady na codzienne życie, a jej otwartość, siła, determinacja i energia powinna być przykładem dla nas młodych. Dodatkowo jej poświęcenie w pomocy innym i praca fundacji pokazuje, że nawet na emeryturze, jeśli tylko zdrowie pozwala, trzeba czerpać z życia i dzielić się dobrem i radością. Historia pełna nadziei, miłości, dobra, tajemniczości ale także goryczą, krzywdą, żałobą. Autorka sprawnie rozkłada wszystkie emocje na kartkach powieści, by nie przytłoczyć odbiorcy. Dodatkowo możecie poprzebywać w sklepie z antykami, w którym znajdziecie istne perełki lub nacieszyć oczy i kubki smakowe pysznymi tortami w wykonaniu synowej pani Celinki.

Wspaniała literacka uczta! Musicie wiedzieć, że autorka ma niezwykły, poetycki styl, a jej książki czyta się z ogromną przyjemnością. ❤️

Na Płatniczej...

Sama nie wiem, co takiego jest w książkach Ilony Gołębiewskiej, że chwytam za każdą bez chwili wahania. Czy to piękny język i przyjemny w odbiorze styl, czy niezwykle życiowa, chwytająca za serce fabuła, czy też bohaterowie, tacy jak my, z ich troskami dnia codziennego, a może niespotykana mądrość wypływająca z każdej historii? Myślę, że wszystko to razem składa się na cudowną bliską naszym sercom opowieść. Tak stało się również w przypadku najnowszej powieści autorki zatytułowanej "Ktoś mi bliski".
To historia dwóch sióstr mieszkających w Warszawie, prowadzących uroczy sklepik ze starociami z duszą. Gdy w ich ręce trafia piękny medalion ze szmaragdem, postanawiają poznać jego historię.

"Ktoś mi bliski" to piękna, wzruszająca, pełna niezwykłych tajemnic opowieść, o tym, że wielu z nas nosi w sercu jakąś niezagojoną ranę, która karze tęsknić, karmić się wspomnieniami, żyć przeszłością, ale to przecież przyszłość i związane z nią plany i marzenia sprawiają, że możemy być naprawdę szczęśliwi.

Wyobraźcie sobie zimową aurę za oknem, biel otulająca wszystko wokół, płatki śniegu wirujące na wietrze i skrzące się w promieniach słońca. Spacerujecie i nagle wzrok Wasz przyciąga kolorowa witryna sklepu, na wystawie którego można zobaczyć przedmioty niczym z bajki. Stare i nieco nowsze, misternie wykonane, dobre jakościowo i mające swoją historię. Takie magiczne miejsce, w którym można znaleźć oryginalne prezenty dla kogoś bliskiego, czy dla siebie. Sklep Fortuna Vintage to właśnie takie miejsce, prowadzone przez dwie młode kobiety o artystycznej duszy. W życiu ważne jest, aby spełniać marzenia a siostry Zoja i Lena Wiśniewskie spełniły jedno ze swoich, jednocześnie każdego dnia starając się, by każdy klient trafiający do ich sklepu poczuł się wyjątkowy i znalazł przedmiot, który go oczaruje. Gdy pewnego dnia do ich sklepu trafia piękny medalion ze szmaragdem zupełnie nie spodziewają się, jak wiele namiesza w ich życiu. Czy w pozytywnym sensie? Do kogo należał i jaką skrywa historię?

Po książki niektórych pisarzy sięgam w ciemno i tak jest z twórczością Ilony Gołębiewskiej. Zdążyłam poznać kilka powieści tej autorki i każda z nich dała mi ciekawą, życiową opowieść. W każdej też można znaleźć momenty skłaniając do przemyśleń, ale nie brakuje również dawki humoru, czy po prostu ciepła, takiego ogrzewającego serce. Nie są przesłodzone, sporo w nich życiowych zawirowań, ale także radości i wiary w ludzi. Dziś chciałabym Wam przedstawić jedną z nich, taką w świątecznym klimacie.

Fabuła książki osadzona jest w Warszawie, a sklep Fortuna Vintage prowadzony przez główne bohaterki mieści się w kultowym miejscu na jej mapie, w samym sercu Pragi. Autorka pięknie maluje słowem obrazy, dzięki czemu możemy wręcz poczuć klimat tego miejsca i sklepu, w który siostry Wiśniewskie wkładają wiele pracy, zapału i po prostu serca. To sklep, do którego trafiają niepowtarzalne przedmioty, piękne, dobre gatunkowo, z drugiej ręki, z własną historią. Z jednej strony mamy klimat zbliżających się świąt, pięknie przystrojone miasto, z drugiej sklep, który jest niczym skrzynia pełna skarbów i tajemnic, w którym można znaleźć coś dla siebie, czy bliskich. Szkoda, że znajduje się tylko w książce, bo aż chciałoby się do niego zajrzeć i poczuć tę atmosferę. Jakby tego było mało pojawia się w nim niespodziewanie piękny medalion, który jak się okazuje skrywa pewną historię sprzed lat. Pełną bólu, ale też piękną jak on sam. Czy Zoji i Lenie uda się ją odkryć? Co sprawiło, że tak niepowtarzalna rzecz trafiła akurat do ich sklepu? W dosyć poukładane i wypełnione zadaniami niemal po brzegi życie sióstr wkrada się pewien chaos, o uwagę domaga się przeszłość a na drodze pojawiają się nowe osoby, które mogą zmienić jej kierunek. Zdradzę Wam jeszcze tylko, że sklep Fortuna Vintage to niejedyne klimatyczne miejsce w tej opowieści, pojawia się w niej bowiem jeszcze pewna pracownia, w której powstają smakowite torty o niepowtarzalnych smakach.

Głównych bohaterek nie sposób nie polubić. Stworzyły klimatyczne miejsce, ale nie przyszło im to łatwo. To pracowite młode osoby, które mają plan i starają się go wcielić w życie, przekuwając marzenia pracą. Mają też chwile słabości, jak każdy, ale starają się optymistycznie patrzeć w przyszłość, chociaż los też nie zawsze był dla nich łaskawy. Wspierają się wzajemnie, ale także sporo ciepła dają innym. Barw tej opowieści dodaje ich współlokator i przyjaciel Marcel, który pracuje jako kurier i ma wiele niesamowitych historii do opowiedzenia. Dodatkowo ma szczęście do kłopotów, ale też serce na dłoni, chociaż być może początkowo tego nie widać. Muszę wspomnieć też o niesamowitej bohaterce, jaką jest Celina Horn. Kobiecie, która mimo swoich lat aktywnie spędza czas, pomaga innym, niesie uśmiech, otuchę oraz swoje pomysły przekuwa w działania, jednocześnie zachęcając do tego innych. Jej postawa wzbudza podziw. Po raz kolejny pisarka wykreowała wachlarz barwnych postaci, których emocje dobrze się odbiera.

Poza klimatem sączącym się z tej książki z każdego rozdziału, emocjami oraz wzruszającą historią - autorka poruszyła w niej także wiele ważnych tematów, momentów skłaniających do przemyśleń i zastanowienia się, jak my w takiej sytuacji byśmy postąpili. O przebaczeniu, pogodzeniu się z losem, utracie bliskiej osoby, chorobie, nadziei na przyszłość i po prostu próbie bycia szczęśliwym niezależnie od okoliczności losu. Nie na wszystko mamy wpływ, nie możemy przewidzieć, co przyniesie nam przyszłość, ale możemy starać się cieszyć tym, co tu i teraz.

„Ktoś mi bliski” to książka, która otuli Was klimatem świąt, ogrzeje serce ciepłem, rozbudzi zainteresowanie pewną historią sprzed lat związaną z pięknym, starym medalionem i wywoła szeroki uśmiech nie raz, ale wiele razy.

Wspaniała książka! Z wielką chęcią przeczytałabym kolejną część losów tych bohaterów. Przepiękna, wciągająca opowieść, której część ma miejsce na Bielanach, które są bliskie mojemu sercu. Uwielbiam książki w świątecznym klimacie, które czytam w okresie zimowym z kubkiem gorącej herbaty. ,,Ktoś mi bliski” to niezwykle barwna powieść, która charakteryzuje się na tyle szczegółowym opisem miejsc, że można odczuć wrażenie, że jest się w tych niezwykłych miejscach razem z bohaterami. Każda z postaci jest wartościową osobą, o wielkim sercu - świat byłby piękniejszy gdyby otaczały nas takie osoby jak Zoja, Lena, Celina itd. Gorąco polecam ;)

Nudne i przesłodzone. Nie polubiłam bohaterów, irytowali mnie. Książka jak pisana przez gimnazjalistkę a nie dorosłą kobietę, którą - zakładam - jest autorka.

• Przeczytane 2023
  • Od wydawnictwa