Rycerz zakonu templariuszy

Okładka książki Rycerz zakonu templariuszy Jan Guillou
Okładka książki Rycerz zakonu templariuszy
Jan Guillou Wydawnictwo: Videograf II Cykl: Krzyżowcy (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Krzyżowcy (tom 2)
Tempelriddaren
Videograf II
2009-01-01
2009-01-01
2002-05-01
Marian Leon Kalinowski, Janusz Korek
krzyżowcy templariusze ziemia święta arn

Dalsza część przygód rycerza Arna. Oglądamy Ziemię Świętą oczami naszego bohatera, rycerza Zakonu Templariuszy. W powieści podoba mi się zwięzły język narracyjny. Dialogi są nieraz skracane i tylko zwięźle omawiane w sposób szybki i zasadniczy, co daje efekt nieodwlekania narracji. Autor skupia naszą uwagę na odpowiednich momentach. Samo przedstawienie ówczesnego Królestwa Jerozolimskiego jest bliskie prawdy. Bohaterstwo i wiara, honor i uczciwość, a z drugiej strony upadek moralny, interesowność, polityka. Autor pokazuje nam jak upada Królestwo dzięki ludziom ograniczonym, fanatykom religijnym, żądzy bogactw. Na tym tle kultura muzułmanów jest przedstawiana przez autora jako interesująca i wartościowa, szczególnie w poziomie materialnym. Podobnie przedstawiała to Zofia Kossak w "Krzyżowcach". Nasz Ark pozostaje oczywiście katolikiem, ale wchodzi w dialog z muzułmańską kulturą. Co z tego wyniknie - przeczytajcie.

Pierwsza część nieszczególnie mi podeszła (bardzo mi się dłużyła),a jednak postanowiłam dać szansę drugiemu tomowi. Przede wszystkim ze względu na tematykę - w drugiej części Arn dołącza do templariuszy i staje się jednym ze sławnych obrońców Ziemi Świętej. Zdecydowanie walki o Jerozolimę i sąsiednie miasta są opisane ciekawiej niż poprzednie przygody bohatera na ziemiach nordyckich. Oczywiście, trzeba przymknąć nieco oko na zbytnią idealność Arna (świetny rycerz i jeździec, biegle włada językami, zna na wyrywki Pismo Święte i Koran, a do tego dobry, uczynny, współczujący... no sam wzór cnót i zalet ;) ),a także jego trochę abstrakcyjną przyjaźń z samym Saladynem. Przynajmniej nie wszystko mu się udaje, bo tego już by było za dużo ;). Rozdziały z Ziemi Świętej przeplatane są tymi opisującymi życie wybranki Arna, Cecylii, w szwedzkim klasztorze - nie ma co ukrywać, to zdecydowanie nudniejsza część, choć autor starał się i tu powplatać trochę intryg i polityki.
"Rycerz zakonu templariuszy" to na pewno nie jest najlepsza powieść o templariuszach, jaka trafiła w moje ręce, ale czytało się ją całkiem przyjemnie i szybko. Pewnie po przerwie sięgnę też i po ostatni tom, żeby już zakończyć trylogię, choć - patrząc na tematykę - część druga jest chyba najciekawsza z całości...

Druga część tej historii jest równie dobra jak pierwsza. Szkoda, że tylko jedna z trzech części ma ponoć skupić się na krucjatach, bo to fascynujący temat.

Drugi tom cyklu również mnie zaciekawił, może nawet bardziej niż pierwszy.
Jedna z ciekawszych powieści historyczno-przygodowych z okresu XII wieku.
Plusy:
- ciekawa fabuła, szczególnie w części dotyczącej walk w „Ziemi Świętej”;
- naprzemienne pokazywanie losów rycerza Arna i Cecylii Róży;
- dość szczegółowe pokazanie historii „Ziemi Świętej”;
- przedstawienie historii Templariuszy, ich doktryny, obyczajów oraz wielu tajemnic które przechowywali;
- walki zarówno z muzułmanami, jak również spory pomiędzy dwoma rywalizującymi zakonami;
- pokazanie uczestników krucjat bez wybielania – fanatycy religijni, gwałciciele, dążący do szybkiego zarobku;
- pokazanie tragedii kobiet w tamtych czasach, skazanych na wymuszone małżeństwa oraz wysyłanych do zakonów w przypadku kolejnych córek;
- wykorzystanie słabości i namiętności ludzkich, chęci władzy w celu osiągnięcia sukcesu, świetne wykreowanie postaci Saladyna, mistrza w tej specjalności;
Minus – czasami brak precyzji oraz chaotyczny opis bitew.
Ogółem książka bardzo dobra.
Polecam.

Drugi tom cyklu również mnie zaciekawił, może nawet bardziej niż pierwszy.
Jedna z ciekawszych powieści historyczno-przygodowych z okresu XII wieku.
Plusy:
- ciekawa fabuła, szczególnie w części dotyczącej walk w „Ziemi Świętej”;
- naprzemienne pokazywanie losów rycerza Arna i Cecylii Róży;
- dość szczegółowe pokazanie historii „Ziemi Świętej”;
- przedstawienie historii...

Tak jak poprzednio... Super się to czyta

Tak jak poprzednio... Super się to czyta

Tym razem poznajemy losy Arna w Ziemi Świętej, gdzie odbywa pokutę za niedozwoloną miłość do Cecylii i gdzie, wraz z rycerzami zakonu templariuszy, walczy z Saracenami w obronie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Spędza tam dwadzieścia lat, uczestnicząc w wielu wojnach i potyczkach, stopniowo awansując w hierarchii zakonu, aż do rangi mistrza Jerozolimy. Na życie Arna niebagatelny wpływ ma pewne zdarzenie, a mianowicie ocalenie życia trzem arabskim kupcom, napadniętym przez bandę złodziei. Jednym z tych rzekomych kupców okazuje się największy wróg chrześcijańskiego świata, przywódca muzułmanów - Saladyn. Drogi tych dwóch rycerzy i wielkich wojowników parokrotnie się w tym czasie skrzyżują.

Arn z utęsknieniem czeka zakończenia okresu pokuty, modląc się o zachowanie życia i właśnie ostatniego dnia, kiedy dochodzi do krwawych walk templariuszy z Saracenami, zostaje ciężko ranny i tylko szczera przyjaźń z Saladynem ratuje mu życie i pozwala wrócić do zdrowia, aby wreszcie po dwudziestu latach walk i ostatecznej klęsce chrześcijan mógł powrócić do ojczyzny. Cały czas żyje nadzieją ujrzenia ukochanej Cecylii i ich syna, odebranego po narodzinach matce i oddanego na wychowanie stryjowi Arna.

Niezależnie od losów Arna śledzimy historię życia Cecylii, zamkniętej na 20 lat w klasztorze, tamtejsze intrygi i knowania, jej walkę o przetrwanie, klasztorne przyjaźnie, dające jej wsparcie, nieustającą wiarę w powrót ukochanego, oczekiwanie na poznanie syna, którego nie widziała o urodzenia i wspólne szczęśliwe życie rodzinne. Ale tę historię poznamy w "Królestwie na końcu drogi".

Polecam z czystym sumieniem; jest to pozycja nieco lżejsza w swej wymowie niż "Krzyżowcy" Zofii Kossak-Szczuckiej, czyta się z dużym zainteresowaniem i ciekawością losów bohaterów.

Trudno mi ocenić, czy „Rycerz zakonu templariuszy” jest lepszą czy słabszą częścią serii. Czyta się rewelacyjnie, w przeciwieństwie jednak do „Drogi do Jerozolimy” nie opowiada historii Szwecji, ale przedstawia dzieje Ziemi Świętej w czasie krucjat. Powieść zawiera jednak i wątek szwedzki, przeplatają się tutaj dwa motywy: jeden to właśnie losy Arna w Ziemi Świętej, drugi to opowieść o jego narzeczonej, Cecylii, uwięzionej w zakonie żeńskim w Szwecji. Guillou świetnie potrafi słowem naszkicować zarówno życie w jednym i drugim środowisku, a książkę, chociaż napisaną leciutko stylizowanym językiem czyta się świetnie. Do tego dochodzą barwnie, ale w miarę realnie ukazani bohaterowie i ci źli i ci dobrzy, sama opowieść zaś snuta jest z talentem i rozmachem, nawet opisy bitew nie nużą osób tematyką niezainteresowanych, poszczególne wydarzenia wciągają i zmuszają do ciągłej lektury. Dla mnie jedna z lepszych powieści historycznych.

Drugi tom Krzyżowców spodobał mi się bardziej niż pierwszy. Akcja jest szybsza, mniej jest dłużyzn. Ciekawym rozwiązaniem literackim jest przeplatanie wątków z życia Arna i jego ukochanej Cecylii. Można tu znaleźć barwnie opisany świat średniowiecznej Palestyny, życia rycerzy zakonnych, ale także życia zakonnego w średniowiecznej Szwecji.

Drugi tom cyklu "Krzyżowcy" okazał się znacznie lepszy, bardziej dojrzały i głębszy niż pierwszy.
Nadal ważny jest wątek miłości Arna i jego ukochanej, lecz na plan pierwszy wysuwają się tu wydarzenia osnute wokół wypraw krzyżowych i wewnętrznej polityki Jerozolimy.
Mamy też okazję prześledzić działania templariuszy, ich historię, doktrynę, obyczaje i tajemnice, które do dziś stanowią zagadkę dla historyków.

Podobnie jak w pierwszym tomie, autor kontynuuje tu temat różnic kulturowych między Zachodem i Wschodem, między światem chrześcijańskim i muzułmańskim. Problematyka ta pojawia się już na początku, podczas spotkania i długiej rozmowy Arna z Saladynem i potem przewija się przez całą fabułę.

Autor w barwny i interesujący sposób opisuje świat średniowiecznych krucjat, zachowań rycerzy, które nie zawsze licowały z ich kodeksem, religijnych waśni i krwawych walk. Ciekawe są też relacje między krzyżowcami i joannitami oraz polityczne potyczki w Europie, zwłaszcza na rodzinnych ziemiach Arna.

Całość napisana jest rzetelnie, ze znawstwem historii, filozofii i obyczajowości średniowiecza. Realistyczne opisy przeplatają się tu z refleksjami i ponadczasowymi ideami, więc powieść ta to na pewno gratka dla miłośników gatunku - w wersji z wyższej półki.

Guillou kupił mnie już pierwszą częścią "Krzyżowców" i nawet przez myśl mi nie przeszło, że kolejnym tomem mogłabym się rozczarować. Miałam rację - z radością powróciłam do świata, który tak mną zawładnął.

• Historyczne
  • Powieść historyczna