Rycerz zakonu templariuszy

Cykl: Krzyżowcy (tom 2)
Wydawnictwo: Videograf II
7,72 (135 ocen i 18 opinii) Zobacz oceny
10
11
9
21
8
48
7
36
6
14
5
4
4
0
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Tempelriddaren
data wydania
ISBN
9788371836565
liczba stron
403
kategoria
historyczna
język
polski
dodał
vladdraq

Drugi tom powieści historycznej opowiadającej o dwunastowiecznym wojowniku Arnie.

 

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (358)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1129
słoneczko | 2018-05-14
Przeczytana: 14 maja 2018

Drugi tom cyklu również mnie zaciekawił, może nawet bardziej niż pierwszy.
Jedna z ciekawszych powieści historyczno-przygodowych z okresu XII wieku.
Plusy:
- ciekawa fabuła, szczególnie w części dotyczącej walk w „Ziemi Świętej”;
- naprzemienne pokazywanie losów rycerza Arna i Cecylii Róży;
- dość szczegółowe pokazanie historii „Ziemi Świętej”;
- przedstawienie historii Templariuszy, ich doktryny, obyczajów oraz wielu tajemnic które przechowywali;
- walki zarówno z muzułmanami, jak również spory pomiędzy dwoma rywalizującymi zakonami;
- pokazanie uczestników krucjat bez wybielania – fanatycy religijni, gwałciciele, dążący do szybkiego zarobku;
- pokazanie tragedii kobiet w tamtych czasach, skazanych na wymuszone małżeństwa oraz wysyłanych do zakonów w przypadku kolejnych córek;
- wykorzystanie słabości i namiętności ludzkich, chęci władzy w celu osiągnięcia sukcesu, świetne wykreowanie postaci Saladyna, mistrza w tej specjalności;
Minus – czasami brak precyzji oraz chaotyczny opis...

książek: 3072
gwiazdka | 2016-03-28
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 28 marca 2016

Trudno mi ocenić, czy „Rycerz zakonu templariuszy” jest lepszą czy słabszą częścią serii. Czyta się rewelacyjnie, w przeciwieństwie jednak do „Drogi do Jerozolimy” nie opowiada historii Szwecji, ale przedstawia dzieje Ziemi Świętej w czasie krucjat. Powieść zawiera jednak i wątek szwedzki, przeplatają się tutaj dwa motywy: jeden to właśnie losy Arna w Ziemi Świętej, drugi to opowieść o jego narzeczonej, Cecylii, uwięzionej w zakonie żeńskim w Szwecji. Guillou świetnie potrafi słowem naszkicować zarówno życie w jednym i drugim środowisku, a książkę, chociaż napisaną leciutko stylizowanym językiem czyta się świetnie. Do tego dochodzą barwnie, ale w miarę realnie ukazani bohaterowie i ci źli i ci dobrzy, sama opowieść zaś snuta jest z talentem i rozmachem, nawet opisy bitew nie nużą osób tematyką niezainteresowanych, poszczególne wydarzenia wciągają i zmuszają do ciągłej lektury. Dla mnie jedna z lepszych powieści historycznych.

książek: 6699
allison | 2015-09-06
Przeczytana: 04 września 2015

Drugi tom cyklu "Krzyżowcy" okazał się znacznie lepszy, bardziej dojrzały i głębszy niż pierwszy.
Nadal ważny jest wątek miłości Arna i jego ukochanej, lecz na plan pierwszy wysuwają się tu wydarzenia osnute wokół wypraw krzyżowych i wewnętrznej polityki Jerozolimy.
Mamy też okazję prześledzić działania templariuszy, ich historię, doktrynę, obyczaje i tajemnice, które do dziś stanowią zagadkę dla historyków.

Podobnie jak w pierwszym tomie, autor kontynuuje tu temat różnic kulturowych między Zachodem i Wschodem, między światem chrześcijańskim i muzułmańskim. Problematyka ta pojawia się już na początku, podczas spotkania i długiej rozmowy Arna z Saladynem i potem przewija się przez całą fabułę.

Autor w barwny i interesujący sposób opisuje świat średniowiecznych krucjat, zachowań rycerzy, które nie zawsze licowały z ich kodeksem, religijnych waśni i krwawych walk. Ciekawe są też relacje między krzyżowcami i joannitami oraz polityczne potyczki w Europie, zwłaszcza na rodzinnych...

książek: 3269
Anna | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

Tym razem poznajemy losy Arna w Ziemi Świętej, gdzie odbywa pokutę za niedozwoloną miłość do Cecylii i gdzie, wraz z rycerzami zakonu templariuszy, walczy z Saracenami w obronie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Spędza tam dwadzieścia lat, uczestnicząc w wielu wojnach i potyczkach, stopniowo awansując w hierarchii zakonu, aż do rangi mistrza Jerozolimy. Na życie Arna niebagatelny wpływ ma pewne zdarzenie, a mianowicie ocalenie życia trzem arabskim kupcom, napadniętym przez bandę złodziei. Jednym z tych rzekomych kupców okazuje się największy wróg chrześcijańskiego świata, przywódca muzułmanów - Saladyn. Drogi tych dwóch rycerzy i wielkich wojowników parokrotnie się w tym czasie skrzyżują.

Arn z utęsknieniem czeka zakończenia okresu pokuty, modląc się o zachowanie życia i właśnie ostatniego dnia, kiedy dochodzi do krwawych walk templariuszy z Saracenami, zostaje ciężko ranny i tylko szczera przyjaźń z Saladynem ratuje mu życie i pozwala wrócić do zdrowia, aby wreszcie po dwudziestu...

książek: 2569
electric_cat | 2013-11-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013, historia
Przeczytana: 23 listopada 2013

Całość tekstu znajduje się również tutaj:
http://zapiski-z-przypomnianych-krain.blogspot.com/2013/11/krzyzowcy-tom-2-rycerz-zakonu.html


(...)

Arn Magnusson de Gothia za grzech współżycia przed ślubem z Cecylią Algotsdotter zostaje skazany na dwadzieścia lat pokuty w Ziemi Świętej. Tutaj służy jako templariusz i sukcesywnie, z przypływem lat pnie się ku górze w zakonnej hierarchii. Przez innowierców zwany jest Al-Ghouti.
Ważnym zdarzeniem w jego życiu okazuje się ratunek grupy muzułmanów podróżujących jako kupcy (zostali oni napadnięci przez szóstkę zbójców poszukiwanych przez templariuszy). Podczas wieczornej rozmowy okazuje się, że jednym z ocalonych był Jusuf ibn Ajjub Salah ad-Din, w chrześcijańskim świecie znany pod mianem Saladyna, sułtana, który zjednoczył wiele arabskich plemion i prowadził wiele obfitujących w sukcesy kampanii przeciwko chrześcijańskim rycerzom na Ziemi Świętej.

Tymczasem na terenie Zachodniej Gocji w klasztorze Gudhem (jego nazwa oznacza "dom Boga"....

książek: 146

Tej książce oddałem część mojej własnej duszy bądź posiadała ona jej fragment już wcześniej, przed moim jej przeczytaniem. Do dnia dzisiejszego od którego to minęło już wiele innych dni; spędzonych dużo mnie ciekawie niż tego dnia, w którym miałem przyjemność po raz pierwszy poznawać tajemnicę Krzyżowców podczas przewracania kolejnych kartek; roztrząsam poszczególne myśli i cytaty z niej pochodzące. Nie rozumiem dokładnie mechanizmu działania, wpływu jaki ta książka na mnie wywarła, ale wiem jedno: jeszcze długo pozostanie w mojej pamięci. Pozostanie we mnie na przemian to coś burząc, to coś budując. Nie wiem jaki stan umysłu trzeba mieć, by odnieść podobne wrażenia co ja, możliwe, że są to tylko moje własne urojenia, subiektywny punkt widzenia. Coś w tej książce siedzi. Lepszy obraz człowieka? Być może.
Polecam.

książek: 2750
Andrew Vysotsky | 2011-03-23
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 23 marca 2011

Jan Guillou, jeden z najbardziej znanych szwedzkich powieściopisarzy, kojarzył mi się dotąd jako autor serii książek o przygodach skandynawskiej wersji 007 czyli Carla Hamiltona, z których jak dotąd w Polsce wydano tylko trzy*. Stał się on moim ulubionym autorem, a ocenę tę pogłębiła jeszcze lektura niesamowitego Zła, powieści niepowtarzalnej i do głębi poruszającej. Kiedy sięgałem po Krzyżowców, byłem po równi pełen obaw co nadziei. Guillou oto porzucił współczesność, w której czuł się jak ryba w wodzie, na rzecz wieków średnich. Przeskok ogromny i ciekaw byłem, czy sprawdził się w nowym klimacie równie dobrze jak w XX wieku. Z drugiej strony - wiedziałem już, iż cykl stał się prawdziwym szałem w Skandynawii, podobnie jak ekranizacje stworzone na jego podstawie. To tylko zaostrzyło apetyt.

Książki zakupiłem w czteropaku wydanym przez Videograf II z Katowic. Seria składa się z następujących powieści:
Droga do Jerozolimy (oryg. Vägen till Jerusalem)
Rycerz Zakonu Templariuszy...

książek: 344
Ysterves | 2014-04-18
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Przygody Arna, część II.
Na samym początku tym, co rzuciło mi się w oczy, jest podział. Podział na 2 wątki, 2 miejsca, 2 postacie.
Pierwszą postacią jest Arn, jego wątek i pobyt na wschodzie. Walka o Jerozolimę, o chrześcijaństwo na wschodzie, zdobywanie pozycji w Zakonie. Po prostu dokładnie została opisana kara naszego młodego "przyjaciela". Również wiele się o nim dowiadujemy - jak wydoroślał od czasu, kiedy żył w Gocji. Jak zawsze szlachetny, wierny przysiędze, którą złożył i nawet jeśli niewłaściwe osoby zasiadały na najwyższych stołkach wykonywał rozkazy, z takim samym posłuszeństwem, kiedy kierowały osoby, które znały się na swoim rzemiośle.
Drugą postacią jest Cecylia, poznajemy jej historię - w zakonie w Gudhem i w Risberdze. Dzieje osoby nieszczęśliwej, w ramach kary osadzonej w klasztorze u ksieni, która jej nienawidziła z całego serca. Dlaczego? Bo sama nie znalazła miłości, bo nie były z tego samego rodu?? Pewnie jeszcze znalazłoby się tysiąc innych powodów....

książek: 487
Antoniuss | 2014-03-01
Przeczytana: 2011 rok

Zdecydowanie najlepsza część sagi o losach rycerza Arna. Zawiera wprawdzie wszystkie ciężkie grzechy sagi - obrzydliwą wręcz poprawność polityczną, oddzielanie dobra od zła grubą kreską i plastikowość głównych bohaterów (nie tylko ich, jedynie epizodyczny Ryszard Lwie Serce ma w sobie odrobinę życia), jednak w przeciwieństwie do pozostałych jej akcja jest szybka, dramatyczna i można się czasem w niej zapomnieć.

książek: 945
Michał | 2012-01-31
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 31 stycznia 2012

Dalsza część przygód rycerza Arna i jego ukochanej Cecylii Róży.
Podczas czytania odniosłem wrażenie, że jest nieco gorsza od części pierwszej. Jednak nadal mamy do czynienia z wciągającą lekturą której akcja dzieje się w XII wieku.
Przeszkadzał mi nieco chaotyczny opis bitew, któremu zabrakło nieco większej precyzji.
Całość sprawia dobre wrażenie i dzieło to się wręcz pochłania. Polecam zacząć od części pierwszej trylogii.

zobacz kolejne z 348 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd