Nie jesteś pępkiem świata, Calmo!

Wydawnictwo: Znak

Calma się zakochała. Najbardziej bezkompromisowa nastolatka na świecie, która ma zwyczaj zdobywać wszystko, czego zapragnie ? tym razem zapragnęła faceta. I to bardzo. W imię miłości gotowa jest nawet ogolić się na łyso, zdobyć jakże ambitną pracę kasjerki w supermarkecie Szalona Tandeta, a nawet ? o zgrozo! ? udawać fankę piłki nożnej. Ale niestety nic nie jest proste w burzliwym okresie dorastania, a liczba absolutnie niezbędnych intryg, fałszywych tożsamości i poświęceń (głównie otoczenia) sprawia, że Nie jesteś pępkiem świata, Calmo! przekracza najszerzej pojęte granice nastoletniego romansu. Przekracza po prostu wszelkie granice. Był wysoki i szczupły. Gdy obserwowałam, jak skanuje puszkę mielonki (a robił to bez wysiłku, z takim wdziękiem i łatwością ruchu, jakby to była scena z baletu), zauważyłam wyrzeźbione mięśnie napięte pod mundurkiem. (?) Jego oczy były piwne, pełne wrażliwości i ukrytej namiętności, miał oliwkową cerę, lśniącą w świetle fluorescencyjnej lampy. Podczas wyjątkowo sprytnego manewru skanowania opakowanej w folię kapusty lekko rozchylił usta, błyskając równym rzędem nieskazitelnych zębów.

Five | 2013-12-26
Przeczytana: 2012 rok

Okładka nie powala. Tytuł zdaje się być raczej przywołaniem infantylnego dziecka do porządku lub ochrzanieniem go za nieodpowiednie zachowanie. Opis książki przywołuje na myśl kolejną powieść dla zdesperowanych nastolatek, które bezzwłocznie muszą znaleźć chłopaka.
Co więc skusiło mnie, by jednak przeczytać tę książkę?
Styl pisania autora, a także wykreowana przez niego postać Calmy - nastolatki, która przełamuje schemat nieśmiałej, dziecinnej, zakompleksionej głównej bohaterki i okazuje się być pewną siebie, dążącą do celu, wygadaną postacią, którą polubiłam już od pierwszych stron lektury.
Przemyślenia ociekające ironią, komentarze oraz opisy, ubrane w słowa, które spowodowały mimowolny uśmiech na twarzy oraz komiczne sytuacje i zakończenie, które odwróciło akcję o 180 stopni, zostawiając po sobie pewien morał oraz okazję do refleksji.
Z tą książką spędziłam kilka przyjemnych godzin, dzięki którym odprężyłam się, całkowicie zapomniałam o rzeczywistości i co najważniejsze,...

martola | 2010-06-15

Tak jak i w pierwszym tomie: książka szalenie zabawna, ale z zakończeniem, które wyrywa czytelnika ze stanu całkowitego rozchichotania i zmusza do refleksji. Zgrabnie napisana, a komentarze Calmy do codziennych zdarzeń po prostu rozbrajające (opis meczu piłkarskiego jest boski!). Polecam.

Ervisha | 2010-10-22

Książkę ciężko mi się czytało, nie wciągnęła mnie i nie byłam nią zachwycona. Nie oznacza to, że nie warto po nią sięgnąć. Kto wie moze wy znajdziecie w niej to coś co Was urzeknie. Ja niestety tego nie odnalazłam.

Daria | 2015-08-18
Karina | 2012-11-21
Przeczytana: 2010 rok

Uwielbiam tę książkę! Nawet pamiętam dzień, w którym ją przeczytałam. To była wigilia 2010, przeczytałam ją jednym tchem! Przygody Calmy są naprawdę oryginalne i nieprzewidywalne. Śmiałam się, czytając prawie każdy rozdział, no chyba że działo się coś naprawdę przygnębiającego. Nigdy nie zapomnę momentu, kiedy Calma zgoliła się na łyso!

Diana | 2016-11-01
tynka_19 | 2016-01-15