Tu i teraz

2016-01-13
Data 1. wydania:
2014-04-08
Janusz Maćczak
dystopia przyszłość podróż w czasie

Wydana w USA 2014r, w Polsce 2016. Dobra lektura, ale biorąc pod uwagę to co się dzieje od 2 lat, ku przestrodze. Za pewne wsród nas, Tubylców czasu nie ma przybyszy z przyszłości... ale czy na pewno?

Książka bardzo słaba, dopiero podczas 50 ostatnich stron zaczęło się coś ciekawszego dziać. Taka bardzo "pusta" łącznie z bohaterami, którzy są bez charakteru, wyrazu i osobowości. Miałam wrażenie, że czytam słabe opowiadanie na wattpadzie. Myślałam, że historia o pandemii będzie o wiele ciekawiej przedstawiona.

Spodziewałam się kompletnie czegoś innego, opis był dość ciekawy i ta cała plaga komarów. To najbardziej przykuło moja uwagę jednak cały ten temat zszedł na całkowicie inny plan. Z cała książka bardzo się męczyłam, trudna do zrozumienia i nudna.

Jak może wyglądać przyszłość? Sięgnijcie po "Tu i teraz" i przekonajcie się sami. Ciekawie napisana, interesująca powieść dla młodzieży i dorosłych, miłość jak z "Romea i Julii", podróż w czasie do bezpiecznej przeszłości, pandemia zabijająca miliony osób, koniec XXI wieku. Polecam, bo czyta się ją bardzo szybko. To niezwykle wciągająca lektura, aż mnie kusiło by zerknąć na koniec książki i się przekonać jak to się wszystko potoczyło i skończyło. ;)

"Nie obawiamy się rzeczy, które budzą lęk w tutejszych ludziach - takich jak rabunki i morderstwa. Nawet ich huragany i powodzie są uroczo łagodne w porównaniu z tym, co nadejdzie. To miejsce wydaje nam się śmiesznie bezpieczne. Komarami będzie trzeba się martwić, kiedy świat zrobi się wilgotniejszy i gorętszy. Ponieważ gdy to się stanie, ich terytorium rozszerzy się na cały ziemski glob, a ich sezon będzie trwał nieprzerwanie." *

"Obecnie jest tyle ubrań. Ale w latach siedemdziesiątych XX! wieku nie szyto już prawie żadnych nowych, a w osiemdziesiątych nosiliśmy wszyscy rzeczy z recyclingu, bardzo wiele przetworzonych z dzisiejszych. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych, tuż przed naszym przybyciem tutaj, większość tych ubrań była już w strzępach. Widuje tu swetry, szaliki i kurtki takie same jak te, które nosiliśmy/"**

"Stopią się czapy lodowe, pokrywy lodu się skurczą, podniesie się poziom oceanów. Z początku te procesy będą zachodzić powoli i ludzie uznają, że zdołają się do nich przystosować. Pamiętam jak zwiedzałam ruiny kilku naprawdę niesamowitych zapór morskich, które ludzie usiłowali wybudować w latach czterdziestych. Ale potem wszystkie te zjawiska gwałtownie przyspieszą. W sumie proces zmian potrwa około pięćdziesięciu lat. Wystąpią powodzie i sztormy, które zedrą z powierzchni ziemi górną, żyzną warstwę gleby. Kiedy społeczeństwa otrząsną się po jednym kataklizmie, pojawi się kolejny. Ceny podstawowych produktów, takich jak zboże i ryż wzrosną w zawrotnym tempie, a rządy upadną, gdyż nie będą w stanie wyżywić ludzi." ***

*"Tu i teraz" Ann Bradhares, s. 31
**tamże, s.33
***tamże, s.170

Na półkach: , , , ,

"Przestrzegaj zasad. Pamiętaj, co się stało. Nigdy się nie zakochaj."

Szesnastoletnia Prenna James wraz z grupą ocalałych przybyła z przyszłości, ze świata, który został zniszczony poprzez krwiożerczą epidemię. Szukając ukojenia w nowej rzeczywistości, musi przestrzegać wiele zasad, aby nikt nie odkrył jej tajemnicy. Jednakże po pewnym czasie na horyzoncie pojawia się chłopak - Ethan Jarves, a słuszność decyzji jej przywódców zdaje się daleko odbiegać od tego, czego pragną: powstrzymać epidemie, która nadejdzie w niedalekiej przyszłości.

Książka skierowana jest bez dwóch zdań do młodzieży. Jest lekka na każdym etapie: fabuła, narracja, sposób prowadzenia historii. Nie ma w niej szokujących zawrotów akcji, które wbijają w fotel ani romansu, dzięki któremu pojmujemy, dlaczego warto byłoby złamać wszelkie zasady dla Ethana. Jak na osadzenie historii w fabule przedstawiającą nam zagładę, zostajemy przedstawieni przed tym, że w zasadzie nikt, poza dwoma nastolatkami, nie robi nic, aby zapobiec temu, co nadejdzie. A mówimy przecież o poważnej epidemii, która wybije niezliczoną część ludzkości. Rozumiem, iż ta bierność wynika z chęci przedstawienia niekompetencji liderów podróżników z przyszłości, jednak dla mnie zdawało się to wielce naciągane. Sama też przerażająca część tamtej rzeczywistości została zepchnięta na dalszy plan, a na pierwszym widnieje romans dwóch nastolatków, który zdaje się być wciągnięty na siłę i nie wzbudza żadnych emocji. Potencjał na powieść świetny, ale bardzo zmarnowany na każdym etapie książki.

"Przestrzegaj zasad. Pamiętaj, co się stało. Nigdy się nie zakochaj."

Hmm, jestem troszkę zawiedziona bo pomysł ciekawy w sumie dobrze napisany ale szkoda, że parę nieścisłości się wkradło(

Książkę czytało mi się płynnie, ale bez większych emocji. Wydaje mi się, że związek głównych bohaterów był beznamiętny, oklepany.

Mnie osobiście książka nie przypadła do gustu. Autorka zdecydowanie za dużo stron poświęciła wątkowi romantycznemu, w następstwie czego "plaga komarów zeszła na dalszy plan. Dziwne też dla mnie było to, że główni bohaterowie mieli dwa dni na uratowanie czyjegoś życia, a spędzili ten czas beztrosko na plaży, kąpiąc się w morzu czy grając w karty....