Wybrani

Czasopismo "Da... Łukasz Bałut, Daria...
Okładka książki Tryzna. Antologia słowiańska Piotr Barej, Silke Brandt, Jarosław Dobrowolski, Krzysztof Dzieniszewski, Paweł Famus, Camille Gale, Artur Grzelak, Małgorzata Lewandowska, Tadeusz Oszubski, Olaf Pajączkowski, Jacek Pelczar, Franciszek Piątkowski, E. Raj, Maciej Szymczak, Flora Woźnica, Magdalena Zawadzka-Sołtysek
Tryzna. Antolo... Piotr Barej, Silke ...
Okładka książki Własna ścieżka - Antologia Samowydawców. Tom 1 Izabella Agaczewska, Adrianna Biełowiec, Maks Dieter, D. B. Foryś, Kamila Goszczyńska, Agata Kasiak, Paweł Kolarzyk, Janusz Muzyczyszyn, Irena Omegard, Franciszek Piątkowski, Alicja Podgrodzka, Izabela Redesiuk, Mateusz Rogalski, Karolina Salwowska, Michał Wójcik, Kamil Zinczuk
Własna ścieżka... Izabella Agaczewska...

Okładka książki Inne nieba Ewa Białołęcka, Krystyna Chodorowska, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Inne nieba Ewa Białołęcka, Kry...
Okładka książki Cztery pory magii Aneta Jadowska, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Milena Wójtowicz
Cztery pory magii Aneta Jadowska, Mar...
Okładka książki Kwiat paproci i inne legendy słowiańskie Paulina Hendel, Aneta Jadowska, Marta Kisiel, Marta Krajewska, Agnieszka Kulbat, Katarzyna Berenika Miszczuk, Martyna Raduchowska, Jagna Rolska, Małgorzata Starosta, Anna Szumacher
Kwiat paproci ... Paulina Hendel, Ane...

Czwarta część przygód Marka Lichockiego oraz jego przyjaciół.

Po pokonaniu Trojana Marek miał nadzieję, że w końcu nastąpi spokój oraz wszystko powoli zacznie wracać na właściwe tory. Nic bardziej mylnego. Otóż pojawiło się całkiem nowe zagrożenie, zdecydowanie groźniejsze od Trojana, a mianowicie Czernoboh. Bóg-Niebóg uśpiony od wieków. Jego przebudzenie przyniosłoby nieodwracalne negatywne konsekwencje dla całej Wszechrzeczy.

Tak więc Marek wraz ze swoimi przyjaciółmi oraz dotychczasowymi wrogami podejmuje działania mające na celu pozostawienie Boga-Nieboga w uśpieniu. Jednak sprawa nie jest taka prosta, ponieważ są w świecie istoty, które dążą do jego przebudzenia.

Tylko co się stanie, gdy Czenroboh się obudzi?
Co dzieje się z ukochaną Marka? Jaką odegra w tym wszystkim rolę?
Czy tym razem wszystko potoczy się tak jak tego pragną?
Oczywiście wszystkie odpowiedzi oraz o wiele więcej znajdzie w lekturze.

Muszę przyznać, że ta historia zaskoczyła mnie jeszcze bardziej niż poprzednia.
Nie spodziewałam się tak kontrowersyjnych sojuszy, tak wielu zwrotów akcji, czy chociażby zaangażowania postaci kobiecych w całą historię. Kolejny plus stanowi narracja, która jest taka jak w poprzedniej części. Tym razem poznajemy bieg wydarzeń z perspektywy między innymi Aśki i Baba Jagi, Miłej, oczywiście Marka i Stworów, ale również i Mrocznej Trójki, czy Obrońców.

Minusem niestety jest ostateczna walka z Mroczną Trójką. Tutaj również oczekiwałam czegoś bardziej spektakularnego na miarę Demonów. Niestety otrzymałam zupełnie coś przeciwnego. Jeżeli czytaliście tę część to proszę dajcie znać co o tym myślicie.

Czułam niedosyt również w kwestii historii dotyczącej Mrocznej Trójki oraz innych nowych postaci. Mimo tego, iż jestem świadoma, że autor konsekwentnie trzyma się głównego wątku jednocześnie wprowadzając do historii nowych bohaterów. Dzięki czemu ziarenko zainteresowania postaciami z mitologii słowiańskiej zostaje zasiane, a czytelnik może swoją wiedzę uzupełniać samodzielnie. Ja zdecydowanie będę pogłębiać swoją wiedzę na dany temat.

Mimo rozmaitych plusów i minusów całej historii serdecznie ją polecam. <3

Czwarta część przygód Marka Lichockiego oraz jego przyjaciół.

Czwarta odsłona, a w zasadzie to szósta, jeśli dodamy zbiory opowiadań przygód Marka Lichockiego - Widzącego bogów, stwory i inne ubożęta. Tym razem autor podbija stawkę i bohater toczy znów wręcz samobójczą walkę, tym razem w obronie rzeczywistości... Znów nie jest sam, gdyż może liczyć na swych świetnie napisanych przyjaciół, zarówno z łóżka, z Jawii, Nawii czy Prawii, a także na swych starych wrogów. Tym razem też kobiety przejmują ster i bez ich wysiłku... Nie ma co spojlować - kto polubił świat Powiernika, na pewno nie będzie zawiedziony, wartka akcja, zwroty :-) akcji pod liśćmi akacji, trup gęsto się ściele, miłość kwitnie, a Marek stawia wszytko na szali...

Czwarta część kapitalnego polskiego fantasy osadzonego w mitologii słowiańskiej. Jestem zachwycony całą serią, humorem, nawiązaniem do wielu legend i historii, świetnymi postaciami.
Kolejny raz dla mnie największym minusem jest to, że powieść kończy się zdecydowanie za szybko.
Jeżeli mam szukać jakichś mankamentów oprócz tego, to dodałbym niesamowite przyspieszenie akcji na samym końcu książki. Aż by się chciało jeszcze marnych 100 stron więcej, w których jestem przekonany, że wyszłoby jeszcze lepiej.
Ale nie ma co marudzić, polecam, bo to naprawdę zacna i bardzo dobra pozycja!

1. Ta seria miała wielki potencjał, niestety autor nie udźwignął dobrego pomysłu.
2. Ma się wrażenie, że Autor nauczył się nowego słowa i postanowił go używać, nawet jeśli nie pasuje znaczeniem (gargantuiczny).
3. NIestety przesłanie tej części jest jak dla dzieci w wieku przedszkolnym - A najważniejsza jest miłość... no to tylko jeszcze bardziej uwypukla brak dojrzałości pisarskiej Autora.
4. Trzeba też wiedzieć kiedy zakończyć serię, bo mam wrażenie, że zaczynają się powtórki, opisy bitew są właściwie identyczne - gdyby je czytać losowo, to właściwie pasowałyby do każdej części.
5. Ogromna szkoda tego świata - bo nie mam nadziei na poprawę warsztatu, bo brakuje jakiegokolwiek postępu w kolejnych częściach.
6. I nie wiem czy tylko mi się wydaje, że w pewnym momencie Aśka była w 2 miejscach jednocześnie? I fabuła przestała się kleić?

Super seria, nie można się oderwać.

Super seria, nie można się oderwać.

To jest niestety moment, w którym biorąc czwartą część na tapet bardzo uderza, że jest schematyczna i niby mamy tutaj akcję, a także plot twisty, tyle że my już to widzieliśmy. Bardzo się na tej pozycji wynudziłam

Tym razem dowiadujemy się czegoś więcej na temat kobiet Pana Widzącego. Dowiadujemy się o sekretach żony-Aśki i córki-Milenki. Czy coś się zmieni? Czy Aśka w końcu będzie mogła zobaczyć świat stworów? Dzieje się dużo. Marek ze swoją ekipą wybierają się do Wyraju. A to jeszcze dalej niż Nawia. Marek spotyka się z Bogami i jest zdeterminowany do walki o lepszy świat. Autor ciągle trzyma wysoki poziom. Udało mi się korespondować z autorem na Instagramie i dowiedziałam się, że na pewno pojawi się kontynuacja serii, na co już przebieram nogami. Polecam bardzo.

To zdecydowanie najlepsza z części, śmiech i strach przeplata się w tym tomie po wieloktoć :) Fantastyczne opisy krajobrazu i "potworów" niesamowicie pobudza wyobraźnię. Polecam gorąco

Jeszcze zanim przejdę do świątecznych historii, chciałam na chwilę zanurzyć się w, jakże przyjemniej literaturze przepełnionej słowiańskimi motywami. Ostatni tydzień upłynął mi na czytaniu ,,Wybranych”, a także opowiadań uzupełniających cały cykl.

Mam wielki sentyment do tej serii, dlatego z przyjemnością powróciłam do dobrze mi znanych bohaterów i ochoczo śledziłam ich nowe przygody. A tych znajdziemy tutaj pod dostatkiem.

"Wybrani" autorstwa Franciszka Piątkowskiego to historia, w której poznamy dalsze losy bohaterów, po zwycięstwie nad Trojanem. Mogłoby się wydawać, że od tej pory w Prawii, Nawii i Jawii zapanuje względny spokój. Nic bardziej mylnego. Marek Lichocki i jego oddana drużyna ponownie staną w obliczu zagrożenia przedwiecznym złem, które zagraża całej Wszechrzeczy. Ta historia pochłania czytelnika do reszty. Nie tylko utrzymuje tempo i napięcie, ale także wprowadza nowe postaci, zarówno dobre, jak i mroczne, które wzbogacają świat ludzi i bogów. Autor mistrzowsko łączy mroczne sceny z humorem, tworząc pełnokrwistą opowieść, która z pewnością przyciągnie czytelników. "Wybrani" to kolejne fascynujące karty epickiej sagi, które skradną serca fanów fantastycznych przygód.

Ta część podobała mi się zdecydowanie najbardziej. Jestem ogromną fanką stylu pisania Autora. Lekkie i przyjemne dialogi wbogabiły całą fabułę, nadając jej tym samym niepowtarzalny charakter.
Wyszukane, choć nieprzytłaczające opisy, a także niebanalne poczucie humoru dodały smaku całej historii. ,,Wybrani,, to najzabawniejsza, ale i najbardziej przełomowa część. W bohaterach zachodzą znaczące zmiany, których się nie spodziewałam. Bardzo cieszę się, że Autor w tej części przybliżył nam postać Joanny, która z pomocą baby Jagi stała się wyjątkową postacią we wszystkich krainach.
Muszę przyznać, że na szczególną uwagę zasługują opisy toczących się walk. Wydarzenia opisane są ze smakiem i nie ociekają brutalnością, a mimo to czytelnik bez problemu jest w stanie sobie wyobrazić masakrę, która spotkała mieszkańców Jawii.
Podsumowując, "Wybrani" to nie tylko kontynuacja sagi, ale również dowód na to, że Autor potrafi doskonale bawić się stylem pisania. Lekkość i przyjemność, które towarzyszą lekturze, sprawiają, że książka ta zasługuje na uwagę miłośników fantastycznych przygód oraz fanów subtelnej, a zarazem wciągającej narracji.

Czy lubicie gadżety związane z Waszymi ulubionymi seriami? Kolekcjonujecie może coś konkretnego?

"Wybrani" to lektura wciągająca, która pozwala nam jeszcze lepiej poznać świat wykreowany przez autora i jego mieszkańców. Mamy tu podział akcji na trzy ścieżki - jedną poważną i pełną wiedzy; drugą pełną akcji i lekko humorystyczną, ale ukazującą wiele istotnych cech postaci występujących w powieści; trzecia rozładowująca napięcie i pełna humoru dzięki czemu choć na chwilę opada niepokój i możemy złapać oddech.

Czytając tą część wciąż obawiamy sie, że to koniec, że jeszcze kilka stron i zakończy się nasza przygoda i nie pozostanie nam nic innego jak tylko tęsknić za tym światem i jego bohaterami. Jednak na koniec autor daje nam nadzieję, że to jeszcze nie koniec i znów usłyszymy o Powierniku. Będę czekać z niecierpliwością na kolejne części by znów zatopić się w tym świecie i przeżyć kolejną emocjonującą przygodę z bohaterami powieści.

Ponownie polecam całą serię książek z Uniwersum Powiernika! Zarówno w wersji papierowej jak w wersji audiobooka. Dajcie się skusić na tą ucztę słowiańskich motywów i wierzeń!

• Audiobooki

Franciszek Piątkowski Wybrani Zobacz więcej