Widzący. Bogowie i stwory. Opowiadania

Okładka książki Widzący. Bogowie i stwory. Opowiadania Franciszek Piątkowski
Okładka książki Widzący. Bogowie i stwory. Opowiadania
Franciszek Piątkowski Wydawnictwo: wydano nakładem autora Cykl: Marek Lichocki (tom 2.5) fantasy, science fiction
Marek Lichocki (tom 2.5)
wydano nakładem autora
2021-08-01
2021-08-01

Czasopismo "Da... Łukasz Bałut, Daria...
Okładka książki Tryzna. Antologia słowiańska Piotr Barej, Silke Brandt, Jarosław Dobrowolski, Krzysztof Dzieniszewski, Paweł Famus, Camille Gale, Artur Grzelak, Małgorzata Lewandowska, Tadeusz Oszubski, Olaf Pajączkowski, Jacek Pelczar, Franciszek Piątkowski, E. Raj, Maciej Szymczak, Flora Woźnica, Magdalena Zawadzka-Sołtysek
Tryzna. Antolo... Piotr Barej, Silke ...

Zbiór jedenastu opowiadań z Uniwersum Powiernika, w którym poznamy historie Stworów będących w Jawii między innymi z rozpaczy, przez przypadek czy z chęci zemsty.

Najbardziej podobały mi się następujące opowiadania:
- „Dziady” – historia ducha pragnącego przejąć ciało człowieka z czystej rozpaczy. Bardzo przykra historia;
- „Gotishoos” – historia przedstawiająca losy Stworów przebywających w Jawii przez czysty przypadek;
- „Cicha” – opowiadanie przedstawiające losy kobiety z dzieckiem. To również bardzo przykra i drastyczna historia.
Ponadto „Poludnica”, „Potworaki” oraz „Herdagrad”. Historie z nie do końca szczęśliwym zakończeniem.

W tym zbiorze przeważały opowiadania z trudnym zakończeniem, ale bardzo interesującymi motywami działania poszczególnych Stworów. Mimo, iż nie wszystkie przypadły mi do gustu, to zapewne każdy znajdzie coś dla siebie.

Serdecznie polecam

Najbardziej podobały mi się następujące opowiadania:
- „Gotishoos” – historia przedstawiająca losy...

1. Mogę tylko powtarzać to co pisałam wcześniej w pozycjach tego autora - świetny świat i pomysł bardzo mierne wykonanie. To ogromna strata i szkoda!

Zdecydowanie lepiej się czyta niż wcześniejsze tomy, bo nie ma różnych prymitywnych komentarzy Marka ;)

Dla porównania do dwóch poprzednich słowiańskich książkach ta była WYBITNA. Szybkie opowiadanie na temat z makabrycznymi opisami. Łączącym ogniwem wszystkich opowieści jest Widzący – Marek, który rozwiązuje wszystkie problemy ludzi i stworów. Z niektórymi nawet współpracuje. Świetny humor, genialny język. Wersja audio wykonana cudownie. Wspaniały lektor i podkład dźwiękowy. Zachciałam poczytać coś innego od tego autora i okazało się, że jest dostępna cała seria książek z Markiem – Widzącym. Zupełnie nowe stwory i znane mi już wcześniej demony. Świetnie opowiedziana historia. Polecam bardzo.

Po każdym tomie głównej serii autor daje nam do ręki zbiór opowiadań. Są to takie międzytomy uzupełniające.
Tu dostaliśmy 11 krótkich historyjek, pełnych grozy, humoru, spójnych, po prostu świetnych.
Poznamy dodatkowe postaci, jak np Miłosława, które potem występują w głównej serii o Marku Lichockim.
Każde opowiadanie ma ukryty morał, jest fragmentem ogólnie akceptowanej mądrości ludowej.
Każdą podłość spotyka kara i większość (może poza ostatnią) historii dobrze się kończy.
Miło się to czyta, nie jest to pozycja szczególnie wymagająca, ale tego właśnie potrzebuje człowiek po pracy.

Każde opowiadanie ma ukryty morał, jest fragmentem ogólnie akceptowanej...

"Widzący. Bogowie i stwory" to niezwykle porywający zbiór opowiadań, który rozszerza granice fascynującego cyklu "Uniwersum Powiernika". Marek Lichocki, znany czytelnikom z poprzednich tomów, ponownie wkracza do świata stworów, tym razem konfrontując się zarówno z tymi dobrze mu znanymi, jak i tymi, o których dotąd nie miał pojęcia.

Książka przenosi czytelnika w wir niezwykłych wydarzeń, zadając pytania, na które odpowiedzi tkwią w świecie słowiańskich bogów i demonów. Autor doskonale poszerza panoramę uniwersum, rzucając światło na tajemnice południcy, spalenca czy nawet na pozornie zwyczajne sytuacje, których doświadczamy na co dzień. Czytelnik będzie zafascynowany, śledząc, jak autor buduje napięcie wokół wydarzeń, które zdają się być jednocześnie bliskie i odległe od codzienności.

Niezwykła wartkość akcji jest jednym z atutów tej książki. Autor umiejętnie skomponował opowiadania, które poruszają wyobraźnię i trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Groza miesza się tutaj z humorem, tworząc dynamiczną mieszankę, która zaskakuje i bawi jednocześnie. Opowieści są pełne zwrotów akcji, nie pozostawiając czytelnika obojętnym na losy bohaterów.

Kolejnym aspektem, który wyróżnia tę książkę, są dobrze wyważone obrzędy i tajemnice, które autor wplata w narrację. To nie tylko opowieści o walce ze stworami, ale również podróż w głąb kultury i mitologii, co nadaje tekstu głębię i wielowymiarowość.

Należy również zaznaczyć, że "Widzący. Bogowie i stwory" nie unika krwawych i brutalnych scen, wprowadzając czytelnika w postapokaliptyczne wizje. To odważne posunięcie, które sprawia, że opowieści stają się bardziej intensywne i pełne emocji.

Podsumowując, Autor dostarcza czytelnikom kolejną porcję znakomitych opowieści w ramach cyklu "Uniwersum Powiernika". "Widzący. Bogowie i stwory" to zbiór, który zachwyca różnorodnością tematów, wartką akcją, humorem i głębokimi tajemnicami.

Książka przenosi czytelnika w wir...

Pora na kolejny zbiór opowiadań "Widzący. Bogowie i Stwory" autorstwa Franciszka M. Piątkowskiego. Jest to piąta książka z Uniwersum Powiernika i poznamy tu wiele ciekawych historii. Mam dwie swoje ulubione, kto mnie dobrze zna łatwo zgadnie które - także próbujcie zgadywać jeśli znacie opowiadania, a pierwsza osoba co odgadnie dostanie niespodziankę!

Ponownie zatapiamy się w magiczny świat słowiańskich wierzeń pełen niezwykłych stworów i bogów. 11 opowiadań, które pobudzają apetyt na znacznie więcej i więcej. Idealne na krótką przekąskę aby choć przez chwilę poczytać w trakcie dnia pełnego obowiązków gdzie ledwo 20 czy 30 minut jesteśmy w stanie wyskrobać wolnego czasu dla książki. Do opowiadań wręcz chce się wracać i za każdym razem bawią bądź niepokoją tak samo.

Po raz kolejny nie pozostaje mi nic innego jak polecić Wam kolejny raz cały cykl, jak i tą książkę. Czy to w formie papierowej czy elektronicznej - powtórzę ponownie audiobooki tej serii są przegenialne!

Ponownie zatapiamy...

Dużo bardziej wolę zwykłe tomy fabularne, ale niewątpliwie trzeba przyznać, że opowiadania o stworach są bardzo ciekawe i dzięki nim można wiele dowiedzieć się o wierzeniach słowiańskich.

Widzący. Bogowie i stwory to kolejny zbiór opowiadań, który uzupełnia cykl "Uniwersum Powiernika"
Opowiadania niesamowicie wciągają. Czyta się szybko i przyjemnie 📚 nie sposób oderwać się od lektury.
Główny bohater Marek Lichocki na każdym kroku spotyka różnorodne stwory i demony: Południca, Spaleniec, Cicha, Dziwożony (do wyboru do koloru). Autor ma niezwykle lekkie pióro, czytanie jego książek to sama przyjemność ❤️
Doświadczymy w nich zabawy, grozy, mnóstwo zwrotów akcji oraz masę ludowych wierzeń słowiańskich.
Lektura idealna dla fanów mitologii słowiańskiej 📚

#instaxprojektyvideorecenzje

,,Widzący” oraz ,,Widzący. Bogowie i Stwory” 10/10

Czytajcie jako jedną książkę 🙏
Kolejny autor i kolejny psychofan autora (tak! To ja 🤣)
Pamiętacie Mareczka z Powiernika?
W Widzącym mamy już do czynienia z Markiem.
No i jest widzącym 👁️ Widz zdąży zauważyć że mam manię na tym punkcie 🤗
Dodatkowo informacja że mają tytuły pójść za granicę jeszcze bardziej napawa mnie dumą. Słowiańską dumą.

Ale wracając do powyższych książek 👀
Czytałem je , słuchałem (polecam!) i odleciałem 🙈

Jakie to jest dobre!

Czytajcie po kolei wszystkie książki.
U @slavicbook jest rozpiska jak chronologicznie.

Z ,,Widzącego” dowiadujemy się że mamy przesrane. W przenośni i dosłownie 👁️
Wrogowie muszą połączyć siły przed ostateczną rozpierduchą. Stwory nie bawią się w typowe akuku. Giń, przepadnij. Domena tych książek. Nie ma drugiej szansy.

Marek wyrusza na szukanie BAŁWANÓW.
Kiepski żart Bogów? Walka o władzę nad każdym ze światów? Krwiste rozprawunki, genialne sceny walki i gigantyczna rozpierdziucha w kulminacji ,,Widzącego”
Opowiadania są i dalszą i osobną częścią. Jak w życiu.
Nie ma czegoś takiego jak lecimy cały czas do jednego punktu, w międzyczasie dużo musi się jeszcze wydarzyć. I tak jest w opowiadaniach. I zbieramy powolutku tak i sprzymierzeńców, jak i tworzymy sobie nowych wrogów. Krwistych, okrutnych wrogów, których największym szczęściem jest nasze nieszczęście. Jak jeszcze ofiara będzie się wykrwawiać z miesiąc do swojego rychłego końca, tym lepiej i radość większa.

Można polegać na humorze autora🤗Ukłony za składanie mebli i spotkanie na grzybobraniu 🤭

Słowianie! Podsumowując- uśmiejecie się, ciary Was przejdą, zgroza Was dopadnie, przeczytacie w trymiga i będziecie wracać do tych pozycji 🔥

Dowiemy się jak powstaje spaleniec 🔥 przyjrzymy się zemście południcy i okrucieństwie największym z możliwych - ludzkiemu spaczeniu 👁️

I czy jest jeszcze nadzieja…?!

Film z efektem kalejdoskopowym to nic innego jak okruchy z książki, kto zatrzyma dostrzeże stwory, które siedzą w Nas, blisko Nas i którymi sami jesteśmy 🤗

Serdecznie polecam!

#instaxprojektyvideorecenzje

,,Widzący” oraz ,,Widzący. Bogowie i Stwory” 10/10

Czytajcie jako jedną książkę 🙏
Kolejny autor i kolejny psychofan autora (tak! To ja 🤣)
Pamiętacie Mareczka z Powiernika?
W Widzącym mamy już do czynienia z Markiem.
No i jest widzącym 👁️ Widz zdąży zauważyć że mam manię na tym punkcie 🤗
Dodatkowo informacja że mają tytuły pójść za granicę...

• Audiobooki

Franciszek Piątkowski Widzący. Bogowie i stwory. Opowiadania Zobacz więcej