Wpływ Księżyca 2023

Okładka książki Wpływ Księżyca 2023 Witold Czuksanow
Okładka książki Wpływ Księżyca 2023
Witold Czuksanow Wydawnictwo: Zysk i S-ka poradniki
poradniki
Zysk i S-ka
2022-10-18
2022-10-18
9788382027044

Wielu z was zapewne nie wie, że księżyc a raczej faza w której się znajduje ma duży wpływ na to, czy to co zasialiśmy wyrośnie. Również miejsce, gdzie jest wysiane ma ogromne znaczenie dla wzrostu warzyw czy roślin. To nie pierwszy mój poradnik, którego napisał Witold Czuksanow. Zawsze wychodzi tylko jeden na cały rok, gdyż księżyc sprzyja poszczególnym pracom ogrodniczym , które wypadają w różnym okresie czasu. Autor ponownie wspomni co od czego zależy, byśmy mogli cieszyć się z własnych plonów. Pokrótce tylko wspomnę, że w styczniu warto było wymienić podłoże kwiatów doniczkowych. Przez cały luty można było wysiewać kiełki rzodkiewki, brokułu, pszenicy oraz listki słonecznika, groszku czy cebuli. Marzec sprzyjał wysiewom nowalijek, kolorowych sałat, szpinaku, cebulki dymki, szczypiorku czy rukoli. Kwiecień to czas pracy, gdyż trzeba opryskać tam, gdzie rosną gatunki pestkowe. Jeżeli we wcześniejszym roku pojawiła się na nich brunatna plamistość, to właśnie teraz można jej zapobiec. W maju w tunelach i na rabatach sadziło się rozsadę pomidorów, papryki i ogórków oraz innych ciepłolubnych roślin. Na początku czerwca nadal sialiśmy i sadziliśy rozsady ciepłolubnych dyń, melonów, arbuzów, fasolę szparagową, cukrowy groszek, koper, czarną rzodkiew i cykorię sałatową. Lipiec to czas zbierania owoców i robienia przetworów. Jeśli ktoś posiada trawniki i trawy dekoracyjne powinien podlać im trochę nawozów, gdyż potrzebują od nas wsparcia, kiedy unoszą kwiatostany. Co czym podlewać i gdzie przycinać autor wszystko dokładnie opisuje z podziałem na daty. By nie zdradzać niczego więcej, powiem wam tylko, że to zadziwiające jak odpowiednio dobrany czas i miejsce siewu może sprawić, że nasz ogród będzie nie tylko piękny, ale również bogato obrodzony. Dla tych co nie wiedzą, książka zawiera ogrom zdjęć z tego co jak się robi i czym. Bardzo prosto mamy wszystko wytłumaczone. Autor opisuje nam swoje spostrzeżenia z perspektywy wieloletniej obserwacji i przyznaję wam, że grzechem by było go nie posłuchać. Jego rady są naprawdę cenne. Co ważniejsze, sprawdzają się. Nie trzeba na niczym się znać, poradnik jest i dla początkujących i zaawansowanych sadników, rolników, czy działkowiczów. Bardzo wam go polecam!

Książka może być ciekawą propozycją dla miłośników natury, szczególnie jeśli interesują się roślinami i ogrodem. Znajdą tutaj nie tylko kalendarz księżycowy, ale także przydatne porady ogrodnicze, zdjęcia kwiatów, naturalne sposoby na choroby oraz przepisy kulinarne.
Ogrodnictwo to dziedzina dość specyficzna, a pielęgnacja roślin może być pracochłonna wymagając ciężkiej pracy. Warto wiedzieć, jak robić to właściwie, aby cieszyć się nie tylko pięknym ogrodem, ale także jego plonami. Ta szczegółowa książka autorstwa Witolda Czuksanowa jest pełna przydatnych informacji, które mogą przydać się miłośnikom roślin. To lektura, która pozwoli zaplanować prace ogrodowe we właściwy sposób ułatwiając sztukę ogrodnictwa. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/01/wpyw-ksiezyca-2023.html

Moje dzieciństwo toczyło się wokół pola, ogrodu i zwierząt. Ot takie małe gospodarstwo rolne, którego władze ludowe nie upaństwowiły, bo było wystarczająco małe. Wymagało nakładu pracy, rozplanowania wielu rzeczy i właśnie z tego powodu dziadkowie często brali do rąk kalendarz i dokładnie go przeglądali, planowali swoje prace. Bardzo często o znaczące daty zależne od faz księżyca. Nie jestem w tej dziedzinie specjalistką, więc trudno mi ocenić, na ile miało to sens, a na ile nie, ale do tego podejścia czuję sentyment. I właśnie z tego powodu z ciekawością sięgnęłam po książkę Witolda Czuksanowa, ogrodnika, który już od kilku lat przygotowuje publikacje dla ogrodników amatorów, którzy chcą wejść w rytm prac w ogrodzie, nauczyć się, w jaki sposób dbać o swoje otoczenie. Każda jest na rok, ponieważ autor kładzie w nich duży nacisk na wpływ Księżyca. Ma to też duży plus: dostajemy poradnik w którym krok po kroku wyjaśniono, jakie prace należy wykonać w ogrodzie.
Czytając publikację odniesiemy wrażenie, że Witold Czuksanow z wielkim zaangażowaniem dba o ogród. Odkryjemy też, że poza pielęgnacją roślin potrafi on także wykorzystać dary natury i otrzymamy cenne wskazówki, w jaki sposób to zrobić. Lektura przypomniała mi nieco prace Mikołaja Reja. Oczywiście nie chodzi o same prace i zadania, ale gawędziarskość, umiejętność opowiadania o ogrodzie z zainteresowaniem i pokazywania, że ze swojego skrawka ziemi możemy stworzyć azyl urozmaicający naszą kuchnię. Wszystko opowiedziane i pokazane w prosty sposób, a treści wzbogacone kolorowymi zdjęciami. Plusem jest tu to, że mamy pięknie rozpisany rok i dzięki temu nie musimy się zastanawiać, co robić w określonym czasie, o jakie rośliny zadbać. Autor te wiadomości uporządkował dla nas. Do tego w każdej porze roku znajdziemy kilka interesujących przepisów na smakołyki z ogrodu i nie tylko. Dowiemy się tu, w jaki sposób uprawiać takie egzotyczne rośliny jak cytrusy czy aloesy, radzić sobie z nadgryzającymi rośliny owadami, znęcić pszczoły do zapytania. Wejdziemy w świat ziół warzyw i owoców, ale przede wszystkim ekologii, dbania o swoje otoczenie, dostarczania wielu gatunków, aby w ogrodzie panowała bioróżnorodność.
Myślę, że jest to książka przydatna dla osób, które zaczynają swoją przygodę z uprawą ogrodu oraz tych, którym z jakiś powodów ona się nie udaje. Znalazłam tu wiele ciekawych wskazówek dotyczących uprawy warzyw i owoców, a także kwiatów i ziół oraz pielęgnacji trawników.
Całość broszurowa, przypominająca poradniki ogrodnicze, ale takie w troszkę grubszym wydaniu.

Jeśli ogrodnictwo to wasza pasja, ta książka to wasz must Haven. Znajdziecie tutaj nie tylko kalendarz księżycowy, ale też porady ogrodnicze, przepiękne zdjęcia kwiatów, naturalne sposoby na choroby, szkodniki, a nawet przepisy kulinarne.

Ogrodnictwo to szuka, żeby rośliny były piękne I zachwycające wymaga to wiele pracy. Tutaj znajdziemy porady jak to zrobić kiedy i jak najlepiej sadzić.

Bardzo dokładnie przygotowany książka, pełna informacji o których nie miałam pojęcia. Robi wrażenie. Polecam.

Wpływ Księżyca 2023.
Poradnik ogrodniczy z kalendarzem na cały rok
Witold Czuksanow
Wydawnictwo Zysk
Wpływ Księżyca 2023. Poradnik ogrodniczy z kalendarzem na cały rok
Księżycowo- ogrodniczy poradni dla każdego, kto posiada choć niewielki ogródek i lubi prace z roślinami.
Ja sama muszę przyznać, że często sięgam po małe grabki lub łopatkę i idę do ogrodu, tu coś pokopie tu coś wyrwę i jakoś robi się lepiej. Człowiek się odpręża, kłopoty na chwilę odchodzą, a praca fizyczna, choć lekka daje poczucie wartości.
Polecam każdemu, kto już ma ogród jak również dla tych co zaczynają swoja przygodę z ogrodnictwem. Bardzo praktyczna i prosto napisana książka, stanie się waszym przewodnikiem po ogrodzie, rozwiąże problemy - co, kiedy i jak. Dobre porady - autora - ogrodnika sprawdzają się i warto je stosować. Taki kalendarz to świetny przewodnik dla każdego miłośnika zieleni jak również okaże się trafionym prezentem dla np. rodziców, którzy ciągle pracują w ogrodzie.
Zwrócę uwagę, że to już 16 kalendarz, co świadczy o wielkim doświadczeniu i gronie oddanych czytelników!
Kalendarz znajdziecie tutaj

Wpływ Księżyca 2023.
Poradnik ogrodniczy z kalendarzem na cały rok
Witold Czuksanow
Wydawnictwo Zysk
Wpływ Księżyca 2023. Poradnik ogrodniczy z kalendarzem na cały rok

Po raz pierwszy sięgnęłam po WPŁYW KSIĘŻYCA 2023, a Witold Czuksanow pisze już te poradniki od ładnych paru lat.... a nawet kilkunastu, bo od 2007. Ogród mnie zawsze interesował, ale przyznaję, że rzadko sięgałam po książki w tym temacie, raczej sama kombinowałam, ewentualnie informacje brałam z internetu. Cóż... czas to zmienić.
Witold Czuksanow z calą pewnością ma wielkie serce do ogrodu i wszystkiego, co z nim związane. Dzieli się z czytelnikiem swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem. Pisze w sposób gawędziarski, co sprawia wrażenie, jakby wręcz rozmawiał z roślinami. Z tej książki wychyla się miły, serdeczny człowiek, który pragnie zarazić swą pasją innych.
Dostajemy sporo informacji, ale nie są to informacje podane w sposób encyklopedyczny. To raczej zapis relacji, jaką nawiązał autor z opisywaną rośliną. Czyta się to przyjemnie i choć może nie jest to Moty Don, to zdecydowanie roztacza swój pełen serdeczności urok.
Z ciekawostek muszę napisać, że w tym poradniku znajdziecie np. przepis na wino z róży, lub na nalewkę z tejże. Są oczywiście także inne przepisy (one mnie chyba najbardziej zainteresowały),poza nimi także wiele o konkretnych gatunkach, kwiatach, nawet motylach. Dużo dobra!
Książka jest wydana broszurowa, ale na bardzo ładnym papierze i z wieloma fotografiami. Myślę, że każdy ogrodnik będzie sobie ją cenił, a przynajmniej uzna ją za ciekawą.

kiedy co rośnie i co z tym zrobić
6/10
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Witold Czuksanow z calą pewnością ma...

Dodaj cytat z książki Wpływ Księżyca 2023