Radość życia razem. Jak naprawić burzliwe relacje

Okładka książki Radość życia razem. Jak naprawić burzliwe relacje David D. Burns
Okładka książki Radość życia razem. Jak naprawić burzliwe relacje
David D. Burns Wydawnictwo: Zysk i S-ka poradniki
poradniki
Feeling Good Together: The Secret to Making Troubled Relationships Work
Zysk i S-ka
2024-02-27
2024-02-27
Robert Filipowski

Pozwala zauważyć miłość wokół siebie...

Pozwala zauważyć miłość wokół siebie...

Najnowsza książka Davida D. Burnsa to cenny poradnik dla każdego, kto chciałby poprawić swoje relacje z innymi osobami.
Autora większość może kojarzyć między innymi z bestsellerowego poradnika Radość życia. Pisarz jest znanym amerykańskim psychiatrą i emerytowanym adiunktem na Wydziale Psychiatrii i Nauk Behawioralnych w Stanford University School of Medicine. Odpowiadał również za spopularyzowanie terapii poznawczo-behawioralnej (CBT).

W swoim poradniku Radość życia razem. Jak naprawić burzliwe relacje David D. Burns skupia się na tym, jak – co sama nazwa wskazuje – naprawić za pomocą określonych strategii trudne relacje w związkach, przyjaźniach i w pracy. Autor podkreśla, że fundamentem zdrowej relacji są wzajemny szacunek, zrozumienie i umiejętność rozwiązywania konfliktów.

Dlaczego warto przeczytać?
Praktyczne wskazówki
Książka z każdą kolejną stroną dostarcza różnych technik badawczych, które pozwalają na lepsze zrozumienie i poprawę relacji, na przykład w przyjaźni czy w związku. Amerykański psychiatra dzieli się konkretnymi przykładami zaczerpniętymi z prawdziwego życia. Pozwala to na łatwiejsze zrozumienie i zastosowanie przedstawionych strategii.

Zrozumiały język
Największym plusem książki Radość życia razem. Jak naprawić burzliwe relacje jest prosty i zrozumiały język. Nieraz czytałem podobne poradniki i zazwyczaj stawiano w nich na styl naukowy – nie wszystko było klarowne. Tutaj jest inaczej. Lektura została skierowana do szerokiego grona odbiorców. Osoby, które nigdy w życiu nie miały styczności z psychologią lub z terapią, bez problemu zrozumieją przekaz autora.

Krótkie i konkretne rozdziały
Książkę Burnsa czyta się łatwo i przyjemnie. Gdybym potraktował ją jak zwykłą lekturę, pochłonąłbym ją w jeden dzień. Krótkie rozdziały ułatwiają uporządkowanie zdobytej wiedzy. Bardzo łatwo wracać do wybranych zagadnień, tabelek, wyników – duży plus!

Więcej na CzasoStrefa

„…Empatia myśli zwykle redukuje napięcie, szczególnie jeśli swoim tonem głosu okazujesz szacunek…”

Piątkowy wieczór, to chwila dla siebie. Bez zbędnego gadania o niczym, ale za to z książką w ręku i pasją czytania w sercu. Czym dla Nas wszystkich jest radość? Według literatury fachowej to taki stan emocjonalny, który wyraża w świadomości uczucie całkowitego spełnienia. Jedno jest najważniejsze. To spokojne serce. Czemu czasami tak trudno osiągnąć wspomnianą radość? Czym jest empatia uczuć? Wybrane przez Nas słowa mogą zależeć od kontekstu. Czy do wszystkich można stosować delikatność? No właśnie …

Człowiek powinien cieszyć się życiem. Niestety relacje międzyludzkie są różne, bo jednych kochamy, drugich nienawidzimy, jeszcze inni są Nam obojętni.

Wszyscy mamy kogoś, z kim nie możemy się dogadać – przyjaciółkę, która ciągle narzeka, nieustannie krytykującego nas szefa, wrednego sąsiada, nastoletnie dziecko, które dąsa się i trzaska drzwiami, a może kochającego, ale irytującego partnera.

David D. Burns, to wybitny psychiatra i autor bestsellerowego poradnika „Radość życia”, wyjaśnia w swojej książce, dlaczego mamy czasem tak duży problem, żeby się dogadać, ale oferuje proste, lecz skuteczne techniki, które pomogą naprawić relacje z innymi.
Trzykrotnie otrzymał tytuł Wykładowcy Roku od absolwentów Uniwersytetu Stanforda.

Czytelnik dowie się między innymi, jak:
- przestać wytykać palcami innych i zacząć patrzeć na siebie;
- ustalić, w czym tkwi problem w relacjach z konkretną osobą;
- szybko rozwiązywać konfliktowe sytuacje z innymi ludźmi.

Wszyscy pragną dobrych relacji. Jaka jest rzeczywistość? Nasze nastawienie lub innych wrogie, pozbawione zaufania wręcz mierzi. I to „oni są biedni”, bo np. wyżywają się na innych. Podobno toczymy te boje, bo nie do końca wiemy, jak kochać drugiego człowieka. Kobiety i mężczyźni są z natury różni, co do relacji i konfliktów z drugą osobą. Cierpienia w związkach biorą się z deficytu, zwanego wypaleniem w związku. To, co kiedyś cieszyło, obecnie denerwuje, prowadzi do stresu, frustracji, samotności. W rezultacie do rozwodu.

Pragniemy miłości, intymności i dobrych relacji z ludźmi. To jednak nie wychodzi, bo często walczymy i ranimy się nawzajem. „Radość życia razem” zaprasza do dialogu, czytania aktywnego i wykonywania ćwiczeń rozwijających umiejętność dojrzałej komunikacji.

Mamy też pięć tajników efektywnej komunikacji. To podoba mi się najbardziej, bo dotyczy obszaru moich zainteresowań. 😉

1. Technika rozbrajania (odnajdywanie prawdy w tym, co mówi druga osoba)
2. Empatia (myśli, uczuć)
3. Dopytywanie (dodatkowe pytania np. co myśli, jak się czuje)
Te 3 punkty - to umiejętność słuchania (1, 2, 3)
4. Zdanie wyrażające uczucia (np. czuje się zdenerwowany)
5. Głaskanie (dawanie szacunku wobec drugiej osoby)
Te dwa – czyli punkt 4 i 5 to umiejętność wyrażania siebie.

Autor pokazuje, że radość życia razem zbudowana jest na nieobwinianiu i szanowaniu drugiej osoby, dostrzeganiu takiego własnego wpływu na relację oraz sięganiu po wspólne zasoby.

Gorąco polecam

Wydanie I
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 304
(nowość wydawnicza)

Od pierwszych chwil życia komunikujemy się z otoczeniem. Najpierw poprzez płacz, później gaworzenie aż do wypowiadania pierwszych słów. Paradoksem jest, że uczymy się mówić wiele lat, a komunikować… wcale. Komunikacja jest podstawą tworzenia i utrzymywania dobrych relacji. Doktor psychiatrii i neurologii David D. Burns stworzył doskonały podręcznik komunikacji „Radość życia razem. Jak naprawić burzliwe relacje”. W Polsce wydana przez Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Według David’a D. Burns’a: „dobra komunikacja wymaga trzech rzeczy. Po pierwsze, musicie mieć możliwość wyrażania uczuć otwarcie i bezpośrednio. Po drugie, musicie nauczyć się słuchać partnera bez przyjmowania postawy defensywnej. Po trzecie, musicie traktować partnera z szacunkiem, nawet jeśli czujecie gniew lub frustrację”. „Dobra komunikacja składa się z trzech składników: umiejętnego słuchania (empatii),efektywnej ekspresji (asertywności) i szacunku (respektu). W zapamiętaniu ich pomoże ci akronim: EAR: E = empatia, A = asertywność, R = respekt (szacunek)”.

Poradnik „Radość życia razem. Jak naprawić burzliwe relacje” Dawid’a D. Burns’a podzielona jest na kilka części:
* część pierwsza. Dlaczego nie potrafimy ze sobą żyć,
* część druga. Diagnoza relacji,
* część trzecia. Jak nawiązać pełną miłości relację z ludźmi, na których ci zależy,
* część czwarta. Co zrobić, żeby Pięć Tajników zadziałało w twoim przypadku,
* część piąta. Częste pułapki i jak ich unikać,
* część szósta. Techniki zaawansowane.

Autor w bardzo przystępny i przyjemny w odbiorze sposób opisuje techniki komunikacji, których nauczenie się i wprowadzenie do naszego życia zdecydowanie ułatwi nam komunikację w każdego rodzaju relacjach:
* jednominutowe ćwiczenie,
* dziennik relacji,
* pięć tajników efektywnej komunikacji,
* technika eksternalizacji (najpotężniejsza technika komunikacji, która pozwala na zmianę negatywnych wzorców na pozytywne).
* RSAT – Test Satysfakcji z Relacji i jak pisze Autor: „jest to wręcz najbardziej precyzyjny instrument oceny satysfakcji w relacji, jaki kiedykolwiek opracowano”.

David D. Burns zwraca uwagę, że: „relacja raczej nie poprawi się od myślenia życzeniowego albo od czekania, aż zmieni się partner. Los twoich relacji zależy od ciebie”. Jednocześnie: „pewne relacje są tak dysfunkcyjne, że warto byłoby poszukać pomocy terapeuty. Terapeuta może dać ci potrzebne wsparcie i pomóc zdecydować, czy większy sens ma próba naprawienia burzliwego związku czy jego zakończenie”. Osobiście mam przekonanie, że każda toksyczna relacja jest warta tylko jej zakończenia, aby uchronić siebie od szkody na swoim zdrowiu psychicznym.
Każda satysfakcjonująca, dobra i poprawna relacja zależy od nas samych. Jeśli chcemy zmienić naszą relację z kimś: „konieczne jest, byś w pełni skupił się na zmianie samego siebie. Wymaga to odwagi i może być bolesne, ale daje szansę na niezwykłe rezultaty”.

„Radość życia razem. Jak naprawić burzliwe relacje” to niezwykle rzetelny poradnik komunikacji stworzony przez naukowca, lekarza psychiatrę i neurologa, co podnosi jego wartość. David D. Burns przytacza przykłady relacji i komunikacji ze swojego zawodowego życia i poddaje je analizie, co zdecydowanie ułatwia czytelnikowi zrozumienie w jaki sposób skutecznie i poprawnie się komunikować.

W mojej opinii książka powinna być podręcznikiem komunikacji w każdym domu i każdej szkole średniej na godzinach wychowawczych.

Bardzo polecam wszystkim najbardziej wartościowy poradnik o komunikacji „Radość życia razem. Jak naprawić burzliwe relacje” doktora David’a D. Burns’a.

#1377 - „Radość życia razem. Jak naprawić burzliwe relacje” - David D. Burns - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#47/2024

"Widzisz, jak przy każdej okazji Raina się broni. Zamiast rozbroić Milta, mówi mu, że się myli. Ale za każdym razem, gdy to robi, on coraz bardziej się złości i jest przekonany, że ma rację. A to dlatego, że Raina jest złośliwa, na co on narzeka."

Książka ma 304 strony. Swoją premierę miała dnia 27.02.2024 roku.

Ten poradnik uczy, jak poprawiać swoje relacje, z osobami, na których nam zależy. Każdy problem można rozwiązać w łatwy sposób, wystarczy przede wszystkim zacząć od zmian w sobie.

Bardzo dziękuję za tą książkę Zysk i S-ka Wydawnictwo i serdecznie ją polecam. <3 <3 <3

#47/2024

Książka ma...

Porzucasz pracę, ponieważ, nie możesz dogadać się z koleżanką zza biurka, albo jeszcze lepiej, choć w zasadzie gorzej — nie dogadujesz się z szefem. Codzienne pretensje i dogryzki są dla ciebie nie do zniesienia. Na domiar złego w domu czeka mąż narcyz, narzekająca teściowa i pyskate dziecko. Trochę się rozkręciłam. W gruncie rzeczy chodzi o to, że znajdujesz się w burzliwych relacjach. Zadajesz sobie pytania typu:
O co im wszystkim chodzi?
Dlaczego są dla mnie tak niemili?

David Burns — profesor psychiatrii i nauk behawioralnych, badacz i wykładowca, do tego praktyk z wieloletnim doświadczeniem, w swojej niewątpliwie interesującej i wartościowej książce próbuje wytłumaczyć Czytelnikom meandry i złożoność relacji międzyludzkich. Podpowiada, jak rozmawiać z drugą osobą, jak przekazać jej to, co myślimy — nawet jeśli to nie jest miłe — w taki sposób, aby nie doprowadzić do konfliktu lub go nie zaostrzyć. Czyni to w bardzo przystępny, zrozumiały dla Czytelnika nieobytego z psychologią i jej podobnymi dziedzinami sposób, bazując na wielu przykładach, wziętych z jego zawodowego jak i prywatnego życia. Razem z Czytelnikiem analizuje zachowania osób znajdujących się w konfliktowych relacjach. Jednocześnie zachęca go do współpracy, na łamach swojej książki.

Profesor Burns rozpoczyna od odpowiedzi na pytanie: "Dlaczego nie potrafimy, że sobą żyć?", mimo że wszyscy pragniemy przyjaznych, satysfakcjonujących relacji, następnie przechodzi do omówienia ciemnej strony ludzkiej natury, przyczyn konfliktów, dochodząc w końcu do samego sedna lektury, czyli przedstawienia technik, które pomogą Czytelnikowi rozwiązać jego problemy w relacjach międzyludzkich.

Autorska metoda Davida Burnsa to Interpersonalna Terapia Poznawcza (CIT) oparta na trzech założeniach. Jedno z nich mówi o tym, że: "Mamy o wiele większą moc, niż nam się wydaje, by dokonać zmian w naszych burzliwych związkach — jeśli przestaniemy obwiniać drugą osobę, a zamiast tego skupimy się na zmianie samych siebie."

Można by zadać sobie pytanie, dlaczego to my mamy się zmienić, a nie ta osoba, która nas denerwuje, czy też sprawia nam przykrość, rani nas, itp. Ano dlatego, że trudno jest zmienić kogoś. Natomiast zmieniając siebie i swój stosunek do innych, swoje postrzeganie, perspektywę, w niewiarygodny sposób możemy sprawić, że zmieni się też stosunek adwersarza do naszej osoby.

W całym procesie zrozumienia naszych relacji i odnalezienia drogi prowadzącej do ich naprawy pomoże nam przeprowadzenie Testu Satysfakcji z Relacji, prowadzenie "Dziennika relacji" i poznanie Pięciu Tajników Efektywniej Komunikacji. Empatia, asertywność i szacunek to podstawy dobrej komunikacji.
Autor książki ostrzega, że "proces ten będzie wymagał pewnej pracy z twojej strony i chwilami może być bolesny." Dlaczego bolesny? Ponieważ trudno jest przyjmować krytykę i odruchowo się nie bronić, co często doprowadza do konfliktu.

"Każdą kłótnię lub spór możesz postrzegać jako okazję do rozpoczęcia bitwy albo do nawiązania głębszej i bardziej wartościowej relacji z osobą, z którą się spierasz. Wymaga to kreatywności, troski, rozsądku i praktyki."

Czytanie tej książki, to jak rozmowa z zaufanym terapeutą, który stał się naszym przyjacielem, życzliwym i posiadającym sporą dawkę wiedzy, wzbogaconą wieloletnim doświadczeniem i praktyką.
Sporo teorii, bardzo istotne przykłady i analizy. Autor wskazuje nam drogę, zachęcając jednocześnie do wykonania "razem" z nim, na kartach książki, wielu ćwiczeń, a także do autoanalizy.

Bezcenne porady i wskazówki, jak radzić sobie w sytuacjach konfliktowych w domu, pracy czy na stacji benzynowej. Jak współpracować z szefem cholerykiem oraz jak rozmawiać z patrzącą na ciebie z góry sąsiadką. A może warto zastanowić się, dlaczego oni tak postępują? Czy ich arogancja, wyniosłość i popadnie w konflikt, ma jakieś podłoże? A może chcą nam coś przekazać, tylko najzwyczajniej w świecie nie wiedzą, jak to zrobić? I jaki my mamy w tym wszystkim udział? Na wiele spraw autor otwiera oczy Czytelnika.

Książka, do której należy podejść wnikliwie, zagłębić się, analizować słowa autora, uczestniczyć w ćwiczeniach. Przerabiać z nim materiał tak długo, aż zrozumiemy, o co w tym wszystkim chodzi i będziemy umieli odpowiedzieć sobie na pytanie: co i kto jest przyczyną, powodem naszych burzliwych relacji? I jak je zmienić? Po przeczytaniu tej niewątpliwie ciekawej i wartościowej pozycji możecie się zdziwić, słysząc odpowiedzi na powyżej zadane pytania. Zaskoczy was także, jak wiele nie dostrzegacie w waszych relacjach z ludźmi oraz to, że czasami wcale nie tak trudno te relacje naprawić. Wystarczy tylko zmienić sposób ich postrzegania. Niekiedy wymaga to ciężkiej pracy. Jeśli jednak zależy wam na dobrych relacjach, warto ją wykonać.

Zacznijmy od siebie.

Lektura tej książki zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Mimo że interesuje się psychologią i wszystkim, co związane jest z ludzkim umysłem, tematyka, która znalazłam w tej pozycji, jest dla mnie nowa i zaskakująca, a nawet mogę pokusić się o stwierdzenie — fascynująca. Do tego język i styl autora był dla mnie bardzo przyjemny.

Szczerze polecam wszystkim, którzy interesują się psychologią, relacjami międzyludzkimi i tym, którzy uwikłani są w burzliwe relacje.
Należy tylko mieć świadomość, że: po pierwsze nie zawsze metody opisane w książce zadziałają, po drugie musimy być w naszym działaniu szczerzy, po trzecie musimy mieć otwarty umysł.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

• Przeczytam ponownie
  • Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)
  • Posiadam, Wydawnictwo Zysk i s-ka
  • Psychologia l
  • G. Posiadam
  • Posiadam w domowej biblioteczce

Dodaj cytat z książki Radość życia razem. Jak naprawić burzliwe relacje