Wpływ Księżyca 2020

Okładka książki Wpływ Księżyca 2020 Witold Czuksanow
Okładka książki Wpływ Księżyca 2020
Witold Czuksanow Wydawnictwo: Zysk i S-ka poradniki
poradniki
Wpływ Księżyca 2020 - Poradnik ogrodniczy z kalendarzem na cały rok
Zysk i S-ka
2019-10-15
2019-10-15
rośliny pory roku ogród balkon kwiaty

WPŁYW KSIĘŻYCA 2020 – recenzja przedpremierowa

„… Nawet tam, gdzie królują ozdobne krzewy. Balkonowo –tarasowe ogrodnictwo będzie można realizować nie tylko w donicach i skrzynkach, lecz również na wysokich grządkach …”

Każdy poradnik uczy czegoś nowego. To dwanaście rozdziałów podzielonych na miesiące. Opisane zostały w nich ogrodowe doświadczenia, obserwacje, nowe rośliny i porady.

Autorem książki jest Witold Czuksanow - dziennikarz propagujący piękno ogrodu i całego otoczenia. Czuksanow to znany i lubiany polski ogrodnik, a także pisarz wielu poradników na temat ogrodnictwa. Witold Czuksanow jest autorem takich interesujących i pomocnych książek jak „Zapytaj ogrodnika”, „Wpływ Księżyca 2018. Poradnik ogrodniczy z kalendarzem na cały rok” oraz „Bitwa o pietruszkę i nie tylko”.

Czuksanow urodził się 8 sierpnia 1965 roku. Swoją wieloletnią pasją, oraz doświadczeniem ogrodniczym dzieli się z widzami i czytelnikami od wielu lat, korzystając z przeróżnych nośników i mediów, takich jak telewizja, książki, warsztaty oraz Internet.

Czytelnik odnajdzie w publikacji ciekawe sposoby na pozbycie się chwastów, wiosenne fiołki, modę na piwonie, oraz kwiat jednej nocy i hortensje. Nie zabraknie także stałych pozycji: przepisów, kalendariów, opowiadań o nowych, niezwykłych gatunkach i odmianach polecanych do ogrodów, coś na tarasy i balkony, ale również kilku nowych przepisów kulinarnych. Podobno pokrzywy smażone na maśle można przyrządzić, jak młody szpinak. Z kolei syrop z pokrzywy nadaje się do zimowych herbat, a latem do napojów chłodzących.

Publikacja zawiera wiele przydatnych odmian roślin, które znajdą zastosowanie u wszystkich miłośników przyrody. Ciekawostką może być np. to że to, co uważamy za kwiaty dereni, to tak naprawdę przekształcone liście, taka kryza okazałych, kolorowych podsadek. Najczęściej dominują w nich właśnie kolory biały i różowy.

Maciejka np. uważana jest za pospolity kwiat. Ale czy na pewno? Zachęca jednak odbiorcę, działając na jego zmysł powonienia. Robi to skutecznie, uwodząc niejednego ogrodnika. Maciejki nie pachną o każdej porze dnia. Będą dobrze sprawowały się w donicach tarasowych i głębokich skrzynkach między pelargoniami. Efekt jest murowany.

I czy zima może być na zielono? Autor twierdzi dosłownie, że spotkał mnóstwo interesujących roślin, które sprawiły, że zima ma kolor żywej zieleni. Ściółkowanie gleby korą działa. Nie tylko poprawi to wygląd rabat, lecz ogranicza również parowanie. Kalendarz zawiera wskazówki na zwalczanie chorób roślin, szkodniki i recepty na preparaty do zasilania roślin. Rok 2020 w ogrodzie ma być okraszony odrobiną magii. Rośliny mają przynosić szczęście. Kulinarne zastosowanie bratków, nagietków, czy róż ma Nas zaskoczyć.

Gorąco polecam i serdecznie dziękuję Wydawnictwu za egzemplarz recenzencki książki.

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S –KA