Miło mi się poznać. Gdzie kończy się świat, a zaczynam ja

Okładka książki Miło mi się poznać. Gdzie kończy się świat, a zaczynam ja Sara Kuburic
Okładka książki Miło mi się poznać. Gdzie kończy się świat, a zaczynam ja
Sara Kuburic Wydawnictwo: Otwarte poradniki
poradniki
Otwarte
2024-03-27
2024-03-27
Aleksandra Żak

💛

(Recenzja z mojego starego profilu LubimyCzytać - oczamiczytelniczki)

„Graj główną rolę we własnym życiu”, to słowa, które w ostanim czasie przewijały mi się dosłownie wszędzie - na TikToku, Instagramie… Ten cytat pojawił się także w książce „Miło mi się poznać: Gdzie kończy się świat, a zaczynam ja”. Jednak czy tak popularne stwierdzenie jest prawidłowe? Dr. Sara Kuburic w swojej książce podkreśla tę ideę, stwierdzając: „…myślenie o Sobie, stawianie Siebie na ważnym miejscu, a nawet kochanie Siebie jest w porządku. Chcę też powiedzieć ci, że inaczej nie da się naprawdę istnieć”. Nie można być prawdziwie szczęśliwym człowiekiem inaczej niż przez dbanie o siebie i kochanie samego siebie, bez uzależniania się od innych osób. Poprzez osobiste anegdoty, mądrość życiową i praktyczne wskazówki, autorka zachęca czytelnika do głębszego zrozumienia siebie oraz do podejmowania świadomych wyborów w dążeniu do realizacji własnych marzeń i celów. Zdecydowanie polecam ją każdemu, kto pragnie odnaleźć głębszy sens własnego życia i przejąć kontrolę nad swoim losem.

{ Współpraca }

Moja ocena:
⭐️⭐️⭐️⭐️/⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

- b00kishbrains

💛

(Recenzja z mojego starego profilu LubimyCzytać - oczamiczytelniczki)

Gdyby zapytać samego siebie, czy jestem zadowolona/zadowolony z tego jaka/jaki jestem, z pewnością otrzymamy więcej odpowiedzi negatywnych. Jak często zdarza nam się krytykować samych siebie? Dlaczego nie wierzymy w swoje umiejętności i jesteśmy dla siebie samych tak bardzo wymagający? Czy tak samo krytycznie traktujemy swoich bliskich? Jak wyglądałyby relacje z nimi, gdybyśmy tak oschle i wymagająco, jak siebie, traktowali naszych przyjaciół?
A gdyby tak zostać najlepszym przyjacielem samego siebie?
Autorka, psychoterapeutka egzystencjalna, w swojej książce zadaje sobie podstawowe, ale jednocześnie niezwykle trudne pytanie „kim jestem?”, nawiązując do najważniejszych nurtów filozoficznych. Pamiętam, że na studiach, kiedy tylko pojawiały się w moim grafiku zajęcia z filozofii, dostawałam gęsiej skórki. Kiedy przypominam sobie ten okres, mam przed oczyma długie, nudne rozprawy, z którymi musiałam się mierzyć i które niekoniecznie mi się podobały.
Sara natomiast objaśniając pojęcia filozoficzne, robi to tak przemyślanie, ciekawie, momentami nawet humorystycznie, że chce się je zgłębiać dalej. Odsyła przy tym do scen ze znanych filmów, dzięki czemu możemy sobie lepiej zobrazować jej przekaz. Zachęca nas do wizualizacji, dzięki którym lepiej zrozumiemy swoje potrzeby i odczuwanie siebie.
Nie da się przeczytać tej książki bez ołówka i znaczników. Nie jestem w stanie zliczyć, ile cytatów i mądrych myśli zaznaczyłam sobie, by do nich powracać. Nie raz, nie dwa, ale zawsze wtedy, gdy będę potrzebowała wskazówki lub potwierdzenia, że żyję w zgodzie z moim wewnętrznym ja. Wszystkie one tak naprawdę sprowadzają się do stwierdzenia, że relacja z samym sobą jest najważniejszym związkiem w naszym życiu. „To, jak rozumiemy życie, jest tym, jak je przeżywamy. To, jak rozumiemy Siebie, jest tym, jak Siebie doświadczamy (i jak się Sobą stajemy)”.Życie w zgodzie z samym sobą oznacza, że sami siebie akceptujemy, doceniamy i czujemy się spełnieni. Dlatego „Czasami, żeby powiedzieć „tak” swoim wartościom, przekonaniom, pragnieniom, myślom i uczuciom, musimy powiedzieć „nie” niektórym propozycjom, ludziom, posadom, relacjom, opiniom i światopoglądom”.
Jeśli czujecie się zagubieni, nieszczęśliwi, zdezorientowani, to ta książka pomoże Wam „odgracić” swój umysł. Jeżeli macie ochotę na zostanie najlepszym przyjacielem samego siebie, to będzie również drogowskazem w odkrywaniu własnej prawdy.
Polecam.

- b00kishbrains

{ Współpraca }

Moja ocena:
⭐️⭐️⭐️⭐️/⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

💛

Czy sięgacie po książki o samorozwoju?

Bycie asertywnym w relacjach z innymi bywa ogromnym wyzwaniem, przynajmniej dla mnie. Jednak wyraźne wyznaczanie granic, pozwoli nam zadbać o własne JA i kształtowanie siebie takimi, jakimi chcemy być, nie kierując się oczekiwaniami i aprobatą innych ludzi.

Na podstawie własnej wiedzy oraz doświadczenia klinicznego i swoich przeżyć, autorka dzieli się z czytelnikami wskazówkami, jak odnaleźć się w świecie, gdzie jesteśmy zdani na ocenę i pochwały innych - te mniej lub bardziej przychylne.

Czy da się tak żyć szczęśliwie? Kim jesteś? Po co tu jesteś? Dr Sara Kuburic uświadamia nas, jak łatwo jest stracić siebie w nieuporządkowanym świecie. Niesie jednak dobre nowiny, nigdy nie jest za późno, żeby być sobą. Podsumujemy, co oznacza autentyczność, wolność, odpowiedzialność i znaczenie. Przykładów przyczyn utraty siebie jest kilka jak wzorce i reguły w rodzinie czy zdarzenia zmieniające życie. Druga część książki poświęcona jest metodom, jak siebie odzyskać, zrzucić ciężar tego, co nas przytłacza i zaakceptować przygodę bycia sobą.

Jestem zauroczona tą książką. Podoba mi się jej prosta i przystępna forma, wizualizaccje, życiowe sytuacje i czułe przypomnienia, które można cytować lub zapisywać w swoim dzienniku. Zdałam sobie sprawę, jak niezbędna dla mnie była ta lektura, dużo przemyślałam i na pewno jestem zainspirowana do pracy nad sobą. Czuję, jakby moja dusza została przytulona.

Czy dajecie sobie wejść na głowę? Jak idzie Wam stawianie granic innym?

Czy sięgacie po książki o samorozwoju?

Na podstawie własnej wiedzy oraz doświadczenia klinicznego i swoich...

Ostatnie lata są dla mnie szczególne, bo coraz odważniej stawiam kroki w kierunku poznania i pełnego zaakceptowania siebie. Kiedy więc usłyszałam o książce „Miło mi się poznać”, która podejmuje podobną tematykę, wiedziałam, że muszę ją przeczytać.

Od pierwszych stron poczułam się wciągnięta w opowieść autorki. Nie czułam, że czytam poradnik, a to za sprawą płynnego stylu dr. Sary Kuburic. Doskonale połączyła ze sobą własne doświadczenia, fragmenty sesji terapeutycznych swoich pacjentów, pytania skłaniające do refleksji, wizualizacje oraz niezbędne do zgłębienia omawianego tematu informacje. Dzięki temu lektura nie przytłacza, a każde kolejne zdanie wnosi coś nowego i ciekawego. Doceniam to, że autorka tak mocno nawiązywała do swoich historii i otworzyła się przed osobą czytającą. Dzięki temu nie jawiła się ona tylko jako autorytet, ale także ktoś, kto idzie podobną drogą co my.

„Miło mi się poznać” skupia się na odkrywaniu i akceptowaniu Siebie. Pokazuje jak wiele dobrego ta autentyczność w relacji ze Sobą może przynieść. Podkreśla różne płaszczyzny, na których bycie w niezgodzie ze sobą może się przejawiać, np. poprzez ignorowanie swojego ciała, spychanie emocji na dalszy plan czy pozwalanie na przekraczanie granic. Stawia ważne pytania. Zachęca do poznania Siebie i tym samym zmiany swojego życia na lepsze – podarowania sobie szansy.

Książka dr. Sary Kuburic może dać Wam różne rzeczy, w zależności od tego, w jakim momencie swojego życia jesteście (nie ma gorszego, każdy jest okej!). Dla mnie była wspaniałym przypomnieniem znanych mi już tematów i możliwością spojrzenia na nie z nowej perspektywy. Bardzo się cieszę, że miałam możliwość ją przeczytać!

"Dlatego emocje są tak ważne i tak naprawdę stanowią jedyną drogę ku odczuciu, jak to jest być nami (...). Emocje są jak fale morskie, które będą przypływać i cofać się niezależnie od naszej zgody. Zamiast jednak walczyć i plunąć pod prąd, być popychanym przez fale, pozwól, by ich moc i ruch cię niosły, by zabrał cię ku twojemu Ja."

Kolejny poradnik za mną i wiecie co... Ten kolejny okazał się być dla mnie idealny. Myślę, że wy również znajdziecie w nim coś dla siebie lub o sobie. Bo ile razy nasze potrzeby spychamy na dalszy plan, żeby spełnić oczekiwania innych? Zdarza się wam? Mi owszem. Czy traktujecie się dobrze? Szanujecie własne emocje, uczucia? Czy macie silne poczucie własnej wartości i odrębności? Jak postawić sobie na pierwszym miejscu? Te pytania stawia nam autorka, będąca równocześnie psychoterapeutką. Uświadamia nas, uczy, wyjaśnia kwestie, z których być może nie do końca zdajemy siebie sprawę.

"Miło mi się poznać" to książka, stanowiąca źródło inspiracji, wiedzy oraz jednocześnie pozwalająca zrozumieć siebie. To nasze wybory definiują nasze życie a ta książka stanowi wyzwanie, abyśmy wkroczyli na ścieżkę samopoznania i odkryli swoje prawdziwe Ja.

Autorka stara się nakierować nasze myślenie, tak abyśmy mogli poznać, zrozumieć i zdefiniować samego siebie poprzez własne emocje, uczucia. W czterech częściach poradnika prowadzi nas kolejno poprzez takie zagadnienia, jak: Twoje Ja (czym jest utrata siebie? czym jest Ja? O co prosi mnie życie?),Twoje utracone Ja (Co powoduje utratę siebie? Jak społeczeństwo utrwala utratę siebie? Gdzie kończę się ja, a zaczynają się inni?),Ja, które przeżywasz, Ja, którym jesteś (sztuka bycia sobą).

Dr Sara Kuburic w swoim poradniku zawarta jasne i praktyczne wskazówki dla nas, jak zadbać o siebie, stawiając siebie na pierwszym miejscu, jak podejmować świadome decyzję, które definiują nasze życie. Bardzo lubię takie książki które czynią moje życie bardziej świadomym. Bo takie własnie jest ten poradnik z mnóstwem wartościowych słów, które trafiają do serca. Polecam

Kolejny poradnik za mną i wiecie co......

Książka jest poradnikiem za pomocą którego będziemy mogli zajrzeć w głąb siebie i zrozumieć, że nasze życie nie jest niczym innym, jak efektem wyborów dokonanych przez nas samych.
Jesteśmy jedynymi osobami, które mogą podjąć odpowiednie kroki, aby utorować nasze życie tak, jak my tego właśnie chcemy.
Istotną rzeczą jest pojęcie "utraty siebie", objaśnione przez autorkę jako "uczucie oddalenia i braku spójności, łączności i utożsamienia z osobą, którą naprawdę jesteśmy".
Wiele osób zatracając się w codziennych obowiązkach, chcąc dorównać innym, zapomina kim są, a w konsekwencji narasta w nich poczucie lęku, przytłoczenia ciągłym podejmowaniem decyzji, a z czasem pojawiają się trudności w komunikacji z innymi ludźmi, co prowadzi do zatracenia się i stracenia celu własnego życia.
Autorka na podstawie przykładów wyjaśnia, jak istotną kwestią jest zrozumienie, kim właściwie jesteśmy, co chcemy osiągnąć oraz co czyni nas szczęśliwymi.
Lektura skłania do refleksji nad własnym życiem i postępowaniem.
W trakcie czytania sami zaczynamy się zastanawiać czy droga, którą obraliśmy, doprowadzi nas do spełnienia i bycia szczęśliwymi, czy po prostu podążamy utartym schematem, aby tylko "odhaczyć" poszczególne życiowe stacje jak: szkoła, praca, dom, rodzina.
Książka znajdzie swoje grono zwolenników wśród osób, które z zapałem czytają poradniki, interesują się filozofią, psychologią i chcą odnaleźć swoje własne "ja".

Istotną rzeczą jest pojęcie "utraty siebie", objaśnione przez autorkę jako...

" [...] Daj sobie pozwolenie na to, by stać się tym, kim chcesz być, i zrób to dla Siebie, a nie dla innych. [...] "

Witajcie. Tym razem sięgnęłam po poradnik dr Sary Kuburic pod tytułem "Miło mi się poznać". Czy patrząc w lustro, widzicie prawdziwych siebie? Czy raczej widzicie, to czego oczekuje od was świat? Autorka w doskonały sposób pokazuje nam, jak się naprawdę poznać. Co trzeba zrobić, żeby być naprawdę szczęśliwym? Między innymi trzeba porzucić maski obłudy i pokazać swoją prawdziwą twarz. Wtedy tak naprawdę zaczniemy żyć. Ukrywamy prawdziwych siebie, bo świat tego od nas oczekuje. Mówimy nie to co naprawdę czujemy, ale to co inni chcą usłyszeć. Otaczamy się ludźmi, którzy nie zawsze życzą nam dobrze. Dlaczego tak robimy? Co się stanie, gdy nasze ciało zacznie protestować przed sztucznością? Tego wszystkiego doświadczyła autorka. Zobaczcie, jak doszła do tego, że w końcu poznała samą siebie? Zachęcam do przeczytania jej poradnika pod tytułem "Miło mi się poznać".
Ta książka jest tak bardzo ciekawa, że pochłonęłam ją w ciągu jednego dnia. Przy paru rozdziałach popłynęły mi łzy. Zastanawiałam się, czy ja siebie na pewno znam? Czy ta osoba w lustrze, to prawdziwa ja, czy raczej wykreowana przez obecny czas? Wnioski oczywiście zostawiłam sobie, ale już wiem, że będę dłużej pracowała z tym poradnikiem.
Mimo skromnej okładki jej kolor przyciąga wzrok. Uwielbiam jej żółć. W książce znajdziecie również trudne prawdy i czułe przypomnienia. Warto je w swojej głowie rozważać. Ten poradnik składa się z czterech części, które poznacie podczas czytania.
Ten poradnik polecam osobom, które pragną odkryć prawdziwych siebie.
Zdejmijcie maski i zacznijcie żyć zgodnie ze sobą.
Podejmiecie wyzwanie i odkryjecie prawdziwych siebie?
Jestem zadowolona z tego poradnika. Podczas czytania zaznaczyłam sporo cytatów, które warto zapamiętać.
Miłośnicy poradników nie powinniście przegapić tego tytułu.
Ps. Nie bójcie się łez. One są bardzo przydatne w odkrywaniu siebie.

Czy potrafisz być dla siebie dobra?
Gdzie kończysz się Ty, a zaczynają inni ludzie?
Jakie masz relacje ze światem zewnętrznym?

„Miło mi się poznać” Sary Kuburic to książka, która stanowi fascynującą podróż w głąb ludzkiej psychiki i serca. Autorka zabiera czytelnika w intymną wyprawę po meandrach samopoznania, stawiając pytania o tożsamość, pragnienia i oczekiwania świata. Książka nie tylko zadaje pytania, ale też proponuje odpowiedzi, zapraszając do introspekcji i samodzielnej pracy nad sobą.
Od pierwszych stron książki jesteśmy wciągani w niezwykły świat autorki, gdzie osobiste historie – czasem bolesne, innymi razy inspirujące – przeplatają się z profesjonalną wiedzą psychologiczną. Kuburic dzieli się nie tylko własnymi doświadczeniami, ale również przypadkami z praktyki terapeutycznej, co nadaje jej przekazowi autentyczność i głębię. Język jest tutaj bardzo obrazowy i przystępny, co sprawia, że lektura jest płynna i mimo trudnej tematyki - lekka. Każda z części książki wnikliwie analizuje prezentowane zagadnienia, oferując czytelnikowi nie tylko diagnozę problemu, ale i konkretne narzędzia do pracy nad sobą.
To jedna z tych książek, która nie tylko zostaje z nami długo po przeczytaniu ostatniej strony, ale również inspiruje do zmian w naszym życiu. Sama jestem pod ogromnym wrażeniem sposobu, w jaki Kuburic łączy swoje profesjonalne spostrzeżenia z osobistymi przeżyciami, nadając całej narracji niezwykle autentycznego i ludzkiego wymiaru. To, co mnie najbardziej urzekło, to bezapelacyjna szczerość autorki i jej zdolność do przedstawiania skomplikowanych koncepcji w prosty i przystępny sposób.
Rozdział poświęcony minimalizmowi był dla mnie prawdziwym odkryciem – nie spodziewałam się, że temat, który z pozoru wydaje się dotyczyć wyłącznie upraszczania przestrzeni życiowej, może mieć tak głęboki, filozoficzny wymiar. Autorka pokazała, jak bardzo nasze otoczenie, przedmioty, które gromadzimy, a nawet relacje, mogą wpływać na nasze samopoczucie i wewnętrzną harmonię. To ważna lekcja, którą naprawdę zapamiętam. Często wracam myślami do fragmentów o utracie siebie i procesie odzyskiwania kontroli nad własnym życiem. To przesłanie książki – że jesteśmy architektami własnego szczęścia i że to my odpowiadamy za kształtowanie naszego „Ja” – wywarło na mnie ogromne wrażenie i stało się motywacją do wielu różnorodnych refleksji.
W „Miło mi się poznać” Sara Kuburic stworzyła dzieło niezwykle ważne i potrzebne, pełne mądrości i empatii. To książka, która może zmienić życie, wyposażając czytelnika w narzędzia do głębszego zrozumienia siebie i świata. Jest to lektura obowiązkowa dla każdego, kto na serio myśli o pracy nad sobą i pragnie żyć życiem pełnym świadomości i autentyczności.
Dla mnie, bezapelacyjnie, 10/10.

Czy potrafisz być dla siebie dobra?
Gdzie kończysz się Ty, a zaczynają inni ludzie?
Jakie masz relacje ze światem zewnętrznym?

Czego chcę? Czy jest to zbieżne z tym, czego oczekują ode mnie inni? Czy jest to tożsame z tym, czego oczekuje ode mnie współczesny świat? Jak postawić siebie i swoje potrzeby na pierwszym miejscu? Czy to egoizm?
Psycholog Sara Kuburic pomaga zajrzeć w głąb siebie i zrozumieć, że nasze życie jest efektem naszych własnych wyborów i tylko my możemy podjąć kroki potrzebne do jego zmiany. Ta książka pozwoli wkroczyć na ścieżkę samopoznania.
Nie da się po prostu usiąść i przeczytać tej książki by potem bezrefleksyjnie odłożyć na półce. Miło mi się poznać. Gdzie kończy się świat a zaczynam ja powinno się czytać małymi fragmentami by móc dogłębnie zrozumieć jej treść i zastosować w swoim życiu. Przecież po to się po nią sięgnęło, prawda? Książka miała pomóc lepiej zrozumieć samego siebie. A bez uważnego przestudiowania jej treści nic z tego nie będzie. To była by wielka szkoda nie skorzystać z takiej pomocy, bo autorka zawarła w środku szereg ważnych porad i wskazówek, które mogą pomóc lepiej zrozumieć siebie. Miło mi się poznać. Gdzie kończy się świat a zaczynam ja to praktyczny poradnik, którego lektura pozwoli podejmować bardziej świadomie decyzje. Te działania sprawią, że w końcu będziemy mogli wziąć życie we własne ręce. Jednocześnie książka punktuje błędy, jakie robiliśmy do tej pory by móc je skorygować. Osobiście cieszę się, że mogłam zapoznać się z niniejszą pozycją. Żałuję tylko, że zrobiłam to tak późno.

• Idealna na prezent
  • Współpraca z Wydawnictwem
  • Fajne
  • Psychologia, nauka i rozwój

Sara Kuburic Miło mi się poznać. Gdzie kończy się świat, a zaczynam ja Zobacz więcej