Siostra nazisty

powieść historyczna
MANDO
2022-08-01
2022-08-01

Historia przedstawiona w książce jest inspirowana prawdziwymi zdarzeniami , ciekawa i wzruszająca. Marta mieszkanka domu spokojnej starości wspomina swoją młodość. Zakochuje się w Niemcu z wzajemnością . Rodzina nie akceptuje tego ,lecz młodzi walczą o szczęście i pobierają się. Wybucha II Wojna światowa i rozdziela małżonków. Jak potoczą się losy bohaterów ,o tym w książce . Polecam.

Ta książka to powrót w głąb wspomnień Marty ,która u schyłku życia chce raz jeszcze spojrzeć wstecz ,by przypomnieć sobie minione już lata.
Opowieść starszej pani przenosi nas na Śląsk w roku '37 na chwilę przed wybuchem Wojny,gdzie nastoletnia wtedy Marta poznaje swojego ukochanego niemca , Romana. Perypetie wojny ,trud różnic kulturowych oraz zmiany jakie dotknęły kraj prowadza nas, strona po stronie przez kolejne lata wojenne, kiedy to nasza bohaterka tęskni za ukochanym, z którym rozdzieliło ją okrucienstwo wojennej rzeczywistości .
Miło się czyta , powieść pokazuje tak trochę symbolicznie, perypetie niejednej zapewne osoby, która w tych trudnych latach musiała tęsknić i bać się o ukochana osobę, o jej życie i to czy jakakolwiek przyszłość jest im pisana..
Duży plus za ciekawostki i świetnie opisane Siemianowice na Śląsku ,o których niewiele się czyta a które odegrało jedna ze znacznych ról podczas wojen, zarowno jeśli chodzi o historię Śląska międzywojennego jak i zaraz w pierwszych latach po wojnie.

Wciągająca książka, podczas której możecie być sfrustrowani postępowaniem niektórych, zasmuceni losami bohaterów, a także zafascynowani walką o miłość wbrew wszelkim przeciwnościom.

Kim byłby człowiek bez wspomnień. Historia oparta na wojennych wspomnieniach staruszki, która opowiada o swoim życiu. Akcja osadzona na moim rodzinnym Śląsku...temat bliski...emocje...wzruszenia i zawiłe ludzkie losy.

Historia jakich było wiele przed wojną, ona Polka, on Niemiec gdy wybucha wojna ciężko jest pogodzić miłość z patriotyzmem. Rzecz dzieje się na Śląsku więc dodatkowy czynnik wpływa na losy młodych ludzi, którzy mieli piękne marzenia, a co z nich pozostało trzeba przeczytać. Książkę szybko się czyta, bo wciąga.

Chociaż wiele jest książek opisujących historię Ślązaków w czasie drugiej wojny światowej mimo to każda jest wciągająca. Tym bardziej, że jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Fajne połączenie teraźniejszości z czasami wojennymi. Podobała mi się.

„ Pozytywne myślenie przyciąga pozytywne rzeczy, zaś negatywne złe.” (str.203)

Bohaterka powieści Marta przebywa w domu spokojnej starości. Jej opiekunką jest Monika, która troskliwie opiekuje się staruszką. Jej też opowiada historię swojego życia, swojej pierwszej prawdziwej miłości, trudnych czasach wojennych i powojennych. Przekazuje jej też swój pamiętnik, który Monika z ciekawością czyta. Marta zachowała też listy od ukochanego i te, które do niego pisała. Często wracała do ich czytania.

Marta wychowała się w Siemianowicach, które dzięki jej opowieściom dobrze poznajemy. Miała szczęśliwe dzieciństwo. Ojciec miał szanujący się zakład krawiecki, w którym Marta lubiła przebywać, podpatrując pracę ojca. Byli kochającą się rodzina. Najstarszy brat był zafascynowany Niemcami, często tam wyjeżdżał, później wstąpił do NSDAP. Najmłodsza siostra bardzo chorowita zmarła w wieku dziecięcym.

Ojciec chciał ją zeswatać z chłopakiem, z którym znała się od dziecka. Robił wybiegi i podchody, ale nic z tego nie wyszło. W sylwestrową noc oddała swoje serce niemieckiemu przedsiębiorcy i tak zostali parą, mimo tego, że nie widywali się zbyt często.

Marta wraca myślami do wspomnień, do różnych momentów z przeszłości, zarówno do tych miłych jak i przykrych. Do niezbyt sympatycznego przyjęcia przez rodziców narzeczonego, którzy byli niezadowoleni z faktu, że ich syn zaręczył się z nic nieznaczącą Ślązaczką. Do wspaniałych chwil spędzonych razem w Berlinie. Do przygotowań do ślubu i wesela, podróży poślubnej. Do planowania i marzeń. Do czasu miłości i beztroski, który jednak szybko się skończył, z powodu wybuchu wojny.

Mąż wrócił do swojego kraju, a Marta nie potrafiła znaleźć sobie miejsca z tęsknoty. Była rozdarta. Poślubiła Niemca, matka pochodziła z Niemiec, a brat był członkiem NSDAP i walczył w niemieckim wojsku. Była wrogiem dla każdej ze stron. Siemianowice do tej pory spokojne i bezpieczne zmieniały się z dnia na dzień. Kiedy inni cierpieli z braku pożywienia rodzinie Marty dobrze się powodziło. Sąsiedzi odnosili się do nich z coraz większą wrogością. Marta w oczekiwaniu na listy męża z frontu pogrążała się w coraz większej rozpaczy. Jej bliscy zostali skierowani do walki na froncie wschodnim.

Wojna zbliżała się do końca. Do kraju wkroczyli Rosjanie niosąc ze sobą rabunek, gwałty i mordy. Marta z przyjaciółką i najstarszym bratem, który przejrzał na oczy uciekają do Niemiec. Wyprawa była trudna i niebezpieczna.
Życie Marty nie rozpieszczało. Dostarczyło jej wielu trosk i zmartwień. Były też szczęśliwe chwile, lecz nie było ich zbyt wiele. Komunizm zniszczył jej rodzinę.
Opowiedzenie swojej historii postronnej osobie, przyniosło jej ulgę i zdjęło z jej barków ciężar, który nosiła. Zakończenie zaskakuje.

„ Pozytywne myślenie przyciąga pozytywne rzeczy, zaś negatywne złe.” (str.203)

Siostra nazisty, czyli kolejna książka ze #stoshańby, którą dostałam, przeczytałam 10 str i porzuciłam na...prawie półtora roku ! 😳

Lubicie sięgać po książki, które już za długo stoją #nieprzeczytane ?

Marta bardzo niechętnie wybiera się na imprezę sylwestrową. Jest jej za zimno, czuje, że nie będzie się dobrze bawić, za to jej przyjaciółka jest w niebo wzięta.
Kiedy myśli, że już nic nie poprawi sytuacji w jakiej się znajduje, podchodzi do niej Niemiec, w którym zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Zgadza się spotkać z nim ponownie i niemal od razu stają się dla siebie najważniejsi. Biorą ślub.

Starają się żyć na przekór rodzinom, które nie do końca akceptują wybory młodych i wojnie, która rozdziela małżeństwo na długie lata.
Kolejnym kłopotem kobiety jest fakt, że jeden z jak braci przeszedł na stronę wroga i wstępuje do NSDAP.

Czy rodzina jeszcze kiedyś się zobaczy? Czy uda im się przeżyć wojnę? Czy będzie im dane żyć w szczęściu w spokoju?

Uwierzcie mi, że książka, a szczególnie zakończenie, jest tak wzruszające i zapadające w pamięć, że ciężko mi się po niej otrząsnąć.

Została napisana w formie wspomnień głównej bohaterki, która opowiada o przeszłości swojej pielęgniarce Monice.

Książka jest jedną z lżejszych książek, próżno szukać tutaj wzmianek o obozach czy też innym okrucieństwie fundowanym przez nazistów.
Nie ma drastycznych scen, jednie zakończenie może wywołać łzy.

Ogólnie bardzo ją polecam. Cieszę się, że trafiła w moje ręce i ponownie do niej wróciłam.

Lubicie sięgać po książki, które już za długo stoją #nieprzeczytane ?

Kiedy...

Pielęgniarka Monika, pracująca w domu spokojnej starości, zaprzyjaźnia się z jedną z pensjonariuszek. Marta u kresu swych dni chce podzielić się z kimś historią życia. Daje Monice swój pamiętnik oraz plik listów a luki uzupełnia z pamięci. Dziewczyna jest zafascynowana opowieścią, wpadamy w ten świat wraz z nią.

Marta Slowik z Siemianowic w 1938 roku zakochała się w Niemcu, Romanie Wiedemannie. Wzięli ślub na kilka miesięcy przed wybuchem wojny. Jeden z braci dziewczyny, zafascynowany ideologią Hitlera, wstąpił do NSDAP. Gdy wybucha wojna rodzina z oczywistych przyczyn staje się wyobcowana. Sąsiedzi patrzą na nich wilkiem, bo lepiej im się powodzi. Matka Marty zostaje wyproszona ze sklepu, skoro woli mówić po Niemiecku. Gdy okupant wprowadza karty przynależności narodowej, sytuacja się zaognia. Narastają podziały pomiędzy dawnymi sąsiadami. Marta czeka na powrót męża, który dostał wezwanie na front, podobnie cała rodzina wyczekuje wieści o jej braciach.

Ze względu na miejsce akcji w dialogach często padają wtrącenia ze śląskiej gwary. Dla jednych będzie to atut, dla innych przeszkoda. Oczywiście można sprawdzić znaczenie słów w google, ale zaburza to płynność czytania. Brak przypisów z tłumaczeniami.

W książce możemy napotkać na wiele fragmentów opisujących historię miast: Krakowa, Berlina czy Rzymu, bowiem Wiedemannowie udają się w podróż poślubną do Włoch.

Powieść nie wciągnęła mnie tak jak się tego spodziewałam. Jest tu sporo faktów historycznych, ale mniej szczegółów z życia rodziny. Może inaczej, autorka bardziej drobiazgowo opisała przygotowania do ślubu Marty i Romana niż życie bohaterów w czasie wojny, co dla mnie jest bardziej interesujące. Najbardziej dramatyczne wydarzenia są opisywane ogólnikowo, emocje nie docierają do odbiorcy.

Tytułowy brat Marty, Jorg, istniał gdzieś na dalszym planie, od czasu do czasu odwiedzał rodzinę, ale nie był to motyw wiodący. Wiemy, że w końcu przejrzał na oczy, rozczarowany nazizmem.

Pod koniec powieści mamy piękny opis spotkania po latach a Monika otrzymuje niespodziewaną wiadomość.

Książka jest dobra, ale nie porywa.

Marta Slowik z Siemianowic w 1938 roku zakochała się w...

• Biblioteka
  • Powieść historyczna