Trudna radość

Okładka książki Trudna radość Magdalena Kawka
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Trudna radość
Magdalena Kawka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Lwowska odyseja (tom 4) literatura obyczajowa, romans
Lwowska odyseja (tom 4)
Prószyński i S-ka
2022-09-08
2022-09-08
Literatura polska

Przeczytane 714 Opinie 92 Oficjalne recenzje 557

Wyróżniona opinia i

Książki 882 Opinie 854

Czytałam wszystkie 4 tomy sagi i ten wydaje mi się najmniej głęboki. Mam wrażenie, że autorka próbuje szybko dobrnąć do końca nie wchodząc za bardzo w szczegóły wydarzeń, których jest jednak sporo w tym tomie. Kilka ostatnich rozdziałów, to już galop. Sytuacja ze Szczurkiem jest całkowicie niejasna, ta z Orestem również nie została opowiedziana do końca, tak jakby autorka bardzo chciała pociągnąć wątek z UB, ale nie za bardzo miała na niego pomysł. Musiało być przesłuchanie, bo to musi być jak pisze się o UB, ale bez głębszego dna. Samo tłumaczenie, że Lilka nie chciała wracać do tych wydarzeń, nie chciała znaleść po latach teczki ukochanego jest mało przekonujące, bardziej wskazuje na słabe przygotowanie autorki do tego wątku, który może niepotrzebnie się pojawił. Po bardzo ciekawym początku sagi, spodziewałam się lepszego zakończenia, ale jednak uważam książkę za dobrą, bo wciąga, czyta się ją szybko, nawet za szybko. Jest w niej dużo emocji i sporo mądrych spostrzeżeń. Warto przeczytać wszystkie tomy Lwowskiej Odysei.

II tom „Powrót z piekła” ,
III tom „Nowy początek”,
IV tom „Trudna radość” , cyklu „Lwowska Odyseja” porusza do głębi, podobnie jak pierwszy tom „Pora westchnień, pora burz”, przepełniony ogromem emocji, jest realny i prawdziwy, jak pisze Autorka „ … bohaterowie, choć inspirowani postaciami rzeczywistymi, są fikcyjni. Ale lubię sobie wyobrazić, że istnieli naprawdę, gdyż noszą w sobie kawałek historii wielu ludzi, ich doświadczenia i przeżycia”.
Większość wydarzeń historycznych miała miejsce w rzeczywistości. A opisana historia o tych czasach, które już dawno minęły, dzięki Autorce na pewno pozostanie z nami na długie lata.
Wszystkie cztery tomy przeczytałam z ogromną zainteresowaniem, wzruszeniem wraz z bohaterami powieści przeżywałam te okrutne i bolesne dzieje historii nierzadko z łezką w oku.
Wdzięczna jestem Autorce za świadectwo tamtych czasów. Gorąco polecam, cały ten cykl.

II tom „Powrót z piekła” ,
III tom „Nowy początek”,

Ostatnia część Lwowskiej Odysei, wszystkie części bardzo dobre zakończenie rewelacyjne w wieku 80 lat chciałabym być jak Lilka

Książka „Lwowska odyseja. Trudna radość.” t.4, Magdalena Kawka. W małym Gryfowie rodzina Lindnerów stara się powrócić do normalności po zakończeniu wojny i wysiedleniu ze Lwowa. Jednak los dalej doświadcza ich przykrymi wydarzeniami które wciąż wymuszają na rodzinie Lindnerów podejmowanie walki o godne przetrwanie tych bardzo dramatycznych dla tej rodziny, czasów.
Wszyscy tęsknią za Lwowem, za beztroskimi czasami młodości które przerwała wojna. Lilka czeka na Oresta, mając nadzieję, że jego powrót odmieni obecne życie na szczęśliwie przeżyty wspólnie czas.
O czym marzą pozostali członkowie rodziny?
Jakie przykre wydarzenia przeżyła rodzina?
Jak ułożyły się ich stosunki z sąsiadami i czy wspomnienia nadal są tak żywe?
Wszystkie odpowiedzi na te i inne pytania zawiera niniejszy tom „Lwowskiej odysei.”

Wszyscy...

Bardzo dobra książka,a akcja podobnie jak dzisiaj,jedna słusznie panująca kasta i pozostały plebs,widzimy , że historia lubi się powtarzać tyle ,ze Polacy to taki głupi naród który historii nie lubi i jej nie rozumie i nie umie wyciągać wniosków a garstka walczących o dobro Polski płaci za to nawet życiem,czy 15 października wybierzemy mądrze i doprowadzimy do tego jak w 89 roku aby Polska wróciła do normalności?

Kiedyś wszystko się kończy i tym razem książka kończy serię "Lwowska odyseja". Coś się wyjaśnia, coś komplikuje, ktoś się odnajdzie a ktoś umrze. Taki już ludzki los. To była dobra seria.

Długo autorka kazała czekać na zakończenie swojej "Lwowskiej Odysei", ale było warto.
W ostatniej części możemy poznać dalsze koleje losów lwowskiej rodziny Lindnerów. Powojenna sytuacja gospodarczo-polityczna rzuciła ich daleko od rodzinnego miasta, bo aż w okolice Szczecina. Ciężko im tam zapuścić korzenie, ale cóż, starsi odchodzą, na świat przychodzi nowe pokolenie i powoli ta obca ziemia musi się dla nich stać domem. W tej części historia opiera się na powojennej sytuacji Polski, strachu przed służbami SB i walkami band UPA, które urządzały masowe rzezie w imię walki o wolną Ukrainę.
Autorka urywa opowieść pod koniec lat 40tych, by współczesnym epilogiem zamknąć swoją Sagę.
Dziękuję autorce za tę pełną wzruszeń powieść.

Trudny temat wojny, przesiedleńców na Ziemię Odzyskane. Tęsknota za ukochanym Lwowem przewija się w każdym tomie. Jednak życie jest najważniejsze. Cytując: Takie jest życie. Błądzimy, krzywdzimy, wstydzimy się własnych uczynków, ale dopóki żyjemy wciąż mamy szansę coś z tym zrobić. Warta przeczytania.

Wspaniała czterotomowa odyseja!

Wspaniała czterotomowa odyseja!

Wszystkie tomy Lwowskiej odysei oceniłam na 8 gwiazdek. Jak dla mnie to rewelacyjna książka. Bardzo wciągnęły mnie losy bohaterów. Temat znany- życie zwykłych ludzi w czasie wojny, ale uważam, że nigdy za wiele takich książek. Chociaż bohaterowie często są tylko inspirowani prawdziwymi postaciami, niemniej jednak warto przeczytać. Teraz, kiedy obok nas toczy się wojna, temat znów nabiera aktualności i można się zdziwić jak bardzo.

• Przeczytane w 2023
  • Obyczajowa