Nim skończy się noc

Okładka książki Nim skończy się noc Bartosz Szczygielski
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Nim skończy się noc
Bartosz Szczygielski Wydawnictwo: Czwarta Strona kryminał, sensacja, thriller
Czwarta Strona
2022-08-10
2022-08-10
literatura polska szantaż thriller zabójstwo zdrada polski kryminał polski thriller

Okładka książki Pulpitacje #1 Dagmara Adwentowska, Tomek Bilski, Agata Cieplik, Jakub Ćwiek, Aleksander Daukszewicz, Gaja Grzegorzewska, Andrzej Kwiecień, Olga Niziołek, Michał Organiściak, Anna Robak-Reczek, Jerzy Rzymowski, Jagoda Smyczek, Bartosz Szczygielski, Kajetan Szokalski, Maciej Staszek Tomaszewicz, Joanna Ufnalska, Agnieszka Włoka, Mateusz Wójcik
Pulpitacje #1 Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Gaja Grzegorzewska, Joanna Jodełka, Janusz Onufrowicz, Robert Ostaszewski, Alek Rogoziński, Anna Rozenberg, Maciej Siembieda, Grzegorz Skorupski, Bartosz Szczygielski
Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Ga...

Wyróżniona opinia i

Nim skończy się noc

przeczytanych książek 132 napisanych opinii 125

Ciekawie stworzona historia z fajnymi zwrotami akcji, na pewno sięgnę po więcej książek tego autora

Bardzo udany kryminał z nieustannymi zwrotami akcji i mocnym zakończeniem. Części rozwiązań można się domyślić, mimo to lektura bardzo udana.
Plus za zabawne posłowie :)

Plus za zabawne posłowie :)

Dobra, wciqga i angażuje, chce się czytać dalej.

Dobra, wciqga i angażuje, chce się czytać dalej.

Powieść kryminalna o bardzo ciekawej konstrukcji, choć prędzej tutaj pasuje określenie "thriller". Nie jest to książka, która skupia się na śledztwie czy osobie organów ścigania. To raczej opis zagadki kryminalnej pokazywanej z różnych momentów w czasie, a jednocześnie próba pokazania psychiki osób będących na krawędzi rozstania.

To, co urzekło mnie w tej książce, to język - jest on dość "giętki", luźny i dobrze się to czyta jako powieść. Pod tym kątem autor się sprawdził, bo rzeczywiście chciało mi się przekładać kolejne strony (pomijając to, że czytałem e-booka). Nie zapomniano też o tym, że przy pokazywaniu akcji z wielu perspektyw, nie zawsze jedna strona wie o tym, o czym już wie druga strona - są różne sposoby radzenia sobie z tym, a tutaj wybrano zdanie się na inteligencję czytelnika i jest w porządku. To, co mógłbym zarzucić pod kątem stylu, to pewna teatralność - mam wrażenie, że szczególnie na początku wszystko jest trochę wyolbrzymione i autor całą parę ładuje w to, aby pokazać, jak źle mają bohaterowie. Aż za bardzo i dialogi też brzmią trochę jak z teatru. Lubię taki styl, ale nie wiem, czy on tutaj pasuje.

Historia może zaskoczyć - tak, jak pisałem, nie tyle jest to kryminał, co raczej thriller i są momenty, w których faktycznie czytamy siedząc jak na szpilkach. Dodatkowo istnieje tutaj parę zwrotów akcji, a historia poszczególnych postaci też nadaje dodatkowego tła. Niestety, o ile dobrze się bawiłem czytając tę powieść, o tyle mam wątpliwości, czy rozwiązanie i zachowanie się postaci jest logiczne. Zakończenie może trochę zaskoczyć, ale nie wiem, czy w taki sposób, w jaki życzyłby sobie czytelnik, gdyż nie do końca wiem, z czego wynikały różne kroki. Chyba że plan bohaterów był tak niesamowicie złożony i przemyślany, że wykiwał mnie jako czytelnika, natomiast poczułem pewne rozczarowanie.

Tak czy inaczej, można zajrzeć do tej lektury - jest krótka, dobrze się czyta i to rozrywka w sam raz na kilka wieczorów.

To, co urzekło mnie w tej książce, to język...

Książka bardzo fajna z ciekawym i niespodziewanym zakończeniem. Napięcie było budowane praktycznie cały czas. Jedyne co nie do końca mi odpowiadało to stosunek rozwoju akcji całej książki w porównaniu do rozwoju samego zakończenia które było dość chaotyczne. Powód pobytu Jakuba w górach trochę zaniedbany. Na szczęście czyta się dość przyjemnie, nie da się przewidzieć kolejnego ruchu bohaterów. Miejsce akcji zachęca do wyjazdu w Bieszczady 😉

Dobry thriller. Wciąga od początku. Ludzie odcięci od świata, morderstwo, zima i tajemnice. Dobre.

Historia, w której każdy skrywa jakąś tajemnicę, a czytelnik do ostatnich stron zastanawia się, które z nich dopuściło się zbrodni. Bardzo fajnie poprowadzona historia.

Agata jest popularną fit influencerką, jednak ostatnio w żaden sposób nie może się porozumieć ze swoim mężem Tomaszem.

Monika może się poszczycić udanym życiem zawodowym, inaczej sprawy mają się w przypadku jej małżeństwa. Szczególnie biorąc pod uwagę, że nawiązała intymną relację z innym mężczyzną niż jej mąż Grzegorz.

Justyna przeżywa tragedię związaną ze śmiercią synka, mając świadomość, że zupełnie inaczej jest w przypadku jej męża Michała.

Wszystkie trzy pary spotykają się w Kredowych Wzgórzach. Miejscu znajdującym się z dala od zabudowań, pośrodku lasu, bez zasięgu, w którym każda z nich chce spróbować naprawić własną relację. Nie wiedzą jednak, że przyjazd każdego z nich nie jest tu przypadkowy.

Gdy w jednym z domów pojawia się niespodziewany gość odkrywa ciało nieznanego człowieka.
Pytanie – czyje? I kto przyczynił się do tego stanu rzeczy?

------------

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Podobała mi się i nie podobała.

Trzy pary, sześć osób i sterta problemów, którym Ci ludzie nie potrafią podołać. Problemy skrajnie od siebie zróżnicowane ukazujące ich przeciwwagę w stosunku do siebie.

Akcja podzielona została na etapy dla każdej z par: przed przyjazdem do Kredowych Wzgórz, tuż po znalezieniu przez Jakuba ciała i przed przybyciem Jakuba.

Nie do końca przemawia do mnie forma przedstawienia Wita w powieści. Szczególnie jego charakterystyka w jednym z końcowych rozdziałów – zbyt ogólna, po krótce wyjaśniająca jego obecność w Kredowych Wzgórzach.

Książka wg mnie nie trzyma w napięciu, nie doświadczyłam tutaj również rollercoastera wszelkich emocji.
Mam wrażenie, że autor skupił się bardziej na psychologicznej stronie bohaterów. Ich niemożności do podejmowania decyzji, o trwaniu w pewnej stabilności, która wydaje się ważniejsza aniżeli ich własne szczęście.

Od początku wiedziałam czyje ciało znalazł Jakub i kto się do tego przyczynił.
Zakończenie – częściowo niespodziewane, pozostawiające czytelnika w pewnej konsternacji.

Justyna przeżywa tragedię związaną ze śmiercią...

Ogólnie rzecz biorąc pozycja dobra, ale zabrakło mi w niej czegoś

Ogólnie rzecz biorąc pozycja dobra, ale zabrakło mi w niej czegoś

Ciekawie prowadzona gra między trzema parami. Każdy jest tak skupiony na swoich problemach, że nie widzi wokół siebie nic innego. Można tą osobę łatwo zmanipulować, co może prowadzić do poważnych problemów np. morderstwa, ale czy na pewno? Uciekamy w wir pracy, dotykają nas tragiczne wydarzenia z życia, które głównie odbijają się na naszej psychice. Monika i Grzegorz, Agata i Tomasz, Michał i Justyna, mają problemy, które pogrążają ich całkowicie. Kłamstwa, tajemnice, sekretne wiadomości. Jak sobie z nimi poradzą? Czy odkryją swoje ukrywane tajemnice?
Autor sprytnie prowadzi akcję w książce, choć dużo się działo, dopiero pod koniec odkryjecie kto jest winny tragicznemu wydarzeniu. Książka trzyma w napięciu do ostatniej strony. Czy jest przewidywalna? Myślę, że nie. Czytając thriller cały czas zastanawiałam się kto jest głównym winowajcą całego zamieszania. Książkę szybko się czyta, na jeden wieczór. Pomimo różnych opinii przeczytałam książkę. Myślę, że tu trzeba skupić się na emocjach, problemach jakie mają pary i z którymi sobie nie radzą.

• Przeczytane 2022
  • Kryminał