Nie idź tam

2022-06-29
2022-06-29

Toksyczna relacja

8/10

Uwielbiam książki Pani Doroty, mimo, iż już na początku możemy domyśleć się kto jest odpowiedzialny za zbrodnie. To zawsze fabuła jest tak poprowadzona, że Czytelnik chce wiedzieć wszystko do samego końca.

Nie idź tam, to historia o małżeństwie Marty i Piotra, którzy mieszkają w małym miasteczku. On ceniony lekarz a ona psycholog szkolny. Życie idealne, do czasu, aż wraca tajemnica śmierci przyjaciółki Marty, Karoliny sprzed dwunastu lat. Okazuje się jednak, że manipulacja to wielka sztuka i łatwo kontrolować opinie innych ludzi za jej pomocą.

Fabuła, styl pisania, treść, zamysł bohaterów. Bardzo to cenię u Glicy. To już trzecia książka tej autorki, którą przeczytałam. Zamówiłam kolejną. 😀

8/10

Typowy polski "thriller": mała miejscowość, tajemnica sprzed lat, drętwe infantylne dialogi, główna bohaterka, która jest typową mameją, co wszystkim ufa, nad wszystkim rozmysla, dumą, roztrząsa, a i tak jak przychodzi co do czego to podejmuje głupie i totalnie bezsensowne decyzje.
Naprawdę już mi się ulewa tego typu pozycjami, czy w końcu ktoś napisze naprawdę ciekawy, wciągający thriller?
Ps. Witaj Marto, cześć Marto, dzień dobry Marto (mąż do żony) kwintesencja jaka ta książka sztuczna.

Nie da się tego czytać przez główną bohaterkę, która jest najzwyczajniej w świecie koszmarnie głupia

Bardzo miło i szybko się czyta, autorka potrafi wzbudzić w czytelniku zainteresowanie, ale koniec trochę mnie rozczarował.

Przydarzyła Wam się kiedyś taka sytuacja, że praktycznie nie zwracaliście uwagi na daną osobę, a po latach ta sama osoba stała Wam się bardzo bliska?

Często zdarza się że po latach potrafimy spojrzeć na osobę w zupełnie inny sposób...
W szkole nie mieli ze sobą relacji bo nie byli z tego samego świata. Ona była towarzyska, kontaktowa, a on był jej przeciwieństwem. Jednak po wielu latach Marta i Piotr pobierają się.
Wychodząc z kościoła widzi kobietę ubraną na czarno, to matka Karoliny jej przyjaciółki która zginęła 10 lat temu... Co tak naprawdę się stało... minęło tyle czasu a zabójca nadal nieznany...

Marta i Piotr są małżeństwem już dwa lata, mają dom, są szczęśliwi. Choć do pełni szczęścia brakuje im dziecka. Pewnego dnia Marta znajduje na wycieraczce kopertę bez nadawcy i adresata. W środku znajduje kartkę z napisem "są tajemnice, które zniszczą każde małżeństwo" o co chodzi...
W tym samym czasie pojawiają się również policjanci z Archiwum X i ponownie zajmują się sprawą zabójstwa Karoliny...
Dlaczego Marta otrzymała wiadomości, które uderzają w jej męża... kto chce wzbudzić w niej niepewność... i dlaczego stało się to właśnie teraz...

Jeśli chcecie dowiedzieć się kto i dlaczego... to musicie sięgnąć po #nieidźtam

Przeczytałam w szybkościowym tempie, historia ciekawa, spójna i wciągająca. Autorka poruszyła tutaj kwestie zaufania, tajemnic. Mówi się często ufam bezgranicznie i nic tego nie zmieni, ale czy na pewno... Tutaj właśnie Autorka pokazuje, że kiedy są tajemnice to łatwiej jest osobie zmanipulować i wprowadzić niepewność, wątpliwości... Czy zawsze się to udaje?

Domyśliłam się kto za tym stoi (nie od samego początku, uspokajam 😁),ale to nie jest jakimś dużym minusem i nie wpływa na ogólna ocenę.
Książka mi się podobała i zachęcam żeby po nią sięgnąć. Autorka pisze w fajny sposób przez co kupuje czytelnika 😊

Kiedy miłość oślepia i staje się toksyczna..

Marta i Piotr to zakochane w sobie młode małżeństwo, starające się o potomstwo.

Przed laty, w lesie obok miasteczka w którym mieszkają, została zamordowana Karolina - przyjaciółka Marty. Po latach, w sprawie pojawiają się nowe dowody, którym przyglądają się śledczy z Archiwum X.

Podejrzenia zostają skierowane w stronę Piotra, gdyż to jego zegarek policja znajduje na miejscu dawnego przestępstwa. Sama Marta zaczyna dostawać dziwne wiadomości i wskazówki sugerujące winę męża.

Po napaści na ciężarną koleżankę Marty, Piotr zostaje aresztowany.

Sama Marta ma mętlik w głowie, nie wie komu i w co powinna wierzyć. Na domiar wszystkiego sama dowiaduje się, że jest w ciąży

Czy sprawa przed laty ma szansę na finał? Czy winnym jest Piotr a może ktoś próbuje go wrobić? Jaki udział w całej sprawie ma wychowanek Marty?

Książka od której nie da się oderwać. Pokazuje jak łatwo jest stracić czyjeś zaufanie w krótką chwilę. To również powieść o toksycznej i zabójczo oślepiącej miłości.
Fantastyczny thriller Doroty Glicy. To moje pierwsze spotkanie z autorką, które uważam za udane i z chęcią wezmę się za kolejne książki.

Kiedy miłość oślepia i staje się toksyczna..

Marta i Piotr to zakochane w sobie młode małżeństwo, starające się o potomstwo.

Podejrzenia zostają skierowane w stronę Piotra,...

Marta i Piotr znają się od wielu lat, tworzą obecnie szczęśliwe małżeństwo i starają się o dziecko. Piotr jest lekarzem, a Marta pedagogiem w liceum. Kilkanaście lat temu doświadczyli wspólnie ogromnej tragedii, kiedy po wspólnym ognisku po maturze zamordowano przyjaciółkę Marty. Mimo upływu czasu sprawcy nie odnaleziono. Do teraz. W lesie znaleziono nowe poszlaki, które przyczyniają się do ponownego rozpatrzenia zbrodni sprzed lat. W tym samym czasie Marta zaczyna dostawiać tajemnicze listy od nieznajomego budzące niepokój, które rzucają podejrzenie na jej męża.

Książka do przeczytania w jeden wieczór. Thriller, który bardzo dobrze się czyta. Ja przesłuchałam w audiobooku z przyjemnością. Nie jest to jakaś wymagająca lektura, ale jest dobrze napisana i umiliła mi dzień podczas sprzątania. Zakończenie przewidywalne. Nie było jakiegoś dużego zaskoczenia, dokładnie tego się spodziewałam. Nie zepsuło mi to jednak przyjemności z czytania. Thriller w sam raz na raz 😉

Fabuła książki ciekawa,bohaterowie jedni intrygują inni irytują 😉
Aż strach co zakochani nastolatkowie mają w głowie i do czego są zdolni 🙈
Polecam też "Znajdę Cię córeczko" tej autorki 👍

Fabuła książki ciekawa,bohaterowie jedni intrygują inni irytują 😉
Aż strach co zakochani nastolatkowie mają w głowie i do czego są zdolni 🙈
Polecam też "Znajdę Cię córeczko" tej autorki 👍

Twórczość Doroty Glicy poznałam niedawno, a już przeczytałam trzy z czterech propozycji pisarki. Taka szybka prędkość czytania oznacza, że jej teksty są dla mnie ciekawe, wciągające, zmuszające do myślenia. Bardzo bym chciała, by Dorota Glica nie traciła weny, bo połączenie kryminału, sensacji i thrillera jest dla niej bardzo udane.

„Nie idź tam” to tekst, który od pierwszego zdania uchodzi za mroczny. Nagle jedna z dziewczyn ucieka z lasu. Jak wiadomo, las w literaturze jest synonimem spokoju, odpoczynku, ale też niepewności, strachu, ukrytych spraw. Dlaczego jednak z bohaterek biegnie, ile sił w nogach i płucach? Kto jest dla mej niebezpieczny? Mogę tylko obiecać, że podczas czytania dalszych rozdziałów wszystko stanie się jasne.

Od wyżej wspomnianych wydarzeń w lesie mija dwanaście lat, a czytelnicy zapoznają się z historią miłosną Marty i Piotra. Małżeństwem są od dwóch lat, ale tak naprawdę znają się od dziecka. Zawsze i wszędzie razem, zawsze wspierający się wzajemnie. Nie potrzeba im wiele do szczęścia, ważne, by sobie ufać i kochać się szczerze. Do pełni szczęścia brakuje im tylko dziecka. Ona jest szkolnym pedagogiem, a on szanowanym lekarzem, którego szanują wszyscy mieszkańcy małego miasteczka. Marta ma także oparcie w przyjaciółce, fryzjerce Uli, ale kiedyś dziewczyny wspierały się nie w duecie, ale w tercecie. Jako nastolatki przyjaźniły się także z Karoliną która zginęła tragicznie w lesie, podczas imprezy kończącej czas licealny. Kto ją zabił i dlaczego do tego doszło? Dlaczego ta sprawa nie wygasła, a kobiety koniecznie chcą wiedzieć, kto jest mrocznym oprawcą? Tego nie opowiem, natomiast akcja powieści szybko nabierze tempa.

To, że coś wydarzyło się dawno temu, wcale nie oznacza, że stało się zapomniane. Dowodem jest sprawa śmierci Karoliny, którą teraz zajmie się specjalnie wyszkolona grupa Archiwum X. Dziś, mając specjalistyczny sprzęt, można znaleźć wiele dowodów nawet po latach. Co się jednak stanie, gdy głównym oskarżonym będzie Piotr, mąż Marty? Czy szanowany lekarz może mieć drugą, mroczną twarz? Czy rzeczywiście mógł tyle lat ukrywać tak straszną rzecz? No i komu uwierzy Marta- policji i tajemniczej postaci wysyłającej anonimy, czy też swojemu ukochanemu mężowi? Warto się tego dowiedzieć, tym bardziej, że zabójstwo Karoliny nie będzie jedynym zarzutem stawianym Piotrowi…

Akcja związana ze sprawą kryminalną jest w książce bardzo rozwojowa i mocno mnie wciągała. Wielu czytelników zapewne stwierdzi, że dojście do momentu kulminacyjnego było proste, a ja sama mogę to potwierdzić, Lektura nie była trudna, ale i tak chciałam dowiedzieć się, jaki konkretnie był zamysł literacki Doroty Glicy. Nie żałuję tego, że poświęciłam czas na czytanie wybranej książki- wystarczy bowiem jeden wieczór, by poznać wszelakie tajemnice.

Poza tematem kryminalnym autorka zwróciła także uwagę na problem rodzin mających założoną tak zwaną niebieską kartę. Marta, jako szkolny pedagog, często rozmawia ze sfrustrowanymi nastolatkami, którzy doświadczają między innymi przemocy fizycznej i psychicznej. Jak zatem kłopoty uczniów mogą wpływać na ich psychikę? O tym czytelnicy dowiedzą się, gdy skrupulatnie przeczytają omawianą książkę.

Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogłam przeczytać coś, co napisała Dorota Glica. Została mi już tylko jedna powieść, identyczny miks gatunkowy, w którym pisarka doskonale się odnajduje. Byłabym przeszczęśliwa, gdyby jej wena twórcza mocno się rozwinęła.

Bez wahania mogę polecić jej twórczość osobom, które szukają czegoś mocnego, a jednocześnie nieskomplikowanego.

„Nie idź tam” to tekst, który od...

Taka se. Bez szału, ale też nie jakaś beznadziejna. Sam pewnie bym takiej nie napisał.
Zakończenie trochę naciągane, no bo żeby...ten akurat...i to taki...i to z takim motywem...?

• Biblioteka