Gdy gwiazdy ciemnieją

MANDO
2022-06-29
2022-06-29
Ewa Ratajczyk
kryminał thriller trauma zaginione przeznaczenie

"Gdy gwiazdy ciemnieją" Pauli McLain to mieszanka kryminału, dramatu i powrotu do korzeni. Anna Hart, doświadczona śledcza, przenosi się na wieś, aby zmierzyć się z osobistym ciosem. Tajemnicze zaginięcie nastolatki otwiera dawne rany, a Anna decyduje się na samotne śledztwo. McLain wspaniale ukazuje labirynt emocji i mrocznych tajemnic, tworząc atmosferę pełną napięcia. Przeszłość bohaterki splata się z teraźniejszością, prowadząc przez emocjonalne wybory i intrygujące zwroty akcji. "Gdy gwiazdy ciemnieją" to fascynująca podróż przez psychikę ludzką, gdzie mroczne sekrety są równie groźne, jak zewnętrzne zagrożenia. McLain zgrabnie porusza tematykę ludzkiej natury, tworząc trzymającą w napięciu opowieść.

Opowieść wplata wątki psychologiczne i społeczne, rzucając światło na zawiłe relacje między postaciami, jednocześnie podkreślając, że prawdziwe potwory nie zawsze ukrywają się w ciemnościach, lecz często tkwią w ludzkiej duszy.

Autorka umiejętnie balansuje pomiędzy odniesieniem do przeszłości Anny a współczesnymi wydarzeniami, co sprawia, że czytanie staje się nie tylko emocjonalnym doświadczeniem, ale też intelektualnym wyzwaniem. McLain ujawnia warstwy postaci, odsłaniając ich najgłębsze lęki i tajemnice.

Język użyty w książce jest sugestywny, pozwalając nam wczuć się w atmosferę małej społeczności ogarniętej strachem i niepewnością. Wreszcie, zaskakujący finał splata wszystkie wątki w spójną całość, pozostawiając czytelnika zastanawiającego się nad naturą zła i siłą ludzkiego charakteru.

"Gdy gwiazdy ciemnieją" to nie tylko kryminał, ale także głęboka refleksja nad moralnością, przemijaniem i ceną prawdy. McLain po raz kolejny udowadnia swoje umiejętności jako znakomita autorka, potrafiąca poruszyć zarówno serce, jak i umysł czytelnika.

Wartka akcja "Gdy gwiazdy ciemnieją" nie tylko trzyma w napięciu, ale także skłania do refleksji nad kondycją ludzką. McLain, poprzez misternie konstruowany świat powieści, ukazuje, że prawdziwe wyzwania często pochodzą z naszych własnych umysłów i serc. Anna Hart staje się symbolem siły w obliczu tragedii, a jednocześnie człowiekiem zmagającym się ze swoimi wewnętrznymi demonami.

Równie imponujące jest przedstawienie społeczności wiejskiej, w której zło nie jest jednoznaczne i może przybierać różne formy. McLain wnikliwie analizuje relacje między mieszkańcami, ukazując, że każda tajemnica, nawet najdrobniejsza, może rzutować cień na całe społeczeństwo.

Dodatkowym atutem powieści jest subtelne poruszenie tematu traumy i jej wpływu na kształtowanie tożsamości. Przeszłość Anny staje się nie tylko tłem dla obecnych wydarzeń, lecz istotnym elementem kształtującym jej postać i podejście do świata.

Jednak "Gdy gwiazdy ciemnieją" to nie tylko morał czy psychologiczne rozważania – to także historia, która wciąga od pierwszej strony, skłaniając do czytania. Zakończenie pozostawia nas z głębokim uczuciem satysfakcji, zaangażowanym emocjonalnie i intelektualnie.

Podsumowując, Paula McLain zaserwowała nam kolejne literackie dzieło, potrafiące zainteresować zarówno miłośników kryminałów, jak i tych, którzy poszukują głębszych, filozoficznych aspektów w literaturze. "Gdy gwiazdy ciemnieją" to podróż pełna niespodzianek, poruszająca zarówno serce, jak i umysł, pozostawiająca czytelnika z refleksjami na temat ludzkiej natury.

Pierwszy raz czytałam książkę tej autorki i bardzo mi się podobała. To nie tylko thriller, ale i książka psychologiczna. Autorka z wielkim wyczuciem i wiedzą opisuje wielość zranień, które dotykają ludzi, zwłaszcza dzieci.

"Gdy gwiazdy ciemnieją" to bardzo ciekawa i wciągająca historia. Z początku miałam problem, żeby się w nią wbić. Przede wszystkim przeszkadzała mi narracja w czasie teraźniejszym, której bardzo nie lubię, bo jakoś ciężko mi się przyzwyczaić do takiej wersji. Zniechęciła mnie też depresyjna postawa głównej bohaterki, ujawniona właściwie od samego początku. A jednak coś w tej historii tak mnie wciągnęło, że mimo początkowych obiekcji przeczytałam książkę bardzo szybko, nie mogąc doczekać się zakończenia.

Bardzo spodobał mi się klimat, jaki udało się uzyskać autorce. Małe miasteczko gdzieś w Kalifornii nad brzegiem oceanu, posiadające swoje nierozwiązane tajemnice. Bohaterowie z dużymi ranami emocjonalnymi, niekoniecznie zagojonymi czy chociażby zaleczonymi. Zaginiona dziewczyna, której szuka tylko miejscowa policja. Dużo opisów niesamowitej przyrody. Akcja, która poprzez dowody i domysły zaczyna powoli zapętlać się i zacieśniać, sprawiając, że czytelnik sam może poczuć się jak bohater tej powieści.

Nie jestem pewna, czy postulaty psychologiczne zawarte w tej książce pasują do roku 1993 -bo to wtedy dzieje się akcja. Mam wrażenie, że autorka mogła zawrzeć nieco zbyt dużo współczesnego podejścia. Mimo wszystko nie rzuca się to jakoś mocno w oczy, nie przeszkadza podczas czytania.

Zagadka zaginięcia Cameron jest czynnikiem napędzającym akcję, ale poza tym mamy tutaj też spory opis przeżyć wewnętrznych głównej bohaterki, bardzo trudnych, depresyjnych. To wszystko dobrze się zazębia i nie przeszkadza sobie nawzajem. Dodatkowym plusem jest to, że właściwie przez większość czasu nie wiadomo, kto stoi za zniknięciem dziewczyny.

Myślę, że warto przeczytać tę lekturę nie tylko ze względu na wątek kryminalny, ale też na dodatkowe aspekty, na które książka i samą autorką zwracają nasza uwagę. Historia i posłowie od autorki zmuszają do refleksji.

Myślę, że jest to wartościowa lektura, uczulające na pewne kwestie, które mogą być przez dorosłych przeoczane lub po prostu bagatelizowane, a które potrafią być naprawdę traumatycznymi w życiu dziecka. Przeczytałam jednym tchem, choć momentami musiałam robić przerwy z powodu dużych emocji.

Trochę inna niż kryminały jakie do tej pory czytałam. Główna bohaterka jest lekko zagubiona, czasem podejmuje nie do końca przemyślane decyzje. Autorka dobrze oddała emocje, które główna bohaterka odczuwa. Sama zagadka też jest ciekawa, chociaż brakuje jej nieco szybszego tempa. Czasem w historię wplatane są wspomnienia Anny, które wybijały mnie z dotychczasowej historii, a równocześnie nie miały żadnego wpływu na akcję. Mimo wszystko uważam, że fabuła na swój sposób jest oryginalna i warta przeczytania.

Niestety, ale książka co najwyżej przeciętna. Po opisie spodziewałam się czegoś więcej. Czytało się szybko, ponieważ rozdziały są krótkie, ale byłam lekko znudzona. Cały czas czekałam, że akcja nabierze tempa, że wydarzy się coś, co mnie zaciekawi. Nie jest to pozycja całkiem zła, ale drugi raz bym po nią nie sięgnęła.

Kiedy czytałam tę książkę, czas zwolnił i wszystko niespodziewanie zamilkło. Znalazłam się w świecie, do którego nie chciałam należeć. Wbrew moim planom, stałam się lokatorką tego okrutnego, mrocznego świata.

Ta powieść jest bardzo osobistym i wyjątkowym utworem. Pojawiają się w niej echa rzeczywistych wydarzeń z życia samej autorki, która wyznała, że sama była ofiarą molestowania seksualnego.

W utworze splatają się historie zaginionych dziewczyn oraz żmudnego ich poszukiwania z trudnymi doświadczeniami narratorki i głównej bohaterki Anny Hart. Nieprzepracowane życiowe traumy są balastem, który nie pozwala jej normalnie żyć i funkcjonować. Dawne koszmary powracają, pojawiają się też nowe, obciążają żalem, poczuciem winy i niesprawiedliwości.
Autorka potrafi pisać o nich w niezwykle sugestywny sposób.
W tej warstwie jest to książka o każdym z nas, bo my wszyscy - zwykli ludzie - mamy swoje traumy. A życie nie jest tylko spacerkiem po parku i wciąż dostarcza wielu nowych trudnych doświadczeń.
W trakcie czytania tej historii, pojawia się, więc uporczywe przeświadczenie, że to jak żyją nasi bliscy, ma wpływ na nasze życie, czy tego chcemy, czy nie.
A przecież ich także kształtowali bliscy z własnym życiowym bagażem.
Trochę to przygnębiające, ale prawdziwe.
W końcu pojawia się również myśl, że zasklepianie się w bólu i izolowanie od ludzi, może jedynie pogorszyć jakość naszego życia, że jednak warto zawalczyć o siebie, próbować zmierzyć się z traumami.
Czasem otrzymujemy niespodziewaną i nieoczekiwaną pomoc od losu - pojawia się na naszej drodze ktoś, kto chce i potrafi nam pomóc (jak Hap, Eden, Wanda, Tally).
I my możemy być takim darem dla innych.

W warstwie fabularnej triller jest opowieścią częściowo opartą na faktach, poświęconą kobietom i dzieciom, ofiarom przemocy i nieludzkiego traktowania przez tych silniejszych, bezwzględnych, którzy potrafią manipulować, omotać ofiary sprawić, że czują się winne, chociaż to nie one są napastnikami.
Głównego sprawcę dość szybko wytypowałam bezbłędnie.

Na kartach tego utworu można również znaleźć mnóstwo stwierdzeń, które mogą być aforyzmami o życiu.

Przyznam, że takiej powieści dawno nie czytałam. Jeszcze długo po zakończeniu trzymała mnie za gardło i nie pozwalała o sobie zapomnieć.
Warto z nią zostać i przeczytać do końca, chociaż jest to wymagająca lektura, która potrzebuje skupienia, cierpliwości i czasu.

Książka nie należy do przyjemnych, lekkich kryminałów. Autorka w powolnym tempie ukazuje mozolne śledztwo w sprawie zaginięcia nastolatki. Przede wszystkim jest to mroczna opowieść o traumatycznych przeżyciach i bolesnym dorastaniu wykorzystywanych seksualnie dzieci.

Długo czytałam tę książkę, nie przyciągała mnie, ale też nie mogę powiedzieć, że odpychała czy męczyła. Po prostu, kolejna pozycja z gatunku, który ostatnio wybieram. Trochę psychologii, kryminału, traumy, zagadki. Może być.

" -Częścią życia jest śmierć Anno, rzeczy zbyt trudne do zniesienia. Wiele ich, a jednak je znosimy. Wiedziałam, że ma rację, ale dałabym wszystko, żeby usłyszeć coś innego."

Poznajemy Anne. To pani detektyw z własnymi demonami, trudną przeszłością, kobieta pełna tajemnic. Tak krucha i silna zarazem.
Gdy poraz kolejny los jej nie szczędzi wyjeżdza do miasteczka w którym się wychowywała. I właśnie tutaj trafia na sprawę niezwykle tajemniczego i zagadkowego śledztwa. W dziwnych okolicznościach ginie młoda dziewczyna. Nastolatka znika jak przed laty równieśniczka Anny. Małe spoleczenstwo jest ogarnięte strachem i histerią. Czy Anna dobrze robi wtrącając się w tę sprawę? Czy zdoła pokonać własne słabości, osobiste traumy by pomóc?

Nie spodziewajcie się wartkiej akcji. Pełno tu emocji, smutku, rozmyślań... dużo opisów, wspomnień. Które niekoniecznie wprowadzają coś do wyjasnienia zniknięcia. To dobra książka, ciekawa historia ale mnie niestety nie porwała. Za mało się działo. Nie na taką historię liczyłam.

Gdy poraz kolejny los jej nie szczędzi wyjeżdza do miasteczka w którym...

• Na czytniku