Paryska żona

Tłumaczenie: Anna Rojkowska
Wydawnictwo: Między Słowami
eMM

Kiedy się spotkali, pachniał burbonem, mydłem, tytoniem i wilgotną bawełną. Ich fascynacja była natychmiastowa i obustronna. Kilka miesięcy później byli już małżeństwem. Ernest Hemingway i Hadley Richardson. Los rzucił ich do magicznego Paryża lat dwudziestych: stolicy światowej bohemy, pełnej gwarnych, zadymionych barów, gdzie zabawa trwała do białego rana. To tam, w atmosferze bogactwa i...

Ernest Hemingway i Hadley Richardson.
Los rzucił ich do magicznego Paryża lat dwudziestych: stolicy światowej bohemy, pełnej gwarnych, zadymionych barów, gdzie zabawa trwała do białego rana. To tam, w atmosferze bogactwa i intensywności życia legendarnego „straconego pokolenia”, rozkwitała ich miłość.
Do chwili, gdy pojawiła się druga kobieta.
Ale to właśnie o Richardson pod koniec życia i po kolejnych małżeństwach Hemingway powiedział, że „wolałby umrzeć, niż zakochać się w kimś innym niż Hadley”.
To jest jej historia.

Paryska żona, bestsellerowa powieść znakomitej pisarki Pauli McLain, to literacki hołd złożony Hadley Richardson, kobiecie o wyjątkowej osobowości i niezwykłym charakterze. Jej niezwykły głos prowadzi nas przez kręte uliczki Montparnasse’u i koleje dramatycznego związku z miłością jej życia, Ernestem Hemingwayem.

źródło opisu: znak.com.pl

źródło okładki: znak.com.pl

allison | 2016-11-02
Przeczytana: 31 października 2016

"Paryska żona" to ciekawie napisana powieść, ilustrująca życie pierwszego małżeństwa Ernesta Hemingwaya. Nawet jeśli zna się tę część biografii pisarza z innych źródeł, śledzi się losy przyszłego noblisty i Hadley Richardson niesłabnącym zainteresowaniem.

Większość akcji rozgrywa się w Paryżu w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Tętniło tam wówczas życie artystyczne, a stolica Francji była także przysłowiową mekką dla zagranicznych prozaików, poetów, malarzy i muzyków. Na tle barwnego życia tej bohemy poznajemy codzienność państwa Hemingwayów, ich radości, ale i rozterki. W pewnym momencie autorka skupia się przede wszystkim na życiu i odczuciach Hadley, która po pierwszych uniesieniach i zauroczeniu świetnie zapowiadającym się pisarzem, zaczyna dostrzegać i odczuwać na własnej skórze jego wady, skłonność do alkoholu i zmiennych nastrojów oraz wybuchowy charakter.

Pauli McLain udało się odmalować klimat Paryża odradzającego się po koszmarze pierwszej wojny światowej....

zaczytana | 2016-09-11
Przeczytana: 11 września 2016

Miał cztery żony i wiele kochanek. Czy były jego inspiracją? Najprawdopodobniej.

Mit, który tworzył z własnego życia, był wielki, mimo to był samotnym i zagubionym pisarzem. Spał tylko przy świetle albo wcale nie mógł zasnąć, bał się śmierci tak bardzo, że gdzie i kiedy tylko mógł, wychodził jej naprzeciw. "Był zagadką - wytworny, silny, słaby i okrutny. Niezrównany przyjaciel i sukinsyn.."

Hadley była jego pierwszą żoną - paryską żoną i to ona w sposób wyjątkowy opowiada historię ich miłości. To do niej zadzwonił w 1961 roku, by powiedzieć, że jest bohaterką jego powieści, a potem się zastrzelił...

monweg | 2016-09-23

"Kiedy się spotkali, pachniał Burbonem, mydłem, tytoniem i wilgotną bawełną. Ich fascynacja była natychmiastowa i obustronna. Kilka miesięcy później byli już małżeństwem.Ernest Hemingway i Hadley Richardson.Los rzucił ich do magicznego Paryża lat dwudziestych: stolicy światowej bohemy, gwarnych zadymionych barów, gdzie zabawa trwała do białego rana. To tam, w samym środku bogactwa i intensywności życia legendarnego „straconego pokolenia”, rozkwitała ich miłość. Do chwili, gdy pojawiła się druga kobieta.Ale to o Richardson pod koniec życia i po kolejnych małżeństwach Hemingway powiedział, że „wolałby umrzeć, niż zakochać się w kimś innym niż Hadley”.
To jest jej historia."

„Paryska żona”, bestsellerowa powieść znakomitej pisarki Pauli McLain, to literacki hołd złożony osobowości i charakterowi Hadley Richardson.

Nie tak dawno miałam przyjemność przeczytać powieść Pauli McLain "Okrążyć słońce". Książka – biografia kobiety niezależnej, silnej i ambitnej, Beryl Markham. Dzisiaj...

ArtMagda | 2016-07-04

Lubisz Paryż? Niekończący się labirynt ulic, zgiełk, hałas, światła latarń? Bajeczne mosty rozrzucone po Sekwanie zapierają dech w piersi, zielone bulwary odkrywają dostojne kamienice, a tobie aż się kręci w głowie od tak melodyjnie brzmiących "pardon, merci, o la la". Lubisz też czytać, prawda? Fascynują cię niezwykli bohaterowie, mroczne tajemnice, niebanalne historie. Uwielbiasz książki, ich zapach, szelest stron. Intrygują cię pisarze, bo kim oni są tak naprawdę? Ludźmi którzy widzą, czują i słyszą znacznie więcej. W takim razie musisz sięgnąć po "Paryską żonę" Pauli McLain, która ukarze się 20 lipca nakładem Wydawnictwa Znak Literanova.

Już od pierwszych stron autorka wprowadza nas w świat powojennej, paryskiej bohemy. Świat straconego pokolenia próbującego budować nowe jutro czując na ramieniu cierpki oddech nie tak dalekiej przeszłości. Są młodzi, biedni, żyją prosto i w tej prostocie odnajdują siłę. Tworzą kręgi skupiające artystów pozornie otwartych na nowości, w...

Anna | 2016-07-11

Autorka książki opowiada nam historię Hadley Richardson pierwszej żony wybitnego noblisty Ernesta Hemingway'a. Poznajemy całe ich życie od tak zwanej kuchni. Książka ukazuje nam całe życie od wesołych po smutne rzeczy. A nawet i po intymne przeżycia. Wszystko jest napisane pięknie i z gustem. Wszystko składa się w jedną całość przez co książka czyta się wyśmienicie. Bardzo podoba mi się , że mamy możliwość poznania Hemingway'a jako człowieka prostego , który siedzi w swoim kącie i pisze powieści. Jak to wszystko się działo i w jaki sposób powstały najlepsze powieści. Bardzo podobają mi się również opisy Paryża powojennego.

Książka " Paryska żona " zachwyciła mnie do granic. Nie umiałam się od niej oderwać. Mimo tego , że mam do przeczytania jeszcze kilka książek postanowiłam , że jeszcze raz zagłębię się w tą historię.

Renifer | 2016-07-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 09 lipca 2016

Narratorką powieści Pauli McLain jest pierwsza żona Ernesta Hemingwaya. Autorka sięgnęła do różnych dokumentów, aby możliwie najlepiej oddać szczegóły ich biografii. Na końcu książki znajduje się taka informacja:

“Choć Hadley Richardson, Ernest Hemingway i inni pojawiają się w tej książce jako postaci powieściowe, to jednak faktycznie istnieli i musiałam z jak największą dokładnością, zgodnie z istniejącymi dokumentami, oddać szczegóły ich biografii. Prawdziwa historia małżeństwa Hemingwayów, bardzo dramatyczna i wzruszająca, została przepięknie przedstawiona przez samego Ernesta Hemingwaya w Ruchomym święcie, a ja postanowiłam sięgnąć głębiej, do emocji bohaterów, i dać nowe spojrzenie na wydarzenia historyczne, pozostając jednocześnie wierna faktom.”

Oczami Hadley patrzyłam na powojenny Paryż i obserwowałam warsztat artysty - jej pierwszego męża Ernesta Hemingwaya. Lata 20. XX wieku to czas, kiedy w Paryżu bawiono się do rana, pito, tańczono, wszystko było bardziej intensywne...

Pisane_Myślami | 2016-07-30

"Czy miłość to nie piękny łgarz?"

"[...] zupełnie jakby zamieszkała ze mną jego nieobecność."

"Szczęście jest bardzo skomplikowane, a wolność - nie. Więzy albo są, albo ich nie ma."

Wybór "Paryskiej żony" na lekturę był dziełem impulsu. Dobrze wiecie, że nie przepadam za biografiami, a jednak muszę przyznać, że ta bardzo mi się spodobała. Myślę, że stało się tak dlatego, że powieść ta przypomina mi bardzo powieść obyczajową. Zaskoczyła mnie ta książka w wielu aspektach, niespodziewanie zawładnęła moim sercem i wciągnęła mnie do świata bohaterów, postawiła przed ich problemami i pozwoliła przeżywać ich radości.

Narratorką dzieła Pauli McLain jest Hadley Richardson, którą poznajemy w czasie, gdy jest samotną, zaczynającą wątpić w to, że znajdzie miłość kobietą. Wtedy na jej drodze staje Ernest Hemingway - młodszy mężczyzna z wielkimi pisarskimi ambicjami. Połączyło ich uczucie równie gwałtowne i mocne co byki na hiszpańskich korridach, które oglądali. Historia ich miłości była...

Daeneriss | 2017-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Nie miałam wielkich nadziei, biorąc do ręki te książkę, nie miałam też jakiejś wielkiej potrzeby przeczytania jej, jak to mi się często zdarza. Kupiłam ją przypadkiem, bez czytania opisu i opinii, po prostu wpadła mi w oko.
Jak się okazuje, moja intuicja i tym razem mnie nie zawiodła, bo historia Hadley Richardson wciągnęła mnie od pierwszej strony, porwała mnie i przeniosła do artystycznego światka lat 20. ubiegłego wieku.

"Paryska żona" opowiada życie pierwszej żony Ernesta Hemingwaya, historię ich związku, a przy okazji pozwala nam "poznać" wielu artystów żyjących w powojennym Paryżu. Tę pozycję polecam wszystkim, którzy tak jak ja uwielbiają czytać, lubią Paryż, trochę historii i życie ukazane ze wszystkimi upadkami i wzlotami.

Sabina | 2016-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2016

Paryż lat 20. To tam, w tym magicznym okresie międzywojennym, rozgrywa się akcja kolejnej książki Pauli McLain, zatytułowanej „Paryska Żona”. Ukazana jest w niej miłość dwojga ludzi, i choć ten opis wydaje się pozornie banalny, nie była to zwyczajna para. Młody pisarz, walczący o swoją pozycję na rynku wydawniczym i starsza od niego kobieta, nie podejrzewali,iż w następnym stuleciu okażą się bohaterami powieści, a książki jego autorstwa będą czytane na całym świecie w milionach egzemplarzy. Mowa tu oczywiście o Erneście Hemingwayu, i o mniej znanej, pozostającej w jego cieniu, Handley Richardson. Jednak i ona doczekała się swojego miejsca w historii, między innymi dzięki tej książce. Choć ta książka nie jest w stu procentach powieścią biograficzną, jednak przybliża ona losy tej bohaterki, jej rozterki,przeciwności i bolączki. Autorka przybliża nam niezwykle skomplikowany portret psychologiczny tej postaci, pełnej zahamowań i wrażliwej na ludzkie słowa i zachowania. Jednak nie tylko...

Kamila Szymańska | 2016-07-12
Przeczytana: 11 lipca 2016

Jeśli mamy być sprawiedliwi w ocenie zachowań ludzkich, warto przyjąć założenie, że wykonywany zawód nie definiuje człowieka. Nie da się jednak ukryć, że charakter zawodu może tak silnie wpłynąć na człowieka, iż zmienia jego system wartości, podejście do innych ludzi. Przekonała się o tym Hadley Richardson, która na swojej drodze spotkała Ernesta Hemingwaya. Życie z pisarzem miało swoje uroki – poznawanie ludzi z artystycznego świata, częstą korespondencję, podróże, poszukiwanie stale nowych form spędzania czasu. Niestety miało też swoje wady – jego koncentrację na pracy, przeżywanie porażek i sukcesów literackich i wszystko, co sprawiało, że Hadley była odsunięta na dalszy plan. Miała własną rzeczywistość, ale także poczucie, że kiedy on „wkracza” w swój świat, ona może zostać tylko w jego cieniu.

Hadley była cichą podporą dla Ernesta, ale prawdopodobnie nigdy nie była jego najważniejszą miłością. Małżeństwo nie trwało długo, przeplatało się z innymi związkami pisarza i podszyte...