Paryska żona

Tłumaczenie: Anna Rojkowska
Wydawnictwo: Między Słowami
eMM

Kiedy się spotkali, pachniał burbonem, mydłem, tytoniem i wilgotną bawełną. Ich fascynacja była natychmiastowa i obustronna. Kilka miesięcy później byli już małżeństwem. Ernest Hemingway i Hadley Richardson. Los rzucił ich do magicznego Paryża lat dwudziestych: stolicy światowej bohemy, pełnej gwarnych, zadymionych barów, gdzie zabawa trwała do białego rana. To tam, w atmosferze bogactwa i...

Ernest Hemingway i Hadley Richardson.
Los rzucił ich do magicznego Paryża lat dwudziestych: stolicy światowej bohemy, pełnej gwarnych, zadymionych barów, gdzie zabawa trwała do białego rana. To tam, w atmosferze bogactwa i intensywności życia legendarnego „straconego pokolenia”, rozkwitała ich miłość.
Do chwili, gdy pojawiła się druga kobieta.
Ale to właśnie o Richardson pod koniec życia i po kolejnych małżeństwach Hemingway powiedział, że „wolałby umrzeć, niż zakochać się w kimś innym niż Hadley”.
To jest jej historia.

Paryska żona, bestsellerowa powieść znakomitej pisarki Pauli McLain, to literacki hołd złożony Hadley Richardson, kobiecie o wyjątkowej osobowości i niezwykłym charakterze. Jej niezwykły głos prowadzi nas przez kręte uliczki Montparnasse’u i koleje dramatycznego związku z miłością jej życia, Ernestem Hemingwayem.

źródło opisu: znak.com.pl

źródło okładki: znak.com.pl

Elżbieta | 2018-04-26
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

Trudna , wymagająca miłość. Namiętna i prawdziwa. Piękna historia małżeństwa.
"Kiedy się spotkali pachniał Burbonem, mydłem, tytoniem i wilgotna bawełna. Ich fascynacja była natychmiastowa i obustronna.Kilka miesięcy później byli małżeństwem". Mowa o wybitnym nobliście Erneście Hemingway i jego pierwszej żonie intrygującej Handley Richardson. Kobiecie o wyjątkowej osobowości i niezwykłym charakterze. Dzięki jej wsparciu i zrozumieniu Hemingway osiągnął wysoką pozycję w świecie dziennikarskim a potem w świecie literackim.

Poświęciła dla niego swoje marzenia, nadzieje i karierę. Cicha , wycofana, stawiająca potrzeby męża na pierwszym planie. Inteligentna i błyskotliwa. On kapryśny, nie potrafiący kochać tylko jednej kobiety. Ma trudności w pogodzeniu natury wolnego i niezależnego artysty z zobowiązaniami małżeńskimi. Różnice w charakterach i zapatrywaniach na życie powudują, iż ich związek jest niezwykle dramatyczny. Ernest osiąga ogromny sukces, w cieniu którego stoi silna i mądra...

allison | 2016-11-02
Przeczytana: 31 października 2016

"Paryska żona" to ciekawie napisana powieść, ilustrująca życie pierwszego małżeństwa Ernesta Hemingwaya. Nawet jeśli zna się tę część biografii pisarza z innych źródeł, śledzi się losy przyszłego noblisty i Hadley Richardson niesłabnącym zainteresowaniem.

Większość akcji rozgrywa się w Paryżu w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Tętniło tam wówczas życie artystyczne, a stolica Francji była także przysłowiową mekką dla zagranicznych prozaików, poetów, malarzy i muzyków. Na tle barwnego życia tej bohemy poznajemy codzienność państwa Hemingwayów, ich radości, ale i rozterki. W pewnym momencie autorka skupia się przede wszystkim na życiu i odczuciach Hadley, która po pierwszych uniesieniach i zauroczeniu świetnie zapowiadającym się pisarzem, zaczyna dostrzegać i odczuwać na własnej skórze jego wady, skłonność do alkoholu i zmiennych nastrojów oraz wybuchowy charakter.

Pauli McLain udało się odmalować klimat Paryża odradzającego się po koszmarze pierwszej wojny światowej....

Panna_Wodna | 2018-05-13

Literackie debiuty i start życia w Paryżu - oczami Hadley, żony Ernesta Hemingway’a. A przede wszystkim jego ambitny plan - „Zmienić bieg historii literatury".

Najprzód jednak warsztat pracy początkującego pisarza. Trud pisania, cyzelowanie zdań według rad Gertrudy Stein, że w „prozie należy poprzestawać na tym, co niezbędne”. Wieczorami samotny koniak w barze lub whisky ze Scottem Fitzgeraldem (tym od Wielkiego Gatsby).

Talent, aspiracje i twarda proza życia na dorobku.
Nędzne lokum w robotniczej Dzielnicy Łacińskiej, cerowane buty i ubrania oraz łapane w parkach paryskie gołębie, główna pozycja w menu państwa Hemingway.

Jaki ON był? zapytano Hadley - „Dominował, magnetyzował, przyciągał do siebie wszystkich – mężczyzn, kobiety, dzieci i psy". Odpowiedziała bez namysłu.
„Co kobieta, to nowy  bestseller” - spuentował później on. Twierdził, że z żonami jest jak z alkoholem: "Gdy raz zaczniesz, nie możesz już przestać"...

„Paryska żona” przedstawia iskrzący i wielowymiarowy...

Jolka | 2018-01-05
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 05 stycznia 2018

Bardzo dobra lektura. Historia pierwszego małżeństwa Ernesta Hemingwaya z Hadley Richardson napisana zgrabnie i plastycznie, z ogromną dbałością o szczegóły. Świetny warsztat literacki oparty o wnikliwą kwerendę żródeł i literatury. Studium miłości, małżeństwa i zdrady. Do tego pięknie odmalowane środowisko artystycznej bohemy międzywojennego Paryża z jego pijaństwem, erotycznymi trójkątami i kawiarnianymi dysputami o sztuce. Nie tylko dla wielbicieli autora.

Miał cztery żony i wiele kochanek. Czy były jego inspiracją? Najprawdopodobniej.

Mit, który tworzył z własnego życia, był wielki, mimo to był samotnym i zagubionym pisarzem. Spał tylko przy świetle albo wcale nie mógł zasnąć, bał się śmierci tak bardzo, że gdzie i kiedy tylko mógł, wychodził jej naprzeciw. "Był zagadką - wytworny, silny, słaby i okrutny. Niezrównany przyjaciel i sukinsyn.."

Hadley była jego pierwszą żoną - paryską żoną i to ona w sposób wyjątkowy opowiada historię ich miłości. To do niej zadzwonił w 1961 roku, by powiedzieć, że jest bohaterką jego powieści, a potem się zastrzelił...

monweg | 2016-09-23

"Kiedy się spotkali, pachniał Burbonem, mydłem, tytoniem i wilgotną bawełną. Ich fascynacja była natychmiastowa i obustronna. Kilka miesięcy później byli już małżeństwem.Ernest Hemingway i Hadley Richardson.Los rzucił ich do magicznego Paryża lat dwudziestych: stolicy światowej bohemy, gwarnych zadymionych barów, gdzie zabawa trwała do białego rana. To tam, w samym środku bogactwa i intensywności życia legendarnego „straconego pokolenia”, rozkwitała ich miłość. Do chwili, gdy pojawiła się druga kobieta.Ale to o Richardson pod koniec życia i po kolejnych małżeństwach Hemingway powiedział, że „wolałby umrzeć, niż zakochać się w kimś innym niż Hadley”.
To jest jej historia."

„Paryska żona”, bestsellerowa powieść znakomitej pisarki Pauli McLain, to literacki hołd złożony osobowości i charakterowi Hadley Richardson.

Nie tak dawno miałam przyjemność przeczytać powieść Pauli McLain "Okrążyć słońce". Książka – biografia kobiety niezależnej, silnej i ambitnej, Beryl Markham. Dzisiaj...

konto_usuniete | 2016-07-11

Autorka książki opowiada nam historię Hadley Richardson pierwszej żony wybitnego noblisty Ernesta Hemingway'a. Poznajemy całe ich życie od tak zwanej kuchni. Książka ukazuje nam całe życie od wesołych po smutne rzeczy. A nawet i po intymne przeżycia. Wszystko jest napisane pięknie i z gustem. Wszystko składa się w jedną całość przez co książka czyta się wyśmienicie. Bardzo podoba mi się , że mamy możliwość poznania Hemingway'a jako człowieka prostego , który siedzi w swoim kącie i pisze powieści. Jak to wszystko się działo i w jaki sposób powstały najlepsze powieści. Bardzo podobają mi się również opisy Paryża powojennego.

Książka " Paryska żona " zachwyciła mnie do granic. Nie umiałam się od niej oderwać. Mimo tego , że mam do przeczytania jeszcze kilka książek postanowiłam , że jeszcze raz zagłębię się w tą historię.

ArtMagda | 2016-07-04

Lubisz Paryż? Niekończący się labirynt ulic, zgiełk, hałas, światła latarń? Bajeczne mosty rozrzucone po Sekwanie zapierają dech w piersi, zielone bulwary odkrywają dostojne kamienice, a tobie aż się kręci w głowie od tak melodyjnie brzmiących "pardon, merci, o la la". Lubisz też czytać, prawda? Fascynują cię niezwykli bohaterowie, mroczne tajemnice, niebanalne historie. Uwielbiasz książki, ich zapach, szelest stron. Intrygują cię pisarze, bo kim oni są tak naprawdę? Ludźmi którzy widzą, czują i słyszą znacznie więcej. W takim razie musisz sięgnąć po "Paryską żonę" Pauli McLain, która ukarze się 20 lipca nakładem Wydawnictwa Znak Literanova.

Już od pierwszych stron autorka wprowadza nas w świat powojennej, paryskiej bohemy. Świat straconego pokolenia próbującego budować nowe jutro czując na ramieniu cierpki oddech nie tak dalekiej przeszłości. Są młodzi, biedni, żyją prosto i w tej prostocie odnajdują siłę. Tworzą kręgi skupiające artystów pozornie otwartych na nowości, w...

Renifer | 2016-07-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 09 lipca 2016

Narratorką powieści Pauli McLain jest pierwsza żona Ernesta Hemingwaya. Autorka sięgnęła do różnych dokumentów, aby możliwie najlepiej oddać szczegóły ich biografii. Na końcu książki znajduje się taka informacja:

“Choć Hadley Richardson, Ernest Hemingway i inni pojawiają się w tej książce jako postaci powieściowe, to jednak faktycznie istnieli i musiałam z jak największą dokładnością, zgodnie z istniejącymi dokumentami, oddać szczegóły ich biografii. Prawdziwa historia małżeństwa Hemingwayów, bardzo dramatyczna i wzruszająca, została przepięknie przedstawiona przez samego Ernesta Hemingwaya w Ruchomym święcie, a ja postanowiłam sięgnąć głębiej, do emocji bohaterów, i dać nowe spojrzenie na wydarzenia historyczne, pozostając jednocześnie wierna faktom.”

Oczami Hadley patrzyłam na powojenny Paryż i obserwowałam warsztat artysty - jej pierwszego męża Ernesta Hemingwaya. Lata 20. XX wieku to czas, kiedy w Paryżu bawiono się do rana, pito, tańczono, wszystko było bardziej intensywne...

Pisane_Myślami | 2016-07-30

"Czy miłość to nie piękny łgarz?"

"[...] zupełnie jakby zamieszkała ze mną jego nieobecność."

"Szczęście jest bardzo skomplikowane, a wolność - nie. Więzy albo są, albo ich nie ma."

Wybór "Paryskiej żony" na lekturę był dziełem impulsu. Dobrze wiecie, że nie przepadam za biografiami, a jednak muszę przyznać, że ta bardzo mi się spodobała. Myślę, że stało się tak dlatego, że powieść ta przypomina mi bardzo powieść obyczajową. Zaskoczyła mnie ta książka w wielu aspektach, niespodziewanie zawładnęła moim sercem i wciągnęła mnie do świata bohaterów, postawiła przed ich problemami i pozwoliła przeżywać ich radości.

Narratorką dzieła Pauli McLain jest Hadley Richardson, którą poznajemy w czasie, gdy jest samotną, zaczynającą wątpić w to, że znajdzie miłość kobietą. Wtedy na jej drodze staje Ernest Hemingway - młodszy mężczyzna z wielkimi pisarskimi ambicjami. Połączyło ich uczucie równie gwałtowne i mocne co byki na hiszpańskich korridach, które oglądali. Historia ich miłości była...