Obiecuję ci szczęście

Ewa Formella Wydawnictwo: Replika literatura piękna
Replika
2022-06-29
2022-06-29

Książka "Obiecuję ci szczęście" wyzwala w czytelniku wiele skrajnych emocji. Złość w stosunku do bezdusznego ojca Tosi, współczucie dla Moniki borykającej się samotnie z chorobą, podziw dla Bronka, którego każdy chciałby mieć za przyjaciela i radość z rozowoju sytuacji. Mimo optymistycznej okładki z uśmiechniętą dziewczynką, autorka zawarła w tej powieści wiele problemów, trudne relacje rodzinne, śmiertelna choroba, osamotnienie, alkoholizm, przemoc w rodzinie. Główną bohaterką jest Kalina, ale poprzez pamiętnik poznajemy też historię jej zmarłej siostry Moniki. Zakończenie jest optymistyczne, prawie jak w baśni. Wszystkie problemy rozwiązane, relacje w rodzinie naprawione.

„Obiecuję Ci szczęście” Ewy Formelli, pomimo ślicznej, kwiatowej okładki, jest powieścią na wskroś gorzką i przejmującą, choć pozostawiającą nadzieję 💚

„Kalina jest zatwardziałą singielką. Piastuje stanowisko dyrektora w dużej gdańskiej firmie. Prowadzi swobodne życie, nie stroni od alkoholu. Nie planuje dzieci. Z domu nie wyniosła dobrych wzorców, więc nie widzi siebie w roli żony i matki. Bronka, który stara się o jej względy, traktuje jedynie jak kolegę.

Jednak przewrotny los płata jej figla. Po śmierci siostry zmuszona jest zaopiekować się jej córką, kilkuletnią Tosią. To prawdziwa rewolucja w życiu Kaliny, ale dzięki temu zaczyna weryfikować swoje podejście do wielu spraw i inaczej postrzegać małżeństwo. Postanawia również rozprawić się ze swoim cichym nałogiem.”

Na pewno nie jest to klasyczna powieść obyczajowa, do jakich nas przyzwyczaił rynek wydawniczy. Historia Kaliny to dramat DDA czyli dorosłych dzieci alkoholików. Reprezentuje ona także - wcale nie małą - grupę kobiet, dla których alkoholizm jest cichym nałogiem, które uważają, że dwa drinki po pracy, wypite w cichości własnego mieszkania nie są uzależnieniem i nikomu nie zaszkodzą. Czyżby? 🤔

Oprócz Kaliny, mamy drugą „cichą” bohaterkę powieści - jej zmarłą siostrę. Postać Moniki poznajemy z kart jej pamiętnika. Początkowo pisany jest dość regularnie, wyłaniają się z niego radości i bolączki młodej mężatki. Bardzo życiowe problemy, które dotyczyć mogą wielu żon, z czasem przybierają na sile. Możemy obserwować przemianę męża Moniki, a może on od początku taki był, lecz zakochana w nim młoda żona patrzyła na wszystko przez różowe okulary… Problemy, od których Monika uciekła z rodzinnego domu, odnalazły ją w małżeństwie, przytłoczyły i oblepiły wywołując wrażenie, że nic dobrego już jej nie czeka… 🥺
„Obiecuję ci szczęście” to trudna i dramatyczna opowieść o uzależnieniu od alkoholu, o współuzależnieniu rodzin alkoholików, ale także o przemocy psychicznej w małżeństwie… Pomimo trudnych treści książkę czyta się dość lekko, a najważniejsze, że Autorka nie pozostawia czytelnika bez nadziei na możliwość zmiany swojego życia. Musimy pamiętać o tym, że - nawet jeśli nam się wydaje, iż znaleźliśmy się w sytuacji bez wyjścia - nasz los jest w naszych rękach. Musimy tylko znaleźć w sobie odwagę do zmiany ⭐️

Książka bardzo mi się podobała. I choć jak w tego typu czytadełkach kończy się szczęśliwie, to jednak cała treść jest bliska życiu. Niewydumana. Takie historie się zdarzają. Śmierć, cierpienie, życiowe problemy, które chcemy ukryć. Wszystko tam jest.
Autorka bardzo ładnie opisała małżeńskie problemy. A dziennik jednej z bohaterek ujmuje bardzo życiowo to, jak wiele z nas kobiet się zachowuje i myśli.
Polecam.

Kalina to zagorzała singielka. Realizuje się zawodowo, korzysta z życia i nie odmawia sobie „drobnych przyjemności”. Ani myśli zakładać rodzinę! Do czasu... Wiadomość o śmierci siostry, z którą od dawna nie utrzymywała kontaktów i konieczność zaopiekowania się jej kilkuletnią córeczką, wywracają jej uporządkowany świat do góry nogami. Z Białegostoku Kalina wraca z małą Tosią i znalezionymi w mieszkaniu siostry pamiętnikami, z których dowie się jak wyglądało życie Moniki, po tym gdy opuściła rodzinny dom. Czy Kalina będzie potrafiła stworzyć siostrzenicy ciepły i bezpieczny dom? Czy Tosia pokocha nową ciocię i zaaklimatyzuje się w Gdańsku? Jak na pojawienie się wnuczki, o której istnieniu nie mieli pojęcia, zareagują dziadkowie, którzy niegdyś zmusili jej mamę do wyprowadzki i nie interesowali się jej losem?

Opisy codziennych zmagań Kaliny przeplatają się z fragmentami pamiętnika jej zmarłej siostry. Monika pisze w nich o swoim nieudanym małżeństwie, samotnym macierzyństwie, wspomina rodzinny dom i swoją pierwszą, wielką miłość. Zwraca uwagę jej emocjonalna niestabilność i życiowa nieporadność. Z czasem lektura tych fragmenty, podobnie jak Kalinę, zaczęła mnie nużyć i przytłaczać. Jednocześnie to pamiętnik Moniki jest głównym źródłem wiedzy o dzieciństwie obu sióstr. Apodyktyczny ojciec, w pełni podporządkowana matka i alkohol. Kalina i Monika nie miały dobrych wzorców.

„Obiecuję ci szczęście” to powieść, która porusza wiele trudnych kwestii. Pokazuje jak dzieciństwo w oparach alkoholu, wpływa na życiowe wybory i postawy. Uświadamia, że „nic tak nie niszczy relacji między najbliższymi jak milczenie, bo milczenie potrafi zranić bardziej niż przemoc fizyczna”. Samotność, śmierć, choroba, życie z syndromem DDA - Ewa Formella nie boi się ciężkich tematów. I, mimo że jest ich tak wiele „Obiecuję ci szczęście” ma wydźwięk pozytywny. To opowieść o tym jak dziecko, poczucie odpowiedzialności za nie potrafi zmienić priorytety i sposób postrzegania świata, innych ludzi i siebie. Autorka pozostawia czytelnika z nadzieją, że mała Tosia i jej ciocia, mimo trudnego startu będą szczęśliwe.

Może fabuła nie jest zaskakująca, kilka kwestii (np. proces adopcyjny) zostało przedstawionych dość pobieżnie i zdecydowanie więcej dowiedziałam się o życiu Moniki, choć to Kalina jest główną bohaterką powieści, ale faktem jest, że spędziłam z tą książką miłe popołudnie. Polecam jako odpoczynek po cięższych, bardziej wymagających pozycjach.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, które uważam za jak najbardziej udane. Czytało mi się ją bardzo lekki, choć niekiedy wesoło nie było. "Obiecuję ci szczęście" to powieść, która zapada w pamięci. A to ze względu na tematykę jaka jest poruszana w tej historii. Chodzi tu o alkoholizm, depresję, walkę o lepszą wersję siebie. Książka opiera się na czasie teraźniejszym i zapiskach z pamiętnika siostry głównej bohaterki. Pewnymi momentami czytało się dość ciężko, zwłaszcza że nie zawsze mogłam zrozumieć postępowanie siostry Kaliny. Momentami się zastanawiałam jak można tak żyć, a z drugiej strony analizowałam jak ja bym się w danej sytuacji mogła zachować. Szczerze mówiąc - nie wiem. Bo tak naprawdę na nasze życie ma wpływ wiele czynników i wiele osób. Zdecydowanie to książka, która daje dużo do myślenia. Książka, która zmusza do zastanowienia się nad własnym życiem, własnymi wyborami, własnymi czynami.
Czy polecam - jak najbardziej. To historia, która "zmusi" do refleksji. :)

Życie małej Tosi,jak i jej mamy Moniki nie było proste,gdyż relacje z mężem i ojcem dziewczynki były trudne,tym bardziej nie miała pomocy ze strony własnej rodziny już od wielu lat,gdyż rodzice nie tolerowali mężczyzny z którym córka pragnęła założyć rodzinę.
Gdy Monika umiera po ciężkiej chorobie ,dziewczynka trafia pod opiekę cioci ,której nie zna,siostry mamy Kaliny.
Kalina zagorzała singielka postanawia zaopiekować się małą i w tedy dowiaduje się jak bardzo siostra była samotna i nieszczęśliwa.Pragnęła nawiązać z nią kontakt przez wiele lat ,o czym nie wiedziała.
Czy Tosia znajdzie swoje miejsce na ziemi i będzie szczęśliwa bez ukochanej mamy?

Bohaterką tej powieści jest Kalina, której nie oczekiwanie los postawił na drodze małą Tosię, córkę jej zmarłej siostry. Do tej pory Kalina była singielką i nie zamierzała zakładać rodziny, ponieważ z domu nie wyniosła dobrych wzorców do naśladowania.
Ta nowa sytuacja w życiu jest dla Kaliny nowym wyzwaniem i wielkim zapytaniem czy sobie poradzi w roli opiekunki ? Matki ?

"Obiecuję ci szczęście" nie jest łatwą lekturą, autorka w niej porusza trudnei tematy, które dotyczą bohaterów książki, choćby ciężkiej choroby i śmierci z którą ciężko się pogodzić.
Autorka w powieść wplotła trochę wspomnień z pamięrnoka o życiu innej bohaterki Moniki matki Tosi, która z pewnością nie miała lekko w życiu i mimo rodziny została sama ze swoimi problemami.

Z autorką miałam okazję się już spotkać i ucieszyłam się mogąc sięgnąć po jej kolejną powieść, wywołującą sporo emocji.
Czytało mi się ją bardzo fajnie i z całym sercem mogę ją polecić choćby ze względu na małą Tosię, która sporo namieszała w życiu Kaliny.

"MYŚLAŁA, ŻE SZCZĘŚCIE NIE ISTNIEJE.
TA DZIEWCZYNKA POKAZAŁA JEJ,, ŻE TO NIEPRAWDA".

POLECAM !!!

Ta nowa sytuacja w życiu jest dla Kaliny nowym wyzwaniem i wielkim zapytaniem czy sobie poradzi w roli opiekunki ? Matki...

Kalina jest singielką i dyrektorem w dużej firmie. Nie wyniosła z domu dobrych wzorców, dlatego nie chce zakładać rodziny i nie planuje w przyszłości dzieci. Niespodziewanie po śmierci siostry Kalina zmuszona będzie zaopiekować się jej córką - Tosią. Dla kobiety to istna życiowa rewolucja, Kalina zaczyna inaczej postrzegać swoje życie. Jak pojawienie się Tosi zmienia życie Kaliny? Czy kobieta odnajdzie szczęście i miłość?

To moje drugie spotkanie z twórczością autorki, poprzednią książka, która czytałam "Dziewczynka z ciasteczkami" bardzo mi się podobała, więc postanowiłam sięgnąć po nową powieść autorki. Styl jakim posługuje się Pani Ewa jest niezwykle lekki i przyjemny, co sprawia, że jej książki się wręcz pochłania. Główną bohaterką książki jest Kalina, która w skutek śmierci swojej siostry Moniki jest zmuszona zaopiekować się jej kilkuletnią córką Tosią, która naprawdę skradła moje serce. Autorka pokazuje jak wielkie zmiany w życiu kobiety sprawiło pojawienie się Tosi, Kalina pod wpływem dziewczynki zaczęła inaczej patrzeć na życie oraz zweryfikować swoje podejście do kluczowych kwestii. W książce znajdziemy wstawki z pamiętnika Moniki - siostry Kaliny, które pomogły mi lepiej poznać przeszłość tej kobiety, zrozumiec jej postępowanie oraz decyzję, które nie zawsze pochwalałam. Bohatetowie zostali w bardzo realny sposób przedstawieni, jestem pewna, że większość z Czytelników z powodzeniem mogłoby się chociaż w mym stopniu z nimi utożsamić.
Autorka w swojej powieści porusza szereg trudnych i ważnych tematów: alkoholizm, konflikty rodzinne, choroba czy adopcja, które wywołują w Czytelniku wiele skrajnych emocji. Książka jest idealna na jeden wieczór, ja miło spędziłam z nią czas i z pewnością sięgnę po inne książki autorki. Moja ocena 7/10.

Kalina nie wyniosła z domu pozytywnych wzorców, ale jej siostra miała jeszcze mniej szczęścia- związek z chłopakiem przepłaciła wygnaniem z domu i bardzo przyspieszną szkołą życia.
Drogi życiowe sióstr więcej się nie przecięły. Kalina żyła sobie jako niezależna singielka z dobrą posadą do czasu aż los nie postawił na jej drodze małej Tosi, rezolutnej siostrzenicy, dla której kobieta musiała stać się nową rodziną. Pytanie czy Kalina widzi się w roli matki oraz opiekunki i czy jak Tosia poradzi sobie z taką rewolucją w swoim dziecięcym świecie?...
"Obiecuję Ci szczęście " to powieść obyczajowa traktująca o trudnych życiowych sytuacjach. Autorka porusza temat konfliktów rodzinnych, nałogów, ale również śmiertelnej choroby i adopcji. Jak na jedną książkę to dość dużo tu nieszczęścia. Jednak lekki styl pióra @formelita_ewfor pozwala przepłynąć przez tę lekturę i nie poczuć jaki ciężar gatunkowy na ze sobą niesie.
Pokochałam małą Tosię, która jest przesympatyczną, bardzo inteligentną dziewczynkę, niestety mocno doświadczoną już w swoim krótkim życiu. Odrobinę byłam zła na Kalinę która mimo całej serdeczności dla dziecka nie potrafi odmówić sobie pewnych "przyjemności ".
Ale przyznać muszę że najbardziej irytowała mnie postać, której teoretycznie w tej powieści nie było. No bo czy zmarły może być bohaterem książki? W tym przypadku tak. Wraz z Kaliną możemy czytać pamiętniki jej niezyjacej siostry i o ile na początku są one pewną zagadką, to z czasem najzwyczajniej w świecie ich autorka potrafi działać na nerwy.
Jak widzicie "Obiecuję Ci szczęście " to powieść obyczajowa, ale z gatunku tych z drugim a nawet trzecim dnem. I fanką takich książek mogę ją spokojnie polecić. Natomiast dla mnie było to pierwsze spotkanie z piórem autorki, ale prawdopodobnie będę chciała przeczytać coś jeszcze.

Co nam daje szczęście? Zastanawialiście się kiedyś nad tym pytaniem? Stabilna sytuacja finansowa, zdrowie, miłość to na pewno, a co jeszcze?

Bohaterka książki myślała, że jest szczęśliwa, ma dobrą pracę, nie jest uwiązana w żadnym związku, może cieszyć się z delikatnych codziennych uzależnień... Do czasu aż nie przyjęła pod swój dach dziecka, które pokochała całym sercem i które wywróciło jej świat do góry nogami.
I tą codzienność z małą Tosią czytało się świetnie, kibicowałam bohaterce i trzymałam za nią kciuki, za to, że sobie poradzi i wszystko będzie dobrze. Wstawki z pamiętnika matki dziewczynki może początkowo ciekawe później zaczęły być nudne i strasznie ciągnące, aż miałam ochotę je pomijać.

"Obiecuję ci szczęście" to książka, która wzbudza wiele emocji, jest całkiem ciekawa pod względem fabuły, lecz niestety nie do końca robi wrażenie, kilka elementów nie jest tutaj spójnych i nie pasuje mimo lekkiego stylu autorki. Ale może tylko ja miałam takie wrażenie a radość z czytania odebrały mi sceny z pamiętnika, więc najlepiej będzie jak sami sięgnięcie po tę książkę, aby wyrobić swoją własną opinię 🙂

• Obyczajowa
  • Recenzenckie