Ogród z widokiem

Anna Szczęsna Wydawnictwo: Filia literatura obyczajowa, romans
Filia
2022-07-13
2022-07-13

Lekkie przyjemne czytadło z wątkiem miłości. Przyjaźń może nas spotkać w każdym w wieku i możemy się przyjaźnić z osobami w różnym wieku By zrobić coś dobrego. Najważniejsze przesłanie z książki

Bohaterowie książki "Ogród z widokiem" przeprowadzają się do kamienicy. Jadwiga i Antoni są małżeństwem od wielu lat. Za namową córek zamienili dom z ogrodem na mieszkanie z malutkim balkonem. Czują, że była to zbyt pochopna decyzja.

Na szczęście pomału poznają swoich sąsiadów. Okazuje się, że mieszkanie w bloku nie jest takie złe i obfituje w ciekawe znajomości i niespodziewane wydarzenia.

"Ogród z widokiem" to powieść troszkę za bardzo idylliczna. Bohaterowie znajdują nowe zajęcie, miłość, przyjaźń. Tworzą wspólnotę, robią coś dla siebie i innych. Jest jednak pewna osoba, która bruździ, knuje i chce popsuć innym plany.

"Ogród z widokiem" to książka, którą szybko się czyta, ale szybko można o niej zapomnieć.

Miła lektura, ale bez wątpienia nieobowiązkowa.

Lekka,ciekawa ukazująca jak można wspólnie spędzać czas, pomóc w codziennych czynnościach. Wspólne działania zbliżają ludzi którzy mieszkają obok siebie ale do tej pory nie znali się.

Na książkę „Ogród z widokiem” trafiłam w czasie wręcz idealnym. Teraz dopiero zaczyna się wiosna, ale gdy czyta się o rozmaitych rodzajach kwiatów, sadzonek i rabatek, wówczas człowiekowi aż chce się żyć. Wyobrażamy sobie, jak to wszystko pachnie, kolorowo wygląda i nadaje zupełnie inny wygląd ogrodom, parkom czy alejkom. Nic, tylko wyjść na spacer i się zachwycać. Z tego też powodu powieść Anny Szczęsnej czytałam niespiesznie, bez uczucia nudy. Może nie jest to tekst najwyższych lotów i wiele osób powie, że to zwykłe czytadełko. Może i tak, ale ja czasem lubię sięgnąć po coś mniej męczącego- pragnę najzwyczajniej w świecie odpocząć, a nie główkować nad skomplikowanym życiem bohaterów. Wszystko zależy od mojego nastroju.

Przy ulicy Ogrodowej 7 znajduje się stary, dwupiętrowy budynek. Mieszkają w nim różni ludzie, każdy z sąsiadów prezentuje inny typ osobowości. Fabuła powieści została tak ukształtowana, by brać sąsiedzka wpadła na pomysł stworzenia pięknego ogrodu na dachu budynku. Ogród ten ma być miejscem integracyjnym i wypoczynkowym. Jak to jednak w życiu bywa, nie wszystko układa się po myśli bohaterów. Czy stworzenie tak pięknego miejsca jest legalne? Komu nie będzie podobał się ten niecodzienny pomysł? Czy zawsze jest tak, że jakiś sąsiad okazuje się czarnym charakterem? Warto samemu zagłębić się w szczegóły opowieści stworzonej przez Annę Szczęsną.

Jeśli o mnie chodzi, najbardziej skupiłam się na losach Jadwigi i Antoniego. Jest to starsze i stateczne małżeństwo, wcześniej mieszkali oni w domu z ogrodem, zatem przywykli do swobody, spokoju i częstych spacerów na łonie natury. Teraz, gdy do dyspozycji mają tylko ciasny balkon, nic nie jest takie, jak wcześniej. Obecnie nawet schody są dla nich utrudnieniem. Wiekowa zasada mówi, że starych drzew się nie przesadza i do ich sytuacji życiowej to powiedzenie bardzo mi pasuje. Czy bardzo miłe, sympatyczne i mądre życiowo małżeństwo odnajdzie się w nowym miejscu? Zapraszam do lektury.

Po przeczytaniu tej książki nachodzi mnie jedna, ale bardzo przygnębiająca myśl. Coraz rzadziej nawiązuje się przyjaźnie sąsiedzkie. Teraz wszyscy siedzą zamknięci w czterech ścianach, a nawet na spacerach ludzie wpatrzeni są nie w piękno natury, a w ekrany telefonów komórkowych. Sąsiedzi nic o sobie nie wiedzą, nie rozmawiają ze sobą- ot, zwykłe pożyczenie cukru uchodzi już dziś za niemal archaiczne zachowanie. To bardzo smutne, ale prawdziwe…

Nie ujawniam wątków związanych z innymi bohaterami powieści, nie warto zdradzać wszystkiego. Autorka zaserwowała nam coś bardzo lekkiego, w sam raz na relaksujące popołudnie. Mam tylko zastrzeżenie do jednej sprawy. Autorka niezbyt dobrze zapoznała się z obecną możliwością zakupu medycznej marihuany. Jest to produkt leczniczy, ale można go otrzymać z łatwością- jeśli nie w aptece, to w sklepie zielarskim. Sama dość długo ją zażywałam, dlatego informacje podane w powieści mogę uznać za niekompletne.

Czy polecam powieść? Tak, szczególnie dla niewymagającego grona odbiorców.

"Ogród z widokiem, przykryty bielą, był spełnieniem marzeń mieszkańców o sprawach wielkich, poważnych, ale i tych zupełnie błahych, o przyjaźniach, miłościach i odpoczynku wśród kwiatów."
Przeczytałam dwie książki tej autorki ("Gang różowych kapeluszy" i "Krokodyl w doniczce"),pamiętam, że lekko się je czytało, więc postanowiłam sięgnąć teraz po "Ogród z widokiem", gdyż zaintrygował mnie tytuł. Właściwie te dwie wcześniejsze książki również zwróciły moją uwagę ciekawymi tytułami.
Anna Szczęsna ma cudowną wręcz umiejętność zmiany zwykłej niby rzeczywistości, w której się znajdujemy w historie piękne, budzące nadzieję, która pozwala na marzenia o może niekoniecznie lepszym życiu, ale z pewnością bardziej przyjaznym.
Poznajemy grupkę głównych bohaterów, którzy są mieszkańcami jednego ze starszych bloków na osiedlu. Blok ten jest dosyć nietypowy, gdyż jest w nim wyjście na dach okolony murkiem, coś jakby duży taras na górze domu. I właśnie wokół tego dachu toczy się cała fabuła.
Narracja prowadzona jest wieloosobowo, dzięki czemu mamy okazję poznać nie tylko postacie, ale również ich myśli i zamierzenia. Historia poznawana z perspektywy kilku osób stworzyła ciekawą fabułę i poznajemy stopniowo całą tę społeczność pokonującą razem różne problemy.
Książka przyjemna w odbiorze, chociaż może nieco zbyt powoli rozwija się akcja, ale to rodzaj opowieści odpowiedniej na leniwe czytanie pod kocykiem z kubkiem ciepłego napoju, a w moim przypadku jeszcze z kotem wpychającym się pod książkę...
Jadwiga i Antoni są nowymi lokatorami, którzy bardzo tęsknią za swoim danym domem z ogrodem. Córki namówiły ich na sprzedaż i zamieszkanie w bloku, lecz teraz małżeństwo trochę żałuje pochopnej decyzji. Jowita pracuje w korporacji a teraz ma pewne problemy i wszystko ją drażni, nawet mieszkańcy kamienicy. Daniel wprowadził się tu po latach spędzonych za granicą i zaczyna od remontu swojego mieszkania. Natomiast Sylwia postanowiła zostać z mamą w mieszkaniu, gdyż ojciec pracuje jako kierowca, więc często nie ma go w domu a mama cierpi na migrenę, więc nie chce jej zostawić samej. Nawet wpadła na dosyć ryzykowny pomysł żeby ulżyć jej w cierpieniu podczas silnych napadów.

"... ale co innego mogę zrobić? Ludzie z poważniejszymi kłopotami zdrowotnymi zostają często sami, bo nie mają pieniędzy na eksperymentalne terapie albo leki, które nie mają w Polsce dofinansowania. Mama pogodziła się ze swoim losem, może ja też powinnam?"
Tytułowy "Ogród z widokiem" to wspaniały pomysł, na który zupełnie przypadkowo wpadła Sylwia a z pomocą mieszkańców udało się ten plan zrealizować. Autorka pokazała tutaj, jak ważna jest sąsiedzka pomoc i współpraca, jak ważna jest więź łącząca mieszkańców. Obecnie każdy gdzieś ciągle pędzi nie oglądając się za siebie oraz nie patrząc na innych, zapominając o różnych drobnych gestach mogących sprawić przyjemność komuś...
Może warto czasem się zatrzymać i zagadnąć do sąsiada, zapytać o zdrowie lub zgłosić chęć pomocy, może ktoś na to czeka...
Może historia ta jest tu przedstawiona w sposób lekki, łatwy i przyjemny, to jednak autorka porusza w niej mimochodem, wiele ważnych tematów
Jeśli lubicie obyczajówki lub macie ochotę na lżejszą opowieść, to polecam.

Książka lekka, przyjemna i wciągająca. Polecam na jesienno-zimowe popołudnia w towarzystwie aromatycznej herbaty i ciepłego koca :)

przeciętne czytadło, do bólu przewidywalne, na dodatek napisane nieznośnie infantylnie - jedyna zaleta to krótkie rozdziały

lekka i przyjemna

lekka i przyjemna

Ciepła opowieść o tym, jak trudno przesadza się stare drzewa ... oraz o tym , że miłość potrafi zdziałać cuda

Lekka i sielankowa fabuła pokazująca, że łatwiej żyję się w grupie niż samemu sobie.

• Biblioteka
  • Obyczajowa