Okładka książki Kamienica pełna marzeń Ewa Formella
Okładka książki Kamienica pełna marzeń
Ewa Formella Wydawnictwo: Filia Cykl: Dziewczynka z ciasteczkami (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Dziewczynka z ciasteczkami (tom 2)
Filia
2022-10-19
2022-10-19
literatura polska święta

"KAMIENICA PEŁNA MARZEŃ" Dziewczynka z ciasteczkami (tom 2) - EWA FORMELLA
Chociaż to druga część, to od niej zaczęłam czytać
( słuchać) i nie żałuje, dlatego z przyjemnością cofnęłam się także do pierwszej części, mimo, że się łączą, to można je traktować jako osobne historie niezależne.
Książka to piękna opowieść o oddaniu, przyjaźni, miłości, jednocześnie cofamy się też do czasów końcówki II wojny światowej. Pięknie opowiedziane historia małej, wiecznie gadatliwej Zosi i jej mamy, jak się może odmienić życie za sprawą życzliwych osób, które mieszkają w jednej kamienicy. Babcia Krysia, która tak naprawdę nie jest babcią Zosi, ale czy to ważne. Czy ważne są więzy krwi kiedy jest szacunek, przyjaźń miłość? Co urzekło mnie w tej opowieści to wplecione gdańskie legendy, o których nie każdy wie i nie każdy je zna. Polecam, jest zarówno do czytania i wzruszania się, jak i do posłuchania audiobooka, który jest pięknie czytany..

OCENA 10/10
19/24 ( 01/02)/ OBYCZAJ 13/24
ilość stron: 368
DATA wyd: 19.10.2022
czas przewidziany czytania: 06 h 08 min.
Czas słuchania: 6 h 45 min
LEKTORKA: Cieślik Donata
Anastazja
Skończona 6.02.2024 (słuchana)

"KAMIENICA PEŁNA MARZEŃ" Dziewczynka z ciasteczkami (tom 2) - EWA FORMELLA
Chociaż to druga część, to od niej zaczęłam czytać

Książka kamienica pełna marzeń to druga część opowieści o rezolutnej Zosi, którą tym razem na swojej spotyka pana Eryka, który do tej pory był samotny lecz wprowadź się do niego krewna wraz z synem ponieważ nie ma gdzie się podziać po odejściu od męża alkoholika. Czy te święta zmienia coś w życiu mieszkańców Gdańskich kamienic przekonaj się czytając świąteczną książkę napisaną przez Ewę Formella

Ewa Formella

Jest to druga część przygód Zosi. Pierwsza część to Dziewczynka z ciasteczkami. Obie książki należą do książek obyczajowych rozgrywające się w okresie bożonarodzeniowym. Jest to literatura lekka i przyjemna sercu. Tak samo jak wszystkie pozycje autorki, które miałam okazję już czytać wcześniej.
W tej pozycji już wiemy że mała bystra dziewczynka, w końcu ma pełną rodzinkę czyli przyszywanego tatę i małą siostrzyczkę. Co najważniejsze połączyła że sobą dwóch samotnych starszych ludzi. Jej przyszywanych dziadków. W tej pozycji mała spryciula postanawia pomóc tym razem innym osobą z jej kamienicy. Pierwsza jej "ofiarą" to pan Eryk, starszy mężczyzna mieszkający w przeciwnym mieszkaniu. Dzięki czemu mogą widzieć się przez okno. Początkowo smutny i samotny pan, jednak wszystko się zmienia gdy wprowadzają się do niego wnuczek i córka jego najbliższej rodziny. Wtedy zyskuje dużo radości w życiu, a Zosia nowego przyjaciela. Razem mali spacerują orz zbieraj pieniądze na bezdomne zwierzęta. Dziewczynka znowu pragnie aby stał się cud świąteczny, dlatego postanawia zaprosić na wigilię sąsiadkę z naprzeciwka, która również jest samotna i nikt jej nie odwiedza.
Cała historia rozgrywa się z perspektywy trzecioosobowej. Historia nie przynosi żadnego morału i zdecydowanie brakuje jej zakończenia. Mamy bardzo szybkie rozpoczęcie i rozwinięcie bez zakończenia. Niestety bez znajomości pierwszej żeście może być ciężko aby zrozumieć wszystkie wątki tej historii. Pozycja fajna i przyjemna na jeden zimowy wieczór. Nie wymaga od nas dużego zaangażowania i wgłębiania się w historię. Myślę że dam kolejną szansę tej autorce. Książki odpowiednie gdy mamy przestój czytelniczy i chcemy poczytać coś lekkiego.

Ewa Formella

W tej pozycji już wiemy że mała...

Ciepła opowieść poruszająca wiele tematów. Nie sądzę, że przeczytałabym do końca tą historie bo było wiele rażących niedociągnięć i takich przeskoków ale słuchało się całkiem okay.

Pełna optymizmu, humoru i bożonarodzeniowej atmosfery.

Pełna optymizmu, humoru i bożonarodzeniowej atmosfery.

W kamienicy w Gdańsku przy pięknej ulicy Ogarnej mieszka Zosia z rodzicami, małą siostrą i pieskiem Tobim. Zosia rozumie wszystko dosłownie, czym od razu zaskarbiła sobie moją przychylność, ma również wielkie serce. W kamienicy naprzeciwko mieszka natomiast pan Eryk, osamotniony po śmierci żony i wyjeździe synów. To głównie ich, ale także kilku sąsiadów, losy i przygody będziemy śledzili w powieści. Losy smutne i wzruszające, a przygody wywołujące uśmiech na twarzy. Teraźniejszość przeplata się z wspomnieniami pana Eryka z młodości i powojennego Gdańska. Opisy wyglądu miasta są fantastyczne, poznajemy też kilka legend i smaczków historycznych. Jako wielka wielbicielka Gdańska nie mogę nie być tym zachwycona. Zwykle nie sięgam po książkę, której bohaterami są dzieci, jednak Zosia nie jest absolutnie denerwująca, a sama powieść pełna ciepła, zapachu ciastek, wielkich serc i magii świąt. Jak się okazało po przeczytaniu, „Kamienia pełna marzeń” jest kontynuacją „Dziewczynki z ciasteczkami”, absolutnie jednak nie przeszkadza to w lekturze. Idealna książka na ten przedświąteczny czas.

Książka jest 2 tomem serii: "Dziewczyna z ciasteczkami" Mała Zosia wraz ze swym nowym przyjacielem Kubą znowu sprzedaje ciasteczka przed świętami ale tym razem dochód pragnie przeznaczyć na schronisko dla zwierząt. Czy dzieciakom się uda? W książce jest mnóstwo legend, opowieści, przypowieści które nadają treści więcej smaczku. Polecam oba tomy

Mała Zosia jest bezbłędna, jej przejęzyczenia sprawiają, że można się uśmiać. Bardzo ciepła i przyjemna książka. Naprawdę polecam.

Druga część chyba podobała mi się jeszcze bardziej. Ciepła opowieść, cudny Gdańsk i święta - połączenie idealne.

Dziś przybywam do Was z recenzją książki pt. Kamienica pełna marzeń ❤️🎄❤️. Ależ to była piękna i wzruszająca przygoda z książką.

Zosia mieszka wraz z mamą, ojczymem, siostrzyczką i psiakiem Tobim w jednej z gdańskich kamienic. Gdy pewnego dnia zauważa w oknie kamienicy naprzeciw starszego, smutnego Pana Eryka, postanawia sprawić by na jego twarzy pojawił się uśmiech. Maluje dla niego obrazek i przy pomocy babci podrzuca mu go do skrzynki. W tym samym czasie do starszego Pana wprowadzają się Irena i Kuba. Chłopczyk szybko zaprzyjaźnia się z Zosią i razem postanawiają sprzedawać ciasteczka a dochód, który uzbierają przekazywać na schronisko. Eryk w tym samym czasie trzworzy piękne łabędzie, które wiesza na okolicznej choince. To budzi w nim morze wspomnień o żonie, o jego czasach młodości, które przypadały na wojnę i czasy powojenne.

Piękna świąteczna opowieść o sąsiedzkich więziach, o wspomnieniach z dawnych wojennych czasów, o sile przyjaźni i o tym jak jedna mała, rezolutna dziewczynka potrafi uszczęśliwiać świat i wszystkich ludzi wokoło 🎄❤️ czytajcie bo warto ❤️🎄

• Świąteczne
  • Przeczytane 2022

Dodaj cytat z książki Kamienica pełna marzeń