Dom pod szczęśliwą gwiazdą

Okładka książki Dom pod szczęśliwą gwiazdą Ewa Formella
Okładka książki Dom pod szczęśliwą gwiazdą
Ewa Formella Wydawnictwo: Replika literatura piękna
Replika
2023-09-19
2023-09-19

"Dom pod szczęśliwą gwiazdą" Ewa Formella.

"Ewelina stała obok uchylonych drzwi i z ledwością panowała nad emocjami. Oczami wyobraźni widziała gehennę tego dziecka."

Głównym bohaterem jest Edzio, rezolutny ośmiolatek, którego wychowuje matka alkoholiczka. Chłopczyk zaprzyjaźnia się z Lenką, która ma kochającą rodzinę, i to właśnie ona otacza opieką Edzia.
Dwa różne światy, dwie rodziny. Autorka porusza bardzo ważne problemy; alkoholizm, patologia, krzywda dziecka, na które społeczeństwo przymyka oko.
Jest to piękna i wzruszająca historia, którą bardzo wam polecam!!!

"Dom pod szczęśliwą gwiazdą" Ewa Formella.

Dwa różne...

"Dom pod szczęśliwą gwiazdą" to historia napisana przez życie. Autorka zabrała nas do świata bohaterów i w niezwykle wzruszający i pełen emocji sposób zwróciła uwagę na wychowanie dzieci ,różnice społeczne, miłość rodzicielską oraz miłośc dorosłych. Czyli wszystko to czym żyjemy.
Historia Edzia, 8-letniego chłopca bardzo mnie poruszyła.Jest on wychowywany przez matkę,która ma problem z alkoholem, a przez dom przewijaja się kolejni "wujkowie". Edzio jest bity, wyganiany z domu i zaniedbany. Często wspomina babcię ,która o wceśniej wychowała,kochała i u której miał dobrze.
Zmiana szkoły niespodziewanie odmoenia jego los. Zaprzyjaznia się z Lenką, której rodzice bardzo go polubili i poznali jego zycie. Zabierają często chłopca do siebie, a on czuje sie u nich szczęśliwym. Zyskał tez babcię oraz dziadka. Jan jest dawnym znajomym babci Leny i kimś jeszcze ,ale tego nie powiem. Wątek babci i dziadka jest bardzo ciekawy i mozna z niego wysnuć różne wnioski np: że każdą krzywdę można wybaczyć,że stara miłość nie rdzewieje,że w każdym wieku można kochac i być szczęśliwym ,że zawsze jest nadzieja na lepsze jutro.
Książki E. Formelli zawsze dostarczają mi emocji, przeróżnej wiedzy , rzucają spojrzenie na rozmaite dziedziny zycia zarówno tego terazniejszego jak i dawniejszego,
Polecam.

Ewelina była z córką na spacerze w parku gdy Lena na chwilę zniknęła jej z oczu a później zobaczyła ją w towarzystwie nieznanego sobie chłopca. Okazało się, że to Edzio, który niedawno dołączył do klasy Leny. Edward Ekielski już na pierwszy rzut oka jest bardzo zaniedbany, ma na sobie brudne ubranie, poplamione w kilku miejscach krwią. Mówi, że spadł z roweru, chociaż nigdzie nie widać jego pojazdu.

Ewelina od słowa do słowa wyciąga od dzieci informacje. Edzio mieszka w złej dzielnicy i inne dzieci nie chcą go odwiedzać. Gdy odwożą jej kolegę do domu Ewelina czuje od jego matki odór alkoholu.

Lena bardzo zaprzyjaźnia się z Edziem i ten staje się stałym gościem w domu Betlińskich.

Pewnej nocy do ich drzwi dzwoni jego matka, Ola, z informacją, że jej syn uciekł z domu. W czasie poszukiwań wychodzą na jaw kolejne alarmujące fakty, w sprawę zaangażowana zostaje policja i pomoc społeczna.

Babcia Leny, Halina, spotyka na plaży mężczyznę, który wydaje jej się znajomy. Wrażenie to jest odwzajemnione, lecz Jan nie może sobie jej przypomnieć, za to do niej wracają wspomnienia.

Jan na własne życzenie zniszczył sobie życie. Zawsze biegał za spódniczkami i na widok nowej kobiety zapominał komu jest winien wierność. Przez wiele lat pracował w Niemczech. Teraz wrócił do Polski, lecz nie ma tu już nikogo bliskiego. Jedynej córki nie może odnaleźć, choć ona jest tak blisko...

Szybko się domyśliłam jak połączą się te dwie historie, mimo to czytało mi się przyjemnie. Książka jest pełna rodzinnego ciepła, reprezentowanego przez dom Betlińskich w kontraście do meliny Aleksandry Ekielskiej. Dziecko źle traktowane dostaje szansę na nowy dom a starsi ludzie - na odbudowanie zerwanej niegdyś relacji, a może nawet na dojrzały romans i wspólną przyszłość. Pomimo nieszczęść jakie spotkały niektórych bohaterów ogólny wydźwięk powieści jest optymistyczny. Nie ma tu drastycznych scen, o najgorszych zdarzeniach dowiadujemy się w sposób pośredni. Polecam miłośniczkom lekkich obyczajówek.

Ta autorka naprawdę potrafi złapać człowieka za serce.

Ta autorka naprawdę potrafi złapać człowieka za serce.

Sam pomysł na fabułę dla mnie ok. Warsztat pozostawia trochę do życzenia.

Sam pomysł na fabułę dla mnie ok. Warsztat pozostawia trochę do życzenia.

Kolejna książka Ewy poruszająca trudne tematy alkoholizmu i przemocy wobec dziecka.
Piękna i wzruszająca. Musicie ją przeczytać!

Piękna i wzruszająca. Musicie ją przeczytać!

Historia, która zmusiła mnie do łez i która przypomina i uświadamia, że wśród nas są dzieci, które same muszą mierzyć cię z ogromnie trudnymi problemami. Tutaj mamy historię chłopca, który mierzy się z chorobą alkoholową matki i jedyne dobro i bezpieczne miejsce znajduje u pewnej rodziny, która robi dla niego na prawdę dużo. Nie znałam wcześniej tej pisarki, w widzę, że dużo straciłam, bo tworzy ona niezwykle emocjonujące opowieści.
Książka o trudnych tematach, emocjonująca, ale też kojąca, dająca nadzieję. Cieszę się, że ją przeczytałam, chociaż momentami wyłam jak bóbr 🩵🩵🩵

#reklama
#współpracareklamowa
#aryiaczyta

😻 #bookevening 😻

Witam Was po przerwie.
Znów życie dało mi w kość i próbuje wygrzebać się z tego bagna. Ten rok dla mnie jest wyjątkowo ciężki i dzieje się w nim tyle, że spokojnie napisaliby się książkę - oczywiście dramat.

Dziś przychodzę do Was z książką od @wydawnictworeplika (dziękuję pięknie za egzemplarz)

Jesteście w stanie reagować na krzywdę drugiego człowieka ?

"Dom pod szczęśliwą gwiazdą" to powieść o przyjaźni dwójki dzieci.
Edziu, jest przyjacielem Lenki. Dziewczynka ma cudowną rodzinę, kochających rodziców, a chłopiec niestety nie ma takiego szczęścia i na co dzień widzi matkę, która jest alkoholiczką oraz ogrom wujków.
Pewnego razu konkubent tak mocno pobił jego mamę, że ta umiera.
Edziowi grozi dom dziecka. Na szczęście rodzina Lenki nie zostaje obojętna.

Książka porusza bardzo ważny temat, jakim jest alkoholizm, krzywda dziecka i patologia. Myślę, że również może otworzyć niektórym oczy, że dzieci z takich rodzin są wśród nas i one potrzebują pomocy. Nie możemy zamykać oczu i udawać, że nic nie widzimy.

Książka, mimo iż o trudnej tematyce, jest lekka. Pióro autorki jest na tyle przyjemne, że gdy się usiądzie do książki, nie odejdzie się od niej, póki nie przeczytamy ostatniej strony. A wtedy czuję się spływające łzy po policzkach.
Lektura jest bardzo wzruszająca. Popłakałam się jak dziecko, jednak z czystym sumieniem, polecam!
Na pewno przeczytam inne książki pani Ewy.

Dodam, że babcia również czytała. Też się wzruszyła i piórem autorki jest zachwycona. 💕

#reklama
#współpracareklamowa
#aryiaczyta

😻 #bookevening 😻

Witam Was po przerwie.

Jesteście w...

Wzruszająca, na koniec łezka w oku. POLECAM !

Wzruszająca, na koniec łezka w oku. POLECAM !

• Przeczytane 2023
  • Nie interesuje mnie
  • Moje :)

Dodaj cytat z książki Dom pod szczęśliwą gwiazdą