rozwińzwiń

Franek. Z biegiem Noteci, z biegiem Odry

Średnia ocen

8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
803
770

Na półkach: , , , , , , , , ,

Czasem (pewne) książki czekają na swój czas. Pewne, bo wybiórcze, jakieś niewyjaśnione. Odkładam je, a one o sobie ciągle przypominają i proszę się o uwagę, o czytanie. Ale coś nam w tym akurat czasie nie odpowiada. A to temat, a to okładka, a to długość i nie sięgamy po nią. Aż nadchodzi dzień, taki moment w nas, że wyciągamy rękę w ich kierunku, otwieramy na pierwszej stronie i … Przepadamy na długie godziny. Bo nagle uświadamiamy sobie, że ta książka ulokuje się w umyśle na lata, na zawsze. Mało jest bowiem powieści, których tekst, strona po stronie odciska się w mózgu. Słowo po słowie. I chyba dlatego, te którym się to przydarza, są perłami, które zachowujemy dla siebie. Na zawsze.
Tak się dzieje z „Frankiem. Z biegiem Noteci, z biegiem Odry” pióra Józefa Popławskiego. Czeka, ale gdy się doczeka, porywa w swe objęcia czytelnicze. Trudno to wyjaśnić i jakoś wytłumaczyć, bo niby to historia chłopca Franka, ot, coś normalnego. A jednak. Ta powieść nie jest tak do końca prosta, jakby się mogło wydawać. Franek z rodziną przenosi się do miasta. I, co zaskakuje, rodzina przeprowadzkę trzyma w sekrecie, bo z owej wsi ucieka. Nie zdradza sąsiadom swoich zamiarów, bo nie chce by ktoś ów wyjazd wykorzystał pod siebie. Ludzie są różni, na ludzi trzeba uważać – taką prawdę wyznaje Adam, głowa rodziny. Dla Franka najgorsze jest, że ukochana krowa Łaciata zostaje samotna na łące, że już jej nie zobaczy, nie dotknie, nie przytuli. A życie w nowym lokum dla rodziny jest trudne. Miasto nie daje pracy, trzeba ciężko harować u kilku ludzi, a to, co się zarobi starcza tylko na codzienność. Franek czasem kradnie, bo i życie go do tego zmusza. Ale żyją – to jest najważniejsze. Jednak po dwóch latach od przeprowadzki wybucha wojna. Ludzie zaczynają się bać, słychać strzały z karabinów, krew na ulicach, słychać latające nisko samoloty wroga. W rodzinie Franka pojawia się strach, świadomość głodu i śmierci. Rzeczywistość zmienia się w kilka dni. A nie tak miało wyglądać życie. Nie na taką przyszłość ludzie czekali. Za jakie grzechy? Czemu są winni? Franek wszystko tłumaczy sobie na swój „rozum” i wyobrażenie, choć nie wszystko rozumie z tej brutalności. Strach przed innym człowiekiem, jak to możliwe? Jak człowiek może zabić drugiego Człowieka, jeśli go nie zna? Wojna, według postrzegania chłopca, to nic innego, jak kradzież z państwa, na jaki się napada.
Wojna, potem okres powojenny i próba wstania z kolan, próba życia jako takiego. Bezsilność niszczy ludzi, przytłacza ciężarem. Nic nie, nie ma domu, bliskich, nie ma nawet nadziei i to jest najgorsze. Jest tylko, a może aż, marne życie, którego czasem chciałoby się nie mieć. Ale to właśnie dla tego życie trzeba walczyć. Każdego dnia wstawać z upadku i żyć. Po wojnie to jest męstwo, człowieczeństwo i godność. Dla siebie, dla bliskich. To wszystko jest w tej powieści.
„Franek...” Józefa Popławskiego, to książka, która zapowiada się sielankową fabułą, nawet pochwałą sielskiego życia. I ta radość jest, ale... jedynie na początku. Do 50 strony. Potem zaczyna się trudny okres dla mieszkańców, a treść całkiem zmienia kierunek. Pisarz ukazuje ogrom wojny, samotność i bezradność ludzi, a także życie, które staje się wartością samą w sobie. Autor odważnie wkracza między ludzi, między tych wystraszonych, chorych i głodnych. Nie oszczędza czytelnika wrzucając go w nazistowską rzeczywistość. Oczami chłopca patrzymy na śmierć, na zezwierzęcenie, na brak uczuć innych, którzy zadają ból ofiarom. Tu na taryfy ulgowej, nie ma ucieczki. Tu rządzi szczęście i zdrowe nogi.
„Franek...” jest niesamowitą powieścią, o której się nie zapomni. Posiada jakąś ukrytą magię i subtelność, które zostają w tobie. „Franek...” ciągle o sobie przypomina. Treść zostaje w tobie i musisz o nią dbać. Bo ta pamięć to też hołd dla tych, którzy zginęli, których zagłodzono lub zastrzelono. Hołd dla tych, których już nie ma …
Jedyna w swoim rodzaju, wyjątkowa.

Czasem (pewne) książki czekają na swój czas. Pewne, bo wybiórcze, jakieś niewyjaśnione. Odkładam je, a one o sobie ciągle przypominają i proszę się o uwagę, o czytanie. Ale coś nam w tym akurat czasie nie odpowiada. A to temat, a to okładka, a to długość i nie sięgamy po nią. Aż nadchodzi dzień, taki moment w nas, że wyciągamy rękę w ich kierunku, otwieramy na pierwszej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
187
174

Na półkach: , ,

Żyjąc w czasach współczesnych, często narzekamy na codzienność, która nie jest usłana różami… Ludzkie losy toczą się różnie, ale jednak większości ludzi, którzy funkcjonują w tej rzeczywistości, nie było dane doświadczyć tego, co przeżył bohater jednego z opowiadań zaprezentowanych na kartach tej książki napisanej przez Józefa Popławskiego.



Tytułowy Franek urodził się na wsi w niezamożnej rodzinie, która ledwo wiązała koniec z końcem, a z biegiem czasu ubóstwo zmusiło ją do przeprowadzki do miasta, aby tam szukać sposobu na przetrwanie. Dzieciństwo wiejskich dzieci w tamtych czasach nie było proste, o czym świadczyć może choćby historia o próbie porwania Łaciatej i bohaterskiej postawie małego chłopca, który, mając świadomość wartości tej krowy dla dobrostanu swojej rodziny, z narażeniem własnego życia rzuca się do walki ze złodziejem. Dalej historia jest jeszcze bardziej barwna, ale nie mniej niebezpieczna, bo życie w mieście też wiąże się z różnymi niebezpiecznymi sytuacjami, zwłaszcza że nadchodzi wojna, dalej okupacja i wyzwolenie, które, choć w pewnym sensie daje wolność, to dalekie jest od wyobrażeń jakie można było mieć względem zachowania wyzwolicieli. Wraz z Frankiem poznajemy życie w powojennej Polsce, a on poszukuje swojej drogi zawodowej i życiowej, choć to, co w efekcie znajduje, nie jest wynagrodzeniem trudnego dzieciństwa, ani niepewności bytu, która tak naprawdę towarzyszy mu od narodzin aż po schyłek życia.


Inne historie zaprezentowane w tej książce dotyczą również życia w powojennej Polsce. Pojawia się motyw miłości szczęśliwej, zdrady i jej konsekwencji, opis sytuacji polityczno-społecznej w państwie i romansu z nietypowym zakończeniem.


Choć czasy są inne, to tak naprawdę wszyscy wciąż dążymy do tego samego – poszukujemy własnej życiowej drogi, walcząc o lepszy byt, szukając miłości, pragnąc znaleźć towarzystwo na dobre i złe i do końca swoich dni – choć nie zawsze nasze życie toczy się tak, jak byśmy tego pragnęli. Nie każdy zapisze się na kartach historii, pozostawiając po sobie trwały ślad w pamięci następnych pokoleń. Ale historie osób, które pojawiły się w tej książce, choć zapewne podobne do wielu w tamtych czasach, zapiszą się na kartach pamięci czytelników, którzy mają dzięki temu możliwość poznania przeszłości.

Żyjąc w czasach współczesnych, często narzekamy na codzienność, która nie jest usłana różami… Ludzkie losy toczą się różnie, ale jednak większości ludzi, którzy funkcjonują w tej rzeczywistości, nie było dane doświadczyć tego, co przeżył bohater jednego z opowiadań zaprezentowanych na kartach tej książki napisanej przez Józefa Popławskiego.



Tytułowy Franek urodził się na...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    12
  • Przeczytane
    3
  • Ulubione
    2
  • Posiadam
    2
  • Do kupienia
    1
  • Niezapomniana
    1
  • Mądra powieść
    1
  • Moja biblioteczka
    1
  • Wspomnienia
    1
  • Wojna
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Franek. Z biegiem Noteci, z biegiem Odry


Podobne książki

Przeczytaj także