Pustynna Włócznia. Księga II

Okładka książki Pustynna Włócznia. Księga II Peter V. Brett
Okładka książki Pustynna Włócznia. Księga II
Peter V. Brett Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Cykl Demoniczny (tom 2.2) fantasy, science fiction
Cykl Demoniczny (tom 2.2)
The Desert Spear
Fabryka Słów
2022-03-25
2010-08-06
2012-07-01
Marcin Mortka

Ależ to było dobre. Niezwykle przyjemnie czyta się ten cykl.

Ależ to było dobre. Niezwykle przyjemnie czyta się ten cykl.

W tomie drugim przenosimy się raz po raz w kilka ciekawych miejsc. Świat Malowanego Człowieka zderza się ze światem pustynnego herosa, którego plany są niepokojące.
Zderzenie kultur i próba porozumienia się.
Czy nastąpi zjednoczenie przeciw demonom, czy wojna w blasku dnia?
Niezwykle interesujący nowi bohaterowie, także postaci kobiece. Panie zderzają się ze sobą w walce, nastąpi gwałtowny zwrot akcji. Pojawiają się poważne mroczne siły, z którymi nasi bohaterowie-herosi muszą stoczyć walkę na śmierć i życie. W walce tej otrzymują nieoczekiwaną pomoc i wsparcie od płci pięknej. Ten tom jest bardzo dramatyczny i chyba dzieje się w nim jeszcze więcej rzeczy, niż w tomie pierwszym.

Zderzenie kultur i próba porozumienia się.
Czy nastąpi zjednoczenie przeciw demonom, czy wojna w blasku dnia?

Czytałam ją z przerwą, po około 25% odłożyłam na kilka tygodni a potem wróciłam tylko, że tym razem z audiobookiem i odrazu lepiej mi poszło.

Oczywiście nie jestem fanką pewnych scen i tego jak tam prezentowano kobiety. Będę kontynuować serie ale nie mam jakiegoś takiego parcia by już teraz po nią dalej sięgać.

Dużo ciekawszy tom niż poprzedni, kilku zwrotów akcji i rozwoju relacji miedzy bohaterami się kompletnie nie spodziewałam (nwm co sądzę o tych relacjach ale podoba mi się, że ich nie przewidziałam) a i akcja była dość wartka....

Najlepsza z całej sagi! Autor genialnie rozgrywa całą akcję, przeplatając wiele wątków. Tworzy to wciągającą fabułę, w której poznajemy każdego głównego bohatera na wylot. Arlen, który od początku uznawany był przez Czytelnika za Wybawiciela, ustępuje miejsca Jadirowi, który sam Wybawicielem się nazwał. Poznajemy Przywódcę Krasjan i niejako zaczynamy Go lubić, zastanawiając się, czy jednak nie On jest Tym, który zjednoczy ludność. Dodatkowo, dowiadujemy się, że demony to nie tylko bezmózgie potwory. Poznajemy ich przywódcę oraz jego siłę. Zastanawiamy się jednocześnie, kim stał się Arlen, zyskując moce Otchłani. No i wisienka na torcie. Leesha, Zielarka z Zakątka Wybawiciela, która wyrasta na przywódczynię, jaką ludność potrzebuje. Może jednak Wybawiciel będzie kobietą? 😉

Zdecydowanie przyjemniejsza lektura niż 1wsza część i uważam, że śmiało można mówić o niesprawiedliwym potraktowaniu polskiego czytelnika (oryginał był wydany jako pojedyncza książka).
Pustynna włócznia jako całość jest dużo bardziej sensowna, wątki z 1wszej księgi, czytane "samodzielnie" wydawały się niepotrzebnymi zapychaczami by tutaj połączyć się w całkiem sensowną całość.

Niestety coraz większe naciski fabularne pokładane są a postaci Leeshy, z której autor zdecydowanie stara się zrobić zbawcę, którego nikt nie uważa za zbawcę. Jak w Malowanym Człowieku powiedziane było, że każda z głównych postaci jest geniuszem, dzięki szczypcie talentu i poświęceniu większości życia na mozolnych ćwiczeniach i szlifowaniu go, tak w Pustynnej Włóczni geniusz zielarki zaczyna coraz bardziej przypominać Wybrańców z innych dzieł.
Nauka obcego języka? Nic prostszego, 2 tygodnie komunikatywny w stopniu podstawowym, rozdział dalej już bardzo dobra znajomość pozwalająca na podsłuchiwanie zaawansowanych wypowiedzi :D
Nauka magii runicznej? Rok i bohaterka zawstydza utalentowanych adeptów, spędzających całe życie wśród ksiąg.
Jakby było mało to do tego jest jeszcze najpiękniejsza.
Brett chyba zorientował się, że idzie w stronę postaci Idealnej, bo postanowił obdarzyć ją bardzo typową wadą.
Lesha zawsze wie najlepiej. A jak nie wie najlepiej, to i tak uważa, że wie najlepiej, póki się nie przekona że jest inaczej. Na szczęście ma plot armor, by nie paść ofiarą konsekwencji swoich zachowań.

Świat dalej jest bardzo fajnie nakreślony. Bardzo ciekawie czytało się powrót Arlena do miejsc dojrzewania oraz konfrontacje z ważnymi osobami z przeszłości.

Szkoda tylko, że w stosunku do poprzednich książek akcja dalej pozostawia dużo do życzenia. Niby dzieje się więcej i szybciej niż w pierwszej księdze, jednakże dalej nie jest to tępo akcji znane z Malowanego Człowieka.

Szkoda, że po bardzo dobrym otwarciu serii jej kontynuacje są co najwyżej dobre.

Dalej jestem zachwycona tą epopeją. Rzuciłam wszystkie książki nie śpię i słucham co będzie dalej :) To chyba najlepsza recenzja dla cyklu demonicznego.

Jestem szczęśliwy mogąc czytać cały cykl demoniczny - to nie ulega już żadnej wątpliwości !!! Tak więc II część Pustynnej Włóczni ponownie wzniosła się na wyżyny i mnie oszołomiła.... Chylę czoło przed autorem bo czyta się ją wspaniale :)

Po pierwszej części drugiego tomu "Cyklu Demonicznego" miałam bardzo pozytywne nastawienie do tomu 2.2. Niestety, przez niektóre czynniki niezwykle się na niej zawiodłam.

Sam świat i ogólny zarys fabuły mi się podoba, demony nadal pozostają demoniczne, a runy - runiczne, jednak wątki romantyczne niszczyły mi całą frajdę z czytania.

A postacie... Była to najbardziej irytująca pod tym względem książka, jaką ostatnio czytałam. Kobiece postacie tworzone przez Petera V. Bretta już wcześniej potrafiły mnie przyprawić o wywracanie oczami, ale w tej części książki musiałam przerwać czytanie kilkukrotnie, żeby się do niej nie zniechęcić. Czytając sceny z Leeshą czy jej matką, w mojej głowie nie mogły nie pojawić się nieprzychylne komentarze na jej temat. Renna, której też mamy w tym tomie więcej, nie jest pod tym względem lepsza. Mimo że lubię silne i niezależne bohaterki, tak te dwie swoim zachowaniem wzbudzają we mnie zwątpienie dotyczące ich inteligencji.

A zakończenie, w którym jest obecna druga z kobiet, jest moim zdaniem mocno słabe i właśnie przez nie Arlen traci w moich oczach. Moim zdaniem ten cykl mógłby obejść się bez dość średnio w mojej opinii napisanych wątków romantycznych.

Mam jednak nadzieję, że w "Wojnie w blasku dnia" nie będzie to aż tak istotny element i lepiej będzie mi się czytało trzecią część "Cyklu Demonicznego"

A postacie... Była to najbardziej...

Wydaje mi się, że ja do tej serii podchodzę trochę zbyt lekko i z przymrużeniem oka, bo mimo powtarzających się okrucieństw, dyskryminacji i upodleń kobiet, jakimś cudem znajduję w tym rozrywkę i dobrze spędzony czas. Zwyczajnie nie traktuje tych tytułów tak mocno na poważnie i surowo, więc każda następna taka sytuacja bardziej mnie bawi niż irytuje. Tu jest świetna akcja, mroczna fantastyka i odrobinę absurdalna potyczka polityczna. Jednak jest to w pewien sposób uzależniające, chce się wiedzieć, co stanie się dalej i jak mocno pozmieniają się losy bohaterów.
Nie mogę się już doczekać, aż dorwę trzeci tom, bo z każdą następną książką dzieje się więcej.

"Pustynna włócznia. Księga 2" to drugi tom Cyklu Demonicznego, który został podzielony na dwie księgi. Dziś skupię się na drugiej z nich, która jak się okazało jest jeszcze lepsza od swojej poprzedniczki. Bardzo się cieszę, że dzięki wydawnictwu Fabryka Słów mam możliwość poznania tak świetnych lektur, które z pewnością znajdą się w gronie moich książkowych ulubieńców. Z każką kolejną przeczytaną pozycją, coraz bardziej zakochuję się w tej niesamowitej serii, na którą składa się nie tylko świetnie wykreowany świat, ale również wielowymiarowi i barwni bohaterowie. "Pustynna włócznia" zapewniła mi ogrom rozrywki oraz całą paletę emocji. Jestem zachwycona tym w jaki sposób autor połączył ze sobą wszystkie wątki i splótł losy głównych bohaterów w jedną, spójną całość. Wszystko zostało przemyślany nawet w najmniejszym stopniu i finalnie stworzyło genialną fabułę. Ponadto w lekturze nie zabraknie angażujących intryg, rozgrywek politycznych, zaskoczeń oraz wielu bardzo dobrze opisanych scen walk z demonami. Cóż mogę dodać, nie mogę się doczekać, aż sięgnę po kolejne części i dowiem się w jakim kierunku podąży ta historia. Polecam z całego serca!