Pustynna Włócznia: Księga II

Tłumaczenie: Marcin Mortka
Cykl: Cykl Demoniczny (tom 2.2) | Seria: Obca Krew
Wydawnictwo: Fabryka Słów
1 208
The Desert Spear

Arlen nie żyje... Tamtej nocy zginął, bym ja mógł żyć dalej. Czasami Posłaniec musi powiedzieć ludziom to, czego nie chcieliby usłyszeć. Czasami śmierć jest lepsza od prawdy. Tak jak lepsze od niej jest kłamstwo. Okaleczyłem się, by przeżyć. Zrobiłem to, ponieważ uznałem, że nie zasługuję na nic, poza włóczęgą przez noc. Nikt nigdy nie będzie mi już bliski. Ale chadzam pod nocnym niebem i...

Arlen nie żyje... Tamtej nocy zginął, bym ja mógł żyć dalej.

Czasami Posłaniec musi powiedzieć ludziom to, czego nie chcieliby usłyszeć.
Czasami śmierć jest lepsza od prawdy. Tak jak lepsze od niej jest kłamstwo.

Okaleczyłem się, by przeżyć. Zrobiłem to, ponieważ uznałem, że nie zasługuję na nic, poza włóczęgą przez noc. Nikt nigdy nie będzie mi już bliski. Ale chadzam pod nocnym niebem i nie lękam się demonów. Nie uciekam przed nimi, to one uciekają przede mną!

Przede mną!
...jestem potworem.
Jestem darem dla świata. Ale podaruję mu tylko zniszczenie...

źródło opisu: [Fabryka Słów 2010]

Villiana | 2015-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2015

O ile w pierwszej księdze "Pustynnej Włóczni" poczułam się trochę wyobcowana i podobała mi się mniej, tak tutaj wszystko nabiera tempa i wraca na poziom, który mnie satysfakcjonuje i sprawia, że wydarzenia są dla mnie żywe, wciągają mnie i nie mogę myśleć o niczym innym przed snem, jak o tym, co będzie dalej.

Do Zakątka Wybawiciela napływa coraz więcej uchodźców z terenów zajętych przez Krasjan, w końcu dochodzi do konfrontacji ludzi z pustyni z ludźmi Północy, z czego wynikają kolejne interesujące zawiłości. Wątek Renny jest wciąż ciekawie kontynuowany i prowadzi do świetnego zakończenia. Podobało mi się również coraz częstsze pojawianie się książąt z Otchłani oraz zmiennokształtnych, co z całą pewnością wprowadziło jakiś świeży powiew do całej historii, oraz odrobinę obawy, że jednak pomimo potężnych runów wojennych, walka z demonami, Sharak Ka, nie będzie taka prosta i oczywista. O ile wcześniej Krasjanie i Thesanie nie powybijają się nawzajem... Było też więcej Arlena, a...

Agata | 2014-08-05
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Pustynna Włócznia spełniła moje oczekiwania. Dalej utrzymuje rewelacyjny poziom z zaskakującymi zwrotami akcji i wciągającym światem pełnym demonów. Ponadto bohaterowie nie przestają mnie zadziwiać swoimi czynami. Czyta się jednym tchem, bez cienia nudy. Ja naprawdę chcę jeszcze więcej! ;) Polecam wszystkim całą serię!

Akasha89 | 2016-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

W tej księdze znowu jest więcej Leeshy, Arlena i Rojera. Dochodzi również do połączenia się ich wątków z wątkiem Jardira i wątkiem Renny. Więcej się tu dzieje niż w księdze pierwszej.

Całość "Pustynnej Włóczni" trzyma wysoki poziom. Wciąż nie jest to ambitna literatura, ale czyta się to bardzo płynnie i przyjemnie. Wciąga.

Zabieram się za kolejny tom.

Polecam.

enedtil | 2010-08-27
Przeczytana: 21 sierpnia 2010

Pierwsza księga "Pustynnej Włóczni" oczarowała mnie i urzekła. Czytałam ją z zapartym tchem, a gdy tylko przeczytałam ostatnie zdanie sięgnęłam po księgę drugą. Byłam rządna wiedzy i niezmiernie ciekawa jak potoczą się dalsze losy bohaterów. Objętość książki gwarantowała dłuższą "ucztę czytelniczą", z czego niezmiernie się cieszyłam. Do czasu, gdy zaczęła mnie momentami przy tej "uczcie" męczyć mała "niestrawność".

Niby wszystko pięknie, super i z akcją trzymającą w napięciu, jednak miałam wrażenie, że czytam coś zupełnie różnego od pierwszej części. Bohaterowie stracili swój charakter - zwłaszcza Jardir, który z Shar'Dama Ka zmienił się w napalonego amanta. Dodatkowo postać Leeshy była dla mnie niezmiernie denerwująca (panna Doskonała). Jedynie Arlen, Naznaczony, w tej części nie stracił animuszu, a wręcz zyskał i został bardzo dobrze przedstawiony. Mogliśmy go tutaj poznać z zupełnie innej strony. Nie był już maszyną do zabijania demonów lecz człowiekiem, który ciągle czuje,...

Zimek | 2010-07-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2012

Książka wyraźnie słabsza od "Malowanego Człowieka", i to dość ostro. Jestem tym faktem niepocieszony, bo Peter Brett niestety rozwiał moje nadzieje na to, że wprowadzi on coś nowego do fantastyki.
W podziękowaniach autor pisze, że splecenie 8 wątków postaci w jednej książce mogło mu się udać tylko dzięki krytyce znajomych, którzy czytali pierwszą wersję. Może z tego wynikać, że z historią 8 postaci sobie Brett poradził; otóż nie.
MOŻLIWE SPOILERY
Oceniam całość "Pustynnej Włóczni", nie mam ochoty na dzielenie opinii na pół, tak jak to zrobił nasz rodzimy wydawca z książką. Po pierwsze, uważam całą historię życia Jardira sprzed poznania z Arlenem za kompletnie niepotrzebną. Te 300 stron na początku mnie mocno uśpiły i zniechęciły do dalszego czytania, brnąłem naprzód tylko dzięki sile woli. Bardziej działające na zmysły byłoby pozostawienie Jardira jako tajemniczego najeźdźcy, o których wiem tyle, co mieszkańcy na Północy. Zresztą, autor później wprowadził podróż Leeshy do Lenna...

Juanhijuan | 2015-06-13
Przeczytana: 13 maja 2015

Przyznaję, że przeczytanie pierwszego tomu "Pustynnej Włóczni" był momentem kluczowym dla mnie i dla tego cyklu. Tom drugi przygód krasjańskiego przywódcy i jego kompani był ostatnią książką w wersji papierowej, która leżała na mojej półce. Nie planowałem zakupu żadnych książek w najbliższej przyszłości, ale byłem już świadom dostępności kolejnych dwóch tomów cyklu demonicznego oraz relatywnie szybkiej publikacji kolejnej książki – „Tron czaszek”. To właśnie tom pierwszy sprawił, że podjąłem decyzję o zakupie dwóch brakujących książek, ale tym razem w wersji elektronicznej, której od razu zaznaczę – nie jestem fanem... W tym momencie jednak chciałbym już skupić się na drugim tomie „Pustynnej Włóczni” i po krótce przybliżyć Wam wydarzenia jakie zostały w nim przedstawione.
W przeciwieństwie do księgi I, fabuła nie skupia się głównie na krasjańskim przywódcy, ale przygody wszystkich bohaterów są mniej więcej w równowadze. Oczywiście tematem przewodnim tej księgi jest dokonana przez...

esa | 2015-05-13

Po słabszej PW I, część II ponownie trzyma bardzo wysoki poziom. Dla mnie doskonała w każdym calu. Bohaterowie, akcja, intrygi, demony. Poznajemy kilka nowych wątków, ale autor świetnie je wplata do ogólnej akcji. Na prawdę uwielbiam te serie i polecam bardzo gorąco.

Gonzales | 2014-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2014

Nie czytaj, jeżeli masz jakieś ważne obowiązki. Ta książka jest jak trąba powietrzna, wciąga z niesłychaną siłą.

Aleksandra | 2010-10-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 września 2010

Jak tylko ją kupiłam, zaczęłam czytać. Wciągnęła mnie i nie puściła. Jednym tchem przeczytałam całą książkę i po skończeniu jeszcze chciałam. Dawno nie czytałam takiej wciągającej książki ;)

sai | 2015-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Druga cześć Pustynnej włóczni wydaje się słabsza aniżeli poprzedniczka. Zgodzę się z wypowiedzią enedtil. "Bohaterowie stracili swój charakter - zwłaszcza Jardir, który z Shar'Dama Ka zmienił się w napalonego amanta. Dodatkowo postać Leeshy była dla mnie niezmiernie denerwująca (panna Doskonała). Jedynie Arlen, Naznaczony, w tej części nie stracił animuszu, a wręcz zyskał i został bardzo dobrze przedstawiony." To też czytało mi się jakoś inaczej, będąc mega pozytywnie nastawiony po przeczytaniu części pierwszej. Nie mówię że książka jest zła bo końcówka wynagradza nam wszystko. Akcja znowu nabiera tempa, pojawiają się władcy ciemności i bądź co bądź człowiek nie może się doczekać następnej części. Ja osobiście czekam na rozwój wydarzeń z władcą demonów a i spotkanie Naznaczonego z Jardirem. Mam nadzieję że to już w Wojnie w Blasku Dnia.