Drogi Wszechświecie

Młody Book
2021-11-10
2021-11-10
Maria Grabska-Ryńska

Drogi wszechświecie... to olśniewająca kontynuacja debiutu Florence Gonsalves, Miłość i inne rośliny mięsożerne, okrzykniętego przez School Library Journal jako „pozycja obowiązkowa dla fanów mocnych i mądrych historii, odsłaniających złożoność problemów związanych z tożsamością seksualną i zdrowiem psychicznym”.

„Drogi wszechświecie” jest o Kamili, która musi się mierzyć z wieloma problemami. Trudna sytuacja w domu daje o sobie znać i dziewczyna musi stanąć na wysokości zadania.

Tato Kamili jest śmiertelnie chory i jej mama średnio sobie z tym radzi. Dziewczyna próbuje żyć dwoma światami. Tym szkolnym i tym w domu. Jest jej ciężko, ale za wszelką cenę próbuje to pogodzić. Sytuacji nie polepsza jej niepewna przyszłość i stres związany z zakończeniem szkoły. Kamila nie wie co dalej.

Dziewczyna jest pogubiona, ale jej życie rozświetla Brendan. Chłopak pojawia się w jej życiu niespodziewanie i zdecydowanie jego osoba to ogromny plus tej książki.

Świetnie się bawiłam przy czytaniu tego tytułu i szczerze mówiąc okładka przypadła mi do gustu, bo uwielbiam białe okładki❤️

„Drogi wszechświecie” jest o Kamili, która musi się mierzyć...

„Drogi wszechświecie” to historia Kamili, która oprócz standardowych nastoletnich dylematów boryka się z trudną sytuacją w domu. Jej tata cierpi na śmiertelną chorobę, a mama dziewczyny jest kłębkiem nerwów, które próbuje rozładować dzięki natrętnemu sprzątaniu. Kamila czuje się rozdarta między powinnościami wobec rodziny a tym, co chciałaby dla samej siebie. Mierzy się z różnymi dylematami i problemami, jakie towarzyszą ludziom wkraczającym w dorosłość – z wyborem studiów, konfliktami z przyjaciółmi, zakochaniem, zakończeniem szkoły. Na pierwszy rzut oka można by stwierdzić, że jest to młodzieżówka jakich wiele, ale coś mnie w niej niesamowicie urzekło. Może tragiczna historia taty Kamili a może sama bohaterka, której kibicuje się przy każdej sytuacji. Oprócz ciężkich emocji mamy tutaj też sporo humoru – czasem gorzkiego, a czasem bawiącego do łez. Formuła pisania do „wszechświata” jest ciekawym zabiegiem, zwłaszcza gdy w tej nieco patetycznej formie mieszają się elementy codziennej prozy życia i filozoficznych przemyśleń. Myślę, że jest to przyjemna młodzieżówka, która jednocześnie wzrusza i bawi, da czytelnikowi również sporo okazji do refleksji, podsunie kilka życiowych mądrości. Główni bohaterowie są na tyle przyciągający, że z ciekawością podąża się za ich perypetiami. Polecam😊

Najbardziej zachwycają mnie proste historie. Nie inaczej było w przypadku „Drogi Wszechświecie” – drugiej książki autorstwa Florence Gonsalves. Po wspaniałym debiucie nastawiałam się na wspaniałą młodzieżową powieść, która dodatkowo porusza ważne aspekty życia nastolatków. Na szczęście, nie myliłam się. Książka pozornie zaczyna się jak każda inna – nastolatka, która spotyka się ze szkolnym sportowcem, ma grono przyjaciółek, szykuje się do zakończenia szkoły. Kamila jednak prowadzi zupełnie inne życie i próbuje łączyć ze sobą dwa światy – przygotowania do matury, ewentualna rekrutacja na studia i niepewna, niezaplanowana przyszłość, a także straszna choroba taty i nałogowe porządki mamy, czyli niestabilna sytuacja w domu. Niespodziewanie na jej drodze staje Brendan, który dla mnie jest jednym z jaśniejszych punktów tej historii. Wprowadza do życia Kamili, a tym samym do mojego, wiele uśmiechu i pozytywnej energii. Szczególnie te sceny z końca książki rozłożyły mnie na łopatki. Może jestem bezkrytyczna, ale kocham tych bohaterów. Oprócz tego pojawia się tu jeden z moich ulubionych motywów – filozofia. Ostatnio czuję silną potrzebę zagłębiania się w nią, więc ta historia znalazła mnie w idealnym momencie. Sens zadawania pytań, kochania wszechświata i szukania swojego księżyca zachwycił mnie tak, że nie mogę tego wyrazić słowami. Pierwsze 10 gwiazdek tego roku i książka, o której długo będę pamiętać.

• Młodzieżówki
  • Samodzielne