Kim Jiyoung urodzona w 1982

2021-03-24
2021-03-24
2020-02-20
Joanna Sobesto

Bardzo ciekawie napisana książka, połączenie literatury obyczajowej z reportażem. O dziwo, te wstawki z danymi statystycznymi nie rażą, bo są bardzo zgrabnie wplecione w fabułę, idealnie zgrywają się z wydarzeniami i tym, co przeżywa nasza bohaterka.

Kim Jiyoung jest tutaj głosem wszystkich koreańskich kobiet, bo spotyka ją takie samo traktowanie ze strony społeczeństwa i rodziny, co większość. I nie jest to nic dobrego. Niby w społeczeństwie coś się zmienia, ale nadal - według danych statystycznych - są to zmiany niewielkie.

Przeczytałam w jeden dzień. Płakałam, śmiałam się, nawyzywałam – generalnie, przeżywałam!

To była chyba pierwsza czytana przeze mnie książka, która była tak blisko fikcji i literatury faktu jednocześnie, książka jest biografią naszej fikcyjnej bohaterki Kim Jiyoung, jednak wydarzenia z jej życia i częstotliwość wydarzeń podobnych są poparte raportami socjologicznymi, ekonomicznymi itp. Była to bardzo ciekawa i bardzo dobrze napisana, a jednocześnie dość smutna książka. Będąc kobietą ciężko się ją czyta, bo ma się świadomość każdego problemu poruszanego w tej książce.

Jeszcze z bardziej literaturoznawczego punktu widzenia zastanawiam się czy główna bohaterka nie jest everymanem, czy też raczej everywoman biorąc pod uwagę, że Kim jest najpopularniejszym nazwiskiem w Korei Południowej.

Książka nie tylko opowiada historię bohaterki Jiyoung, ale przede wszystkim opisuje realia życia kobiet w Korei. Te realia są po prostu przykre. Czytając momentami robi się smutno, odczuwa się odrzucenie i zgorszenie mimo, że autorka dość lakonicznie opisuje poszczególne sytuacje. Myślę, że to pouczająca książka zwłaszcza dla mężczyzn. U nas jest lepiej, ale jednak myślę, że i Polki momentami czują się podobnie i mają do czynienia z podobnymi sytuacjami. Trzeba mieć wiele sił a przede wszystkim silną tożsamość i osobowość, żeby się nie dać w takim świecie.

Książka bardziej przypomina reportaż, jest dość 'suchą' opowieścią o życiu kobiet w Korei Południowej, od narodzin do dorosłości. Dużo się z niej dowiedziałam o Korei, chociaż pewne problemy społeczne są niestety podobne na całym świecie. Polecam, chociaż pozostawia z frustracją i poczuciem niesprawiedliwości.

W „Kim Jiyoung. Urodzona w 1982” autorka porusza temat roli kobiet w Korei Południowej. Fabuła opiera się na wąskim gronie, w głównej mierze tytułowej Kim Jiyoung i jej rodzinie oraz znajomych. Wspomina poszczególne wydarzenia z życia innych, ale dość pobieżnie. Czy to minus? Nie, ponieważ z takim losem może utożsamić się niejedna z nas.
W wielu państwach podrzędna rola kobiet utarła się na dobre w kulturze i ludzkiej świadomości.
Bohaterka oraz jej siostra od dziecka zauważają ten problem i jawnie mu się sprzeciwiają. Poznają historię matki, która pracowała na edukację swoich braci, sama będąc ostatnia w kolejce, przez co nauka i wyższy stopień wykształcenia stał się dla niej przywilejem. Widzą negatywny wpływ babki na synową w kwestii rodzicielstwa (nie urodziłaś syna, więc jesteś nikim). Są świadkami molestowania w szkole i w pracy oraz niechęci w zatrudnianiu kobiet na jakiekolwiek stanowiska (mimo o wiele lepszych kompetencji od mężczyzn),chociażby przez przysługujący im urlop macierzyński. Ostatni rozdział świadczy o tym, że szybko się to nie zmieni.
Na pewno warto zapoznać się z tą lekturą. Dogłębnie porusza, skłania do refleksji nad własnym życiem i uświadamia, że to poważny problem już od wieków.

W wielu państwach podrzędna rola...

Smutna książka. Niczym sama depresja. Co może uczynić człowiekowi (kobiecie) przetrwale przekonanie o własnej drugorzędności. O życiu w klatce konwenansów, zdrewniałych przekonań, mizoginii. O niesamowicie powolnej zmianie, która zanim przekształci społeczeństwo, wiele kobiet zapłaci za to strachem, frustracją, ciężkim wyborem, czy w ogóle rodzić dziecko?

audiobook

audiobook

Książce daje 5/10, powód? Sama historia ma naprawdę duży potencjał, kobieta poświęca swoje życie na rzecz rodziny. Smutne realia Korei Południowej, która mimo tak dużej gospodarki, globalizacji i ogólnej popularności na świecie poglądami jest daleko w tyle. W jakimś stopniu podkreśla to, że mężczyzna w hierarchii jest wyżej niż kobieta, jednak nie odczuwa się tego w mocny sposób. Powieść jednak moim zdaniem w bardzo ogólny sposób opowiada o tym, historia idzie bardzo szybko, nie skupia się na szczegółach - zbyt płytko mówi o tym olbrzymim problemie, mimo, że jest promowana w nieco inny sposób. Czy polecam? Na jeden/dwa wieczory w sam raz, jednak nie przeczytałabym jej jeszcze raz.

Olbrzymie rozczarowanie. Dlaczego ta książka jest zakwalifikowana jako literatura piękna? To bardziej reportaż oparty na życiorysie zwykłej koreańskiej dziewczyny. W dodatku bardzo kiepsko napisany. Czyta się jak pamiętnik przeciętnej kobiety. I to niekoniecznie koreanki. Ot, dylematy i kłopoty większości kobiet. Nic nowego, nic zaskakującego. Myślę, że o problemach poruszanych w tej książce (równouprawnienie, mobbing, dylematy młodych matek, depresja poporodowa) można znaleźć dużo innych, znacznie ciekawszych pozycji.

• Audiobooki