Kim Jiyoung. Urodzona w 1982

2021-03-24
2021-03-24
Data 1. wydania:
2020-02-20
Korea Południowa literatura koreańska feminizm powieść społeczeństwo

Kim Jiyoung, urodzona w 1982 i żyjąca w Korei Południowej, chociaż oddalona o 7000 kilometrów, jest mi niezwykle bliska i myślę, że nie tylko mi.

Książka liczy sobie 172 strony, ale jak na tak niewielką objętość kryje w sobie sporą treść, którą ja określam jaką rel/relatable. Mimo różnicy kulturowej, niektóre zjawiska przeniesione na nasze podwórko zachowują w 100% swój kształt.

Córki ustępują bratu, bo jest płci męskiej. Uśmiechasz się do kogoś, więc z nim flirtujesz. Nosisz krótką spódniczkę? Sama się prosiłaś. Kobietom ciężko wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim. Dziewczynki w szkole nie mogą tak jak chłopcy uprawiać sportu, bo obowiązuje ich dresscode. Brzmi znajomo?

Okazuje się, że w Korei Południowej występują też skrajności na skalę światową. Kobiety tam zarabiają 63%* (!) tego co mężczyźni, a The Economist w 2016 uznało Koreę Południową za najgorszy kraj do pracy dla kobiet**. Najbardziej jednak przeraziła mnie dysproporcja między liczebnością mężczyzn a kobiet, spowodowana prowadzoną w ubiegłym wieku polityką kontroli urodzeń.

W głównej mierze jest to po prostu historia Koreanki, która doświadcza dyskryminacji ze względu na płeć. Czyta się szybko, ale jest intensywnie. Często się frustrowałam tą niesprawiedliwością.

*Gender Wage Gap, 2014, OED
** The Best and Worst Places to Be a Working Woman, "The Economist", march 2016

Przeczytałam książkę w języku angielskim więc ciężko jest mi oceniać przekład na język polski, nie każdy do końca zrozumie ten tytuł, bo jednak w Polsce nie ma aż tak skrajnego podejścia do feminizmu jak w Korei. Książka pokazuje nam oblicze, które może nie być znane. Zdecydowałam się na przeczytanie książki po zobaczeniu ekranizacji i nie dziwię się, że książkę jak i film próbowano "zbanować" - w końcu pokazuje te mniej barwne oblicze Korei.

Książka opisuje życie kobiety żyjącej w Korei Południowej. Panuje tam (zwłaszcza w latach 80-90) ogromna nierówność płci przez co mimo wielu starań ciężko osiągnąć kobietom założone cele zawodowe. Czytelnik poznaje życie głównej bohaterki od narodzin, dzięki czemu dowiaduje się o tamtejszej kulturze i zwyczajach.

Naprawdę wspaniała książka!

Z jednej strony zapragnęłam, żeby była dłuższa, bo tak dobra była. Mimo to zdołała tak wiele przekazać w stosunkowo krótkiej treści.

Tak bardzo porusza, irytuje, łamie serce, rozwściecza!

Ta książka tak trafnie opisuje wiele tematów, dosłownie w punkt, w punkt, w punkt!

Myślę, że książka polecam każdemu. Naprawdę każdemu.

Mimo wielu uniwersalnych tematów nadal jest to książka najbardziej dla Koreańczyków, którzy na pewno mogą dostrzec tam siebie i to jak działa ich społeczeństwo (albo jak nie działa).

Oczywiście dziś w Korei jest lepiej niż kiedyś. Jednak np. w porównaniu do Polski nadal daleko. A sami też wiemy, że Polska też nie jest wielce do przodu.

Wszystko to takie prawdziwe, ale też frustrujące.

A zakończenie było genialne!

Minus za to, że książka jest przetłumaczona z języka angielskiego, a nie z koreańskiego. Ale to tylko minus do naszego polskiego wydania.

Naprawdę wspaniała książka!

Tak bardzo porusza, irytuje, łamie serce, rozwściecza!

Myślę, że książka polecam każdemu. Naprawdę każdemu.

Mimo wielu...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książkę bardzo szybko się czyta, nie ma za dużo dialogów, szybo przechodzimy przez poszczególne etapy życia bohaterki. Jako kobiecie ciężko czytało mi się tą książkę, niestety nie tylko w Koreii możemy obserwować dyskrymiancję nie tylko na tle płci ale również dyskrymiancje kobiety jako żony czy matki.

Problem został wyraźnie podkreślony w książce, ale czy to jest coś przełomowego? Czytałam już wiele książek poruszających nierówność płci, tu nie znalazłam nic nowego. Jednak muszę przyznać, że wciągnęłam się w historię.

Książka niby z gatunku literatury pięknej, ale czułam że słucham reportażu. Napisana prostym językiem przez co dużo łatwiej skupić się na samej treści, która jest ciekawa. Sytuacja kobiet w Korei nie była prosta, zapewne nadal do końca nie jest, więc słuchając tego docenia się swoje aktualne możliwości. Według mnie książka dobra do przeczytania dla matek, które mają córki w wieku nastoletnim. Bohaterka stawała przed wyborami i musiała podejmować decyzję w których duże znaczenie miała matka służąc swoją radą i dobrym, motywującym słowem.

Perspektywa Koreanki milenialki, której trudno w patriarchacie. Trochę zbyt lapidarne, by mogło być bardzo poruszające, ale jakiś obraz daje.

Czułam tę beznadziejność sytuacji kobiet w Korei. Powieść tę czytało się raczej jak reportaż.
Główna bohaterka musiała w swoim życiu dokonywać wyborów, które niekoniecznie były dla niej dobre.
Mocno akcentowany jest motyw nierówności pomiędzy kobietami a mężczyznami jak również społeczne przyzwolenie na podejście do kobiet.

W czasch popularności seriali koreańskich dobrze jest zapoznać się z kulturą i tradycjami Korei.