rozwińzwiń

Joanna Sobesto

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Książka „Kim Jiyoung urodzona w 1982” - Nam-Joo Cho to utwór na granicy powieści i reportażu, jednak z racji tego że nie jest w pełni ani jednym ani drugim gatunkiem okazała się dla mnie dość powierzchowna.

Książka porusza ważne społeczne tematy - podział ról, budowanie kariery czy macierzyństwo, a przede wszystkim sytuacji kobiet w Korei Południowej. Tekst napisany prostym językiem, co jest plusem - przystępność i długość książki to mocne argumenty aby po nią sięgnąć.

Polecam szczególnie młodszym odbiorcom (16-25 lat),wkraczającym w dorosłe żcie, zainteresowanym światem do około. Warto lekturę książki połączyć z konsumpcją innych materiałów o Korei chociażby serię podkastów "Dział zagraniczny".

Książka chociaż porusza trudną sytuacjęgłównej bohaterki i ciche przyzwolenie społeczeństwa na nierówne traktowanie kobiet nie zaskoczyła mnie - jako kobieta również w tym kraju spotykam się z przejawami dyskryminacji. Zabrakło mi w książce szerszej perspektywy czy zarysowania świata.

„Kim Jiyoung. Urodzona w 1982” Cho Nam Joo, wydawnictwo WAM 2021
Kobiety zawsze mają pod górkę.
Koreańska powieść i reportażowa opowieść o kobietach w Omanie („Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu” Agaty Romaniuk) pokazują, jak w różnych krajach (różnych pod względem systemu rządów, religii, bogactw naturalnych, kultury) zmieniła się sytuacja kobiet – na lepsze, i jak bardzo źle wciąż się tam żyje kobietom. Tyle do zrobienia jeszcze. Kilka drobnych refleksji w kontekście „Z miłości?...”: bogaty mężczyzna szuka żony biednej i niewykształconej, chcąc, by była od niego zależna… (czy ktoś ze szkoły pamięta Łużyna, który chciał ożenić się z piękną i biedną Dunią, siostrą Raskolnikowa?),a ojciec zabiera syna do malezyjskiej prostytutki, a tenże syn dopilnowuje seksualnej edukacji swoich braci (scena w domu publicznym z ”Biednych istot” nie jest więc, jak wielu to odbierało, bulwersująca, jest do bólu realistyczna).
Jako jakiś kontekst można doczytać artykuł w GW „Demograficzna zapaść w Azji” (29 lutego 2024).

„Kim Jiyoung. Urodzona w 1982” Cho Nam Joo, wydawnictwo WAM 2021
Kobiety zawsze mają pod górkę.

Prostymi słowami, prosta historia, oddaje sedno trudów kobiety żyjącej w Korei. Szokujące dla mnie że w podobnym czasie moje życie się dzieje i jednak w Polsce jest znacznie lepiej

Bardzo ciekawie napisana książka, połączenie literatury obyczajowej z reportażem. O dziwo, te wstawki z danymi statystycznymi nie rażą, bo są bardzo zgrabnie wplecione w fabułę, idealnie zgrywają się z wydarzeniami i tym, co przeżywa nasza bohaterka.

Kim Jiyoung jest tutaj głosem wszystkich koreańskich kobiet, bo spotyka ją takie samo traktowanie ze strony społeczeństwa i rodziny, co większość. I nie jest to nic dobrego. Niby w społeczeństwie coś się zmienia, ale nadal - według danych statystycznych - są to zmiany niewielkie.

Przeczytałam w jeden dzień. Płakałam, śmiałam się, nawyzywałam – generalnie, przeżywałam!

To była chyba pierwsza czytana przeze mnie książka, która była tak blisko fikcji i literatury faktu jednocześnie, książka jest biografią naszej fikcyjnej bohaterki Kim Jiyoung, jednak wydarzenia z jej życia i częstotliwość wydarzeń podobnych są poparte raportami socjologicznymi, ekonomicznymi itp. Była to bardzo ciekawa i bardzo dobrze napisana, a jednocześnie dość smutna książka. Będąc kobietą ciężko się ją czyta, bo ma się świadomość każdego problemu poruszanego w tej książce.

Jeszcze z bardziej literaturoznawczego punktu widzenia zastanawiam się czy główna bohaterka nie jest everymanem, czy też raczej everywoman biorąc pod uwagę, że Kim jest najpopularniejszym nazwiskiem w Korei Południowej.

Książka nie tylko opowiada historię bohaterki Jiyoung, ale przede wszystkim opisuje realia życia kobiet w Korei. Te realia są po prostu przykre. Czytając momentami robi się smutno, odczuwa się odrzucenie i zgorszenie mimo, że autorka dość lakonicznie opisuje poszczególne sytuacje. Myślę, że to pouczająca książka zwłaszcza dla mężczyzn. U nas jest lepiej, ale jednak myślę, że i Polki momentami czują się podobnie i mają do czynienia z podobnymi sytuacjami. Trzeba mieć wiele sił a przede wszystkim silną tożsamość i osobowość, żeby się nie dać w takim świecie.

Książka bardziej przypomina reportaż, jest dość 'suchą' opowieścią o życiu kobiet w Korei Południowej, od narodzin do dorosłości. Dużo się z niej dowiedziałam o Korei, chociaż pewne problemy społeczne są niestety podobne na całym świecie. Polecam, chociaż pozostawia z frustracją i poczuciem niesprawiedliwości.

W „Kim Jiyoung. Urodzona w 1982” autorka porusza temat roli kobiet w Korei Południowej. Fabuła opiera się na wąskim gronie, w głównej mierze tytułowej Kim Jiyoung i jej rodzinie oraz znajomych. Wspomina poszczególne wydarzenia z życia innych, ale dość pobieżnie. Czy to minus? Nie, ponieważ z takim losem może utożsamić się niejedna z nas.
W wielu państwach podrzędna rola kobiet utarła się na dobre w kulturze i ludzkiej świadomości.
Bohaterka oraz jej siostra od dziecka zauważają ten problem i jawnie mu się sprzeciwiają. Poznają historię matki, która pracowała na edukację swoich braci, sama będąc ostatnia w kolejce, przez co nauka i wyższy stopień wykształcenia stał się dla niej przywilejem. Widzą negatywny wpływ babki na synową w kwestii rodzicielstwa (nie urodziłaś syna, więc jesteś nikim). Są świadkami molestowania w szkole i w pracy oraz niechęci w zatrudnianiu kobiet na jakiekolwiek stanowiska (mimo o wiele lepszych kompetencji od mężczyzn),chociażby przez przysługujący im urlop macierzyński. Ostatni rozdział świadczy o tym, że szybko się to nie zmieni.
Na pewno warto zapoznać się z tą lekturą. Dogłębnie porusza, skłania do refleksji nad własnym życiem i uświadamia, że to poważny problem już od wieków.

W wielu państwach podrzędna rola...

Smutna książka. Niczym sama depresja. Co może uczynić człowiekowi (kobiecie) przetrwale przekonanie o własnej drugorzędności. O życiu w klatce konwenansów, zdrewniałych przekonań, mizoginii. O niesamowicie powolnej zmianie, która zanim przekształci społeczeństwo, wiele kobiet zapłaci za to strachem, frustracją, ciężkim wyborem, czy w ogóle rodzić dziecko?

2 183
    1 232