Matka wszystkich pytań

2021-02-17
2017-08-24
Barbara Kopeć-Umiastowska
Inne

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 6 (66) / 2023 Fatma Aydemir, Pola Braun, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Karol Muszyński, Mike Perkins, Redakcja magazynu Pismo, Michał Romański, Rebecca Solnit, Sylwia Stano
Pismo. Magazyn... Fatma Aydemir, Pola...
Okładka książki Znak nr 815 (04/2023) Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Dominika Kozłowska, Maciej Lorenc, Dorota Masłowska, Janusz Poniewierski, Rebecca Solnit, Filip Springer, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Marta Żakowska, Frans de Waal
Znak nr 815 (0... Diana Dąbrowska, Ol...

Wyróżniona opinia i

Matka wszystkich pytań

przeczytanych książek 136 napisanych opinii 22

Jest to moja pierwsza lektura feministyczna. Jakkolwiek były dla mnie tam rzeczy trudne, to zrozumiałam, że żyjemy w świecie, w którym feminizm jest konieczny, tak długo, dopóki mężczyźni będą mówić, że nie jest, tak długo, dopóki za gwałt wini sie ofiarę, tak długo dopóki kobiety są ofiarami przemocy domowej. Laicy mówią, że feministki wymyślają cuda wianki, że chcą być jak mężczyźni - tymczasem feministki chcą żyć, iść wieczorem na spacer i nie bać się.

Wnioskując po użytkownikach, którzy tę książkę zaopiniowali na łamach serwisu, konstatuje, że zatrważającym jest zjawisko, iż odbiorcami tej książki są przede wszystkim kobiety.

Nie traktuje tej książki, a raczej poruszanej w niej treści jako feministycznej per se. To przede wszystkim eseje pełne humanizmu, a także - niestety - oddające całkiem rzetelnie rzeczywistość w której żyjemy.

Inną rzeczą jest to, czy wszystkie z zamieszczonych esejów są tak samo wartościowe jeśli chodzi o treść. Mam wrażenie, że niektóre z nich nie miały takiej mocy oddziaływania, a momentami sama autorka musiała nas zapewniać o tym, że ona to wcale tych mężczyzn nie nienawidzi tak, jak to mogłoby wyglądać na pozór.

Książka którą może wielu mężczyzn skonsternować, skłonić do wyciągnięcia przez nich oręża i boju przeciwko „histerycznej feministce”. Boli? Znakomicie, niech Wasza (a więc nasza) duma będzie urażona.

Tylko kto będzie to czytał?

Noooooo... oooo...ooo
"Wysokie obcasy" na długo i skutecznie zniechęciły mnie do Rebecci Solnit przy artykule o "Mężczyźni tłumaczą mi świat".
Nie robi się tak. Zbytnie zacietrzewienie nigdy nie sprzyja sprawie.

A to jest przecież znakomite!

O czym to jest? O przemocy wobec kobiet (ciężko polemizować ze stwierdzeniem, że owszem- nie wszyscy mężczyźni są gwałcicielami, ale jednak większość gwałcicieli to meżczyźni...),o #metoo, patriarchacie, dyskryminacji, książkach, ciele, zbyt kategorycznych opiniach.

Tylko nie jest to pseudofeministyczny- na szczęście- (dla mnie pseudofeminizm opiera się na emocjach, najlepiej mocno podgrzanych, zamiast na logice i faktach) wyrzut, tylko rzeczowa polemika.

Dla mnie- tak.

Noooooo... oooo...ooo
Nie robi się tak. Zbytnie zacietrzewienie nigdy nie sprzyja sprawie.

A to jest przecież znakomite!

Dobry wstep do nauki o tym, czym jest feminizm.

Dobry wstep do nauki o tym, czym jest feminizm.

Ważna, aktualna, uniwersalna.

Ważna, aktualna, uniwersalna.

Zbiór esejów od Rebekki, która naprawdę wie jak pisać (kłaniam się także tłumaczom, dobra robota, nie czuć żadnej sztuczności przekładu). Jak to z esejami, lepsze i gorsze, ale niejednokrotnie miałam "aha moment", gdy przeczytałam pięknie ubrane w słowa to, co sama obserwuję również w naszej kulturze za oceanem. Uciszanie, umniejszanie czy zawstydzanie kobiet nadal trwa.

To jedna z tych książek, do których potrzeba jest wracać co jakiś czas. Autorka mierzy się z odpowiedzią na pytanie "jak traktowana jest kobieta". Wiele razy miałam potrzebę zatrzymania się nad argumentami pisarki. Myślę, że książka otworzyłaby oczy osobom, które podważają znaczenie feminizmu.

"Matka wszystkich pytań” to książka o milczeniu, które chroni przemoc. Albo o głosach, które uczą innych, że należy krzyczeć. Eseje płyną nieokiełznane, rozlewają się poza koryto głównej myśli i niosą ze sobą wszystko, co do niego wpadło. Momentami dzielą się na dygresyjne strużki, ale nadal zasila je ten sam żywioł. W ten sposób płyniemy od rzeczowego zestawiania rodzajów milczenia do zabarwionej inteligentnym humorem analizy literatury. A tego nigdy dość, bo męska dominacja na jej polu ciągle należy do powszechnie nieuświadomionych, chociaż kobiety pióra robią wiele, by to zmienić.

Przyjemna. Język momentami zbyt luźny jak na mój gust. Części esejów brakuje dosadności i rozwinięcia.

Początek bardzo dobry, rozwinięcie na poziomie, a w końcówce spadek formy i czepianie się wszystkiego na siłę. Szkoda. Pokładałam duże nadzieje w tej książce.

• Feminizm