rozwińzwiń

Co robić przed końcem świata

Okładka książki Co robić przed końcem świata Tomasz Stawiszyński
Okładka książki Co robić przed końcem świata
Tomasz Stawiszyński Wydawnictwo: Agora publicystyka literacka, eseje
360 str. 6 godz. 0 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2021-01-20
Data 1. wyd. pol.:
2021-01-20
Liczba stron:
360
Czas czytania
6 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326845789
Tagi:
Filozofia teorie spiskowe współczesność internet kapitalizm
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Znak nr 822 / 2023 Joanna Bator, Agata Bielik-Robson, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Ewa Drygalska, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Ireneusz Kania, Karolina Korwin-Piotrowska, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Beata Łazarz, Łukasz Najder, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Tomasz Raczek, Joanna Rudniańska, Tomasz Stawiszyński, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 8,0
Znak nr 822 / ... Joanna Bator, Agata...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
586 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
398
199

Na półkach:

Świetny język, logika wywodu, niebanalność spojrzenia na rzeczywistość w jej różnych aspektach.
Minusy? Konstrukcja tomu mieszcząca felietony z lat 2019-2020, z których część była świetnym komentarzem bieżącym. Z dystansu widać jednak ślady starzenia się. To samo z grupowaniem tematów w częściach, gdzie niektóre są naprawdę frapujące. a inne to trochę wyważanie otwartych drzwi (teksty o kościele katolickim i jego roli w PL). Słowem, wszystkie grzechy pierworodne tomów tekstów zbiorowych.

Osobista kosa z autorem za nazywanie prof. Cialdiniego i dużej części psychologii społecznej/wywierania wpływu "ekspertami od mącenia ludziom w głowach".

Świetny język, logika wywodu, niebanalność spojrzenia na rzeczywistość w jej różnych aspektach.
Minusy? Konstrukcja tomu mieszcząca felietony z lat 2019-2020, z których część była świetnym komentarzem bieżącym. Z dystansu widać jednak ślady starzenia się. To samo z grupowaniem tematów w częściach, gdzie niektóre są naprawdę frapujące. a inne to trochę wyważanie otwartych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
637
538

Na półkach:

W sumie to spodziewałam się, że znajdę tutaj coś innego, ale nie jestem zawiedziona. Autor konsekwentnie rozmywa idealny obraz świata, stara się otworzyć oczy społeczeństwu i ciężko się z nim nie zgodzić.

W sumie to spodziewałam się, że znajdę tutaj coś innego, ale nie jestem zawiedziona. Autor konsekwentnie rozmywa idealny obraz świata, stara się otworzyć oczy społeczeństwu i ciężko się z nim nie zgodzić.

Pokaż mimo to

avatar
366
130

Na półkach:

Kiedy byłam młodsza w moim kręgu znajomych pojawiły się dwie osoby, które powiedziały mi, że studiują filozofię. Wtedy myślałam o nich, że to „leserzy”, że są leniwi, bo wybierają studia, na których tylko się czyta i gada. Nic przydatnego, nic co może odmienić ludzkie życie, a w ogóle to gdzie będą pracować po studiach? Z perspektywy czasu patrzę na siebie i wstydzę się za tamte myśli. Dopiero jako dorosła osoba zrozumiałam, jak ważna jest umiejętność czytania i wyciągania wniosków. Jak ważne są umiejętności pozwalające na spokojną i rzeczową dyskusję. Jak bardzo myśl filozoficzna kształtuje społeczeństwo i jego zachowania. Ta wiedza przyszła do mnie z czasem, żałuję, że nie miałam jej jako nastolatka.
Stosunkowo niedawno zainteresowałam się tekstami filozoficznymi i „Co robić przed końcem świata” Tomasza Stawiszyńskiego to doskonała pozycja dla początkujących w tej materii. Myślę, że to dobry wstęp do innych dzieł, które prowokują do rozważań nad rzeczywistością. Ten zbiór esejów, które powstały przy okazji tworzenia audycji „Kwadrans filozofa” to doskonałe eksperymenty myślowe, przedstawienie znanych już faktów z innej perspektywy. To zmuszenie czytelnika do myślenia o sobie i innych inaczej. Tomasz Stawiszyński genialnie pokazuje, że możliwa jest rozmowa z uszanowaniem uczuć „drugiej” strony - możemy się usłyszeć i możemy się ze sobą nie zgadzać. Książka ma jasną strukturę, możemy czytać w kawałkach (po eseju),można też „łyknąć na raz”. Na pewno zostawia z refleksją, dlatego polecam osobom, które lubią się zatrzymać i zastanowić nad problemem. Ja na pewno sięgnę po pozostałe pozycje tego Autora.
(Instagram @eaw.books)

Kiedy byłam młodsza w moim kręgu znajomych pojawiły się dwie osoby, które powiedziały mi, że studiują filozofię. Wtedy myślałam o nich, że to „leserzy”, że są leniwi, bo wybierają studia, na których tylko się czyta i gada. Nic przydatnego, nic co może odmienić ludzkie życie, a w ogóle to gdzie będą pracować po studiach? Z perspektywy czasu patrzę na siebie i wstydzę się za...

więcej Pokaż mimo to

avatar
254
108

Na półkach:

audio.

audio.

Pokaż mimo to

avatar
402
348

Na półkach:

Część I i II książki czyli pierwszych 14 rozdziałów była rewelacyjna, a potem już tylko dobra, bo nie sposób nie docenić języka jakim zostala napisana oraz argumentów w niej przedstawionych. Niemniej jednak, jako iż jest to ocena jak najbardziej subiektywna te dwie pierwsze części przemówiły do mnie najbardziej, bo dotykają spraw które mnie żywo interesują a i czesto ukazują jak współczesny świat robi nas, zwyklych ludzi w bambuko.

Część I i II książki czyli pierwszych 14 rozdziałów była rewelacyjna, a potem już tylko dobra, bo nie sposób nie docenić języka jakim zostala napisana oraz argumentów w niej przedstawionych. Niemniej jednak, jako iż jest to ocena jak najbardziej subiektywna te dwie pierwsze części przemówiły do mnie najbardziej, bo dotykają spraw które mnie żywo interesują a i czesto...

więcej Pokaż mimo to

avatar
281
124

Na półkach:

O wszystkim i strasznie o niczym. Szkoda.

O wszystkim i strasznie o niczym. Szkoda.

Pokaż mimo to

avatar
215
135

Na półkach:

Jedna z tych książek, która szybko się starzeje i nie smakuje tak dobrze po paru latach od wydania. Raczej dla fanów autora, i/bądź audycji którą prowadzi. Tematem felietonów są sytuacje sprzed paru lat, i niby są przekazywane jakieś ponadczasowe filozoficzne przemyślenia, ale jednak podstawą felietonów są wydarzenia z przeszłości, wcale nie jakieś turbo przełomowe. Od tamtego czasu wydarzyło się tyle, że książka wydaje się trochę przedawniona.
Ciekawe rozważania, słuszne wnioski, pobudza do przemyśleń, ale chyba wolałabym posłuchać tych audycji radiowych tak na gorąco, niż mieć je wszystkie spisane i czytać o nich po czasie. Aż tak przełomowa niestety nie jest.

Jedna z tych książek, która szybko się starzeje i nie smakuje tak dobrze po paru latach od wydania. Raczej dla fanów autora, i/bądź audycji którą prowadzi. Tematem felietonów są sytuacje sprzed paru lat, i niby są przekazywane jakieś ponadczasowe filozoficzne przemyślenia, ale jednak podstawą felietonów są wydarzenia z przeszłości, wcale nie jakieś turbo przełomowe. Od...

więcej Pokaż mimo to

avatar
745
28

Na półkach:

Zachęcona uprzednim zaznajomieniem się z podcastem Tomasza Stawiszyńskiego, z przyjemnością sięgnęłam po tą książkę w dziale nowości lokalnej biblioteki. Swoboda wygłaszania refleksji nad kłopotliwą problematyką i ogólna elokwencja autora podpowiadały mi, że warto.
Przechodząc do konkretów.
Początek robi dobre wrażenie; okładka i rozkład książki są schludne. Wstępne tematy zapowiadają czytelnikowi szerokie spojrzenie na mnogość różnorodnych tematyk oscylujących wokół tematyki ogólnego poczucia zbliżającego się końca świata, wyobrażonego w lękach współczesnego człowieka. Na niektóre motywy cieszyłam się szczególnie np. rozwój technologii generujący pytania o redukcje zawodów czy też upowszechnienie się teorii spiskowych. Niestety, uważam że potraktowano je pobieżnie, w sposób mało odkrywczy i nie wyróżniający się od ogólnego dyskursu. Publikacja ta jest zadziwiająco nieaktualna, biorąc pod uwagę, że od czasu jej wydania minęły zaledwie trzy lata. Nie dowiedziałam się niczego nowego, nie rozwinęłam światopoglądu, za to zostałam zasypana "mądrymi" słowami, w miejsce których równie dobrze można było użyć ich powszechnie znanych synonimów, których z jakiegoś powodu nie użyto. Ponadto autor się powtarza - zamiast rozwijać myśli w kolejnych rozdziałach raczej zatacza koło , tworząc w czytelniku uczucie myśli domkniętej i powielonej.
Nie twierdzę, że niektórych spośród spostrzeżeń autora nie uważam za trafne, co więcej , większość z wyznawanych przez Niego poglądów również wyznaję , natomiast nie widzę jaki był sens (poza monetyzacją, rzecz jasna) tej publikacji, powielonej skądinąd, tyle, że na wersję papierową.
Nie wiem do kogo została skierowana; śmiem domniemywać, że czytelnik na co dzień nie zaznajomiony z pojęciami specjalistycznymi nauk humanistycznych (również z terminami łacińskimi) może się zwyczajnie zniechęcić i skutecznie ułatwi mu to nieprzystępny sposób w jaki autor formułuje zdania.
Dla mnie za dużo inteligenckiego zawoalowania, za mało zaś soczystych konkretów.
Osobiście nie posiadam tytułów, ba, nie jestem nawet studentką, a jednak tematyka stawiania pytań nad kondycją współczesnego człowieka wobec nowych zagrożeń jest mi na tyle bliska, że ta lektura wprawiła mnie w lekkie uczucie zażenowania. Uważam, iż stać Pana na wiele więcej i więcej będę oczekiwać od kogoś mianującego się filozofem.

Zachęcona uprzednim zaznajomieniem się z podcastem Tomasza Stawiszyńskiego, z przyjemnością sięgnęłam po tą książkę w dziale nowości lokalnej biblioteki. Swoboda wygłaszania refleksji nad kłopotliwą problematyką i ogólna elokwencja autora podpowiadały mi, że warto.
Przechodząc do konkretów.
Początek robi dobre wrażenie; okładka i rozkład książki są schludne. Wstępne tematy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
396
29

Na półkach:

Spodziewałam się czegoś innego. Nie miałam ochoty na czytanie analizy sytuacji politycznej w kraju.

Spodziewałam się czegoś innego. Nie miałam ochoty na czytanie analizy sytuacji politycznej w kraju.

Pokaż mimo to

avatar
65
63

Na półkach:

W kilku miejscach autor przesadza, ale w sumie jego spostrzeżenia są bardzo celne. Właściwie Stawiszyński nie mówi niczego, czego samemu by się nie dostrzegło, ale... no właśnie: on to zobaczył. I opisał.
I wyszło bardzo dobrze.
Trochę w stylu Harariego. Trochę filozofii, trochę socjologii i duuużo pesymizmu.

W kilku miejscach autor przesadza, ale w sumie jego spostrzeżenia są bardzo celne. Właściwie Stawiszyński nie mówi niczego, czego samemu by się nie dostrzegło, ale... no właśnie: on to zobaczył. I opisał.
I wyszło bardzo dobrze.
Trochę w stylu Harariego. Trochę filozofii, trochę socjologii i duuużo pesymizmu.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 022
  • Przeczytane
    704
  • Posiadam
    117
  • 2021
    58
  • Teraz czytam
    52
  • 2022
    32
  • Audiobook
    13
  • 2023
    13
  • Chcę w prezencie
    11
  • Ulubione
    9

Cytaty

Więcej
Tomasz Stawiszyński Co robić przed końcem świata Zobacz więcej
Tomasz Stawiszyński Co robić przed końcem świata Zobacz więcej
Tomasz Stawiszyński Co robić przed końcem świata Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także