Dewocje

2021-05-19
2021-05-19
literatura polska
Inne

Okładka książki Łódź. Ilustrowany atlas architektury Anna Ciarkowska, Błażej Ciarkowski
Łódź. Ilustrow... Anna Ciarkowska, Bł...

Kobieta, święta i wariatka

Dobrze napisana opowieść o bardzo stereotypowym podejściu do wiary, do małych miejscowości. O tym jak to właściwie wsrod ludzi wygląda.

Podczas czytania tej książki właściwie zrozumiałam, jaki mam problem z literaturą współczesną. Albo trąci ona o grafomaństwo, albo jest tak naszpikowana metaforami, że nigdy nie ma nic pomiędzy. W przypadku tej książki mogłabym odnieść się do drugiego z przedstawionych problemów, ponieważ występuje tutaj straszny przerost formy nad treścią. Przez styl autorki cała fabuła, której jakby tutaj nie było, blaknie i przedstawiana jest nam na zasadzie krótkich migawek. Więcej jest tutaj o innych ludziach, niż o samej głównej bohaterce, która jest w sumie jedną wielką niewiadomą, niby „wybraną”, ale nie zostaje to do końca wyjaśnione i bohaterka chyba kończy w szpitale psychiatrycznym.

Wszystko to, co wymieniłam powyżej, sprawiło, że książka mnie zanudziła i gdzieś w połowie męczyłam ją do końca. Przekrój społeczności wiejskiej i na wskroś zacofanej – wyszedł całkiem dobrze, niektóre rzeczy były mi bliskie z widzenia. Niestety, cała ta sprawa z cudownym uzdrawianiem głównej bohaterki była dla mnie zbyt banalna, coś w stylu „czytałam już o tym wcześniej”. Myślę, że autorka mogła wpaść na coś bardziej nieoczywistego i bardziej się w to wgłębić, ponieważ motyw „obcego we wsi” mógłby się ciekawie rozwinąć w tej książce. Zmarnowany potencjał, bo koncept przesadnej religijności, która wpływa na dalsze pokolenia mieszkańców, mógłby wypaść bardzo dobrze.

Książka niestety nie dla mnie. Zmęczyła mnie i nie poruszyła przy tym w ogóle - czułem tylko irytację. Mam odczucie, że już czytałem to samo po wielokroć, ale "lepiej" - jako gawęda filozoficzna dużo lepszy jest dla mnie Myśliwski a jako tragedia na wsi z głęboką bruzdą religijności poleciłbym zamiast "Dewocji", "Niepokój przychodzi o zmierzchu" Marieke Lucasa Rijnevelda, która mnie przynajmniej bardzo wzruszyła.

Na małej, tradycyjnej, katolickiej wsi pojawia się cudotwórczyni. Cóż za nieszczęście.

Rodzina i cała wieś od pokoleń kręci się wokół kościoła. On daje stabilizację i nadaje życiu kurs. Wiadomo co się należy, a co jest zabronione. W tej atmosferze wyrasta główna bohaterka. Przybliżane są też postacie ważne w jej życiu: matka, brat, Listonoszka, Sklepowa, Proboszcz i wielu innych.

Warsztat literacki jest przepiękny. Ciekawy, bardzo poetycki dobór porównań. Są też wnikliwe spostrzeżenia na temat niewielkich społeczności, w których sekrety pozostają oficjalnie ukryte, ale wiedzą o nich wszyscy.

Książka nie jest napisana jako krytyka katolicyzmu. Jest raczej po prostu o religii i wątpliwościach dorastającego człowieka. Oraz o ludzkich niepewnościach i słabościach.

Największa zaleta tej książki jest jednocześnie jej największą wadą. Jest to język i styl. Bardzo rozbudowane metafory i poetyka nadają niepowtarzalnego charakteru, wciągają i działają na wyobraźnię, ale nagromadzenie ich w takiej częstotliwości zwyczajnie męczy.
To nie jest w gruncie rzeczy książka o kościele, ale o zniewoleniu, poddaniu się życiu bez walki, strachu i...kobietach. To głównie książka o kobietach.
Jeśli ktoś spodziewa się konwencji reportażu to może się zawieść.

Dosyć ładnie napisane o niczym.
Męczący monolog nie wnoszący kompletnie niczego.
Nie lubię książek, które mnie irytują nudą i bezcelowością swojego istnienia.

Dosyć ładnie napisane o niczym.
Męczący monolog nie wnoszący kompletnie niczego.
Nie lubię książek, które mnie irytują nudą i bezcelowością swojego istnienia.

Momentami ciekawa, ogólnie bez szału.

Momentami ciekawa, ogólnie bez szału.

Bardzo dobra lektura na 1-2 wieczory. Książka napisana w formie spowiedzi głównej bohaterki, która opowiada nie tylko swoją historię ale również historię swojej rodziny oraz małej wioski w której mieszka. Wydawać by się mogło, że nic nie dzzieje się tam ciekawego, ale nagle zdarza się cud, który zmieni życie głównej bohaterki oraz całej wioski.
Książka napisana bogatym i pięknym językiem, która w bardzo realny sposób opisuje jak żyje się w amłych miasteczkach, na które duży wpływ ma kościół.

Książka napisana bogatym i...

#czytelnicze podróże z Natalią kursywa polski styczeń
#styczeń jest kobietą

"Może Bóg po to zesłał na ziemię Syna Człowieczego, żeby raz jeden poczuć, co znaczy istnieć w czasie i przestrzeni, mieć początek i koniec? I co to znaczy być samotnym"?

Bardzo zmęczyła mnie ta lektura. Swoją cegiełkę dołożyła lektorka, która swoją infantylną interpretacją upupiła ten tekst po całości. W połączeniu z treścią, formą i językiem dosyć egzaltowanym dało to iście karykaturalny efekt

Temat wydawał mi się ciekawy, ale realizacja mnie rozczarowała Zastanawia mnie chociażby jaki procent katolików Polsce może się w tym przejrzeć jak w lustrze, nie jak w krzywym zwierciadle i powiedzieć że to dotyczy jego, społeczności w jakiej dorastał Może fragmentarycznie tak ale czy całościowo ? Nie mam wątpliwości że taka religijność spod znaku klepania pacierzy i odbębniania obrzędów ze strachu przed księdzem i Bogiem (nawet bardziej tym pierwszym) istnieje, ale wyszło to w Dewocjach jakoś tak fałszywie, w przerysowany strasznie sposób. Nie można odmówić autorce umiejętności operowania językiem, ciekawego stylu, ale był on dla mnie irytujący, męczący. Wszystkiego za dużo i za bardzo

Obca jest mi i pod względem doświadczeń i światopoglądu religijność jaką autorka ukazała w Dewocjach, więc być może dlatego mnie ta lektura nie dotknęła bardziej

Coś tutaj wybitnie nie zagrało. Bardzo daleko tej książce do świetnego Kultu Orbitowskiego

Mimo wszystko daję 6 bo nie jest to literacko zły tekst. Po prostu zupełnie nie dla mnie

#czytelnicze podróże z Natalią kursywa polski styczeń
#styczeń jest kobietą

#wyzwanierodzinne 2024 "Dewocje" Anna Ciarkowska

Czytałam i miałam ciarki na całym ciele! Pani Anno, podziwiam i szanuję! Ubrała Pani w słowa moje wrażenia, odczucia, rzeczy, które wyczuwałam intuicyjnie, ale nie miałam tego daru, żeby móc je nazwać. Pani zrobiła to wyśmienicie!!

Po pierwsze forma. Z jednej strony coraz popularniejszy strumień myśli, ale tu ubrany w 'spowiedź' 'wiejskiej' dziewczyny. Z tego strumienia wyłania się historia, nie, wróć, historie mieszkańców wsi
Po drugie kontekst - mała polska katolicka ..... wieś.... i słowa, słowa rzucane dziecku na codzień i od święta. Słowa i wiara...
Po trzecie CUD - i tu zacytuję "....I cud to chyba jest wtedy, jak się człowiek do człowieka zwraca i ten drugi robi w sobie miejsce, i słucha. Zwróć się, zamiast do nieba, to do człowieka, w oczy spojrzeć, spróbować zrozumieć i być przy kimś. Pytaliście ciągle: od kogo ten cud? A może to trzeba pytać odwrotnie. Dla kogo ten cud?"
Po czwarte - wiara versus kościół - to zostawię bez komentarza.
Po piąte - to oczko puszczone do czytelnika na samym końcu ;)
Mocna książka. Dziękuję Pani Anno.....

#wyzwanierodzinne 2024 "Dewocje" Anna Ciarkowska