Mężczyźni objaśniają mi świat

Okładka książki Mężczyźni objaśniają mi świat Rebecca Solnit
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Mężczyźni objaśniają mi świat
Rebecca Solnit Wydawnictwo: Karakter publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Men Explain Things to Me
Karakter
2017-09-13
2017-09-13
2014-01-01
Anna Dzierzgowska
eseje feminizm mentalność obyczajowość przemoc psychiczna przemoc symboliczna publicystyka relacje międzyludzkie równouprawnienie
Inne

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 6 (66) / 2023 Fatma Aydemir, Pola Braun, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Karol Muszyński, Mike Perkins, Redakcja magazynu Pismo, Michał Romański, Rebecca Solnit, Sylwia Stano
Pismo. Magazyn... Fatma Aydemir, Pola...
Okładka książki Znak nr 815 (04/2023) Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Dominika Kozłowska, Maciej Lorenc, Dorota Masłowska, Janusz Poniewierski, Rebecca Solnit, Filip Springer, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Marta Żakowska, Frans de Waal
Znak nr 815 (0... Diana Dąbrowska, Ol...

Mogłabym napisać krótko: "You lost me at: Men Explain Things to Me". Ale napiszę coś jeszcze. Ta książka, pomimo, że porusza wiele problemów na raz, nie oferuje nic ponad to. Wyświechtane frazesy a momentami kompletnie zle zinterpretowane wnioski prowadzą czytelnika na manowce wielkiego "No i co z tego"? Zazwyczaj przyczny pewnych zjawisk leżą gdzieś głebiej niż za wielkim napisem PATRIARCHAT, ale autorka esejów, ewidentnie ich nie poszukuje. Wszystko to mowa trawa i jeśli lubicie ją konsumować to proszę bardzo. Okładka jest również bardzo estetyczna.

Bardzo wiele trafnych spostrzeżeń. Dobrze, że taki głos wybrzmiewa nazywając zjawiska, których doświadczamy i których się obawiamy.

Niektóre eseje oceniam nieco słabiej, ale nie ze względu na jakość ich samych, a na nieco odleglejsze w mojej ocenie nawiązanie do głównego tematu.

Esej o równości małżeńskiej - genialny.
Kilka fajnych myśli wplecionych między wtrącenia o konkretnych wydarzeniach, bez szczegółow, mnóstwo dat i nazw, które nic nie wnoszą, jeśli ktoś nie wie o co chodzi.
Dużo odwołań, mam wrażenie robionych z nadzieją, że czytelnik będzie je znał.

Esej o równości małżeńskiej - genialny.
Dużo odwołań, mam wrażenie robionych z nadzieją, że czytelnik będzie je znał.

Niektóre eseje lepsze, niektóre trochę słabsze. Niemniej są wymowne, czasem wręcz przerażajace. Omawiają różne sytuacje, ale łączą je kobiety i ich sytuacja w dzisiejszych czasach, które, wbrew pozorom, nie są im tak przyjazne, jak mogłoby się wydawać. Bo są to czasy, w których kobiety nadal się ucisza, lekceważy, poucza, odbiera się im wiarygodność i decyduje za nie. Mimo, że nie wszystkie eseje mnie zachwyciły, to uważam, że każdy, bez względu na płeć, powinien zdawać sobie sprawę z sytuacji w nich opisanych. Nie jest to ani przyjemna, ani lekka lektura, ale ważna, warta przeczytania.

Po przeczytaniu pomyślałam, że tą książkę powinna przeczytać każda kobieta / nie tylko feministka/.

Książka nie wywarła na mnie jakiegoś silnego wrażenia. Z całą pewnością porusza tematy niezmiernie istotne, ale robi to na poziomie ogólnego ukierunkowana niezbędnych działań czy idei. W przytaczanych przykładach osobiście brakowało mi jakiejś głębszej analizy. Jest to zbiór esejów więc jako takie wyrażają po prostu pogląd autorki i chyba mają skłaniać do szerszej dyskusji niż opisać zagadnienia w sposób "reportażowy"

Zbiór esejów, które pozwolą zrozumieć „o co tym feministkom chodzi”. Dobra pozycja by zacząć swoją przygodę z feminizmem.

„Mrok Virginii” można pominąć. Odbiega od reszty esejów.

„Mrok Virginii” można pominąć. Odbiega od reszty esejów.

Ważna dla osób zainteresowanych tematem feminizmu, dla reszty może być męcząca i zbyt amerykańska. Ja coś z niej wyniosłam więc nie żałuje lektury, ale zachwytu nie było.

Mocno amerykocentryczna co nie zmienia faktu, że czyta się bardzo dobrze.

Mocno amerykocentryczna co nie zmienia faktu, że czyta się bardzo dobrze.

must have dla osoby która nie jest świadoma wszechobecnego patriarchatu

must have dla osoby która nie jest świadoma wszechobecnego patriarchatu