Nadzieja w mroku. Nieznane opowieści, niebywałe możliwości

Rebecca Solnit Wydawnictwo: Karakter publicystyka literacka, eseje
Hope in the Dark: Untold Histories, Wild Possibilities
Anna Dzierzgowska, Sławomir Królak
Karakter
eseje jednostka i społeczeństwo nadzieja polityka społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie współczesna obyczajowość współczesne społeczeństwo współczesność
Hope in the Dark: Untold Histories, Wild Possibilities
publicystyka literacka, eseje
Anna Dzierzgowska, Sławomir Królak

Solnit tłumaczy, dlaczego walcząc o lepszy świat trzeba mieć nadzieję i nie poddawać się. Według Solnit zmiany i różne wydarzenia są często nieprzewidywalne, czasem wywołane przez drobne pęknięcia i jak najbardziej możliwe, jak dowodzi nasza historia. Dlatego nie należy przyjmować defetystycznej albo perfekcjonistycznej postawy, kwestionując małe zwycięstwa na zasadzie...

Myślę, że książka "Mężczyźni, którzy..." miała większą siłę wyrazu, bo była krótsza i skupiona - mniej lub bardziej - na jednym temacie. Tu przewijają się wątki ochrony środowiska, katastrof naturalnych i oporu wobec globalnych korporacji/instytucji. Czasem trochę chaotycznie, przykłady prawie tylko z USA (oprócz zapatystów i kilku fragmentów o Ameryce Łacińskiej). Nie do...

Po lekturze tej książki mam ogromny szacunek dla pracy aktywistów i potrafię dostrzec małe sukcesy. Solnit skłania również do porzucenia myślenia o sukcesie w sposób binarny. Każdy krok, który przybliża nas do wygrania sprawy jest ważny. Nie dajmy sobie odebrać poczucia sprawczości.

trochę irytujący język, mocno ukierunkowany na "poprawność", mimo to wart przeczytać

Doskonały tytuł na kalendarzowy przełom. Łączy się po trosze z osobistym, tegorocznym odkryciem, przedtem zupełnie dla mnie nieoczywistym: mózg skłania się w pierwszej kolejności ku myślom negatywnym, optymizm wymaga większego wysiłku.

Sięgając po „Nadzieję w mroku” Rebecy Solnit, miałam za sobą jej świetne, stanowiące już chyba podstawę lektury feministycznej eseje „Mężczyźni objaśniają mi świat”, a w związku z tym wiedziałam, że należy spodziewać się wszystkiego, co najlepsze. Od początku książki do około jednej trzeciej, czy blisko połowy objętości, tekst jest najlepszy. Solnit zawarła na tych kartach...

nadzieja umiera ostatnia, bywa siłą napędową zmian, nakręca działanie; zbiór felietonów, esejów, refleksje pokazane na konkretnych przykładać; z myślą o tych, którzy mają odwagę działać, myślec, mówić inaczej niż władza, małymi zmianami napędzać te duże; porusza aktualne lokalne i globalne problemy

mimo że jest to książka potrzebna, jest niestety męcząca. w ogóle mnie nie porwała, ani nie pokrzepiła jak obiecuje autorka. można by ją było skrócić o połowę, bo niektóre wątki się powtarzają, niektóre urywają bez komentarza czy refleksji autorki na dany temat. oprócz tego dla mnie jest za bardzo libkowa, co mnie trochę drażniło

Najlepsza książka, jaką przeczytałam, pokazująca siłę oddolnej idei, zaangażowania i siły ludzi wychodzących na ulicę, aby walczyć o swoje prawa i wartości.

Wymęczyła mnie ta Solnit. Emfazą ale też, niestety, powierzchownością. Ale zostawiła też z refleksją; wiele spotrzeżeń na temat zastygania w krytycznym patrzeniu na świat jest bardzo celnych.

Dyskusje

• 2020
  • 2020
  • 2019
  • 2021
  • Ebook
  • Feminizm

Rebecca Solnit Nadzieja w mroku. Nieznane opowieści, niebywałe możliwości Zobacz więcej