rozwińzwiń

Nadzieja w mroku. Nieznane opowieści, niebywałe możliwości

Okładka książki Nadzieja w mroku. Nieznane opowieści, niebywałe możliwości Rebecca Solnit
Okładka książki Nadzieja w mroku. Nieznane opowieści, niebywałe możliwości
Rebecca Solnit Wydawnictwo: Karakter publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Hope in the Dark: Untold Histories, Wild Possibilities
Karakter
2019-06-06
2019-06-06
Anna Dzierzgowska, Sławomir Królak
eseje jednostka i społeczeństwo nadzieja polityka społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie współczesna obyczajowość współczesne społeczeństwo współczesność

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 6 (66) / 2023 Fatma Aydemir, Pola Braun, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Karol Muszyński, Mike Perkins, Redakcja magazynu Pismo, Michał Romański, Rebecca Solnit, Sylwia Stano
Ocena 7,5
Pismo. Magazyn... Fatma Aydemir, Pola...
Okładka książki Znak nr 815 (04/2023) Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Dominika Kozłowska, Maciej Lorenc, Dorota Masłowska, Janusz Poniewierski, Rebecca Solnit, Filip Springer, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Marta Żakowska, Frans de Waal
Ocena 7,9
Znak nr 815 (0... Diana Dąbrowska, Ol...

Mogą Cię zainteresować

nie trafia do mnie styl podjęty w tej książce przebrnąłam przez 187 stron około i więcej nie dam rady książka mężczyźni objaśniają mi świat była super tutaj czuję że ginie wątek główny wszytsko jest takie rozdrobnione thank you next

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Flaki z olejem. Rzadko wydaję opinię o książce zanim doczytam ją do końca ale tu jestem w połowie i po prostu nie mogę.. Autorka w przedmowie pisze że pierwotnie tekst był esejem. Nie rozumiem czemu nie pozostał w tej formie. Wszystko tu jest rozwleczone. Widać jak bardzo autorka męczyła się żeby rozpisać ten esej na ponad 200 stron udręki. Zawieranie w jednym zdaniu kilku wyrazów bliskoznacznych, wyliczanie za każdym razem czytelników, czytelniczek, pisarzy i pisarek.. bo przecież musi być poprawnie. Super. Ale czytać się tego nie da i nadzieji to kompletnie jak dla mnie w tym nie ma. A już zdecydowanie dla tej książki.

To książka o aktywizmie i sile oddolnych inicjatyw. Myślałam, że będzie więcej o historii feminizmu. Chyba więcej jest o klimacie i innych problemach społecznych. Sporo wzmianek o Thoreau, którego lubię i cenię. Dobra interpretacja i nieco mniej popularna. Książka daje nadzieje i motywuje i to był cel autorki, który sobie zamierzyła i osiągnęła. Polecam niedowiarkom w moc czynu czy słowa pojedynczego człowieka, społecznego nieposłuszeństwa czy sprzeciwu.

Słyszałam o tej książce wiele dobrych opinii i szczerze mówiąc spodziewałam się czegoś więcej. Jak dla mnie za dużo historycznych wstawek osadzonych w amerykańskiej, ale nie tylko, kulturze, więc jeśli ktoś nie orientuje się w temacie to czytanie robi się bardzo męczące.

„Na powrót do domu zawsze jest za wcześnie”

Motywem przewodnim tego zbioru, jak sama nazwa wskazuje, jest nadzieja. Jest to jednak nadzieja wynaleziona na nowo, nadzieja niebędąca bezpodstawna wiarą w „lepszy świat” gdzieś w przyszłości, lecz motywacją do działania; przeświadczeniem, że jeśli nam na czymś zależy, że jeśli zależy nam na przyszłości, musimy wziąć sprawę w swoje ręce. Z poczucia bezsilności, złości, strachu o przyszłość, ale z wiarą, a może nawet tylko przeczuciem, że może nam się udać.

Nic nie udaje „się” samo, to NAM, MI, TOBIE może się udawać, i to tylko dlatego, że działasz, że wstałeś z bezpiecznej, wygodnej kanapy aby działać na rzecz czegoś, co jest dla ciebie ważne.

Nic też nigdy nie udaje się do końca, a nawet jeśli, lepiej, żeby jednak w pełni się nam nie udawało. Przeświadczeni o kompletności swoich działań, przestajemy działać. Myśląc, że wszystko „zostało dokonane”, że „się dokonało” — przestajemy próbować dokonywać. Zawsze pozostaje pole do dalszych działań — i to właśnie to właśnie każe nam wciąż stawać się lepszymi i zmieniać świat na lepsze.

Skoro niczego nigdy nie dokonamy do końca, do czego powinniśmy dążyć? Skoro zmiany klimatu „już” „się dzieją”, to czy w ogóle warto z nimi walczyć? Czy warto ratować pacjenta, który już jest chory, niezależnie czy to katar, hiszpanka czy nowotwór?

Warto walczyć. Nie dla utopii, w której wszyscy będziemy szczęśliwi, nie dla idealnego świata, ale dla lepszej rzeczywistości. Każde, nawet najdrobniejsze działanie ma znaczenie, bo nawet jeśli nie uda się nam zrealizować naszych ambitnych celów, jeśli znajdziemy się w połowie drogi do ich realizacji, będziemy po stokroć dalej niż na początku naszych działań.

Nie oszukujmy się, przed nami daleka droga do przebycia. Ale jak długą drogę już przebyliśmy?

„Na powrót do domu zawsze jest za wcześnie”

"Piszę, żeby wspomóc i pocieszyć tych, którzy czują i które czują się przytłoczeni perspektywą defetystyczną, aby zachęcić ludzi do wyjścia z domu i zaangażowania się, do spojrzenia w przyszłość na to, co możemy zrobić, i spojrzenia wstecz na to, co już się nam udało."

"Trzeba tu jasno powiedzieć, czym nadzieja nie jest: wiarą w to, że wszystko było, jest czy będzie dobrze. Nadzieja, która mnie interesuje, powiązana jest z szeroką perspektywą i ściśle określonymi możliwościami, które zachęcają nas do działania albo węcz się go od nas domagają."

Tak pisze o swojej książce autorka. Książka ta jest kierowana przede wszystkim do działaczy i aktywistów, inni jednak też mogą przeczytać, choćby żeby sobie przypomnieć, że w grupie siła. I pomimo wielu okropieceństw upór i konsekwencja ludzi prowadzi czasem do czegoś dobrego.

Katarzyna Jagiełło z Greenpeace pisze, że to "jedna z najważniejszych książek, jakie przeczytamy" - z tym można by polemizować.
Uważam jednak, iż warto. Choć gdyby autorka skupiła się bardziej na globalnych osiągnięciach, a nie tylko tych dotyczących głównie Ameryki, to wartość tej pozycji znacznie by wzrosła.

Czyta się mozolnie, eseje niemal nudne, ale spostrzeżenia celne, o nadziei, zmianie, o tym że czasem przegrane bitwy wbrew rozczarowaniom prowadzą do wygranej. Przemiany nie zawsze dokonują się prosto, czasem jest to kręta droga, a czasem trzeba zrobić kilka kroków wstecz, co wcale nie oznacza że działania aktywistów idą na marne, bo często idee muszą się ugruntować w społeczeństwie by uzyskać szersze poparcie i efekty widać po czasie. Jak widać w tych esejach.

Zbiór esejów o aktywizmie społecznym, który pokazuje, że wiele zmian dzieje się wolno ale w dobrym kierunku. Może dawać nadzieję osobom nie widzącym sensu swoich działań, pokazuje kilka budujących przykładów z różnych stron świata. Bardzo potrzebna choć nie lekka książka na nasze czasy!

Autorka tej niepozornej książki pisze o bardzo ważnych, kluczowych wręcz sprawach. O konieczności działań na rzecz klimatu. O znaczeniu oddolnych ruchów społecznych, które potrafią bardzo wiele zdziałać i przyczynić się do przełomowych wręcz zmian. Porównuje je do leśnych grzybów pojawiających się po obfitych opadach deszczu. Nie biorących się zupełnie znikąd, lecz należących do podziemnej grzybni, która wydaje je na świat w sprzyjających do tego warunkach. Pisze też o solidarności, ludzkich odruchach pojawiających się nieoczekiwanie w krytycznych momentach. O sprawach, o których głośno się nie mówi, a które bardzo wiele znaczą. To pokrzepiająca lektura, zachęcająca do działania i zmieniania świata na lepsze. Dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Przedmowa inspirująca i ciekawa, w kontraście do reszty książki. Nudna, rozciągnięta, chaotyczna.

1 028
  • 2020
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • Ebook
  • 2023

Rebecca Solnit Nadzieja w mroku. Nieznane opowieści, niebywałe możliwości Zobacz więcej