13. edycja Festiwalu Conrada: poznaliśmy program!

LubimyCzytać LubimyCzytać
17.06.2021

Rebecca Solnit, Marieke Lucas Rijneveld, Dorota Masłowska i Julia Fiedorczuk  to tylko niektórzy goście tegorocznego Festiwalu Conrada, który odbędzie się pod koniec października. Jakie jeszcze gwiazdy literatury wezmą w tym roku udział w imprezie? Co ważne, we wszystkich spotkaniach będzie można uczestniczyć online!

13. edycja Festiwalu Conrada: poznaliśmy program!

Jeden z najważniejszych festiwali na literackiej mapie Polski odbędzie się między 18 a 24 października. Jego centralnym punktem będą rozmowy z zaproszonymi gośćmi, obracające się wokół hasła przewodniego tegorocznej, 13. już edycji Festiwalu Conrada: „Natura przyszłości”. Wśród poruszanych podczas spotkań tematów znajdzie się kwestia buntu, niezgody na marginalizację i wykluczenie grup społecznych, a także troska o przyszłość – tak środowiska, jak i nas samych.

Jak mówi prof. Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny Festiwalu:

Jeśli kultura w każdym zakątku globu jest wyrazem samoświadomości jej użytkowników, ekspresją trosk, lęków i pragnień, to dziś, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy kultury świadomej zagrożeń cywilizacyjnych i debatującej nad ich łagodzeniem. Festiwal Conrada od początku swego istnienia chciał i nadal chce stawiać pytania o naturę naszej wspólnej przyszłości, o przyszłość naszej wspólnej natury.

Wielcy zagraniczni pisarze i pisarki

W tym roku na festiwalu gościć będą autorki, które w swojej twórczości poruszają tematy feministyczne, walczą o prawo do wolności i samostanowienia. Rebecca Solnit, słynna eseistka, historyczka i działaczka feministyczna, autorka książki „Matka wszystkich pytań” opowie o tym, jak skutecznie walczyć – także za pomocą literatury – z opresyjnym patriarchatem. Helena Janeczek, urodzona w Monachium pisarka o polsko-żydowskich korzeniach, opowie o Gerdzie Taro – legendarnej niemieckiej fotoreporterce walczącej o prawo kobiet do wolności w realizowaniu siebie, którą sportretowała w książce „Fotografka”. Marta Dzido, pisarka i współautorka filmu dokumentalnego „Solidarność według kobiet”, nakreśli historię kobiecej emancypacji, opowie o sposobach detabuizacji kobiecej seksualności i płynących z tego korzyściach. Brytyjska pisarka i wykładowczyni, przewodnicząca Królewskiego Stowarzyszenia Literackiego i działaczka na rzecz wolności słowa – Lisa Appignanesi – podejmie temat zdrowia psychicznego i jego instytucjonalnych kontekstów na przykładzie historii kobiet, które w XIX i XX wieku były przymusowo hospitalizowane w imię rzekomej troski o losy społeczeństwa. Inspiracją do rozmowy będzie książka autorki zatytułowana „Szalone, złe, smutne. Kobiety i psychiatrzy”.

Przykładem niezgody na zastany porządek jest twórczość Marieke Lucas Rijneveld. W nagrodzonej Międzynarodową Nagrodą Bookera książce „Niepokój przychodzi o zmierzchu” Rijneveld kreśli obraz życia na holenderskiej prowincji, gdzie dzieci same muszą radzić sobie z traumami – samotnością, stratą czy odrzuceniem z powodu niebinarnej tożsamości.

Wśród zaproszonych autorów jest również Valeria Luiselli, meksykańska pisarka, której teksty zostały przetłumaczone na dwadzieścia języków. Luiselli daje głos tym, którzy go stracili, czerpiąc ze swoich doświadczeń wolontariuszki w amerykańskich instytucjach dla migrantów. Jej książka pt. „Archiwum zagubionych dzieci” opisuje dramat tysięcy nieletnich z Ameryki Środkowej i Południowej próbujących przekroczyć południowo-zachodnią granicę Stanów Zjednoczonych.

Głos ignorowanych i marginalizowanych wybrzmi podczas tegorocznej edycji festiwalu również za sprawą Libańczyka Iljasa Churiego – jednego z najważniejszych żyjących autorów piszących po arabsku.

O wykluczeniu opowie także, na podstawie własnych przeżyć, kurdyjski pisarz Behrouz Boochani. Jako uchodźca Boochani spędził przeszło pięć lat w skrajnie złych warunkach w ośrodku dla migrantów na wyspie Manus i tam za pomocą ukrywanego telefonu napisał książkę składającą się z wiadomości tekstowych – „Tylko góry będą ci przyjaciółmi”.

Nie zabraknie również głosu rdzennych Amerykańów, za sprawą cziroskiego pisarza Brandona Hobsona. Autor powieści „Tam, gdzie rozmawiają umarli”, która znalazła się w finale National Book Award, próbuje przywrócić pamięć o Pierwszych Narodach – cierpieniu, samotności, trudnościach i prześladowaniach, które spotkały ich niegdyś i z którymi mierzą się do dziś. O swoich książkach opowiedzą również autorka „Wegetarianki” Han Kang, Amélie Nothomb, George Saunders, chorwacki twórca Kristian Novak i dziennikarz Alex Kotlovitz, który stworzył głośny cykl reportaży o mieszkańcach Chicago będących sprawcami lub ofiarami przemocy latem 2013 roku, kiedy od kul zginęły sto siedemdziesiąt dwie osoby, a niemal siedmiokrotnie więcej ludzi zostało rannych. Kotlovitz wytłumaczy, dlaczego jego zdaniem nienawiść jest bezpośrednią odpowiedzią na brak perspektyw życiowych i złą sytuację ekonomiczną oraz społeczną.

Światy literackie z polskimi twórcami

Festiwal przygotował również drugą odsłonę „Światów literackich”. Każde spotkanie ma specjalnie przygotowaną trasę i przewodnika, który pokaże ukryte zakamarki, tajemnicze przejścia i zaskakujące miejsca istotne dla twórczości wybranych polskich pisarek i pisarzy. Podczas tegorocznej edycji do swoich światów zaproszą: Julia Fiedorczuk, Mikołaj Grynberg, Adam Kaczanowski, Angelika Kuźniak, Dorota Masłowska, Bronka Nowicka i Maciej Płaza.

Osobny panel poświęcony będzie również osobie Zygmunta Baumana. O jego życiu i twórczości dyskutować będą Dariusz Rosiak, Izabela Wagner i Artur Domosławski, autor książkowej biografii polskiego socjologa „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”.

Od wtorku do piątku będą się również odbywać poranne „Lekcje czytania”. W rolę nauczycieli wcielą się Katarzyna Kubisiowska, Bartosz Hlebowicz, Agnieszka Pajączkowska i Juliusz Kurkiewicz.

Nagroda Conrada 2021

W ostatnim dniu festiwalu poznamy laureata lub laureatkę przyznawanej od 2015 roku Nagrody Conrada. Statuetka w formie charakterystycznej lunety trafia co roku w ręce autora lub autorki najlepszego debiutu prozatorskiego. Nagroda stanowi część programu wspierania debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO – wspólnego przedsięwzięcia Miasta Krakowa, Krakowskiego Biura Festiwalowego, Instytutu Książki oraz Fundacji Tygodnika Powszechnego.

Festiwal Conrada odbędzie się online, a poszczególne punkty jego programu będą transmitowane na facebookowych profilach Festiwalu Conrada i Tygodnika Powszechnego, kanale Krakowskiego Biura Festiwalowego w serwisie YouTube oraz za pośrednictwem platformy PLAY KRAKÓW.

Serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny nad Festiwalem Conrada. 

Natura przyszłości – cykl spotkań zapowiadający Festiwal Conrada

W odpowiedzi na zapotrzebowanie na merytoryczne rozmowy (nie tylko) o literaturze organizatorzy Festiwalu Conrada oraz serwis lubimyczytać.pl zapraszają na comiesięczny cykl spotkań „Natura przyszłości”.

Bóg rzeczy małychW każdy ostatni czwartek miesiąca czytelnicy obejrzą rozmowy online z wybitnymi pisarkami i pisarzami z całego świata. Będzie to niezwykła seria literacka, która pozwoli popatrzeć na idee samego festiwalu z zupełnie innej perspektywy: społecznej, historycznej, politycznej. Cykl rozpoczął się 27 maja 2021 roku i potrwa aż do grudnia.

Najbliższe spotkanie ( już 24 czerwca) będzie okazją, by posłuchać Arundhati Roy, indyjskiej pisarki i aktywistki, laureatki Nagrody Bookera za powieść „Bóg rzeczy małych”. Podczas rozmowy gościni cyklu nakreśli obraz zachodzących w Indiach społecznych i politycznych zmian, które mają niebagatelny wpływ na sytuację geopolityczną świata.

Każdą rozmowę z cyklu będzie można obejrzeć online na Facebooku lubimyczytać.pl. 

Partnerem cyklu „Natura Przyszłości" jest serwis lubimyczytać.pl.


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 17.06.2021 12:03
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam