Ucieczka od bezradności

filozofia, etyka
Znak Literanova
2021-09-06
2021-09-06

Książka tak bardzo potrzebna w dzisiejszych czasach. Sprowadza nas na Ziemię. Z każdej strony słyszymy, że jeśli będziemy wcierać odpowiednie kremy i inne rzeczy to nigdy nie dopadną nas zmarszczki. Unikniemy starości. Codzienne jedzenie suplementów i spędzanie całych dni na siłowni sprawi, że zachowamy swoją sprawność do końca życia. Jeśli tylko odpowiednio się postarasz możesz osiagnąć to co zapragniesz. Wszyscy dzisiaj pragniemy sukcesu i sześciu zer z jedynką na początku na koncie. Skoro tyle osób bierze udział w maratonie w którym wygraną jest sukces i szczeście to czemu my mielibyśmy stać i się temu przyglądać? Bzmi jak brednie? No cóź w takich czasach przyszło nam żyć. Odpychamy myśl że w wielu kwestiach jesteśmy bezradni, zamiast ją oswajać.

Dzieło na miarę "Ucieczki od wolności".

Dzieło na miarę "Ucieczki od wolności".

Mądra i inspirująca.

Mądra i inspirująca.

Autor jest przykładem człowieka, którego dużo lepiej się czyta niż słucha (podkast: Skądinąd). Przedstawiona zaś opowieść o bezradności jest dobrą wypadkową porządnej filozofii (z pokaźną bibliografią) i popularno-dziennikarskiej opowieści.

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, które można byłoby nazwać esejami. Wszystkie łączy jeden temat - bezradność, choć dobór konkretnych przykładów, wokół których autor snuje swoje wywody jest dość zaskakujący (i bardzo "na czasie").

Na pewno nie nauczyłem się z tej książki niczego więcej, co przydałoby mi się w dorosłym życiu w świecie XXI wieku. Ale samo czytanie, śledzenie wywodu autora zmusza do refleksji, daje to co osobiście bardzo cenię - różne perspektywy. Nie można powiedzieć, czy ta książka bardziej "prawa" czy "lewa". Świat bowiem taki nie jest i wszyscy, niezależnie od poglądów, uciekamy od tego, co nas przerasta.

Polecam jako niezobowiązującą (ale także niezbyt łatwą i uproszczoną, masową) książkę filozoficzną do poduszki.

Z większością tez postawionych w książce sie zgadzam, spojrzenie autora na role samopoczucia czlowieka w kapitalizmie bardzo dało mi do myślenia.
Przez ksiazke trudno mi sie było jednak przebić, natłok nazwisk i odwołań do innych prac był dla mnie zbyt duży, abym mogla komfortowo skupić sie na treści

Rewelacyjne eseje, pisane przystępnym, zrozumiałym językiem.
Przed lekturą nie wiedziałam, że okres żałoby według DSM "zdrowo" powinien trwać dwa tygodnie, nie myślałam, że to nienaturalne, opisywać śmierć jako "etap", który może dodać sensu naszemu życiu.
Psychoanaliza jako totalitaryzm- to porównanie mnie ubawiło, jednak dostrzegam zbieżność.
Astrologia jako "psychologia starożytności" zafascynowała mnie, nie odbierałam jej w taki sposób.
Jeśli mam jakiś zarzut wobec książki, to fakt, że wbrew opisowi na okładce, nie znalazłam recepty, jak "poradzić sobie" w świecie, w którym nie ma zgody na bezradność. Opanował mnie ogromny smutek i lęk po lekturze, nie wiem, czy o to chodziło autorowi.

Rewelacyjne eseje, pisane przystępnym, zrozumiałym językiem.
Astrologia jako "psychologia...

Takie perełki czytam kilka razy!

Takie perełki czytam kilka razy!

1. Pseudointelektualne wywody filozofa.
2. Autor krytykuje zagadnienia i procesy, których ewidentnie nie rozumie. Posługuje się potocznymi przekonaniami np. Na temat psychiatrii i powiela mity i demonizuje obszary pomocy psychiatrycznej.
3. Wszystko popiera badaniami, które potwierdzają jego tezy, jednocześnie brakuje tu naukowej rzetelności i prezentacji badań, które ukazują inne stanowiska.
4. W niektórych momentach autor sam sobie przeczy.
5. To jest przeintelektualizowany bełkot tez z perspektywy oderwanego od rzeczywistości mieszkańca dużego miasta. Niestety te tezy i założenia kogą być szkodliwe.

1. Pseudointelektualne wywody filozofa.

Ważny głos, który powinien dotrzeć do każdego człowieka bo stanowi idealną przeciwwagę do tego wszechobecnego krzyku bezwzględnego samodoskonalenia się - wzbogaconego o ślepotę na przeciwności losu, które są przede wszystkim niespodziewane i czasami po prostu nie do przekroczenia.

Na fali zachwytu w pozytywnych komentarzach kupiłem audiobook licząc na dawkę dobrej lektury. Dodatkowo zachęciły mnie polecenia recenzentów z Youtube, które teraz nie wiem z czego wynikały. Jednak po pierwszych rozdziałach nie dałem rady i porzuciłem tę pozycję. W moim odczuciu autor mówi o dość oczywistych, a niekiedy błahych sprawach w sposób przeintelektualizowany. Miałem wrażenie jakby celowym zamiarem było rozciąganie zdań, ktore niosły znikomą treść. Sam audiobook, który był czytany przez autora dla mnie był ciężkostrawny. Głos przypominał prowadzącego na wykładzie podczas zajęć na uniwersytecie.