Świat z papieru i stali

Wydawnictwo: Waneko
83-89893-78-9
waneko, świat, papieru, stali, japonia
hobby

| 2011-10-28
Przeczytana: 25 października 2011

To świetna książka dla osób, które interesują się historią i kulturą Japonii. Zbiór przystępnie napisanych felietonów pokazuje Japonię w sposób ciekawy i wielopłaszczyznowy. Na uwagę zasługują zwłaszcza te dotyczące życia codziennego współczesnych mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Zainteresowały mnie też umieszczone w książce przepisy na tradycyjne japońskie potrawy. Na pewno je wypróbuję.

MaiTakeru | 2011-11-11

Właściwie jest to zbiór krótkich felietonów nt współczesnej Japonii + trochę wywiadów. O ile te ostatnie, zwłaszcza z twórcami komiksów, są bardzo ciekawe, to już z felietonami jest gorzej. Niektóre są naprawdę interesująco napisane, inne wypadają pod tym względem słabiej, ale większość jest zdecydowanie ZA KRÓTKA! W takich miniaturkach ledwo porusza się temat, a nie ma nic gorszego niż powierzchowny artykuł o kulturze. Sporo ciekawostek jest, jednak jeśli ktoś jest naprawdę zainteresowany tematem, to myślę, że długość i tematyka (raczej oklepana) tych felietonów go rozczaruje.
Można przeczytać, ale nie jest to zbyt wciągająca lektura, niestety.

Nie czytało mi się tej książki najlepiej ani nie wyniosłam z niej wiele. Dodatkowo bardzo przeszkadzał mi styl większości felietonów - zwłaszcza Martyna Taniguchi używa połączenia zwrotów grzecznościowych z językiem potocznym, co bardzo mi przeszkadzało. Przyzwyczaiłam się do stylu naukowego - może to to. Albo: odzwyczaiłam się od stylu, którym kiedyś pisano artykuły w czasopismach poświęconych mandze.
Właśnie, manga. Większość tekstów w zbiorku dotyczy jej i o ile rozumiem, że dziesięć lat temu trzeba było ludziom tłumaczyć, że japoński komiks może być wartościowy (niestety, czasem nadal trzeba...), o tyle nie jestem dobrą adresatką takich tekstów, bo sporo się ich swego czasu naczytałam. A mangę doceniam.
Teksty na inne tematy? Ślizganie się po powierzchni. Autorom brak przygotowania kulturoznawczego i książka w porównaniu z pracami choćby Tubielewicz wypada słabo. Trudno powiedzieć, dla kogo jest przeznaczona. Dla osób mających już jakąś wiedzę o Japonii będzie za powierzchowna....

Lalkarka | 2013-09-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Japonia

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Chyba najlepiej opisuje ją właśnie podtytuł "Okruchy Japonii". Książka jest zbiorem takich okruchów - krótkich artykulików, felietonów, wywiadów. Niestety większość tematów potraktowana jest po macoszemu, jak choćby otwierający publikację tekst o kulturze i społeczeństwie - miałam wrażenie, że to tylko garść luźno związanych ze sobą faktów z trochę bezsensowanie wrzuconym dodatkie mangi Tu detektyw Jeż.
A przecież niektóre artykuły aż się proszą o rozwinięcie (Nowy Rok w Japonii czy przestępczość wśród młodzieży).
Najlepiej wypada część wspoomnieniowa, w której Aleksandra Watanuki opowiada o swoich początkach z Japonią - naprawdę widać wtedy specyfikę Kraju Kwitnącej Wiśni!
Niestety muszę napomknąć o marginesach. Nie wiem, kto je ustalał, ale przydałoby się dać temu komuś po łapach. Musiałam się nieźle nagimnastykować, żeby przeczytać tekst po wewnętrznej stronie kartki. Ale trzeba przyznać, że klejenie książka ma dobre, skoro przy całej...

Ewa | 2012-09-11
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka mbp
Przeczytana: 11 września 2012

Najgorsza książka jaką udało mi się przeczytać. Sięgnęłam po nią skuszona opisem "Japonia dla niezaawansowanych" - niestety książka nie nadaje się nawet dla zaawansowanych. Jest to zlepek ni to felietonów ni esejów różnych autorów, z których żaden nie jest w stanie przedstawić tematu w atrakcyjnej formie. Istnieje sztuczny podział na rozdziały, niestety w miarę brnięcia w głąb treści narasta chaos informacyjny i nie pomagają tu zupełnie kiepskie zdjęcia. Nie polecam - szkoda czasu.

gakuko | 2012-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2012

Książka "Świat z papieru i stali" jest zbiorem felietonów i wywiadów dotyczących Japonii. Znajdziemy w niej informacje z historii kraju, jak wygląda teraźniejsze życie w nim, zwyczaje Japończyków, przepisy kulinarne oraz ciekawostki związane z mangą.
Lekturę bym polecała osobom, które interesują się kulturą Japońską lub mają zamiar odwiedzić ten kraj.

Piotr | 2015-07-07
Na półkach: Japonia, Przeczytane, Posiadam

Książka jako całość jest dość nierówna. Część felietonów jest tak bardzo nudna i tematycznie nieaktualna (nieatrakcyjna pod względem treści?) jak np. wywody nt. esperantystów, bądź przesączona wywodami nt. odczuć kompletnie niezwiązanych z Japonią (kosmetyki, moda), że w niektórych momentach lektura aż odrzuca :(

Jednak gdzieś od połowy książki zaczyna się tematyka: manga i anime. Tutaj można wyczytać szereg ciekawostek związanych z historią powstania i rozwoju mangi, przybliżone są bardziej znaczące, a niezbyt atrakcyjne (wizualnie) dla młodych odbiorców tytuły. Szczególnie ciekawe są opisy animacji Osamu Tezuki i ich wpływ na Disneya.

I taka ciekawostka: w wielu sklepach można zamówić tę i inne pozycje z serii w cenach 20-35 zł. O dziwo ja nabyłem książkę za .. 10 zł :) bezpośrednio na stronie wydawnictwa.

Ola | 2012-02-17

Mam mieszane uczucia odnosnie tej ksiazki. Felietoniki sa krotkie i szybko sie je czyta, ale niewiele z nich wynika. Ich poziom jest bardzo nierowny; niektore sa bardzo ciekawe, inne wydaja sie wcisniete na sile, zeby promowac mangi tego wydawnictwa. Nie zaluje zakupu i lektury, ale spodziewalam sie czegos lepszego.

povc12 | 2013-12-09

Szczerze mówiąc spodziewałem się czegoś zupełnie innego zamawiając tę książkę. Może nie jest ona zła, ale dobra też na pewno nie jest - po protu jest taka sobie. Jest kilka dużo lepszych książek tego typu. Wiele tematów potraktowanych jest bardzo pobieżnie.

USAGI | 2013-01-25

Większa część książki bardzo wciągająca, zdarzają się momenty nudnawe. Japonia pod kątem różnych perspektyw.