Życie jak w Tochigi. Na japońskiej prowincji

Seria: Terra incognita
Wydawnictwo: W.A.B.

Czy codzienność w ojczyźnie nowoczesności i wynalazku jest prostsza niż gdzie indziej? Czy łatwo znaleźć męża Japończyka? Co Japończycy określają mianem „egzotycznego ślubu"? Czym się wyróżniają japońskie trzylatki? Anna Ikeda odsłania uroki (ale i mankamenty) życia w Kraju Kwitnącej Wiśni. O braku centralnego ogrzewania, kąpieli z odzysku, rynku matrymonialnym, japońskich przedszkolach, a także o bóstwach, tradycji i stereotypach pisze Polka, która wybrała życie na Dalekim Wschodzie. Autorka nie zanudza wiadomościami encyklopedycznymi, ale żartobliwie opowiada o tym, co wypada, a czego nie wypada robić, czego oczekują Japończycy od gaijnów, czyli obcokrajowców, i co właściwie robi tam Polka. Życie jak w Tochigi to pouczająca lektura, napisana lekko, z humorem, ale też z ogromnym szacunkiem dla innej kultury.

źródło opisu: http://www.wab.com.pl

źródło okładki: http://www.wab.com.pl

Oficjalna recenzja

Z dala od zgiełku Tokio

Literatura wspomnieniowo-podróżnicza i reportaż literacki przeżywają dziś prawdziwy rozkwit. Można nawet powiedzieć: prawdziwą klęskę urodzaju - swoje wojaże opisują już nie tylko podróżnicy czy reporterzy z prawdziwego zdarzenia, ale także mniej lub bardziej utalentowani amatorzy, a przede wszystkim wszelkiej maści celebryci. Niestety w całym tym natłoku nie trudno o książki nudne, banalne czy po prostu wtórne (co ostatnio przydarzyło się paru poważnym wydawnictwom). Na szczęście wabowska seria Terra Incognita stanowi sprawdzone antidotum na tego typu literackie rozczarowania i ostatnio uraczyła nas kolejną wspaniałą opowieścią. Tym razem o Kraju Kwitnącej Wiśni.

Anna Ikeda już na wstępie uprzedza nas, że "Życie jak w Tochigi" nie jest książką o Japonii, ale o codzienności w pewnej prowincjonalnej prefekturze na Honsiu, ze wszystkimi jej blaskami i przekleństwami. Nikną nam więc z oczu oczywiste skojarzenia w tym temacie: neony Tokio, manga i anime, J-pop, elektroniczne gadżety i tajemnicze gejsze. W zamian otrzymujemy łopatę do odśnieżania, grzejniczek kotatsu na naprawdę krytyczne momenty, regularne dostawy prowiantu z miasta i zdrowy zapas poczucia humoru.

Niech Was jednak nie zwiedzie deklaracja autorki – książka ta opowiada o Japonii i jej mieszkańcach więcej i ciekawiej niż niejeden reportaż. Czy podejrzewaliście na przykład, że wprost z posady nauczyciela angielskiego można trafić pod opiekuńcze skrzydła yakuzy, a ulubioną potrawą japońskich przedszkolaków okazuje się grillowany szop pracz? Albo, że japońskie teściowe potrafią uprzykrzyć życie równie skutecznie jak polskie?
W swoją historię Ikeda zręcznie wplata ciekawe fakty z lokalnej historii, sporo uwagi poświęca też miejscowym tradycjom, takim jak wiosenne festiwale – matsuri. Razem z mężem, zadeklarowanym pasjonatem shintō, zabiera nas między innymi na rytualną nocną wspinaczkę na świętą górę Nantai (relacja z której to prawdziwy majstersztyk autoironii) i do malutkiego, zapomnianego muzeum holokaustu w Fukushimie.

Anna Ikeda pisze o Japonii szczerze, nie idealizuje jej, obala też wiele starannie pielęgnowanych przez obcokrajowców stereotypów. Wszystko to robi z ogromnym poczuciem humoru i dużą dozą zdrowego dystansu (także do samej siebie jako gajinki), ale przede wszystkim z szacunkiem do kultury kraju, w którym przyszło jej mieszkać. Całości dopełniają piękne, oryginalne zdjęcia jej autorstwa.

Jednak tym, co szczególnie urzeka w tej opowieści jest fakt, że autorka nie opisuje Japończyków patrząc na nich z boku (ani tym bardziej z góry, co niestety wciąż jeszcze zdarza się niektórym autorom), ale funkcjonuje wśród nich i przyjmuje ich takimi, jakimi są – z całym dobrodziejstwem inwentarza – paskudnym shimotsukare czy zamiłowaniem do ślubów w amerykańskim stylu. Opowiada o swojej japońskiej rodzinie i przyjaciołach w tak naturalny sposób, że pomimo wielu różnic kulturowych ginie gdzieś tak ochoczo kultywowany obraz Japończyka-dziwaka, czy żyjącego jedynie pracą sararimana. I chwała jej za to!

Kamila Duda

Szczurzyca | 2019-09-17
Przeczytana: 17 września 2019

Książka lekka oraz przejrzysta, wszelkie ''trudne/tajemnicze/nowe'' zagadnienia dla czytelnika (także tego zaznajomionego z kulturą Japonii) są przez Panią Annę wyjaśnione zrozumiałym językiem. Czytałam lekturę z rozbawieniem, mając wrażenie, że jestem na kawie i ciastku ze starą koleżanką z lat licealnych. Cieszę się, że sięgnęłam po tą książkę :)

Joanna | 2019-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2019

Anna Ikeda w swojej książce przedstawiła Japonię niejako od kuchni - z punktu widzenia mieszkańca małej miejscowości. Jest to opowieść o codziennym życiu na prowincji, z dala od świateł Tokio, a nie typowy przewodnik po Japonii mówiący co zwiedzać i jak się poruszać po Kraju Kwitnącej Wiśni. To opowieść o poszukiwaniu pracy przez obcokrajowca, o stereotypach i o tym że nawet w japońskich urzędach w dobie XXI wieku można nie wiedzieć co to e-mail.
Książka warta uwagi nie tylko z powodu nowego spojrzenia na tak egzotyczny dla nas kraj, ale przede wszystkim z dobrego stylu i lekkości lektury popartej własnymi fotografiami. Polecam.

Karolina | 2019-06-13
Na półkach: Przeczytane, Ebook, Japonia
Przeczytana: 13 czerwca 2019

Ta książka jest jak rozmowa z śmieszkującą koleżanką, chce się słuchać więcej i więcej jej opowieści :)

Paździoch | 2018-12-10

Wybierając pierwszą książkę cudzoziemca o Japonii trzeba było się na coś zdecydować. Przyjąłem że lepiej poczytać obserwacje kogoś, kto nie jest zawodowo związany z podróżowaniem i pisaniem, a najlepiej Polaka aby lepiej zrozumieć punkt widzenia obserwatora.
Wybór padł na "Życie jak w Tochigi" (drugi był Bruczkowski ale pozostawiony na później jako starsza pozycja). Oceny tej książki na LC są raczej takie sobie. Zupełnie niesłusznie.

Jest to zbiór obserwacji i komentarzy nt. najciekawszych zjawisk zaobserwowanych przez cudzoziemkę. Nie są to to same zachwyty jaka to Japonia jest wspaniała, niesamowita i egzotyczna ale spostrzeżenia expatki, która w niejednym miejscu była i nie jedno widziała. To co wg niej jest fajne to jest tak opisane, co dziwne to dziwne, a czego nie udało się zrozumieć to tak zostało przedstawione.

Mimo, że autorka zastrzegała się że książka nie jest o Japonii lecz o jej życiu tamże, to niektóre powszechniejsze zjawiska zostały opisane nie tylko jako...

Leesec | 2018-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2018

O Japonii trochę inaczej. Trudno mi napisać "co" czyni te zapiski o kraju kwitnącej wiśni innymi. Może to, że są to właśnie zapiski, luźne gajigin-skie obserwacje, szkiełka do luźnej kolekcji własnych wyobrażeń o tym kraju. Autorka nie sili się zmieniać niczyich wyobrażeń, poglądów, nie jest po stronie "znawców", po prostu pisze jak widzi i czuje, często humorystycznie. Nie będzie to więc kopalnia wiedzy o Japonii, ale spojrzenie z innego punktu.

Stron w 2018: 23.293

ArtZ72 | 2018-10-04
Przeczytana: 16 września 2018

Autorka zamieszkała z japońskim mężem w japońskiej prefekturze Tochigi. Stąd książka, którą napisała, zgodnie z oczekiwaniami wnosi wiele ciekawych informacji o życiu, a także o historii, obyczajowości i teraźniejszości tego regionu w centralnej Japonii. Mankamentem jest to, że "za dużo" tu samej Autorki, tudzież jej narzekań i fochów. W końcu kogo obchodzi, że Autorce w czasie wspinaczki na słynną górę chciało się siku i nie miała gdzie sobie ulżyć?... A co powiedzieć o utarczkach Pani Anny z jej teściową (zresztą wynikające z trudności integracyjnych tej pierwszej oraz konserwatyzmu tej drugiej)? Pierwsze, co mi przyszło na myśl w trakcie lektury tych wynurzeń, to nasze stare porzekadło: "Kto wszedł między wrony...". Ale można przywyknąć. Tym bardziej, że w końcowych rozdziałach Autorka stopniowo staje się bardziej rzeczowa i już nie przesłania sobą samej Japonii. Podsumowując, lektura, która może nie zachwyca, ale też i nie pozostawia po sobie poczucia straty czasu. Koniec...

Adam Drzewiecki | 2018-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

Ciekawa opowieść o tym, że Japonia nie do końca jest taka, jak się może wydawać, zwłaszcza jeśli chodzi o życie na prowincji. Trudno odmówić poczucia humoru Autorce, jakkolwiek Marcin Bruczkowski w swojej "Bezsenności w Tokio" bawił mnie bardziej. Te dwie książki stanowią zresztą dla mnie swego rodzaju komplet: obie mówią o codzienności w Japonii, ale Anna Ikeda pisze o małym miasteczku, no a Marcin... wiadomo. Dobra, lekka książka dla ludzi zainteresowanych Krajem Kwitnącej Wiśni... od podszewki.

Tinkerbelle | 2018-07-07
Na półkach: Przeczytane, Lista życzeń
Przeczytana: 07 lipca 2018

Książka jako lekka lektura się sprawdza znakomicie. Taki pamiętnik/wspomnienia/anegdotki. Fajnie, że można było zajrzeć na japońską prowincję, mało kto turystycznie ma szanse na takie doświadczenia.

biblioteka-wspomnien | 2018-04-12
Na półkach: Przeczytane, 2018, Podróżnicze

Nigdy nie byłam szczególną fanką Japonii, która kojarzyła mi się z dwoma rzeczami – anime i kwitnącymi wiśniami, druga z nich ma w sobie mnóstwo uroku, ale pierwsza nijak mnie do siebie nie przekonuje. Ostatnimi czasy posłuchałam jednak nieco koreańskiej muzyki, przeczytałam trochę ciekawostek o Azji i zapragnęłam sięgnąć po pozycję, która przybliży mi życie w którymś z państw Dalekiego Wschodu. Wybór padł na Japonię, bo pozycji o niej znalazłam najwięcej, a poza tym obraz Kraju Wschodzącego Słońca wykreowany przez media wydawał się niezwykle ciekawy i wart weryfikacji. Drogą losowania i kilku przeczytanych opinii, zdecydowałam się sięgnąć po Życie jak w Tochigi, które okazało się inną lekturą, jakiej się spodziewałam.

Mówiąc najprościej: mam z tą książką problem. Nie rozumiem sposobu, w jaki została napisana, ale też tego, co tak właściwie autorka chciała mi przekazać i o czym tak właściwie opowiada.

Zacznijmy jednak od początku, a więc od wydaje mi się, najważniejszej kwestii...

Lukullus | 2018-03-18
Przeczytana: 17 grudnia 2017

Ciekawa tematyka zapisana w nieciekawy sposób. I jeszcze narratorka, która od pierwszej strony jedynie mnie denerwowała.