W drodze na Hokkaido. Autostopem przez kraj Kwitnącej Wiśni

Tłumaczenie: Jarosław Włodarczyk
Seria: Z różą wiatrów
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Hokkaido Highway Blues

Nie mniej entuzjazmu niż dziwaczne teleturnieje i maleńkie gadżety wywołuje u Japończyków wiosenne święto wiśniowych kwiatów, które przesuwa się ku północnemu krańcowi ich ojczyzny - wyspie Hokkaido. Will Ferguson uczestniczył w typowych obchodach tego święta. Po spożyciu stanowczo zbyt dużej ilości sake oświadczył, że zostanie pierwszą w historii osobą, która dotrzyma kroku kwitnieniu kwiatów...

Will Ferguson uczestniczył w typowych obchodach tego święta. Po spożyciu stanowczo zbyt dużej ilości sake oświadczył, że zostanie pierwszą w historii osobą, która dotrzyma kroku kwitnieniu kwiatów w ich wędrówce na północ. A chcąc, by wyzwanie było jeszcze trudniejsze, postanowił odbyć całą podróż autostopem, który w Japonii jest praktycznie nieznany, i polegać na uprzejmości obcych ludzi. Jak się okazało, ci byli nieraz cudowni, a kiedy indziej cudaczni.
Powstała dzięki tej przygodzie książka podróżnicza jest jednym z najzabawniejszych, a zarazem najbardziej pouczających tekstów o Japonii, jakie dotychczas napisano.

źródło opisu: http://publicat.pl/

źródło okładki: http://publicat.pl/

Według mnie to jedna z lepszych książek gajdzinów na temat Japonii. Pozycja napisana ciekawie i dowcipnie przedstawiająca nam wyprawę Kanadyjczyka, nie Amerykanina (zresztą tak wszyscy napotkani przez niego tubylcy sądzą) po Japonii. Książka, która powstała z powodu zakładu naszego autora, o to, iż pojedzie autostopem, (bo akurat ma taki kaprys) od jednego przylądka Sata na południu Japonii do drugiego na północy przylądka Soya w czasie Sakura Zensen czyli przechodzącego przez kraj frontu kwitnienia wiśni, który Japończycy traktują niebywale poważnie oraz z histerycznym wręcz entuzjazmem. Czy i w jaki sposób udało mu się tego dokonać i jakich ludzi (od szalonych Japończyków, którzy nie znoszą cudzoziemców, po tych którzy są ich ciekawi) spotkał na swojej drodze dowiecie się, kiedy zdecydujecie na ten tytuł.

Chociaż okładka książki jest piękna i klimatyczna przedstawiająca (prawdopodobnie) Zamek Hirosaki w towarzystwie kwitnącej sakury, niestety to wszystko co zobaczymy w tej...

Książka dla odpornych.
Dla odpornych na buractwo, wywyższanie się, pogardę dla innych nacji, własną nieomylność oraz przekonanie, że jest się najdowcipniejszym człowiekiem na świecie, czego jest pełno w pierwszych kilku rozdziałach oraz we wstępie.
Ale jak już to przetrwamy (uodpornimy się) to dalsze czytanie pójdzie "jak z płatka" i możliwe, że nawet polubimy głównego bohatera.
Ponieważ tematem książki jest podróż autostopem poprzez Japonię, mamy tu mnóstwo opisów, gdzie i jak złapał autor "stopa", kto go zabrał (prawie cały przekrój społeczeństwa japońskiego) i o czym rozmawiali. Te dialogi są naprawdę świetne - poznajemy poprzez nie "wnętrze" japończyków, ich motywacje życiowe i poglądy. Oczywiście część opisów jest, w mojej ocenie, trochę podkoloryzowana ale zbytnio nie przeszkadza to w odbiorze.
Kolejną zaletą tej książki jest fakt opisywania mało znanych turystycznie rejonów Japonii (autor praktycznie omija wszystkie większe miasta), spora ilość ciekawych spostrzeżeń -...

Dociekliwy_Kotek | 2011-08-20
Przeczytana: sierpień 2011

Weszłam na zakładkę książki, zerknęłam na oceny i przetarłam oczy ze zdumienia. Średnia CZTERY?! Za co?

Czujność powinien obudzić już sam wstęp, gdzie autor uskarża się, że wydawca zmusił go do skrócenia książki. Nie byłam pewna, czy sposób, w jaki opisuje ten epizod, wynika z jego przeświadczeniu o własnym geniuszu, czy ma znamionować jakże wysublimowaną ironię i dystans, ale wrażenie było kiepskie. Po ponad pięciuset stronach polskiego wydania mam ochotę napisać do wydawcy, żeby nakłonił autora do okrojenia treści o przynajmniej kolejne sto stron.

Jest takie powiedzenie, że podróże kształcą, ale tylko wykształconych i nie ujmując nic Fergusonowi, co drugi rozdział jego pisaniny przypominał mi o prawdziwości tego powiedzenia z bolesną wręcz ostrością. Pomysł przejechania Japonii autostopem z południa na północ śladem kwitnących wiśni może zawrócić w głowie. Mi zawrócił. Spodziewałam się zatem obrazu Japonii małomiasteczkowej, "prawdziwszej" niż powierzchownie zwesternizowane...

Hipek | 2016-04-25
Przeczytana: styczeń 2014

książka drogi o podróży przez Japonię. Doskonały pomysł na pokazanie tego jakże innego kraju poz względem geograficznym ale też i kulturowym.

inaya | 2011-09-22
Przeczytana: 22 września 2011

Książka ma dwa poważne minusy. Po pierwsze, co jakieś 30 stron ma się ochotę dać autorowi w mordę - za buractwo, za obrażanie lub protekcjonalne podejście do ludzi, którzy mu pomagają (!), podwożą go, często nadkładając drogi. O napotkanym Amerykaninie pisze, że "promieniował arogancką pewnością siebie" - cóż, kanadyjskie pochodzenie nie uchroniło autora przed promieniowaniem tym samym. Wydaje się też szalenie drażliwy, wypatrujący wszędzie drwiny z niego, naśmiewania się.

Drugim minusem jest rubaszne poczucie humoru, które (okej, z wyjątkami! : D) niezbyt do mnie trafia. (japońskie dzieci: "Powiedz coś po angielsku!", autor: "Nigdy świadomie nie spożywałem kału!")

To rzekłszy... książka wcale nie jest zła. Koncentruje się bowiem na tym, co w relacjach podróżników najcenniejsze - na rozmowach. Kiedy autor porzuca questa udowadniania, jaki to on jest fajny, okazuje się, że umie się wykazać zrozumieniem, wrażliwością, w ciekawy sposób przedstawić czytelnikowi Japończyków, których...

JoAnna | 2013-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Niezwykle barwnie, obrazowo i dowcipnie/ironicznie napisana książka podróżniczo-reporterska.Ferguson opisuje nie tylko krajobrazy, historię czy zwyczaje, ale obrazuje nam Japonię poprzez spotkania z ludźmi, walcząc jednocześnie ze stereotypami. Jeżeli przeczytana przeze mnie wcześniej "Do Santiago" jest skarbnicą wiedzy na temat Hiszpanii, to "W drodze..." jest zdecydowanie kopalnią(!) wiedzy na temat kraju Kwitnącej Wiśni. Wojny i samurajowie. Religia i legendy. Zamki, mosty, wiśnie i... śliwy. Muzyka, taniec i sake. Gościnność (albo raczej poczucie konieczności bycia gościnnym), arogancja i (nie)znajomość języka angielskiego. Absurdy japońskiego myślenia/życia. Pytanie: czego tu nie ma? Naprawdę polecam.

Trish | 2012-05-07
Przeczytana: maj 2012
Ariane | 2012-09-04
Przeczytana: luty 2012

Wrzucam to na półkę z przeczytanymi, aczkolwiek nie dobrnęłam do końca (może kiedyś się zmuszę, choć szczerze w to wątpię). Zwyczajnie nie mogę jej przełknąć. Nie pasuje mi ani obraz, ani sposób, w jaki jest on przekazywany czytelnikowi.

Jako że siedzę w tematach Japonii (od środka) od dość dawna, jest mi niezmiernie ciężko czytać tą książkę, której autor potwierdza opinię o typowym amerykańskim (jak kto woli - kanadyjskim) patrzeniu na wszystkich z góry i byciu ignorantem, i uraza autora z powodu wrzucania go do jednego worka z mieszkańcami USA pokazuje tylko, że kompletnie nie zdaje sobie sprawy z tego, co sam robi generalizując zachowania Japończyków i przedstawiając ich jako głupich, dziwnych i nietolerancyjnych (et cetera) - taka jest jego ocena, w większości spraw wyolbrzymiona, po jedynie pobieżnej analizie (lub jej braku) i rzadko wytłumaczona - typowe dla osób, które szukają - może rozgłosu? - pokazując co raz to większe dziwactwa i prostactwo, licząc na aplauz...

Zacznę od tego, iż literatura podróżnicza nigdy nie była i nigdy nie będzie naukowym studium danego tematu. Zawsze będą to książki obrazujące indywidualne podejście do danego tematu, a zatem opieranie na nich swojej wiedzy, powiedzmy o Japoni, jest bezsensowne. Tym bardziej zatem zdziwiły mnie nieprzychylne komentarze o tej pozycji. Bynajmniej bowiem autor nie próbuje kreować się na Jedynego Słusznnego Znawcę Japonii, co udowadnia swoją ironią. Niesamowitym plusem tej książki jest fakt, że wreszcie wyłania się z niej obraz Japoni nie jako państwa egzotycznego, w którym mieszkają dziwni ludzie, ale jako miejsca z po prostu inną kulturą, ale takimi samymi ludźmi jak wszędzie.
Niesamowicie zabawna relacja, którą czytało mi się wspaniale nawet pomimo tego, że mam zupełnie inny światopogląd niż autor... a może właśnie dlatego. Dla fanów kultury japońskiej - pozycja obowiązkowa. Choćby dlatego, by wreszcie móc dojrzeć w tym kraju ludzi, a nie samą egzotykę.

Kornelia | 2014-07-02
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Wciągająca relacja z wyprawy, która miała na celu nie tylko przemierzenie Japonii, ale bliższe obcowanie z przypadkowo napotkanymi mieszkańcami tego fascynującego i nieco tajemniczego kraju. W zabawny i błyskotliwy sposób autor opisuje swoje przygody z podróży, która czytelnikowi dostarcza wielu interesujących ciekawostek i pozwala poznać prawdziwe oblicze Japonii i jej mieszkańców.
Dzięki Braciszku za trafiony prezent :)