W drodze na Hokkaido. Autostopem przez kraj Kwitnącej Wiśni

Seria: Z różą wiatrów
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Hokkaido Highway Blues
tove

Nie mniej entuzjazmu niż dziwaczne teleturnieje i maleńkie gadżety wywołuje u Japończyków wiosenne święto wiśniowych kwiatów, które przesuwa się ku północnemu krańcowi ich ojczyzny - wyspie Hokkaido. Will Ferguson uczestniczył w typowych obchodach tego święta. Po spożyciu stanowczo zbyt dużej ilości sake oświadczył, że zostanie pierwszą w historii osobą, która dotrzyma kroku kwitnieniu kwiatów...

Will Ferguson uczestniczył w typowych obchodach tego święta. Po spożyciu stanowczo zbyt dużej ilości sake oświadczył, że zostanie pierwszą w historii osobą, która dotrzyma kroku kwitnieniu kwiatów w ich wędrówce na północ. A chcąc, by wyzwanie było jeszcze trudniejsze, postanowił odbyć całą podróż autostopem, który w Japonii jest praktycznie nieznany, i polegać na uprzejmości obcych ludzi. Jak się okazało, ci byli nieraz cudowni, a kiedy indziej cudaczni.
Powstała dzięki tej przygodzie książka podróżnicza jest jednym z najzabawniejszych, a zarazem najbardziej pouczających tekstów o Japonii, jakie dotychczas napisano.

źródło opisu: http://publicat.pl/

źródło okładki: http://publicat.pl/

Książka dla odpornych.
Dla odpornych na buractwo, wywyższanie się, pogardę dla innych nacji, własną nieomylność oraz przekonanie, że jest się najdowcipniejszym człowiekiem na świecie, czego jest pełno w pierwszych kilku rozdziałach oraz we wstępie.
Ale jak już to przetrwamy (uodpornimy się) to dalsze czytanie pójdzie "jak z płatka" i możliwe, że nawet polubimy głównego bohatera.
Ponieważ tematem książki jest podróż autostopem poprzez Japonię, mamy tu mnóstwo opisów, gdzie i jak złapał autor "stopa", kto go zabrał (prawie cały przekrój społeczeństwa japońskiego) i o czym rozmawiali. Te dialogi są naprawdę świetne - poznajemy poprzez nie "wnętrze" japończyków, ich motywacje życiowe i poglądy. Oczywiście część opisów jest, w mojej ocenie, trochę podkoloryzowana ale zbytnio nie przeszkadza to w odbiorze.
Kolejną zaletą tej książki jest fakt opisywania mało znanych turystycznie rejonów Japonii (autor praktycznie omija wszystkie większe miasta), spora ilość ciekawych spostrzeżeń -...

Dociekliwy_Kotek | 2011-08-20
Na półkach: Japonia, Podróże, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2011

Weszłam na zakładkę książki, zerknęłam na oceny i przetarłam oczy ze zdumienia. Średnia CZTERY?! Za co?

Czujność powinien obudzić już sam wstęp, gdzie autor uskarża się, że wydawca zmusił go do skrócenia książki. Nie byłam pewna, czy sposób, w jaki opisuje ten epizod, wynika z jego przeświadczeniu o własnym geniuszu, czy ma znamionować jakże wysublimowaną ironię i dystans, ale wrażenie było kiepskie. Po ponad pięciuset stronach polskiego wydania mam ochotę napisać do wydawcy, żeby nakłonił autora do okrojenia treści o przynajmniej kolejne sto stron.

Jest takie powiedzenie, że podróże kształcą, ale tylko wykształconych i nie ujmując nic Fergusonowi, co drugi rozdział jego pisaniny przypominał mi o prawdziwości tego powiedzenia z bolesną wręcz ostrością. Pomysł przejechania Japonii autostopem z południa na północ śladem kwitnących wiśni może zawrócić w głowie. Mi zawrócił. Spodziewałam się zatem obrazu Japonii małomiasteczkowej, "prawdziwszej" niż powierzchownie zwesternizowane...

Hipek | 2016-04-25
Przeczytana: styczeń 2014

książka drogi o podróży przez Japonię. Doskonały pomysł na pokazanie tego jakże innego kraju poz względem geograficznym ale też i kulturowym.

inaya | 2011-09-22
Przeczytana: 22 września 2011

Książka ma dwa poważne minusy. Po pierwsze, co jakieś 30 stron ma się ochotę dać autorowi w mordę - za buractwo, za obrażanie lub protekcjonalne podejście do ludzi, którzy mu pomagają (!), podwożą go, często nadkładając drogi. O napotkanym Amerykaninie pisze, że "promieniował arogancką pewnością siebie" - cóż, kanadyjskie pochodzenie nie uchroniło autora przed promieniowaniem tym samym. Wydaje się też szalenie drażliwy, wypatrujący wszędzie drwiny z niego, naśmiewania się.

Drugim minusem jest rubaszne poczucie humoru, które (okej, z wyjątkami! : D) niezbyt do mnie trafia. (japońskie dzieci: "Powiedz coś po angielsku!", autor: "Nigdy świadomie nie spożywałem kału!")

To rzekłszy... książka wcale nie jest zła. Koncentruje się bowiem na tym, co w relacjach podróżników najcenniejsze - na rozmowach. Kiedy autor porzuca questa udowadniania, jaki to on jest fajny, okazuje się, że umie się wykazać zrozumieniem, wrażliwością, w ciekawy sposób przedstawić czytelnikowi Japończyków, których...

JoAnna | 2013-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Niezwykle barwnie, obrazowo i dowcipnie/ironicznie napisana książka podróżniczo-reporterska.Ferguson opisuje nie tylko krajobrazy, historię czy zwyczaje, ale obrazuje nam Japonię poprzez spotkania z ludźmi, walcząc jednocześnie ze stereotypami. Jeżeli przeczytana przeze mnie wcześniej "Do Santiago" jest skarbnicą wiedzy na temat Hiszpanii, to "W drodze..." jest zdecydowanie kopalnią(!) wiedzy na temat kraju Kwitnącej Wiśni. Wojny i samurajowie. Religia i legendy. Zamki, mosty, wiśnie i... śliwy. Muzyka, taniec i sake. Gościnność (albo raczej poczucie konieczności bycia gościnnym), arogancja i (nie)znajomość języka angielskiego. Absurdy japońskiego myślenia/życia. Pytanie: czego tu nie ma? Naprawdę polecam.

Trish | 2012-05-07
Przeczytana: maj 2012
Ariane | 2012-09-04
Przeczytana: luty 2012

Wrzucam to na półkę z przeczytanymi, aczkolwiek nie dobrnęłam do końca (może kiedyś się zmuszę, choć szczerze w to wątpię). Zwyczajnie nie mogę jej przełknąć. Nie pasuje mi ani obraz, ani sposób, w jaki jest on przekazywany czytelnikowi.

Jako że siedzę w tematach Japonii (od środka) od dość dawna, jest mi niezmiernie ciężko czytać tą książkę, której autor potwierdza opinię o typowym amerykańskim (jak kto woli - kanadyjskim) patrzeniu na wszystkich z góry i byciu ignorantem, i uraza autora z powodu wrzucania go do jednego worka z mieszkańcami USA pokazuje tylko, że kompletnie nie zdaje sobie sprawy z tego, co sam robi generalizując zachowania Japończyków i przedstawiając ich jako głupich, dziwnych i nietolerancyjnych (et cetera) - taka jest jego ocena, w większości spraw wyolbrzymiona, po jedynie pobieżnej analizie (lub jej braku) i rzadko wytłumaczona - typowe dla osób, które szukają - może rozgłosu? - pokazując co raz to większe dziwactwa i prostactwo, licząc na aplauz...

Kornelia | 2014-07-02
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Wciągająca relacja z wyprawy, która miała na celu nie tylko przemierzenie Japonii, ale bliższe obcowanie z przypadkowo napotkanymi mieszkańcami tego fascynującego i nieco tajemniczego kraju. W zabawny i błyskotliwy sposób autor opisuje swoje przygody z podróży, która czytelnikowi dostarcza wielu interesujących ciekawostek i pozwala poznać prawdziwe oblicze Japonii i jej mieszkańców.
Dzięki Braciszku za trafiony prezent :)

Zirtael | 2012-05-18

„Na świecie są tylko dwa rodzaje ludzi – jedni zostają w domu, a inni tego nie robią. Ci drudzy są ciekawsi.” Rudyard Kipling

Will Ferguson należy do skromnego grona osób, z którymi mogłabym przemierzyć cały świat. Kanadyjski pisarz przez pewien okres swojego życia mieszkał w Japonii nauczając młodzież języka angielskiego. W swojej książce „W drodze na Hokkaido” w przezabawny sposób opisał podróż autostopem przez kraj Kwitnącej Wiśni.

Szaleństwo a może geniusz? Bo któż przy zdrowych zmysłach podejmuje tak niezwykłe wyzwanie? Pod wpływem sake i magicznego klimatu hanami postanowia przemierzyć Japonię zgodnie z kwitnięciem sakury. Z południa na północ. Czemu by nie… mieszkańcy kraju Wschodzącego Słońca to taki miły naród… no właśnie. Tutaj zaczynają się schodki. Japończycy, jako naród przez wiele lat odizolowany od reszty świata, to nie lada gratka dla obcokrajowców. Tak zwani „gaijin” (czyli osoby innych narodowości) zwracają na siebie sporą uwagę w tym tajemniczym kraju....

mart | 2012-02-17

Książki dotyczące Japonii chłonę, w każdej postaci zawsze i wszędzie. Jednak z tą pozycją miałam problem. Owszem, dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, bo Japończycy chyba nigdy nie przestaną mnie zadziwiać, jednak autor jednocześnie bardzo mocno krytykuje naród. Przede wszystkim opisuje ich jako zamkniętych, nieufnych i podchodzących bardzo nieufnie do obcokrajowców. Myślę, że gdyby to była pierwsza książka dotycząca tego kraju, najprawdopodobniej wyciągnęłabym błędne wnioski, nigdy nie sięgnęła po żadną literaturę japońską i na pewno nie marzyła o podróży do tego kraju, a wręcz zapierała się rękami i nogami od tego.
Jeżeli natomiast potraktujemy tą książkę z lekkim przymrużeniem oka i jako zupełnie subiektywną i dość mocno przerysowaną, może nam ona sprawić przyjemność. Autor opisuje wiele zwyczajów, znajdziemy również sporo historii, legend i wiele ciekawostek.
Japończycy są na pewno narodem pełnym sprzeczności, z jednej strony postrzegają obcokrajowców jako zagrożenie, z...