mitologia, japonia
historia
sakura

Autorkę Jolantę Tubielewicz być może czytelnik będzie kojarzył z niezwykle przystępnej i ciekawej Historii Japonii. Tym razem odkryjemy dzięki niej świat mitów i wierzeń. Podobnie jak w innych mitologiach również i japońska nie jest jednorodna i podlegała przemianom. Związane one były z kolejnymi fazami religii. Pierwsza wiąże się z kultami shinto, kolejne z napływem buddyzmu, konfucjanizmu oraz taoizmu. Czytelnik pozna Wysoką Równinę Niebios, będzie świadkiem zejścia bogów na ziemię, założenia cesarstwa oraz mitów o cesarzach. Pozna siedmiu bogów szczęścia oraz mieszkańców gór, wody i piekieł. Czyli bogactwo bóstw i wyobrażeń o świecie.

malotka | 2010-10-12
Przeczytana: 12 października 2010

Kolejna pozycja wybitnej polskiej japonistki, Jolanty Tubielewicz. Jak można było przypuszczać, bardzo rzeczowa pozycja, przedstawiająca różne wersje, a nie tylko "jedyną prawdziwą" historię.
Co najważniejsze, ta mała, niepozorna książeczka skierowana jest nie tylko do japonistów, ale przede wszystkim do przeciętnych ludzi, którzy hobbystycznie postanowili zagłębić się odrobinę w mitologię Kraju Wschodzącego Słońca.
Opowiada w wielkim skrócie najważniejsze mity i legendy Japonii, niejednokrotnie wywołując uśmiech na twarzy czytelnika.
Polecam każdemu zainteresowanemu :)

Horus | 2016-10-14
Na półkach: Mitologia, Przeczytane
Przeczytana: 13 października 2016

Mitologia Japonii jest świetnym wprowadzeniem do wierzeń starożytnej cywilizacji Japonii.Autorka w swoim dziele wprowadza nas w mity o stworzeniu świata o powstaniu cesarstwa oraz o miłościwych władcach, którzy dbali o swoich poddanych mamy też cudowne wprowadzenie w świat kultu zwierząt. Ciekawie jest przedstawiona w książce wpływ mitologii na współczesną kulturę tego państwa. Całość jest świetnie zilustrowana no i oczywiście jest napisana ciekawym językiem, dzięki czemu pozostawia w postronnym czytelniku niedosyt.

BluLenne | 2016-01-15
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Książka niewątpliwie ciekawa, sporo zawartych informacji, ale... No właśnie, jest jakieś "ale". Mam wrażenie, jakby autorka pisała pod przymusem, niekiedy historie sprawiają wrażenie niedomówionych. A może to po prostu osobisty niedosyt. Poleciłabym pozycję, tu nie ma wątpliwości, jednak by głębiej się wdrążyć w mitologię Japońską, nie poprzestałabym na owej lekturze.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26

Dobre uzupełnienie Kojiki i dwóch tomów Kotańskiego, poszerzające i systematyzujące wiedzę. Do tego garść opowieści folklorystycznych i streszczeń mitów.

Mary | 2012-12-04
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 04 grudnia 2012

Autorka chcąc dobrze prezentuje różne perspektywy funkcjonowania danego mitu / legendy, jednakże wybiera bardzo wybiórczo w konsekwencji czytelnik otrzymuje chaotyczny obraz bóstw, gubiąc się w imionach i historiach.
Atut stanowią fotografie obrazujące prezentowany temat, jak i perspektywa współczesnego funkcjonowania bóstw, świąt, legend itp.
Minusem staje się natomiast przeświadczenie autorki, iż czytelnik zna na wylot Japonię i odrobina informacji wystarczy, aby mógł zobrazować sobie miejsce, święto itp., o którym mowa.

Ola | 2012-02-17

Do niedawna absolutnie niezastapione zrodlo dla kazdego, kto chcial poznac japonska mitologie i stworzenia w niej wystepujace. Styl profesor Tubielewicz jest lekki i wciagajacy, mimo zasypywania czytelnika masa informacji.

Iselor | 2016-10-30
Przeczytana: 19 kwietnia 2011

Czyli ogólnie shinto:) Książeczka jest ok, czasem napisana trochę zbyt naukowym stylem, ale trudno. Może to tylko moje odczucia. I tak mito i religioznawca znać musi, a fani Japonii, których u nas w kraju nad Wisłą nie brakuje pewnie książeczki nie odpuszczą:D

kina | 2012-07-09
Przeczytana: 28 grudnia 2016