mitologia, japonia
historia
sakura

Autorkę Jolantę Tubielewicz być może czytelnik będzie kojarzył z niezwykle przystępnej i ciekawej Historii Japonii. Tym razem odkryjemy dzięki niej świat mitów i wierzeń. Podobnie jak w innych mitologiach również i japońska nie jest jednorodna i podlegała przemianom. Związane one były z kolejnymi fazami religii. Pierwsza wiąże się z kultami shinto, kolejne z napływem buddyzmu, konfucjanizmu oraz taoizmu. Czytelnik pozna Wysoką Równinę Niebios, będzie świadkiem zejścia bogów na ziemię, założenia cesarstwa oraz mitów o cesarzach. Pozna siedmiu bogów szczęścia oraz mieszkańców gór, wody i piekieł. Czyli bogactwo bóstw i wyobrażeń o świecie.

Yevoni | 2017-11-09
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 09 listopada 2017

Cóż tu dużo mówić, stara książka ze sporą ilością naukowego tekstu i niewielką ilością mitów.
Wydawało mi się, że mitologiczna kultura Japonii jest tak bogata, że ilość informacji w tak cieniutkiej publikacji po prostu mnie przytłoczy. Nic takiego niestety się nie stało. Nie dowiedziałam się nic czego wcześniej bym już nie wyczytała a co najgorsze większości rzeczy po prostu nie pamiętam.
Czuć jednak klimat wyspiarskiego cesarstwa i minionych czasów. Przyjemna do poczytania ale nie jako wzbogacenie wiedzy.

Marzena | 2017-09-26

Zawartość tej książki trzeba sobie dozować. Ilość materiału zawartego w tak niepozornej książce min. geneza Japonii, jej system wierzeń, synkretyzm religijny, powstawanie sztuki zarówno tej wysokiej jak i użytkowej nierozerwalnie związanej z różnorodnymi bóstwami, a to wszystko mocno osadzone w historii. Jestem zachwycona! Jest tego tak dużo, że ma się ochotę robić notatki, aby wszystko sobie utrwalić. Mnogość informacji,przy jednoczesnym poczuciu ładu i konsekwencji w wprowadzaniu czytelnika w japońską mentalność, jest dla osób zainteresowanych zarówno poznawaniem nowych kultur jak i tylko tej jednej, czymś genialnym. Oczywiście to nie jest opiniotwórczy obraz współczesnego społeczeństwa Kraju Kwitnącej Wiśni, natomiast daje wgląd w ich historię i choć trochę przybliża istotę tego z czym można się zderzyć w Japonii.

malotka | 2010-10-12
Przeczytana: 12 października 2010

Kolejna pozycja wybitnej polskiej japonistki, Jolanty Tubielewicz. Jak można było przypuszczać, bardzo rzeczowa pozycja, przedstawiająca różne wersje, a nie tylko "jedyną prawdziwą" historię.
Co najważniejsze, ta mała, niepozorna książeczka skierowana jest nie tylko do japonistów, ale przede wszystkim do przeciętnych ludzi, którzy hobbystycznie postanowili zagłębić się odrobinę w mitologię Kraju Wschodzącego Słońca.
Opowiada w wielkim skrócie najważniejsze mity i legendy Japonii, niejednokrotnie wywołując uśmiech na twarzy czytelnika.
Polecam każdemu zainteresowanemu :)

Horus | 2016-10-14
Przeczytana: 13 października 2016

Mitologia Japonii jest świetnym wprowadzeniem do wierzeń starożytnej cywilizacji Japonii.Autorka w swoim dziele wprowadza nas w mity o stworzeniu świata o powstaniu cesarstwa oraz o miłościwych władcach, którzy dbali o swoich poddanych mamy też cudowne wprowadzenie w świat kultu zwierząt. Ciekawie jest przedstawiona w książce wpływ mitologii na współczesną kulturę tego państwa. Całość jest świetnie zilustrowana no i oczywiście jest napisana ciekawym językiem, dzięki czemu pozostawia w postronnym czytelniku niedosyt.

Saori | 2016-01-15
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Książka niewątpliwie ciekawa, sporo zawartych informacji, ale... No właśnie, jest jakieś "ale". Mam wrażenie, jakby autorka pisała pod przymusem, niekiedy historie sprawiają wrażenie niedomówionych. A może to po prostu osobisty niedosyt. Poleciłabym pozycję, tu nie ma wątpliwości, jednak by głębiej się wdrążyć w mitologię Japońską, nie poprzestałabym na owej lekturze.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26

Dobre uzupełnienie Kojiki i dwóch tomów Kotańskiego, poszerzające i systematyzujące wiedzę. Do tego garść opowieści folklorystycznych i streszczeń mitów.

KZiemian | 2018-08-23

Patrząc z perspektywy czasu i mojej obecnej wiedzy, jest to bardzo rzetelne, prosto napisane wprowadzenie zarówno do mitologii Japońskiej, jak i do tego co określilibyśmy raczej jako folklor i współczesne wierzenia tego kraju. Autorka umieściła również informacje o przekonaniach, które były żywe w momencie powstawania tej książki około 1970 roku, co jest może nietypowym, ale bardzo wartościowym elementem w książce o mitologii.

Jedyną w zasadzie wadą tej książki jest to, że te ,,współczesne'' wierzenia pochodzą sprzed pół wieku, więc zapewne wiele się od tego czasu zmieniło. Wciąż jednak warto się dowiedzieć, że bodaj w 1967 roku w Japonii ukazała się pozycja dowodząca, że Mojżesz był w Kraju Kwitnącej Wiśni i stamtąd przywiózł 10 przykazań.

Mary | 2012-12-04
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 04 grudnia 2012

Autorka chcąc dobrze prezentuje różne perspektywy funkcjonowania danego mitu / legendy, jednakże wybiera bardzo wybiórczo w konsekwencji czytelnik otrzymuje chaotyczny obraz bóstw, gubiąc się w imionach i historiach.
Atut stanowią fotografie obrazujące prezentowany temat, jak i perspektywa współczesnego funkcjonowania bóstw, świąt, legend itp.
Minusem staje się natomiast przeświadczenie autorki, iż czytelnik zna na wylot Japonię i odrobina informacji wystarczy, aby mógł zobrazować sobie miejsce, święto itp., o którym mowa.

Iselor | 2016-10-30
Przeczytana: 19 kwietnia 2011

Czyli ogólnie shinto:) Książeczka jest ok, czasem napisana trochę zbyt naukowym stylem, ale trudno. Może to tylko moje odczucia. I tak mito i religioznawca znać musi, a fani Japonii, których u nas w kraju nad Wisłą nie brakuje pewnie książeczki nie odpuszczą:D

Ola | 2012-02-17

Do niedawna absolutnie niezastapione zrodlo dla kazdego, kto chcial poznac japonska mitologie i stworzenia w niej wystepujace. Styl profesor Tubielewicz jest lekki i wciagajacy, mimo zasypywania czytelnika masa informacji.