Agent Jego Świątobliwości

powieść historyczna
Warbook
2020-09-30
2020-09-30

Przeczytałem przed kupieniem tej książki poprzednie recenzje, ale mam wrażenie, że czytaliśmy zupełnie inną książkę. Cieszę się, że nimi się nie sugerowałem. Po 1 moim zdaniem powieść nie ma przydługich opisów "jak nad Niemnem" (swoją drogą ciekawe czy ktoś, kto szafował tym epitetem, rzeczywiście przeczytał tę książkę?... ). Ma takie jak powinny być opisy, by wprowadzić w tło historyczne, pokazać kontekst. Widać, że Autor przygotował się do pisania, podaję wiele szczegółów z epoki. Po 2, nie jest nudna, czyta się to z zapartym tchem, ale to się książka bliższa książkom Umberto Eco niż Mroza... Serdecznie polecam, bo to jedna z lepszych książek polskiego autora, jakie czytałem w ostatnim czasie 😉

Tło historyczne zarysowane bardzo dobrze, tam, gdzie autor pisze o muzyce, naprawdę widać umiłowanie i znajomość tematu, ale już konstrukcja postaci i fabuły zawodzi. Są momenty, gdzie akcja zaczyna się rozkręcać, ale zamiast dać jej się rozwinąć, autor serwuje nam długie fragmenty opisujące aktualnie panującą sytuację polityczną i nastrój siada. A tytułowy agent to Johnny English, tylko w XIX wieku i z tonsurą. Ta książka mnie nie porwała, ale uważam, że autor ma potencjał i warto dać mu drugą szansę.

Pierwsza taka powieść o tematyce religijnej na polskich rynku, po niezbyt udanej "Czarnej Madonnie" Mroza. Brawa dla autora za świetną znajomość zagadnień z życia Kościoła Katolickiego.
Moja ocena legendy Garibaldiego jest taka sama, jak autora.

Moja ocena legendy Garibaldiego jest taka sama, jak autora.

Fajna przygodówka ,dobrze się można poznać XIX wiek.Choćby jednocześnie Włoch .

Fajna przygodówka ,dobrze się można poznać XIX wiek.Choćby jednocześnie Włoch .

Ksiäzka bardzo nieröwna....W momentach gdzie juz budzi sie nadzieja, ze jednak bedzie napiecie,zagadki wszystko pada.
Autor wpisuje powiesc w wätki historyczne i jedynie to tlo jest ciekawe.
Reszta jak ziemniaczki bez soli......zujesz,zujesz, smaku nie ma. Szkoda wypluc, ale i jesc ( czytac sie ) zbytnio nie chce.

Autor wpisuje powiesc w wätki historyczne i jedynie to tlo jest ciekawe.

Tajemnice, wojenna zawierucha i pewien zakonnik będący w samym sercu historycznych i niebezpiecznych wydarzeń. Karol Kowal w swoim debiucie literackim Agent Jego Świątobliwości przenosi czytelników w świat z połowy XIX wieku – pełen spisków i przełomowych wydarzeń.

Rok 1864. Rosjanie równają z ziemią dominikański klasztor. Z życiem uchodzi tylko jeden z zakonników, któremu udaje się zbiec. Władysław Klonowiejski znajduje schronienie w kościele. Nie znajduje tam jednak spokoju, zostaje bowiem wplątany w potężną aferę szpiegowską. Jako jeden z tajnych agentów Stolicy Apostolskiej rusza w pogoń za zdrajcą. W drodze po sprawiedliwość towarzyszy mu pewien awanturnik Antonio.
Akcja Agenta Jego Świątobliwości wciąga od pierwszych stron. Od początku do końca jest również bardzo dynamiczna. Czytelnik przemierza Europę wraz z bohaterami i daje się porwać wielkiej polityce. Karol Kowal bardzo zgrabnie wplótł fikcyjne postaci w autentyczne wydarzenia historyczne. Nie zakłamuje historii, lecz pokazuje jej bieg, z nutą fikcji literackiej. Proporcje jednych do drugich zostały bardzo dobrze wyważone, dzięki czemu autor uniknął zakłamywania historii oraz przytłoczenia czytelnika bohaterami i wydarzeniami historycznymi. Zamachy, pojedynki i intrygi sprawiają, że bohaterowie ani przez chwilę nie mają szansy się nudzić. Wszak biorą udział nie tylko w wojnie o niepodległość swojej Ojczyzny, lecz również w walce o swoją duszę.

Książka idealna dla fanów historii, sensacji oraz polskich autorów i dobrych, mocnych debiutów!

📚Po upadku Powstania Styczniowego nasilają się represje ze strony Rosjan, również przeciwko Kościołowi Katolickiemu. Podczas likwidacji i wywózki braci Zakonu Dominikańskiego uciec z transportu udaje się jednemu z nich - Władysławowi Klonowiejskiemu. Wkrótce potem dostaje propozycję wstąpienia w szeregi agentów wywiadu papieskiego. A kiedy Władysław dowiaduje się o śmierci papieskiego wysłannika, za sprawą podstępu Rosjan ginie jego kuzynka, siostra Marianna i kolejny ksiądz powiązany ze służbami Państwa Kościelnego i dominikaninowi grozi śmiertelne niebezpieczeństwo, już wiadomo, iż niechcący posiadł ważną tajemnicę o zdrajcy w papieskich szeregach. Musi tedy udać się do Rzymu aby ostrzec o wypadkach zaistniałych w Warszawie. Pomaga mu Antek, amator cudzych żon i innej własności, obdarzony jednak sprytem i inwencją. Udają się obaj w podróż, która będzie początkiem ich przygód w służbie papieskiej, a jakie to przygody to już sami musicie przeczytać tę fascynującą książkę.
📚Główni bohaterowie powieści to postacie fikcyjne ale osadzone w jak najbardziej historycznych realiach. Dla nas, Polaków, takim niezwykle ważnym momentem jest klęska Powstania Styczniowego i jego tragiczne w skutkach następstwa. To też czasy zmierzchu Państwa Kościelnego i Zjednoczenia Włoch, powstań włoskich, Wiktora Emanuela, Garibaldiego, zdobycia Rzymu i w konsekwencji powstania Watykanu.
📚Tę książkę czyta sie niebywale lekko i przyjemnie dzięki wątkowi sensacyjnemu. Ilość szpiegów różnych monarchii w ówczesnych czasach jest zaiste imponująca. Zwalczające się wywiady, metody jakich nie powstydziłby się sam Bond sprawia, ze książkę czyta się z ogromnym zainteresowaniem. Autor stworzyl świetną powieść, jestem pełna podziwu dla jego wiedzy historycznej. To wspaniały material na potencjalny film sensacyjny, zwłaszcza, że nie wszyscy księża z kancelarii papieskiej byli odporni na kobiece wdzięki, czym ułatwiali zadanie wrogim papieżowi agenturom. Władysław Klonowiejski i jego pomocnik znakomicie odnajdują sie w służbie papieżowi, przeżywając przy tym mnóstwo niebezpiecznych przygód. To również prawdziwa gratka dla miłośników historii, owszem, słyszałam o Wiktorze Emanuelu, Magencie i innych faktach historycznych ale to właśnie dzięki tej powieści mogłam zapoznać się dokładniej z historią Włoch XIX wieku i Watykanu. Część wydarzeń rozgrywa się też w Gietrzwałdzie, w czasie słynnego cudu objawienia Matki Boskiej.
📚Bardzo polecam do przeczytania miłośnikom książek sensacyjnych, historycznych, przygodowych, to naprawdę znakomita lektura na te długie zimowe wieczory. To kawał dobrej historii👍.

Zawsze sięgając po książkę, tym bardziej debiut, nieznanego mi autora, mam nadzieję trafić na prawdziwą perełkę. Czy w przypadku powieści historycznej „Agent Jego Świątobliwości” moje oczekiwania zostały spełnione?

Zaczyna się jak najlepsza powieść akcji, której tło historyczne determinuje trudne, często niebezpieczne decyzje i tragiczne wydarzenia. Główny bohater, Władysław Klonowiejski, z mnicha zostaje tajnym agentem samego papieża. W jego działaniach towarzyszy mu niespodziewany kompan, sprytny złodziejaszek Antek, którego umiejętności niejednokrotnie im się przydadzą. Sprawy, w które się zaangażują prowadzą nie tylko do działającego od lat podwójnego agenta, ale również jego manipulacji, by osiągnąć własne polityczne i gospodarcze ambicje.

Autor bardzo umiejętnie operuje językiem i łączy fikcję z wydarzeniami historycznymi. Pisze lekko i wprawnie wplata ciekawostki choćby o Moniuszce, zniszczonym fortepianie Chopina, czy bombach Orsiniego. To prawdziwe rarytasy dla osób lubujących się w wyłapywaniu tego typu smaczków. Mnie zaciekawiły również opisywane metody działania spiskowców, szyfry, którymi się posługiwali.

To historia Królestwa Polskiego po upadku powstania styczniowego i jeszcze ciekawsza Księstwa Papieskiego, ubrana w fascynującą opowieść o walce nie tylko z wrogiem, ale i o życie zgodne z własnymi zasadami. I mimo, że w drugiej części powieści dynamika akcji traci w wyniku dość rozbudowanych opisów sytuacji politycznej, to jedna z najlepszych i najbardziej fascynujących lekcji historii w jakiej miałam okazję uczestniczyć.

Debiut nowego autora w moim ulubionym wydawnictwie WarBook okazał się ciekawy. Jest to taka książka sensacyjno-historyczna. Akcja dzieje się po zakończeniu powstania styczniowego w okresie Królestwa Polskiego, a później przenosi nas do Księstwa Papieskiego do Watykanu i wojen papieskich z Królestwem Włoch m.in rewolucja Garibaldiego. Okres ten jest bardzo mało znany więc tu plus dla autora który przybliżył ten czas. Dla mnie ciut za dużo opisów sytuacji politycznej które działy się w tym okresie, a tym samym kulała troszkę fabuła. Chciałoby się podążać za głównymi bohaterami, lecz dużo opisów powoduje , iż czyta się dosyć ciężko. Ogólnie dla ludzi interesujących się historią XIX wieku polecam. Liczę na kolejne ciekawe książki tego autora, może tym razem w innym okresie historycznym.

2025

Polska po powstaniu styczniowym, międzynarodowe intrygi mające na celu stworzenie nowego porządku świata, spiski, zbrodnie, afery, sekretne służby Watykanu i pewien młody mnich. Wszystko to można znaleźć w książce Agent jego świątobliwości, która jest autorskiemu debiutem Karola Kowala.

Akcja powieści przenosi nas do XIX wiecznej Europy, w której dzieje się naprawdę wiele. Głównym bohaterem jest tutaj Władysław Klonowiejski młody dominikanin, który ucieka przed rosyjską zsyłką w nieznane i wskutek pewnych kompletnie nieprzewidzianych wydarzeń wplątuje się on w niebywale niebezpieczną aferę szpiegowską. Kolejne wydarzenia w jego życiu, prowadzą go do Watykanu, gdzie zostaje on członkiem tajemnej organizacji, która wykonuje najprzeróżniejsze misje dla głowy kościoła. Pierwszym i od razu dość poważnym zadaniem, jakim mu się on zająć, jest wytropienie wewnętrznego szpiega, przez którego zginęło naprawdę wiele niewinnych osób. Nieoczekiwaną pomoc w tym zadaniu otrzymuje on od Antka, Warszawskiego cwaniaka, będącego wielkim miłośnikiem cudzych rzeczy i pięknych zamężnych kobiet. Obaj bohaterowie mają zupełnie inne motywacje do działania, łączy ich jednak wspólny cel. Zadanie, które przed nimi stoi jest naprawdę mocno niebezpieczne i o wiele bardziej skomplikowane niż ktokolwiek przypuszczał.

Mamy tutaj do czynienia z mieszanką wytworów wyobraźni debiutującego autora i pokaźną dawką prawdy historycznej. Oba te elementy tworzą spójną zbitą literacką masę, dzięki której kolejne strony książki czyta się błyskawicznie i z wielkim zadowoleniem. Autor w naprawdę bardzo dobrym stylu łączy swoją pomysłowość z autentycznymi wydarzeniami. Świetnie pokazuje on zarówno realia naszego kraju po powstaniu styczniowym, jak i narastające problemy na całym kontynencie, gdzie każdy próbuje ugrać coś dla siebie. Mamy więc tutaj kolejny raz do czynienia z książką, która pokazuje, że ciekawie i dobrze zaprezentowana historia, dość często pisana jest przez wielkich pasjonatów, którzy nie zajmują się nią na co dzień zawodowo (autor z zawodu jest kontrabasistą pracującym w Orkiestrze Filharmonii Narodowej). Tytuł to jednak nie tylko powieść historyczna, do również wartka i godna uwagi sensacja. Pojedynki, pościgi, knowania polityczne, rozgrywki szpiegowskie, tajemnice, spiski, zbrodnie. Wszystko to sprawia, że od lektury naprawdę trudno się oderwać i zapewnia ona literacką rozrywkę, o której będzie się naprawdę długo pamiętać.

Bardzo ważnym element fabuły obok całej jej widowiskowej otoczki, są dobrze nakreśleni bohaterowie. Jest in na tyle dużo, że stworzony świat wydaje się dość głęboki, każdemu jednak z nich autor poświęca odpowiednią ilość miejsca, aby dobrze go opisać. Na pierwszy plan oczywiście wysuwa się już wcześniej wspomniana dwójka postaci, gdzie bezsprzecznie pierwsze scenariusze skrzypce odgrywa młody mnich. „Tajny agent”, od którego wiele zależy i na którym spoczywa naprawdę spora odpowiedzialność. Na całe szczęście autor nie decyduje się iść tutaj w zbytni „przesadyzm” i nie robi z niego nadczłowieka zdolnego do każdego zdania i wykorzystującego najbardziej wymyślne szpiegowskie gadżety. Klonowiejski jest tutaj pokazany jako człowiek z krwi i kości, który ma swoje przekonania i obawy. Odczuwa on strach, stres, dumę narodową, ma swoje cele na przyszłość i głęboko wierzy w to, że jego życiem kieruje Bóg. Jego kompletnym przeciwieństwem jest Antek, dla którego liczą się tylko pieniądze i szansa na lepsze jutro. Im mocniej jednak intryga będzie się zagęszczać, a owa dwójka „współpracować”, tym bardziej i jego przekonania będą ulegać wyraźnym przeobrażeniom. Śmiało można więc stwierdzić, że bohaterowie powieści są nakreśli bardzo dobrze i w pewnych aspektach nie powstydziłby się ich sam Ian Fleming.

Cała recenzja na:

• 03 Literatura Popularna