Nie czyń drugiemu

Vladimir Wolff Wydawnictwo: Warbook kryminał, sensacja, thriller
Warbook
2020-07-29
2020-07-29

Lektura typowo wakacyjna do poczytania na plaży czy przy basenie. Do tego akcja umiejscowiona jest w Świnoujściu w środku upalnego lata. Kryminał jakich wiele, nie wnoszący nic szczególnego do gatunku. Czyta się płynnie, nie nuży, ale bez jakichś ciekawszych twistów fabularnych, więc praktycznie niczym nie zaskakuje. Próba włączenia do akcji służb specjalnych, też niespecjalnie pomaga. Pozycja rozrywkowa do przeczytania i zapomnienia.

Po książkę sięgnęłam zupełnie przypadkowo, ale ponieważ opis wskazywał na kryminał, postanowiłam ją przeczytać. Z początku bardzo intrygująca i wciągająca, jednak z czasem była coraz bardziej chaotyczna. Poznajemy dużo bohaterów, a każdy z nich może się okazać podejrzanym; poznajemy służby mundurowe, ekologów, biznesmenów oraz zwykłych, szarych ludzi. Momentami miałam wrażenie, że główny bohater jest wszechwiedzący, a niektóre sytuacje były dość przewidywalne. Książkę czyta się bardzo szybko, nie nudzi. Niewątpliwie pozycja ta zasługuje na miano dobrej literatury, jednak na pewno nie trafi na półkę moich ulubionych.

Niestety jeden ze słabszych kryminałów jakie dane było mi przeczytać. O ile przedstawienie skorumpowanych kręgów biznesowych było całkiem trafne to trudno kibicować wyjątkowo antypatycznemu bohaterowi wokół którego przetrwania obraca się cała historia. Żeby chociaż był czarujący jak z jakiegoś powodu mamy wierzyć, ale nic takiego nie da się dostrzec w dialogach albo jego przemyśleniach. Ciężko zrozumieć wszystkie kobiety i dziewczęta przewijające się przez książkę, które są nim zainteresowane. I o ile typ playboya wcale by mi nie przeszkadzał, tak tutaj ociera się o jakiś mokry sen licealisty. Trudno doszukać się dziewczęcia wymienionego z imienia, o którym główny bohater nie rozmyśla w kontekście seksualnym - wliczając w to trupa. Na pewnym etapie staje się to wręcz komiczne i odbiera powadze sytuacji, kiedy licznik atrakcyjności (bądź jej braku) atakuje z co drugiej strony. Zdecydowanie lepiej wychodzi tutaj sam wątek kryminalny przy czym... wszystko pozostaje tak okrutnie ogólnikowe i nierozwiązane, że w połączeniu z poprzednimi wadami trudno ocenić książkę wyżej.

Wydaje mi się wielce prawdopodobne, że lepiej wypadają książki militarne autora i wybór tego tytułu nie był najlepszym startem, ale po lekturze "Nie czyń drugiemu" pewnie nie prędko sięgnę po którąś z nich.

Mała odskocznia od serii tegoż autora. Czyta się szybko i lekko. Fajna historia. Książka warta przeczytania.

Pierwsze zetknięcie z autorem...
Szybko się czyta...
Widać pewne elementy militarne...
W niektórych momentach odniosłem wrażenie, że akcja za szybko się dzieje/bohater jest wszechwiedzący i czytelnik nie może wyłapać toku rozumowania...

Ocena 6/10 wg mnie najwłaściwsza...

Pierwsze zetknięcie z autorem...
Szybko się czyta...
Widać pewne elementy militarne...

Ocena 6/10 wg mnie najwłaściwsza...

‘’Nie czyń drugiemu’’ to książka, która wielu z Wam może się spodobać ale niestety druga większość będzie czuła niedosyt. Ja osobiście musialam ‘ochłonąć’ po przeczytaniu tej pozycji żeby po pierwsze klarownie coś napisać, a po drugie żeby się zastanowić do której grupy należę.

Na początku tylko powiem, że z autorem spotkałam sie pierwszy raz. Zauważyłam, że rok 2020 był dla mnie jednym z tych gdzie z ciekawością sięgałam po autorów mniej mi znanych. Chciałam odkrywać nowe twórczości w nadzieji, że znajdę kolejnego ulubieńca. No i jeżeli chodzi o Vladimir’a Wolff’a to polubiłam Jego styl ale też mam pewne spostrzeżenia dotyczące Jego stylu pisania bo czasami miałam ochotę odłożyć książkę na bok i o niej zapomnieć – jak się cieszę, że tego nie zrobiłam!

Ta pozycja jest na swój sposób oryginalna. Poznajemy prokuratora Rafała Adamskiego, który po pewnej zakrapianej niedzielnej imprezie, budzi się nic nie pamiętając. No i wiadomo w poniedziałek jedzie do pracy, jest morderstwo itd, itp. Wszystko pięknie ładnie gdyby nie fakt, że można się domyślić jaki będzie dalszy ciąg wydarzeń. A bynajmniej myślimy, że wiemy. 😉

Z jednej strony mam ochotę trochę zespojlerować Wam tę książkę ale czułabym się z tym źle jeśli zdecydowalibyście się na przeczytanie tej książki. Ciężko mi też coś napisać, nie zdradzając pewnych wątków tej pozycji. Znowu jednak musze przyznać (to chyba któraś książka z kolei),że wielowątkowość w tej książce ma tylko i wyłącznie swoje zalety. Wiem, że wielu czytelników ma problem z tym jak jest za dużo wątków wplątanych w fabułę ale jak dla mnie – jeśli ma to sens, to czemu nie?
Autor posłużył się dość lekkim językiem przez co książkę czyta się dość szybko i nie musimy główkować nad sensem słów ani zdań. Ale niestety momentami zawiewało tak nudą, że przysypiałam żeby zaraz znowu się przebudzić do akcji. Autor trzyma w niepewności do ostaniej strony co jest z jednej strony fajnym zabiegiem literackim ale też i irytującym biorąc pod uwagę niektóre z tych nudnych wątków.

Ja powiem tylko tyle, że jeśli macie na tyle cierpliwości żeby wziąć się za tę książkę to zdecydowanie polecam. Ja przez nią przebrnęłam i jestem z niej zadowolona, może i nie zapadnie mi w pamięci na długo, długo ale była to dla mnie na pewno fajna zabawa! 😉

Rafał Adamski, początkujący prokurator, otrzymuje sprawę, która tylko na pierwszy rzut oka wydaje się prosta. Niestety, wszystko komplikuje jedna noc, podczas której Rafał zabalował i nie pamięta z niej prawie nic. Oskarżenia, intrygi, kłamstwa i tajemnice zmieniają życie młodego prokuratora. Co wspólnego ma morderstwo z kontrwywiadem, terrorystami i ogromną fortuną? Czy lepiej będzie jeśli Rafał pozna prawdę? Czy może życie w niewiedzy będzie dla niego bezpieczniejsze?

Nie lubię odkładać książek nie poznawszy historii do końca. W tym konkretnym przypadku, modliłam się o jak najszybszy koniec. To kompletnie nie mój klimat. Po przeczytaniu opisu spodziewałam się wielu emocji i intryg, a otrzymałam ... hmm ... nudę. Początek zapowiadał się obiecująco. Niestety, im dalej w las, tym było gorzej. Mam wrażenie, że wielowątkowość tej historii działała tutaj na niekorzyść. Tym bardziej, że nie wszystkie wątki zostały należycie wyjaśnione. Po co zaczynać coś, co na końcu i tak porzuca się bez rozwiązania? Główny bohater był nijaki i w ogóle go nie polubiłam. Brakowało mu charakteru. Żadna z pozostałych postaci również nie zapadła mi w pamięci. Cóż... Nie ma takiej książki, która by wszystkim przypadła do gustu. Oczywiście są osoby, którym ta książka się spodoba, dlatego nie będę Was zniechęcać. Natomiast ja się z nią nie polubiłam i raczej nie sięgnę więcej po twórczość tego autora.

Znam Wolffa nie od dziś.Zawsze są Ruskie.I spiski.Tu może,nie ma 5 wojny światowej.Ale coś Ruskich musi myć.
Ogólnie dobre.

Ogólnie dobre.

książka napisana tak jak wiele innych, mało ciekawych, własnych pomysłów. Jedyny plus, że szybko się czyta. Typowa fabryka literatury. Można poczytać, ale życia Twojego ta lektura nie zmieni.

• Warbook
  • BM Starogard Gdański
  • Kryminał
  • Biblioteczka domowa III

Dodaj cytat z książki Nie czyń drugiemu