czytanienaplatanie 
Instagram:, @czytanienaplatanie
41 lat, kobieta, status: Czytelniczka, dodała: 2 książki, ostatnio widziana 46 minut temu
Teraz czytam
 • Adler. Tajemnica zamku Bazina
  Adler. Tajemnica zamku Bazina
  Autor:
  W małym miasteczku na południu Anglii dochodzi do krwawych incydentów. Początkowo ofiarami tajemniczych napadów są lokalne zwierzęta, jednak z biegiem czasu ataki nasilają się, aż wreszcie w noc Hallo...
  czytelników: 64 | opinie: 6 | ocena: 9,33 (6 głosów)
 • Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie
  Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie
  Autor:
  „Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie” pozwala czytelnikom spojrzeć na świat Auggiego z trzech nowych punktów widzenia. Czytelnicy widzą go oczami Juliana, szkolnego rozrabiaki; Christophera, n...
  czytelników: 341 | opinie: 30 | ocena: 7,94 (106 głosów)
 • Déjà vu
  Déjà vu
  Autor:
  Rafał wraca po paru latach emigracji do Polski i próbuje na nowo odnaleźć się w obcej mu rzeczywistości. Wynajmuje mieszkanie, które miało być azylem, a stało się przekleństwem. Stopniowo, dzień po dn...
  czytelników: 824 | opinie: 50 | ocena: 7,13 (128 głosów)
 • Głębia. Freediving, zbuntowani badacze i co ocean mówi o nas samych
  Głębia. Freediving, zbuntowani badacze i co ocean mówi o nas samych
  Autor:
  Poznaj niezgłębione tajemnice oceanu i ludzkiego organizmu! Nie mógł uwierzyć w to, co zobaczył: pewien człowiek zanurkował na jednym oddechu na głębokość 93 metrów, po czym wrócił po czterech minuta...
  czytelników: 138 | opinie: 12 | ocena: 7,7 (46 głosów)
 • Gospoda pod Bocianem
  Gospoda pod Bocianem
  Autor:
  Korzenie rodziny Bogoszów nierozerwalnie wiążą się z zajazdem na rozstaju dróg, tuż obok starej wierzby z bocianim gniazdem. Gdy w XIX wieku Henryk Bogosz kupuje ziemię pod Kalinowem, gniazdo już istn...
  czytelników: 179 | opinie: 21 | ocena: 7,76 (34 głosy)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-11-17 13:55:35
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam
Autor:
 
2018-11-17 13:14:28
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Komiks paragrafowy „Rycerze” to propozycja dla młodszych czytelników, lub osób początkujących w tego typu zabawach, ze względu zarówno na szatę graficzną, jak i poziom zawartych w nim zagadek.

Kto podejmie wyzwanie i spróbuje zostać rycerzem? Mojemu synowi jeszcze się nie udało, ale już planuje trzecie podejście. U nas komiks paragrafowy wygrał z grami komputerowymi, co jest chyba najlepszą...
Komiks paragrafowy „Rycerze” to propozycja dla młodszych czytelników, lub osób początkujących w tego typu zabawach, ze względu zarówno na szatę graficzną, jak i poziom zawartych w nim zagadek.

Kto podejmie wyzwanie i spróbuje zostać rycerzem? Mojemu synowi jeszcze się nie udało, ale już planuje trzecie podejście. U nas komiks paragrafowy wygrał z grami komputerowymi, co jest chyba najlepszą rekomendacją.

Pełny tytuł brzmi "Rycerze. Dziennik bohatera", gdzie bohaterem jesteś Ty. Wybierasz jedną z postaci i aby zostać rycerzem przechodzisz serię prób. Musisz używać i mięśni, i rozumu. Wykazać się odwagą, sprytem i cierpliwością, wówczas masz szansę zostać rycerzem. Choć z podobnym prawdopodobieństwem możesz także zginąć na bagnach.

To nasz pierwszy komiks paragrafowy, ale z pewnością nie ostatni, bo już wiem, że syn na urodziny otrzyma komiks „Sherlock Holmes”. Jest to również moim zdaniem znakomity pomysł na prezent dla dziecka w przedziale wiekowym 8-13. To nie tylko świetna i wciągająca zabawa, ale również nauka logicznego myślenia i planowania. I co najlepsze, nie jest to książka na raz, można bawić się wielokrotnie za każdym razem wybierając inną drogę.
Jako mama 10-latka szczerze polecam!

pokaż więcej

 
2018-11-17 07:34:45
Ma nowego znajomego: EddieGrey
 
2018-11-17 07:34:43
Ma nowego znajomego: Martyna
 
2018-11-16 19:13:06
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam, Posiadam
Cykl: Bestiariusz Forbesa (tom 1)
 
2018-11-16 18:29:22
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Gdy dostałam tę książkę, to od razu obejrzałam zdjęcia gotowych dań. Wiadomo przecież, że jemy oczami. Zdjęcia potraw są tak smakowite, że powodują automatyczny napływ ślinki do ust. Później przyszła pora na bardziej szczegółowe poznanie zawartych w książce przepisów. Od razu rzuca się w oczy ciekawy podział na trzy części – potrawy na szybko, na ciepło i na słodko. Łatwo więc można wyszukać... Gdy dostałam tę książkę, to od razu obejrzałam zdjęcia gotowych dań. Wiadomo przecież, że jemy oczami. Zdjęcia potraw są tak smakowite, że powodują automatyczny napływ ślinki do ust. Później przyszła pora na bardziej szczegółowe poznanie zawartych w książce przepisów. Od razu rzuca się w oczy ciekawy podział na trzy części – potrawy na szybko, na ciepło i na słodko. Łatwo więc można wyszukać przepis z grupy, na którą mamy akurat czas i ochotę.

Mnie, jako zabieganą mamę, w pierwszej kolejności zaciekawiły przepisy obiecujące minimum czasu spędzonego na przygotowaniu dań. I muszę przyznać, że rzeczywiście są one proste, choć często przez dodanie jednego składnika robią wrażenie wyszukanej potrawy. Dodatkowo zwróciłam uwagę na ich różnorodność , więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Również dania na ciepło nie wydają się szczególnie skomplikowane, niektóre są jedynie pewną wariacją tych, które już robię. Od synów mam już zamówienie na krewetki z czosnkiem i pietruszką oraz placki z cukinii i fety, a osobiście mam ochotę na sałatkę z fetą i arbuzem. Nie jestem przekonana do kolacji na słodko, obawiam się, że chłopaki po wieczornej dawce cukru mogliby szaleć do rana. Niewątpliwie jednak przepisy są ciekawe i z chęcią wypróbuję je jako desery.

Na uwagę zasługuje część dotycząca win. I jak mniej mnie interesuje degustacja wina, czy umiejętność czytania etykiet, tak bardzo krótko opisane informacje do jakich dań i w jakiej temperaturze podawać wino białe i czerwone, są bardzo przydatne. Zawsze miałam z tym kłopot, a tu mamy skondensowaną, czytelną poradę, dzięki czemu okazuje się to naprawdę proste.

Książkę polecam każdemu, kto lubi od czasu do czasu upichcić coś w kuchni, jak również eksperymentować z już znanymi daniami. Z takimi przepisami organizacja szykownej, choć nie czasochłonnej kolacji przy świecach nie będzie już stanowić problemu.

pokaż więcej

 
2018-11-16 16:46:49
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Do opowiadań zazwyczaj podchodzę ostrożnie, jak do jeża, obawiając się trochę, że dostanę kota w worku przyozdobionego kokardką w postaci jednego, czy dwóch znanych nazwisk. Na „Wszystkie barwy roku” zdecydowałam się jednak, ponieważ znam twórczość autorek aż sześciu z dwunastu historii, więc ryzyko zawodu było zdecydowanie mniejsze.

Po lekturze mogę napisać, że jestem pod ogromnym wrażeniem...
Do opowiadań zazwyczaj podchodzę ostrożnie, jak do jeża, obawiając się trochę, że dostanę kota w worku przyozdobionego kokardką w postaci jednego, czy dwóch znanych nazwisk. Na „Wszystkie barwy roku” zdecydowałam się jednak, ponieważ znam twórczość autorek aż sześciu z dwunastu historii, więc ryzyko zawodu było zdecydowanie mniejsze.

Po lekturze mogę napisać, że jestem pod ogromnym wrażeniem poziomu naszych rodzimych pisarek i cieszę się, że mogłam poznać próbkę stylu nieznanych mi dotąd autorek.

Twórczości Hanny Greń, Edyty Świętek, czy Anny Klejzerowicz z pewnością nie trzeba reklamować. Każde z opowiadań ich autorstwa wywołuje głębokie emocje, a już szczególnie „Przytul mnie mocno”, którego bohaterami są osierocone dzieci pragnące kochającego domu, porusza do głębi. Historię „Kobiet nieidealnych”, czyli czterech przyjaciółek, autorstwa Magdaleny Kawki i Małgorzaty Hayles poznałam już wcześniej, więc spodziewałam się równie szalonej i zabawnej opowieści. Joanna Sykat i Hanna Urbankowska ukazały moc wspomnień i ich wpływu na nasze życie. Karolina Kubilus ujęła mnie natomiast spojrzeniem na trudności wieloletniego związku, w którym zamiast miłości pojawiła się rutyna, powolne oddalanie się i wzajemne niespełnione oczekiwania. Joanna Kruszewska dojmująco pisze o życiu po największej stracie, jaką jest śmierć dziecka.

Mimo swojej odmienności, wszystkie opowieści mają wspólne źródło, którym jest życie, z jego tragediami, przedziwnymi kolejami i zakrętami. W każdej z historii główną rolę odgrywają uczucia. Miłość, tęsknota, samotność, żałoba, trudne wspomnienia i relacje determinują zachowania bohaterów. Znajdziemy tu nawiązania do bolesnych, wojennych czasów, zabawne odniesienie do okresu PRL-u, czy nawet elementy mistyczne.

To cudowne, niebanalne opowieści na każdy miesiąc roku. Wywołują uśmiech i wzruszają do łez. Są różne, jak różne są style poszczególnych autorek, ale każda z nich jest wyjątkowa. Wszystkie, mimo poruszanych czasem bardzo trudnych tematów niosą jednak nadzieję i pozytywne przesłanie. Skłaniają do refleksji i zastanowienia się nad tym co w życiu najważniejsze.

Każda z opowiedzianych historii ma tyle ciepła, że można się przy nich ogrzewać w nadchodzące chłodne jesienne i zimowe wieczory. Szczerze polecam!

pokaż więcej

 
2018-11-16 06:50:00
Ma nowego znajomego: Kamila
 
2018-11-15 11:40:02
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Cykl: Kobiety nieidealne (tom 2)

Drugą część „Kobiet nieidealnych” przeczytałam w ciągu jednego wieczoru. Po pierwszym tomie, wiedziałam już czego mogę oczekiwać i nie mogłam się doczekać kolejnego spotkania z czterema przyjaciółkami. Tym bardziej, że Iza wydaje mi się najbardziej barwną postacią z całej czwórki. Po lekturze mogę stwierdzić, że zarówno autorki, jak i bohaterki trzymają wysoki poziom, choć te drugie nie zawsze... Drugą część „Kobiet nieidealnych” przeczytałam w ciągu jednego wieczoru. Po pierwszym tomie, wiedziałam już czego mogę oczekiwać i nie mogłam się doczekać kolejnego spotkania z czterema przyjaciółkami. Tym bardziej, że Iza wydaje mi się najbardziej barwną postacią z całej czwórki. Po lekturze mogę stwierdzić, że zarówno autorki, jak i bohaterki trzymają wysoki poziom, choć te drugie nie zawsze trzymają pion ;)

Iza, to kobieta silna, która lubi mieć wszystko pod kontrolą zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. W wyniku splotu różnych wypadków traci jednak pracę, a w jej życie osobiste wdziera się mężczyzna, którego wcale w nim widzieć nie chce. Dodatkowym utrapieniem jest nastoletni syn i szalona mamusia, która nawiedza córkę niespodziewanie z siłą huraganu. Jakby tego było mało, Iza dowiaduje się, że ojciec, którego opłakiwała w dzieciństwie żyje. Tylko… nie do końca wiadomo kto nim jest. Przyjaciółki wspólnie wyruszają w podróż, której celem jest poznanie obu kandydatów.

Czy Izie starczy motywacji do ruszenia z własnym biznesem? Czy uda jej się porozumieć z matką, która czasem wydaje się przybyszem z innego świata? Czy znajdzie ojca i dopuści do siebie, nie do końca wygodną, miłość młodszego mężczyzny?

Książkę czyta się cudownie. Czasem pojawiają się powody do śmiechu, a niekiedy do wzruszeń. Lekkość i naturalność dialogów, świetny humor i prawdziwe kobiety z charakterem, to główne zalety tej opowieści.

Ciekawi mnie, która z przyjaciółek będzie bohaterką kolejnej części, czy ciężarna Baśka, czy może Joanna, której orientalny mąż w końcu otrzymał wizę? Już nie mogę się doczekać kontynuacji tej historii, a Was zachęcam do poznania kobiet nieidealnych, takich jak my.

pokaż więcej

 
2018-11-14 21:55:50
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Autor:
Cykl: Kwartet szetlandzki (tom 2)

Jak się okazuje, kryminał nie musi być naszpikowany brutalnymi opisami zbrodni, pędzącą na złamanie karku akcją, czy strzelaninami, aby zachwycić, wciągnąć i zaspokoić najwybredniejsze gusta. Wystarczą białe noce na Szetlandach, niespiesznie tocząca się akcja i klimat małej nadmorskiej miejscowości, w której wszyscy się znają. Czy na pewno jednak wiedzą o sobie wszystko? Czy mogą sobie ufać?

...
Jak się okazuje, kryminał nie musi być naszpikowany brutalnymi opisami zbrodni, pędzącą na złamanie karku akcją, czy strzelaninami, aby zachwycić, wciągnąć i zaspokoić najwybredniejsze gusta. Wystarczą białe noce na Szetlandach, niespiesznie tocząca się akcja i klimat małej nadmorskiej miejscowości, w której wszyscy się znają. Czy na pewno jednak wiedzą o sobie wszystko? Czy mogą sobie ufać?

W małej miejscowości Biddista zostają odnalezione zwłoki mężczyzny z groteskową i przerażającą maską klauna na twarzy. Choć ktoś chce upozorować samobójstwo, prowadzący dochodzenie Jimmy Perez jest pewien, że to lokalna zbrodnia. Wcześniej osobnik w identycznej masce rozdawał fałszywe ulotki odwołujące wystawę prac Belli Sinclair i Fran Hunter. Czy to głupi dowcip, czy obie sprawy coś łączy? Gdy pojawiają się kolejne zwłoki, detektyw utwierdza się w swoim przekonaniu, a wydarzenia zdają się mieć związek z przeszłością, którą Jimmy za wszelką cenę stara się odkryć.

Do śledztwa włącza się Roy Taylor z Inverness, któremu nerwy psuje powolny sposób działania Pereza, jednak po jakimś czasie musi przyznać, że przynosi on efekty i jest świetnie dopasowany do charakteru miejscowości i jej mieszkańców.

Głównemu bohaterowi możemy się przyjrzeć również poza pracą. Widzimy go jako mężczyznę dość niepewnego siebie i swojego uczucia do Fran, nieco kanciastego w relacjach damsko-męskich. To czyni go człowiekiem z krwi i kości, a nie idealnym superbohaterem stworzonym na łamach powieści.

Jeżeli lubicie klimatyczne kryminały, to mroczna atmosfera Szetlandów, niespieszne tempo akcji i intrygująca fabuła dostarczą Wam wielu wrażeń. Powieść czyta się po prostu świetnie! Nie znam pierwszego tomu z cyklu „Kwartet szetlandzki”, ale teraz z pewnością po niego sięgnę.

pokaż więcej

 
2018-11-13 20:25:17
Ma nowego znajomego: Samash
 
2018-11-12 22:05:46
Ma nowego znajomego: Barbara Bereżańska
 
2018-11-12 18:18:04
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Cykl: Zwiadowcy (tom 14)

Kobiety rządzą! Tak w dwóch słowach można opisać czternastą księgę Zwiadowców. Czy to źle? Wręcz przeciwnie, książka w niczym nie ustępuje poprzednim częściom i czyta się ją z takim samym zaciekawieniem i zaangażowaniem.

"Pojedynek w Araluenie" jest kontynuacją księgi trzynastej, która zakończyła się w dość niespodziewanym momencie. Wkraczamy na scenę w chwili, gdy księżniczka Cassandra,...
Kobiety rządzą! Tak w dwóch słowach można opisać czternastą księgę Zwiadowców. Czy to źle? Wręcz przeciwnie, książka w niczym nie ustępuje poprzednim częściom i czyta się ją z takim samym zaciekawieniem i zaangażowaniem.

"Pojedynek w Araluenie" jest kontynuacją księgi trzynastej, która zakończyła się w dość niespodziewanym momencie. Wkraczamy na scenę w chwili, gdy księżniczka Cassandra, wraz z rannym ojcem Duncanem i garstką lojalnych obrońców chroni się w zamkowej wieży. Zdrajca Dimon, rządny władzy w królestwie, nie cofnie się przed niczym i na czele Klanu Czerwonego Lisa wymyśla coraz to bardziej wyrafinowane metody, aby złamać opór.

W tym czasie, mąż Cassandry, Horace wraz z zwiadowcą Gilanem i kilkudziesięcioma wojownikami zostają wciągnięci w pułapkę i otoczeni przez wrogów w forcie z dala od Araluenu.

Czy zaciekły Dimon przełamie w końcu opór obrońców? Czy Horacowi uda się wyrwać z sytuacji bez wyjścia i ruszyć na pomoc żonie? Czy młoda Maddie da radę pozyskać do pomocy zawsze skorych do bitki Skandian?

Jak wspomniałam na początku, prym w tej części wiodą kobiety. Zarówno Cassandra, która pokazuje swoje przywódcze cechy, jak i jej córka Maddie, ucząca się na zwiadowczynię, odgrywają kluczową rolę wykazując się sprytem i odwagą, walecznością i rozumem. Można śmiało powiedzieć „jaka matka, taka córka” i w tym przypadku będzie to mieć jedynie pozytywny wydźwięk.

Mimo, że to już czternasta księga Zwiadowców, dostarcza ona takich samych pozytywnych emocji, jak wcześniejsze. Czyta się ją tak lekko dzięki dynamicznej akcji, świetnym dialogom i chyba przede wszystkim cudownym bohaterom. To niewątpliwie fenomen Johna Flanagana. Tradycyjnie, książkę czytałam wspólnie z synami, którzy są wielbicielami całej serii i polecamy ją z całego serca wszystkim młodym duchem czytelnikom!

pokaż więcej

 
2018-11-12 09:11:42
Została fanką autorki: Anna Bińkowska
 
2018-11-12 09:11:00
Została fanką autorki: Jolanta Kosowska
 
Moja biblioteczka
347 63 3118
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (146)

Ulubieni autorzy (14)
Lista ulubionych autorów
zgłoś błąd zgłoś błąd