czytanienaplatanie 
Instagram:, @czytanienaplatanie
42 lat, kobieta, status: Czytelniczka, dodała: 2 książki, ostatnio widziana 8 godzin temu
Teraz czytam
 • Déjà vu
  Déjà vu
  Autor:
  Rafał wraca po paru latach emigracji do Polski i próbuje na nowo odnaleźć się w obcej mu rzeczywistości. Wynajmuje mieszkanie, które miało być azylem, a stało się przekleństwem. Stopniowo, dzień po dn...
  czytelników: 828 | opinie: 50 | ocena: 7,1 (131 głosów)
 • Głębia. Freediving, zbuntowani badacze i co ocean mówi o nas samych
  Głębia. Freediving, zbuntowani badacze i co ocean mówi o nas samych
  Autor:
  Poznaj niezgłębione tajemnice oceanu i ludzkiego organizmu! Nie mógł uwierzyć w to, co zobaczył: pewien człowiek zanurkował na jednym oddechu na głębokość 93 metrów, po czym wrócił po czterech minuta...
  czytelników: 143 | opinie: 12 | ocena: 7,65 (48 głosów)
 • Imigrant na Wyspach. Jak odnalazłem się w UK
  Imigrant na Wyspach. Jak odnalazłem się w UK
  Autor:
  Osobista książka o życiu w Wielkiej Brytanii. Opowieść o tym, jak wygląda każdy kolejny dzień polskiego emigranta ekonomicznego. Jak my – Polacy – odnajdujemy się w kulturze brytyjskiej, a jak kultura...
  czytelników: 35 | opinie: 6 | ocena: 7,5 (12 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2019-01-18 14:33:39
Ma nowego znajomego: niunia5001
 
2019-01-17 12:08:14
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Autor:

„Chłopiec z burzy" i inne opowiadania, to cudownie klimatyczne historie z Australią w tle, przekazujące ponadczasowe wartości jakimi są przyjaźń, respekt przed siłami natury i determinacja w starciu z nimi. Niektóre wzruszają do łez, jak choćby tytułowy "Chłopiec z burzy", mówiący o prawdziwej przyjaźni dziesięcioletniego Michaela z osieroconym pelikanem Panem Parsifalem, czy... „Chłopiec z burzy" i inne opowiadania, to cudownie klimatyczne historie z Australią w tle, przekazujące ponadczasowe wartości jakimi są przyjaźń, respekt przed siłami natury i determinacja w starciu z nimi. Niektóre wzruszają do łez, jak choćby tytułowy "Chłopiec z burzy", mówiący o prawdziwej przyjaźni dziesięcioletniego Michaela z osieroconym pelikanem Panem Parsifalem, czy "Muszelka", w której człowiek nie docenia sił władających naturą. Inne bawią, jak "Wolna chata", gdzie na młodego Jima spada cały pech piątku trzynastego, czy "Złowiony" o komicznej walce człowieka z rybą.

Opowiadania są dedykowane dzieciom i właśnie one są w przewadze ich bohaterami, jednak moim zdaniem wzruszą każdego. Mądre, proste i z przesłaniem.

Moje serce skradła też okładka. Wystarczy na nią spojrzeć i od razu robi się cieplej na duszy.

pokaż więcej

 
2019-01-15 10:30:17
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2019-01-14 13:46:31
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Przeczytane 2019

„Trzy razy miłość” to kolejna książka autorki, którą pochłonęłam w jeden wieczór. Wiedziałam, że mogę oczekiwać cudownej i magicznej historii, emanującej ciepłem i emocjami, i jak zwykle się nie zawiodłam. Od początku zastanawiałam się, czy w myśl powiedzenia „do trzech razy sztuka” i tu historia miłości zakończy się szczęśliwie?

Głównymi bohaterami są Martyna i Łukasz, którym przytrafia się...
„Trzy razy miłość” to kolejna książka autorki, którą pochłonęłam w jeden wieczór. Wiedziałam, że mogę oczekiwać cudownej i magicznej historii, emanującej ciepłem i emocjami, i jak zwykle się nie zawiodłam. Od początku zastanawiałam się, czy w myśl powiedzenia „do trzech razy sztuka” i tu historia miłości zakończy się szczęśliwie?

Głównymi bohaterami są Martyna i Łukasz, którym przytrafia się historia jak z bajki. Ona - studentka medycyny, dorabiająca na utrzymanie korepetycjami i on, rozpieszczony jedynak studiujący fizjoterapię i korzystający z uroków życia. Poznają się i mimo wielu różnic, zakochują miłością szaloną i głęboką. Są nierozłączni, żyją sobą i dla siebie. Jednak, czy jak w bajkach, wszystko skończy się dobrze?

Związek nie wytrzymuje próby przez egoizm Łukasza, którego Martyna przygotowuje do egzaminu na medycynę, zaniedbując własne obowiązki. Dziewczyna uświadamia sobie, że całe swoje życie podporządkowała i poświęciła dla tej miłości, zatracając przy tym siebie. Zerwanie przynosi ulgę, ale czy na długo?

Jak magnesy o przeciwnych biegunach, jakaś siła przyciąga ich do siebie przynosząc ponownie uczucie euforii. Planują wspólną przyszłość, przeprowadzkę do Poznania i nagle jedno nieprzemyślane zdanie burzy wszystko sprawiając, że Martyna znika z życia Łukasza nie informując go, że zostanie ojcem.

Na tym historia się nie kończy. Lata rozłąki nie mają wpływu na siłę ich uczucia i każde kolejne spotkanie można przyrównać do nagłego sztormu na spokojnym dotychczas morzu. Ich drogi schodzą się i rozmijają w wyniku zbiegu wydarzeń, na skutek niedopowiedzeń i nieporozumień. Ich uczucie przypomina sinusoidę, raz dodając skrzydeł, by za chwilę spychać na dno rozpaczy. Swoimi decyzjami krzywdzą nie tylko siebie nawzajem, ale otaczających ich ludzi.

Bohaterowie popełniają każdy z możliwych błędów. Czy ich uczucie przetrwa, i czy mimo wszystko potrafią dać sobie szczęście? „Prawdziwa miłość zaczyna się kiedyś i trwa na zawsze”, więc może warto o nią walczyć do końca, mimo trudności i przeciwności losu?

Książka niesie niewątpliwie przesłanie do obecnego świata, w którym wartość prawdziwego uczucia się zdewaluowała. Związki, podobnie jak zepsute rzeczy, łatwiej wymienić na nowe, niż starać się je naprawić i dać uczuciu drugą szansę.

Pokazuje, jak wiele tracimy przez brak dialogu i wynikające z tego nieporozumienia, przez własną pychę i upór, przez przeświadczenie, że raz dane nam uczucie dostajemy na zawsze. Nic bardziej mylnego. Musimy o nie zabiegać każdego dnia i sprawiać by miłość nie ciągnęła nas w dół, a dodawała skrzydeł.

pokaż więcej

 
2019-01-12 12:06:45
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
Cykl: Śmiertelne wyliczanki (tom 2)
 
2019-01-11 13:39:17
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Przeczytane 2019

Kto z nas nie przeżył tej pierwszej, jedynej w swoim rodzaju, młodzieńczej miłości, która dodaje skrzydeł u ramion i wywołuje motylki w brzuchu? Kto później nie wzdychał i nie cierpiał z tego samego powodu? Dla bohatera książki, Czarka, pierwsza miłość jest tą jedyną i mimo, że ukochana zostaje zamordowana, pozostawiając po sobie tylko wspomnienie pierwszego pocałunku, uczucie to wiąże go na... Kto z nas nie przeżył tej pierwszej, jedynej w swoim rodzaju, młodzieńczej miłości, która dodaje skrzydeł u ramion i wywołuje motylki w brzuchu? Kto później nie wzdychał i nie cierpiał z tego samego powodu? Dla bohatera książki, Czarka, pierwsza miłość jest tą jedyną i mimo, że ukochana zostaje zamordowana, pozostawiając po sobie tylko wspomnienie pierwszego pocałunku, uczucie to wiąże go na zawsze.

Czarek jest niechcianym dzieckiem, o czym ojciec co rusz mu przypomina. Starsza siostra zaplątana w towarzystwo lokalnych cwaniaczków znęca się wraz z nimi nad chłopakiem, psychicznie i fizycznie. Na szczęście przyjaciele są dla niego ostoją. Przemek, Tomek i Czarek stanowią nierozłączną trójkę. To właśnie do młodszej siostry Przemka zapała uczuciem nasz bohater. Początek pięknej miłości zostaje brutalnie przerwany przez tragiczną śmierć ukochanej, a chłopak pogrąża się w rozpaczy. Do zabicia Asi przyznaje się miejscowy menel, Stary Rower. Czy jednak wszystko choć tak trudne, jest tak proste do wyjaśnienia? Czy rzeczywiście winni śmierci dziewczyny zostali ukarani? Czarek zaczyna widzieć Asię w snach i pojawia się jej duch, który ukazuje mu faktyczny przebieg tragicznych wydarzeń. Czy rzeczywiście duch dziewczyny domaga się sprawiedliwości, czy może inne siły manipulują nim do osiągnięcia swoich celów?

Książka napisana jest w cudownie lekki sposób, a Czarek barwnie opowiada nam o swoich młodzieńczych doświadczeniach. Język jest adekwatny do wieku bohaterów, a dialogi typowe dla dorastających chłopaków.
Mimo 400 stron pochłonęłam ją migiem. I nie jest to wbrew pozorom literatura młodzieżowa, a bardziej połączenie obyczajówki z elementem mistycznym. Zakończenie zaskakuje, ale wyjaśnia wszystko i poszczególne elementy wskakują na właściwe miejsce.

Ta powieść jest bardzo udanym ubiegłorocznym debiutem autora, który jest w trakcie pisania drugiej książki. Premiera planowana jest na kwiecień 2019 i tym razem ma być w niej więcej miłości cielesnej, niż duchowej. Z pewnością będę wypatrywać.

pokaż więcej

 
2019-01-11 07:13:09
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam, Posiadam
Autor:
 
2019-01-10 10:36:21
Ma nowego znajomego: Radek
 
2019-01-07 17:41:37
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Przeczytane 2019

Każda władza przedstawia historię w sposób dla siebie wygodny, akcentując niektóre wydarzenia, inne zupełnie pomijając. Dlatego warto swą wiedzę opierać na opracowaniach historyków, nie jedynie podręcznikach szkolnych i przekazie medialnym.

Książka ta, jest moim zdaniem, lekturą obowiązkową dla każdego Polaka, która daje odpowiedź na pytania w jaki sposób udało nam się wyrwać z jarzma...
Każda władza przedstawia historię w sposób dla siebie wygodny, akcentując niektóre wydarzenia, inne zupełnie pomijając. Dlatego warto swą wiedzę opierać na opracowaniach historyków, nie jedynie podręcznikach szkolnych i przekazie medialnym.

Książka ta, jest moim zdaniem, lekturą obowiązkową dla każdego Polaka, która daje odpowiedź na pytania w jaki sposób udało nam się wyrwać z jarzma zaborców i jak nasi przodkowie przyczynili się do obecnego kształtu Polski, jej ustroju, praw i rozwiązań, które w wielu przypadkach funkcjonują do dziś. Porusza tematy nie tylko związane z polityką, ale również uwarunkowania gospodarcze i społeczne. Znajdziemy w niej też wiele ciekawostek, które sprawiają, że lekturę, mimo naszpikowania faktami i datami, czyta się przyjemnie.

Zaskoczyło mnie, że Polacy jako jedni z pierwszych na świecie przyznali prawa wyborcze kobietom. Nie wiedziałam również, że nasza historia nie jest odosobniona i tak wiele krajów w Europie, Azji i Afryce walczyło w tym czasie o swoją suwerenność. Nie wszystkie jednak miały szczęście utrzymać niepodległość przez sto lat.

Z ciekawostek można dowiedzieć się między innymi dlaczego zwracamy się do siebie per Pani/Pan mimo, że w innych państwach europejskich mówią per ty/wy? Czemu salutujemy dwoma palcami i skąd wzięła się nazwa Rzeczpospolita Polska?

Nie jest to książka wyczerpująca temat i zapewne nie takie było zamierzenie autorów, gdyż z pewnością ważnych treści nie udałoby się zamknąć nawet w kilku tomach. Jest to jednak niewątpliwie dobra podstawa i zachęta do pogłębienia tematu w interesującym czytelnika zakresie.

pokaż więcej

 
2019-01-07 16:49:51
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Przeczytane 2019
Cykl: Teoria gier (tom 2)

„Ciąg dalszy nastąpi”, to chyba najgorsze zdanie jakie można przeczytać na końcu dobrej książki. I od razu nasuwa się pytanie, kiedy pojawi się kontynuacja? Pokochałam bohaterów już w pierwszym tomie, a w drugim już nie mogłam oderwać się od ich życia, mimo, że daleko im do ideałów. A może właśnie dlatego.

Jakub, wraz z córką Majką i bliźniaczą siostrą Julką przeprowadzają się do Łodzi. Z...
„Ciąg dalszy nastąpi”, to chyba najgorsze zdanie jakie można przeczytać na końcu dobrej książki. I od razu nasuwa się pytanie, kiedy pojawi się kontynuacja? Pokochałam bohaterów już w pierwszym tomie, a w drugim już nie mogłam oderwać się od ich życia, mimo, że daleko im do ideałów. A może właśnie dlatego.

Jakub, wraz z córką Majką i bliźniaczą siostrą Julką przeprowadzają się do Łodzi. Z Katowic wypędziły ich demony przeszłości, od których chcieli się odciąć. Jakub znowu pracuje w policji kryminalnej, ale nadal nie potrafi nawiązać kontaktu z dorastającą córką. Julka dostała po znajomości pracę w redakcji, jednak szefowa za wszelką cenę próbuje ją zdyskredytować stosując niewybredne metody. Majka również nie odnalazła się w nowym środowisku, gdzie rówieśnicy szydzą z niej i jej wyglądu. Tęskni za Tomkiem, chłopakiem z Katowic. Gdy ten w końcu chce się z nią spotkać, dziewczyna jest przeszczęśliwa. Również Julka trafia na mężczyznę, na którym zaczyna jej zależeć, problem w tym że jest szefem Jakuba i ma żonę.

Gdy pewnego dnia Majka znika, Jakub wraz z szefem Norbertem i Julką zaczynają rozpaczliwe poszukiwania. Czy za jej zniknięciem rzeczywiście stoi matka chłopaka? I dlaczego może zależeć jej na pozbyciu się dziewczyny?

Każdy z bohaterów jest tak realny i namacalny jakby mieszkał tuż obok, po sąsiedzku. Podobnie, jak w pierwszym tomie „Teorii gier” wątek obyczajowy przeplata się z kryminalnym i tym razem przeważa ten pierwszy.

Mimo, że książka opowiada odrębną historię kryminalną, to jednak polecam rozpoczęcie serii od pierwszego tomu, „Układanki”, bo niektóre wątki obyczajowe są kontynuowane i ich znajomość z pewnością pomoże w odbiorze drugiej części.

pokaż więcej

 
2019-01-07 16:13:43
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Przeczytane 2019
Cykl: Teoria gier (tom 1)

Lubię poznawać rodzimych autorów, bo za każdym razem gdy trafiam na taką perełkę, odczuwam dumę, że Polacy nie gęsi i dobrych autorów mają. Połączenie powieści obyczajowych i kryminalnych urzekło mnie już w twórczości innej polskiej autorki, a Pani Natalia Nowak-Lewandowska równie świetnie poradziła sobie z tym zadaniem. W odróżnieniu od Pani Greń, u której główni bohaterowie zwykle budzą... Lubię poznawać rodzimych autorów, bo za każdym razem gdy trafiam na taką perełkę, odczuwam dumę, że Polacy nie gęsi i dobrych autorów mają. Połączenie powieści obyczajowych i kryminalnych urzekło mnie już w twórczości innej polskiej autorki, a Pani Natalia Nowak-Lewandowska równie świetnie poradziła sobie z tym zadaniem. W odróżnieniu od Pani Greń, u której główni bohaterowie zwykle budzą naturalną sympatię, postaci kreowane przez Panią Nowak-Lewandowską są bardziej złożone. Mają zalety, ale również wiele wad. Podejmują często nieuzasadnione niczym decyzje i zachowują się nieracjonalnie, co niewątpliwie czyni ich bardzo ludzkimi.

Jakub, śledczy w katowickiej policji, który świetnie odnajduje się w swojej pracy, już dużo mniej radzi sobie z dorastającą córką Majką. Wręcz unika jej, bo jest podobna do ukochanej zmarłej żony, Kasi. Dziewczyna tęskniąca za matką i zaniedbana przez ojca popada w złe towarzystwo. Jej wychowanie Jakub zrzuca wręcz na barki drugiej żony Weroniki, z którą sam do końca nie wie, czemu się ożenił. Weronika natomiast postawiła sobie za cel małżeństwo z Jakubem, a teraz nie czuje się usatysfakcjonowana swoim życiem, które znacznie odbiega od jej wyobrażeń.

Kolejną barwną postacią jest bliźniacza siostra Jakuba, Julianna, która po burzliwej młodości nie zdołała ułożyć sobie życia osobistego. Jest jednak znakomitą dziennikarką. Brat i siostra często współpracują przy sprawach kryminalnych. Tak jest i tym razem gdy odnalezione zostają kości kobiety, spalone i porozrzucane w Lesie Murckowskim. Czy uda się złożyć te makabryczne puzzle i poznać tożsamość ofiary? Czy sprawa ta może mieć wspólny mianownik z zaginięciem żony kandydata na prezydenta miasta?

Wątki obyczajowy i kryminalny przeplatają się ze sobą tworząc historię, którą czyta się z przyjemnością i zaangażowaniem. Cieszę się, że miałam drugi cykl serii „Teoria gier”, bo ciekawa dalszych losów bohaterów, od razu po niego sięgnęłam.

Jeżeli szukacie lektury, którą dobrze się czyta, to polecam z czystym sumieniem. Jeżeli oczekujecie mocnego, trzymającego w napięciu kryminału, to możecie poczuć się lekko zawiedzeni.

pokaż więcej

 
2019-01-04 20:40:48
Ma nowego znajomego: Atramentowa Przystań
 
2019-01-04 13:46:14
Ma nowego znajomego: Anna
 
2019-01-04 12:27:14
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Przeczytane 2019
Autor:

Pewnej nocy anioł oznajmia Marii Soleckiej, że 25 grudnia we wsi Leszczyny ponownie przyjdzie na świat mesjasz. Najpierw jest szok, niedowierzanie i strach przed reakcją ludzi. Później zaczynają pojawiać się pytania. Dlaczego Stwórca wybrał właśnie tą wioskę na miejsce ponownych narodzin i jak będzie wyglądał czas oczekiwania na jego przyjście?

Głodni sensacji dziennikarze, wydarzenia na...
Pewnej nocy anioł oznajmia Marii Soleckiej, że 25 grudnia we wsi Leszczyny ponownie przyjdzie na świat mesjasz. Najpierw jest szok, niedowierzanie i strach przed reakcją ludzi. Później zaczynają pojawiać się pytania. Dlaczego Stwórca wybrał właśnie tą wioskę na miejsce ponownych narodzin i jak będzie wyglądał czas oczekiwania na jego przyjście?

Głodni sensacji dziennikarze, wydarzenia na Facebook’u, próba zamachu, zarabianie na relikwiach, a w końcu relacja na żywo z porodu w ogólnopolskiej tv za niezłe pieniądze. Pełna komercja. Scenariusz przedstawiony przez autora wydaje się bardziej niż prawdopodobny.

Wiele razy śmiałam się wraz z mężem, czytając mu wybrane fragmenty książki. Bo jest bez wątpienia zabawna, ale i dająca wiele do myślenia. Autor nie skupia się na mesjaszu i w niewielkim stopniu na jego przyszłych rodzicach. Mówi za to o mieszkańcach Leszczyn, ich ułomnościach, ich podejściu do wiary i tego co niewytłumaczalne. Wiele stron poświęca ludziom o wielkich marzeniach i zwyczajnych ludzkich słabościach, prostolinijnych w swych działaniach, z sercem zawsze na dłoni. Wszyscy Ci ludzie wychodzą jak żywi spod pióra autora. Ksiądz Gromek, przy udziale parafianki Maćkowiakowej, zarabiający na relikwiach, by kupić nowe organy do kościoła. Sobieraj, który doznaje cudu uzdrowienia. Gagarin, zbierający pióra, wierzący, że jak mityczny Ikar poleci w niebo. Sęk, którego marzeniem jest poznać papieża.

Książka zdecydowanie godna polecenia! Można uśmiechnąć się przy lekturze, ale i pomyśleć o wartościach, które w obecnych czasach uległy znacznej dewaluacji.

Czytałam wcześniej "Układ" autora, który wywarł na mnie duże wrażenie, ale ta książka jest według mnie o niebo lepsza.

pokaż więcej

 
2019-01-02 12:52:10
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Czy istnieje zbrodnia doskonała? Czy można popełnić trzykrotnie brutalne morderstwo i nie zostać wykrytym?

Borykająca się z problemami kadrowymi komenda w niewielkiej niemieckiej miejscowości, przyjmuje do pracy młodą policjantkę, Monikę Steinhoff. Wspólnie z komisarzem Henrym Pallasem prowadzą śledztwo w sprawie zniknięcia młodych chłopaków należących do znanej w okolicy Świętej Trójcy. Do...
Czy istnieje zbrodnia doskonała? Czy można popełnić trzykrotnie brutalne morderstwo i nie zostać wykrytym?

Borykająca się z problemami kadrowymi komenda w niewielkiej niemieckiej miejscowości, przyjmuje do pracy młodą policjantkę, Monikę Steinhoff. Wspólnie z komisarzem Henrym Pallasem prowadzą śledztwo w sprawie zniknięcia młodych chłopaków należących do znanej w okolicy Świętej Trójcy. Do świętości im jednak daleko. Ciesząca się złą sławą w mieście Trójca działa w branży narkotyków i niejednokrotnie brutalnie odzyskuje swoje należności. Jednak czy powodem ich zniknięcia są porachunki gangsterskie? Już od początku czytelnik wie, że nie. Policja idzie natomiast błędnym tropem. Wiemy, że chłopaków zabija mężczyzna powodowany zemstą. Tylko za co tak okrutnie się mści i czy śledczym uda się dojść do prawdy?

Pomysł na książkę ciekawy, a zakończenie bardzo zgrabne. Kilka dość brutalnych scen, które wrażliwszych mogą przerazić. Warsztat autora pozostawia jednak trochę do życzenia. Dosłowność nie pozostawiająca pola wyobraźni, powtórzenia i wyczuwalna sztuczność dialogów, to główne przewiny. Niemniej jest to udany debiut i trzymam kciuki za kolejne próby pisarskie autora.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
373 87 4795
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (169)

Ulubieni autorzy (15)
Lista ulubionych autorów
zgłoś błąd zgłoś błąd