Niech to szlak. Kronika śmierci w górach

reportaż
Agora
2020-09-16
2020-09-16
tatry góry wypadki topr ratownictwo

Okładka książki Krzyżyk niespodziany. Czas Goralenvolk Bartłomiej Kuraś, Paweł Smoleński
Krzyżyk niespo... Bartłomiej Kuraś,&n...
Okładka książki Kruca fuks. Alfabet góralski Bartłomiej Kuraś, Paweł Smoleński
Kruca fuks. Al... Bartłomiej Kuraś,&n...
Okładka książki Ksiądz polski. Wiara, nadzieja i skandale Bożena Aksamit, Katarzyna Boni, Adam Czerwiński, Katarzyna Klukowska, Bartłomiej Kuraś, Małgorzata Skowrońska, praca zbiorowa
Ksiądz polski.... Bożena Aksamit, Kat...
Okładka książki Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie Bartłomiej Kuraś, Paweł Smoleński
Bedzies wisioł... Bartłomiej Kuraś,&n...

Wyróżniona opinia i

Niech to szlak. Kronika śmierci w górach

przeczytanych książek 686 napisanych opinii 325

Ciekawostki ze świata gór. Sporo jest o pracy TOPR, jego historii i osobach z nim związanych. Jest kilka historii ku przestrodze, ale nie są to szczegółowo opisane wypadki. Jest zwrócenie uwagi na przyrodę TPN, jak należy się zachowywać i ją szanować. Trochę jest z życia górali i lokalnego środowiska. Taka książka ciekawostka, ale czyta się dobrze.

Świetna pozycja dla ludzi którzy o górach nie wiedzą praktycznie nic. Nie ukrywam, że po lekturze mam całkiem inne spojrzenie na góry a przede wszystkim ludzi którzy tam żyją, pracują i z niebywałym oddaniem słurzą pomocą niejednokrotnie oddając za to życie. Polecam

Ciekawe historie o wypadach w Tatrach.

Ciekawe historie o wypadach w Tatrach.

Książka bardzo ciekawa ,tematyka dość częsta jeśli chodzi o literaturę o górach , często pasja i zainteresowanie górami niesie ryzyko wypadku bądź poważniejszych urazów. Jednak można przeczyć w książce sporo interesujących wydarzeń i poznać ich dokładniejszą historię. Książka warta przeczytania dla osób ciekawych gór.

Że góry potrafią być niebezpieczne, wie chyba każdy rozsądny człowiek. Ten nierozsądny ma albo za mało szarych komórek, żeby to zrozumieć, albo jest zbyt arogancki, więc to lekceważy. Książka opisuje dość sporo takich przypadków i to jest trochę jej problem. Służy bowiem bardziej jako zbiór ciekawostek przyrodniczych o Homo sapiens, aniżeli wartościowe źródło informacji. Niczego nowego o Tatrach się nie dowiedziałem.

Szału nie ma dramatu też. Przeczytana w jeden wieczór - pozycja "odhaczona".

Szału nie ma dramatu też. Przeczytana w jeden wieczór - pozycja "odhaczona".

Wydaje mi się, że ostatecznie wiem, co próbuje ta książka przekazać, ale nie ma stuprocentowej pewności, a do tego strasznie treść rozmija się z tytułem. Spodziewałam się faktycznie zbioru felietonów opisujących najważniejsze/największe/najstraszniejsze katastrofy na szlakach, ale jest to ledwie ułamek treści. Bo ta książka jest o wszystkim i w sumie o niczym. Jest tu trochę historii, trochę anegdotek, trochę historii, trochę polskiej dumy, są nawet wspomniane biedne koniec z Morskiego Oka, jest trochę marudzenia na turystów. No wszystko i nic.

Plus za to, jak ładnie jest to napisane i jak dobrze się tego słucha, ale wystarczy za długo mrugnąć i już się gubisz. Fajna jako uzupełnienie, ale w żadnej sposób nie wyczerpuje żadnego tematu. Raczej zarzuca wędkę i daje nam temat do samodzielnego sprawdzenia.

Czekałem z recenzją tej książki, do momentu aż nie przeczytam książki: "GOPR. Na każde wezwanie", bo miałem podejrzenie, że te dwie książki mocno się uzupełniają. I miałem rację.

Szczerze mówiąc nie mam pojęcia dlaczego wydawnictwo zdecydowało się wydać te książki osobno, ponieważ historie GOPRu i TOPRu tak mocno się przenikają, że nie da się ich kompletnie oddzielić. Co więcej, w obu książkach, część informacji się powtarza i budzi to tym większe moje zdumienie. Jedno, zbiorcze wydanie, powinno się nazywać "GOPR i TOPR. Ratunek w górach!" i de facto książka o TOPR byłaby jednym z rozdziałów większej całości.

Ale odkładając na bok dywagacje wydawnicze. Książka jak najbardziej warta przeczytana. Może momentami jest zbyt szczegółowa i ilość wymienianych nazwisk przytłacza, ale też rozumiem, że jest to jakiś hołd dla ludzi gór.

Świetnie mi się ją czytało. Dla mnie była inne niż te, które przeczytałam do tej pory. Polecam.

Zdecydowanie nie jest to kronika śmierci w górach, a raczej opisane historie które wydarzyły się w górach jak m.in. śmierć niektórych osób. Poza tym autor pisze trochę o TOPRZe, trochę o Tatrach, trochę o TPN, trochę o przyrodzie, trochę o zwierzętach i generalnie sporo jest tych trochę. Mimo wszystko książkę dobrze się czyta.

• Góry
  • Literatura faktu