Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-1346-3
gwara, Podhale, reportaż, górale, Tatry
literatura faktu
Aleksandra

Józef Kuraś, pseudonim „Ogień” - legendarny przywódca partyzantki na Podhalu, walczący równie zaciekle podczas wojny z Niemcami, co tuż po niej z władzą komunistyczną. Do dziś ciążą na nim jednak podejrzenia o mordowanie żydowskiej ludności. Wacław Krzeptowski, przez nazistów zwany „księciem górali”, zwolennik idei Goralenvolk zakładającej stworzenie w ramach III Rzeszy samodzielnego państwa...

Wacław Krzeptowski, przez nazistów zwany „księciem górali”, zwolennik idei Goralenvolk zakładającej stworzenie w ramach III Rzeszy samodzielnego państwa góralskiego.
Józef Krzeptowski, który zasłynął podczas wojny jako „król tatrzańskich kurierów”, przemycając przez góry mikrofilmy, meldunki, rozkazy oraz pieniądze niezbędne dla działalności polskiego państwa podziemnego.
Józef Oppenheim, zwany „Opcio”, narciarz, ratownik górski i wieloletni kierownik TOPR, który tuż po wojnie zginął w niewyjaśnionych okolicznościach.
To niektórzy bohaterowie fascynującej książki ukazującej nam skomplikowane losy mieszkańców Podhala i Tatr, których wciąż dzieli pamięć o bolesnej przeszłości regionu.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl

JakubWędrowycz | 2013-10-13
Przeczytana: 17 lutego 2014
Podi | 2013-02-13
Dobre książki i kawa z... Pawłem Smoleńskim

Dobre książki i kawa z... to cykl spotkań w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki z pisarzami odbywający się pod patronatem LC. W sobotę zapraszamy do Lublina na spotkanie z reporterem o sercu poety, Pawłem Smoleńskim.