W cieniu Everestu

reportaż
Sine Qua Non
2020-11-12
2020-11-12
Himalaje Czomolungma Mount Everest himalaiści fotoreportaż reportaż Nepal literatura faktu

Wyprawa na Everest od kuchni z punktu widzenia zaawansowanego amatora/turysty. Tego oczekiwałem sądząc po opisie z okładki.

Owszem, można poznać małe (ale i ważne biorąc pod uwagę okoliczności) sprawy zwykłych ludzi w tak nietypowym miejscu, realia życia, bez wielkich nazwisk i super techniki. Ale nie ma tego dużo.
Zamiast tego jest kilkadziesiąt życiorysów randomowych wspinaczy.

Po pewnym czasie zacząłem przeskakiwać te fragmenty, żeby wyłuskać poszukiwaną z opisu treść.

Zamiast tego jest kilkadziesiąt życiorysów randomowych...

Ciekawe opowieści o życiu pod najwyższą górą świata i ludziach, którzy próbują ją zdobyć. Wciągająca

Opowieści o codziennym życiu wspinaczy, tragarzy i ludzi pracujących w bazie pod Everestem. Autorka spotyka się z nimi, rozmawia, fotografuje stając się cząstką tego ich świata.
Stara się wczuć i zrozumieć ich pragnienia. Podziwia i współczuję.
Bardzo ciekawa i piękna lektura o niezwykłych ludziach.

Stara się wczuć i zrozumieć ich pragnienia. Podziwia i współczuję.
Bardzo ciekawa i piękna lektura o niezwykłych ludziach.

To nie jest książka o wspinaniu. To książka o wszystkim tym, co dzieje się w cieniu wspinania, a jej niemym narratorem jest niejako Everest - najwyższa góra świata. Autorka zawarła w tej książce wszystko to, co dzieje się w cieniu Everestu - jakże trafiony jest zatem jej tytuł. Możemy dowiedzieć się jak przebiega organizacja takiego wyjazdu, o możliwościach trafienia do bazy pod Everestem, o kulisach agencji wspinaczkowych, o tym jak wygląda życie w bazie przed atakami szczytowymi jak i po nich. Nie mamy tu takich emocji, jak w wielu książkach, gdzie główną osią narracji była sama wspinaczka i walka w ścianie. Tu raczej dowiemy się o "kuchni" wspinania, o szerpach, którzy często są pomijani w sukcesach wielu himalaistów i o tym jaką cenę płacą za wspinaczkę w cieniu ich Klientów. Autorka wyjaśnia wiele aspektów komercjalizacji góry i po prostu zarabiania na niej pieniędzy, bo tym jest Everest dla Nepalu.
Warto przeczytać, ale w wersji papierowej, bo audiobook po który ja sięgnęłam, z racji braku zdjęć, nie odda klimatu książki.

Książka o największej himalajskiej bazie górskiej.
Nie ma za wiele wspinania.
Nie ma obozów. Walki o każdy metr. Radości ze zdobytego szczytu.
Jest coś innego. Nowego w literaturze górskiej.

To ludzie. Wspinacze, szerpowie, kucharze, założyciele agencji.
I autorka, która może tych ludzi poznawać. Obserwować.
Dzielić się z czytelnikiem ich krótkimi historiami.

Jest codzienność pod Everestem, nad którą raczej nikt z nas się nie zastanawia.
Wydawać by się mogło, że ta codzienność będzie nudna, ale nic bardziej mylnego.
Kilkutygodniowe miasteczko pod najwyższą górą świata to wyjątkowy twór.

Gratuluje pomysłu. Realizacji. Pióra. I twardego trzymania się, że jednak szczyt nie musi być dla każdego.

Książka o największej himalajskiej bazie górskiej.
Nie ma za wiele wspinania.
Nie ma obozów. Walki o każdy metr. Radości ze zdobytego szczytu.
Jest coś innego. Nowego w literaturze górskiej.

To ludzie. Wspinacze, szerpowie, kucharze, założyciele agencji.
I autorka, która może tych ludzi poznawać. Obserwować.
Dzielić się z czytelnikiem ich krótkimi historiami.

Jest...

Bardzo interesujący reportaż, pięknie napisany. Emocje spod najwyżej góry Świata pozostaną ze mną na długo.

Przeczytałam sporo książek o górach ale żadna nie pokazała mi tak dokładnie jak wygląda życie w bazie, czym kierują się ludzie ryzykujący życie żeby wejść na dach Świata i kim są osoby dbające o to żeby jak najwiecej z nich mogło tego dokonać. Świetnym dodatkiem są piękne zdjęcia wykonane przez autorkę książki.

Bardzo ciekawe, kobiece spojrzenie na temat komercyjnego wspinania się na Everest, opis życia codziennego EBC oraz wejrzenie w dusze wspinaczy ich motywacji, celów, lęków i planów.

#WyzwanieLC2023 #Lipiec #LjakLato #LjakLipiec #AutorNa"L" #LjakLassota

Książka Pani Lassoty idealnie wpasowała się w lipcowe wyzwanie czytelnicze. Przy tej lekturze spędziłam kilka upalnych dni na spacerze mając w głowie opowieści o lodowcach i najwyższych górach świata.

Na szczęście nie były to opowieści o szalonych zimowych wyprawach i cyborgach wchodzących na szczyt na jednej nodze z rozwiązanym butem. Pani Magda pokazała jak wygląda zaplecze himalaizmu i co się dzieje w obozach od podszewki. Opowiedziała o codziennym życiu w obozach, personelu, o szerpach i o ambicjach zwykłych ludzi dążących na szczyt. Było bardzo rzeczowo.

Miło opowiedziana historia. Zachęcam do lektury.

7/10 - bardzo dobra

#WyzwanieLC2023 #Lipiec #LjakLato #LjakLipiec #AutorNa"L" #LjakLassota

Tej książki mi brakowało. Uwielbiam historie spod najwyższych gór świata, biografie himalaistów, a ta pozycja to uzupełnienie wszystkich poprzednich książek. Gdybym mogła, podziękowałabym wylewnie Autorce za jej pomysł zamieszkania w bazie pod Everestem i opisania tego wszystkiego co się tam dzieje. Wspinacze traktują opis bazy jako dodatek, wiadomo najważniejsze jest wspinanie i góra, więc nie wiemy jak to wszystko funkcjonuje. W tej książce mamy dokładny opis całej wielkiej maszynerii, która pozwala na zdobywanie szczytów. Czuję, że moja skromna wiedza o wspinaczce została uzupełniona o kilka ważnych punktów.

• Góry

Magda Lassota W cieniu Everestu Zobacz więcej