TOPR. Żeby inni mogli przeżyć

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
literatura faktu
Ag2S

Ile trwała najdłuższa reanimacja? Jakie szanse na przeżycie ma człowiek w lawinie? Dlaczego akcje jaskiniowe uważane są za jedne z najtrudniejszych? Jaka była najdłuższa wyprawa TOPR? Czy śmigłowiec Sokół przyleci po rannego zawsze i o każdej porze? Jaką rolę w ratowaniu ludzi odgrywają toprowskie psy? Jak dalece ratownicy ryzykują własne życie? Co ich motywuje? Co denerwuje? Jak się szkolą? Co umieją?
Ta książka jest pierwszą tego typu pozycją w Polsce. Nikomu do tej pory nie udało się skłonić ratowników do opowieści o trudach ich pracy. O ich sukcesach, porażkach, wątpliwościach oraz bohaterskiej niezłomności.
TOPR to hermetyczne środowisko ludzi, którzy "robią swoje", nie bardzo o tym rozprawiając. Bo kto zrozumie ich strach, gdy zaglądają śmierci w oczy? Kto poczuje to brzemię odpowiedzialności za kolegów i ratowanego? Dla kogo te kilka słów: "uroczyście przysięgam pod słowem honoru" będzie życiowym mottem?
TOPR to instytucja ze 110-letnią tradycją. Instytucja, którą tworzą ludzie z krwi i kości. Zwyczajni, a jednak – wyjątkowi. Zapraszamy do ich świata. Do historii o życiu, determinacji, bólu, nadziei i cudach.

źródło opisu: https://www.proszynski.pl/TOPR__Zeby_inni_mogli_pr...(?)

źródło okładki: https://www.proszynski.pl/TOPR__Zeby_inni_mogli_pr...»

W TOPR czyli Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym pracują ludzie pełni pasji, honoru i niezwykłej ponad ludzkiej siły fizycznej i psychicznej. To ludzie, którzy bez względu na istniejące okoliczności ratują innych pozostawieni sami na kaprysy bezwzględnej, górskiej natury.
To elita, do której marzy wielu się dostać, ale niestety nie wielu jest w stanie to wytrzymać.
To elita, w której każdy przez całą swoją służbę doszkala i ulepsza swoje umiejętności by nigdy nie zlekceważyć żadnego zagrożenia i ratować innych.
To ludzie, którzy są gotowi poświęcić swoje życie by inny mogli przeżyć.

Dawno nie czytałam tak niesamowitej i wciągającej literatury faktu.
Czytać o miejscach, w których nie raz byłam oraz czytać o szczytach które nie raz zdobyłam, gdyż w górach niezależnie od upływu czasu trwa nieodparty, przyciągający urok oraz niebezpieczeństwo, które przyciąga narwanców ale też zawodowców z całego świata.

Napisana lekko, prosto i bez żadnych dodatkowych...

Marzena | 2019-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Tak podaną literaturę faktu mogę czytać, czytać i czytać bez końca!
Wciągająca, zapierająca dech, działająca na wyobraźnię książka, której nie sposób odłożyć przed dotarciem do ostatniej strony!
Autorka wykonała fantastyczną pracę, przeprowadziła mnóstwo rozmów z TOPRowcami, stworzyła z nich obraz, który każdy powinien przeczytać: ci, którzy wybierają się w góry przede wszystkim, ale także ci, którzy interesują się tą tematyką, i uwierzcie mi - fani powieści sensacyjnej również będą zachwyceni. Ogromnym atutem tej książki jest brak cenzury wypowiedzi Bohaterów (wielka litera użyta celowo), są one podane w pierwotnej formie, więc niejednokrotnie ostre, pełne emocji, żywe.

Rzecz o tych, którzy poświęcają swoje ratując życie innych osób, walcząc z czasem, niepogodą, strachem, a bardzo często także ze skrajną ludzką głupotą i nieodpowiedzialnością. Ten ostatni aspekt jest przerażający, ponieważ zwykła bezmyślność może kosztować życie.
I to nie jedno.

Mija 110 lat od założenia w...

ZaaQazany | 2019-02-09
Na półkach: ZaaQ'19, Przeczytane
Przeczytana: 09 lutego 2019

Ciekawy reportaż na ciekawy temat.
TOPR, jak zauważono na stronach, ma swoją renomę. Legenda tatrzańskich ratowników jest znana każdemu miłośnikowi gór. Warto było dowiedzieć się o tym coś więcej, więc reportaże oparte na faktach i ubarwione wywiadami z samymi ratownikami były "w punkt".
Lektura w sam raz dla każdego, któremu zdarzają się górskie wypady. Natomiast niekoniecznie wpadnie do rąk ceprowi, który latem zalewa szlaki w klapeczkach, zdobywając niewiarygodnym wysiłkiem woli Kasprowy Wierch. Ewentualnie kanapowy zdobywca gór, wertujący atlasy z kubkiem gorącej herbaty w ręce, poczyta o miejscach odległych i niezdobytych.
Obawiam się tylko, że tym komu ta książka wyda się ciekawa i wartościowa morały wynikające z lektury i tak już są znane. A tym komu by się rzeczywiście przydały - nie przeczyta TOPR-u nigdy. C'est la vie.

Przeogromny podziw i szacunek...to jako pierwsze czuję, gdy myślę o tej elitarnej, wyspecjalizowanej jednostce i ludziach, którzy na codzień ryzykują własne zdrowie i życie by pomóc tym, którzy w górach sobie z różnych powodów nie poradzili. Skrajnie niebezpieczne warunki w jakich zdarza im się pracować, ludzie z którymi się stykają podczas takich akcji rodzi pytanie - jak silny i odporny trzeba mieć charakter (i jak bardzo kochać to co się robi?) by stawiać temu czoła? Książka to 350 stron pełnej niezwykłych wspomnień, szczegółowych opisów akcji i ciekawostek dotyczących codziennej ochotniczej służby. Świetnie napisana, w ciągłym napięciu! To jest naprawdę HIT ♥️♥️♥️. Wielokrotnie czytałam fragmenty mojemu Mężowi, który jak ja był pod gigantycznym wrażeniem ogromu pracy i tego co musieli czuć w różnych sytuacjach. Ciarki murowane!!
Czy zdawaliście sobie sprawę, że w Tatrach lata tylko 4 stałych pilotów śmigłowca? A godzina służby tegoż Sokoła to koszt ok 12 tys zł? (Jak myślę o...

miki24gr | 2019-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2019

Absolutnie rewelacyjna książka, która powinna być obowiązkową lekturą dla każdego, kto wkracza w góry!
Mimo, że po Tatrach wędruję od lat, na wiele spraw otworzyły mi się oczy...i to szeroko- ze zdumienia, ogromnego podziwu i szacunku dla Ratowników TOPR-u.
Wielkie brawa dla autorki za wspaniałe pióro i przedstawienie TOPR-u w porywający sposób ze wszystkich możliwych perspektyw...
Bardzo gorąco polecam!!!!

"Ktoś, kto zostaje po bezpiecznej stronie życia, nie wie, co czują ci, którzy stają do walki z żywiołem w poszukiwaniu zagubionych, rannych, umierających. I tych, którzy zginęli w Tatrach."

Uwielbiam góry a Tatry w szczególności. To miejsce gdzie się wyciszam i ładuje baterie.
Góry mają w sobie coś magicznego a zarazem potężnego i przerażającego.
Z górami się nie wygra. Ale są na szczęście ludzie, którzy w najgorszych sytuacjach rzucają wszystko i za wszelką cenę niosą pomoc poszkodowanym. Ta książka jest o nich.

Ludzie z pasją, powołaniem, uzależnieni od adrenaliny z wielkimi pokładami empatii i miłością do gór. Ludzie, którzy za wszelką cenę - nawet własnego życia są w stanie rzucić wszystko i udać się na ratunek w najwyższe partie gór, najbardziej niebezpieczne i ekstremalne miejsca, podczas śmiertelnie niebezpiecznej pogody. Mówią o nich "bohaterowie" chociaż sami nie lubią tego określenia. Dla mnie byli, są i będą bohaterami.

"TOPR żeby inni mogli przeżyć" to...

Monika | 2019-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2019

Lektura obowiązkowa dla osób wybierających się w góry. Świetnie zredagowane kompendium wiedzy o pracy ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zgrabnie podzielona na rozdziały o ratownictwie ścianowym, lawinowym, jaskiniowym, medycznym. Kilka słów na temat śmigłowców, historii TOPR, kobietach w ratownictwie. Wszystko tutaj jest. Mnóstwo przykładowych działań polegających na udzielaniu pomocy poszkodowanym począwszy od zwykłego zabłądzenia na szlaku, skończywszy na ciężkich śmiertelnych wypadkach, nie tylko turystów, ale niestety także samych ratowników. To co najbardziej mną wstrząsnęło, to opisy głupich, nieodpowiedzialnych, butnych, złośliwych, kłamliwych, przemądrzałych zachowań turystów z jakimi TOPR ma do czynienie niemalże na co dzień. To szczególnie dla nich kierowana jest ta książka, chociaż wątpię czy zechcą nad nią się pochylić. Patrząc z mojej strony, czyli osoby, która każdy urlop letni spędza w Tatrach chciałabym obiecać ratownikom, że:
-zawsze będę...

Aleksandra | 2018-11-07
Na półkach: 2018 r., Przeczytane, Reportaż
Przeczytana: 07 listopada 2018

LEKTURA OBOWIĄZKOWA! Od początku jej czytania "zamęczam" znajomych fragmentami, przykładami, opowieściami. Jest genialna!!!

Powinien ją przeczytać każdy - i ten doświadczony "łojant" i ten niedzielny turysta, który w Tatrach jest raz w roku. Ta książka jest potrzebna, jak tlen. Mnóstwo cennych informacji, danych, przykładów otwierających oczy, pokazujących, co to tak naprawdę znaczy "akcja ratunkowa", od pierwszego telefonu, po odstawienie poszkodowanego do szpitala. Ile w tej robocie jest heroizmu, odwagi, lęku, precyzji, ryzyka... Są fragmenty, że śmiejesz się w głos, a są i takie, gdzie się wzruszych (psy ratownicze:).

TOPRowcy nie chcą, by nazywać ich bohaterami, ale się nie da. Ratują życie, ryzykując swoim. Idą w najbardziej hardkorowych warunkach po ludzi, którzy często przez własną głupotę czy lekkomyślność znajdują się w niebezpieczeństwie.

Przeczytajcie tę książkę, zanim wpadnie Wam do głowy pomysł "a może pojechać w Tatry w tym roku?". Przeczytajcie, zanim w...

Chain | 2019-02-05
Na półkach: Z Biblioteki, 2018, Przeczytane
Przeczytana: 05 lutego 2019

Książka ważna i potrzebna. Odsłania kulisy pracy członków TOPR-u i uświadamia z jakimi zagrożeniami spotykają się na co dzień turyści, jak i sami ratownicy.
Buduje świadomość, a także uczy szacunku do gór oraz misji ratownictwa. Po lekturze czuję, że powinniśmy zdecydowanie bardziej TOPR doceniać.
Świetnie napisane i każdy, kto wybiera się w Tatry, lub jakiekolwiek inne góry, powinien tę pozycję przeczytać.

niebieski_króliczek | 2018-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2018

Świetnie napisana, trudno się oderwać. Cieszę się, że autorka nie próbowała "cenzurować" wywiadów, bo język czasem wyjątkowo barwny i mocny nadaje książce wiele autentyczności. Dostajemy zarys TOPR-owskiej historii i mnóstwo niesamowitych opowieści z akcji ratowniczych. Są wśród nich takie, przy których trudno opanować śmiech (mrożące krew w żyłach przeżycia turystów zaskoczonych przez noc nad Morskim Okiem), wiele wzruszających, ale i oczywiście te, których nie kończył happy end. Dla turysty to porządna lekcja o potędze gór (jeśli planujemy górką przygodę, czy to w Tatrach, czy gdziekolwiek indziej na świecie, przygotujmy się do tego dobrze, bądźmy odpowiedzialni, bo chociaż wypadki chodzą po ludziach i zdarzają się najlepszym, wielu "niespodzianek" można uniknąć, jeśli odpowiednio wcześniej zasięgniemy trochę wiedzy, którą mamy dziś na wyciągnięcie ręki. Bo kierowani lekkomyślnością i niefrasobliwością ryzykujemy nie tylko swoim życiem, ale też życiem tych, którzy przyjdą nam z...