Kruca fuks. Alfabet góralski

Okładka książki Kruca fuks. Alfabet góralski Bartłomiej Kuraś, Paweł Smoleński
Okładka książki Kruca fuks. Alfabet góralski
Bartłomiej KuraśPaweł Smoleński Wydawnictwo: Agora publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Agora
2013-10-23
2013-10-23
Tatry Podhale Zakopane górale

Mając w pamięci wcześniejsze książki Pawła Smoleńskiego, w tym jeden „Alfabet” (izraelski),spodziewałam się czegoś więcej. Jest zabawnie, lekko, bez przynudzania ale też mocno subiektywnie. Może przynudzam i czepiam się, bo z Podhala pochodzę ale...jednak czegoś mi zabrakło. A na półce czeka już kolejna książka autora o góralskiej historii...

Ciekawa lekka książka na wakacje szczególnie te spędzone w Tatrach. Dużo interesujących faktów z historii Podhala, ciekawostki z dziejów współczesnych oraz mnóstwo słówek gwary góralskiej.

Jako miłośniczka Tatr i Zakopanego po książkę sięgnęłam z dużym zaciekawieniem. Nie rozczarowałam się, jednak momentami zbyt dużo historii trochę mnie męczyło. Ogólnie pozycja lekka i przyjemna, taka na wieczory w schronisku.

Recenzja: http://www.zycie.me/2014/01/kruca-fuks-alfabet-goralski-to-czego.html

Recenzja: http://www.zycie.me/2014/01/kruca-fuks-alfabet-goralski-to-czego.html

Pozycja dobra, ale czy bardzo dobra? Zbiór wspomnień, felietonów, esejów autorów, którzy związani są z Tatrami. Niektóre z tych haseł średnio mnie ujęły - przede wszystkim chodzi tu historyczne fragmenty dotyczące osób związanych z górami. Niektórych pojęć mi zabrakło, np. Krupówek, czy nawiązań do górskich szlaków. Książka jest ładnie wydana, co jest na pewno jej zaletą. Lektura nieobowiązkowa.

Dla mnie bardzo fajna, pełna miłości do gór i ciekawostek, o których nie wiedziałam.

Książka "Kruca fuks" to subiektywna próba opisu i uchwycenia najbardziej typowych dla Podhala, gór i samego Zakopanego zjawisk, terminów i postaci. Czy próba udana? To zależy już od konkretnego hasła. I tak są hasła wybitne (Copka z gniozdkiem),chwytające za serce (Dolina Chochołowska) i przeciętne (opisy postaci związanych z Zakopanem). Hasła nie mają charakteru erudycyjnego, są oparte przede wszystkim na wspomnieniach Autorów, zasłyszanych plotkach i prawdach znanych od dawna. To może się podobać lub nie. Wszak to subiektywny zapis czyjegoś poglądu, jak to zaznaczyłam na wstępie. Ze względu na budowę i wielkość rozdziałów (jedno lub kilkustronicowe),pozycja doskonała do wrzucenia do plecaka i czytania w tzw. międzyczasie.

Spodziewałam się wciągających, klimatycznych historii. Wyszło średnio

Spodziewałam się wciągających, klimatycznych historii. Wyszło średnio