Kruca fuks. Alfabet góralski

Wydawnictwo: Agora SA
Tatry, Podhale, Zakopane, górale
joly_fh

Książka „Alfabet góralski“ składa się z kilkudziesięciu, subiektywnie wybranych, ale charakterystycznych haseł - np. gwara, Blumenfeld, grule, Pęksowy Brzyzek, Dolina Chochołowska, copka z gniozdkiem, TOPR, oscypek czy Orla Perć. Przez smak Śliwowicy, surowe piękno Giewontu i małą szarotkę, przez osiągnięcia sportowe Bachledy czy Fortuny, muzykę Bartusia Obrochty, a także halny - autorzy przybliżają kulturę Tatr. Ukazują góralski smutek, powagę, wzruszenie i śmiech oraz radość z obcowania z melodią gwary.
Kto Tatry zna, podczas czytania tej książki, poczuje się jakby właśnie w nich był. Nie odłoży jej, póki nie dowie się co jest za kolejnym wzniesieniem (następnym hasłem).

źródło opisu: Wydawnictwo Agora SA , 2013

źródło okładki: www.kulturalnysklep.pl

joly_fh | 2014-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2014

Pozycja dobra, ale czy bardzo dobra? Zbiór wspomnień, felietonów, esejów autorów, którzy związani są z Tatrami. Niektóre z tych haseł średnio mnie ujęły - przede wszystkim chodzi tu historyczne fragmenty dotyczące osób związanych z górami. Niektórych pojęć mi zabrakło, np. Krupówek, czy nawiązań do górskich szlaków. Książka jest ładnie wydana, co jest na pewno jej zaletą. Lektura nieobowiązkowa.

MamaGucia | 2014-01-21
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Książka "Kruca fuks" to subiektywna próba opisu i uchwycenia najbardziej typowych dla Podhala, gór i samego Zakopanego zjawisk, terminów i postaci. Czy próba udana? To zależy już od konkretnego hasła. I tak są hasła wybitne (Copka z gniozdkiem), chwytające za serce (Dolina Chochołowska) i przeciętne (opisy postaci związanych z Zakopanem). Hasła nie mają charakteru erudycyjnego, są oparte przede wszystkim na wspomnieniach Autorów, zasłyszanych plotkach i prawdach znanych od dawna. To może się podobać lub nie. Wszak to subiektywny zapis czyjegoś poglądu, jak to zaznaczyłam na wstępie. Ze względu na budowę i wielkość rozdziałów (jedno lub kilkustronicowe), pozycja doskonała do wrzucenia do plecaka i czytania w tzw. międzyczasie.

agata | 2016-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Ciekawa lekka książka na wakacje szczególnie te spędzone w Tatrach. Dużo interesujących faktów z historii Podhala, ciekawostki z dziejów współczesnych oraz mnóstwo słówek gwary góralskiej.

Guzikowianka | 2019-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2019

Mając w pamięci wcześniejsze książki Pawła Smoleńskiego, w tym jeden „Alfabet” (izraelski), spodziewałam się czegoś więcej. Jest zabawnie, lekko, bez przynudzania ale też mocno subiektywnie. Może przynudzam i czepiam się, bo z Podhala pochodzę ale...jednak czegoś mi zabrakło. A na półce czeka już kolejna książka autora o góralskiej historii...

Marta | 2016-02-08
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Jako miłośniczka Tatr i Zakopanego po książkę sięgnęłam z dużym zaciekawieniem. Nie rozczarowałam się, jednak momentami zbyt dużo historii trochę mnie męczyło. Ogólnie pozycja lekka i przyjemna, taka na wieczory w schronisku.

Neska | 2014-03-18
Przeczytana: 17 marca 2014

Dla mnie bardzo fajna, pełna miłości do gór i ciekawostek, o których nie wiedziałam.

Karolina | 2014-08-23
Na półkach: Przeczytane, Regał domowy
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Recenzja: http://www.zycie.me/2014/01/kruca-fuks-alfabet-goralski-to-czego.html

Kawazliterami | 2014-01-05
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Spodziewałam się wciągających, klimatycznych historii. Wyszło średnio

Alina | 2018-03-20
KEWW | 2018-02-26