Krzyżyk niespodziany. Czas Goralenvolk

Okładka książki Krzyżyk niespodziany. Czas Goralenvolk Bartłomiej Kuraś, Paweł Smoleński
Okładka książki Krzyżyk niespodziany. Czas Goralenvolk
Bartłomiej KuraśPaweł Smoleński Wydawnictwo: Czarne Seria: Zakopiańska literatura piękna
Zakopiańska
Czarne
2017-03-29
2017-03-29
literatura polska

Ostatnio bardzo modny temat. Tu przedstawiony w sposób skondensowany ,ale też moim zdaniem nieco chaotyczny. Ciekawe rozmowy i zapisy zeznań naocznych świadków tamtych wydarzeń.

Goralenvolk to jeden z tematów, które są dość bolesne, zwłaszcza wśród tych, którzy chcą widzieć historię Polski jako niekończącą się pieśń o chwale, godności i patriotyzmie rodaków. Jednak przemilczanie tych trudnych tematów nikomu nie przynosi korzyści i tu kapelusze z głów przed autorami, że zdecydowali się na podjęcie tego zagadnienia. Niestety wykonanie zawiodło. Mamy z grubsza zarysowany problem, są przedstawione (również z grubsza) główne postaci tego ruchu, ale całość ginie w gąszczu wspomnień, cytatów z wypowiedzi, dokumentów czy innych książek. Ciągłość chronologiczna nie istnieje – co chwila musimy przeskakiwać pomiędzy tym co się działo przed wojną, w czasie wojny i po jej zakończeniu. To wprowadza chaos i męczy. W ostateczności nie dowiedziałam się jaki był zasięg tego ruchu ani po co on był komukolwiek potrzebny. Jako wprowadzenie do tematu „Krzyżyk niespodziany” może być, ale,aby mieć pełny obraz tego czym był Goralenvolk, niewątpliwie potrzebna jest lektura uzupełniająca.

Temat ciekawy, interesujący i bardzo chciałam sobie go przybliżyć, ale... nie polecam tej pozycji. Strasznie namieszane wszystko, przeskakiwanie do późniejszego, za chwilę wcześniejszczego okresu i znowu po wojnie, nagle juz przed... ja się gubiłam bardzo i dekoncentrowało mnie to. Poszukam innej książki w temacie a do tej raczej już nie wrócę.

Pozycja stanowi wprowadzenie dla tematu z pozycji laika.

Pozycja stanowi wprowadzenie dla tematu z pozycji laika.

O Goralenvolk co nieco słyszałam, ale chętnie przeczytałam książkę,, Krzyżyk niespodziany", dowiedziałam się przy okazji jakie znaczenie miał symbol swastyki w tradycji góralskiej. Zawsze uważałam Zakopane za ostoję polskości, kocham góry a tak cudnie rozsławiali je poeci, pisarze stąd może moje wyobrażenie o Podhalu jako krainie spokoju , piękna, strażnicy wartości i tradycji.
Kiedy byłam już na progu dorosłości w ręce wpadła mi książka o Goralenvolk, wówczas bardzo mną wstrząsnęła i obraz Zakopanego jako kolebki polskości nieco się zmienił. Teraz uważam, że trudno oceniać postawy moralne górali, bo nie wiemy, co nimi kierowało. Zdecydowanie potępiam zdradę z chęci zysku czy wygodnego życia, ale czy zdobycie kenkarty ,, G'' z obawy o życie lub pod wpływem strachu, szantażu zakładając, że nic więcej za tym nie idzie, jest aż taką zdradą?
Temat trudny i kontrowersyjny , wracając do książki, uważam że to dobry reportaż , warty przeczytania.

Zwięzła i bogata w fakty opowieść o wstydliwym czasie Goralenvolk i kolaboracji części góralskich elit z Niemcami w czasie II wojny. Dużo faktów, ciekawych historii. Postarano się wytłumaczyć czym była naprawdę swastyka używana we wzornictwie góralskim zwana krzyżykiem niespodzianym, a nie mająca w istocie nic wspólnego z hitlerowską ideologią. Oczywiście wiele spraw poruszonych jest bardzo pobieżnie i szczątkowo, ale już samo ich zasygnalizowanie jest bardzo cenne.

Na półkach: , , , , , ,

Bardzo potrzebna, zwięzła i rzetelna pozycja o góralskiej kolaboracji w czasie II wojny światowej. Duży plus dla autorów za bezstronne opisanie postaci zdrajców jak Wacław Krzeptowski i Henryk Szatkowski, ale również bohaterów pozytywnych: kurierów, ratowników TOPR, ludzi którzy z narażeniem własnego życia pomagali innym i nie wyrzekli się ojczyzny. Widać, że autorom bardzo zależało, aby zrozumieć motywacje opisywanych osób i uniknąć krzywdzących uogólnień. Pozycja uzupełniona ciekawymi fotografiami. Polecam.

Temat tabu... Świetny temat!
Niestety tabu nie zostało zbyt mocno naruszone - ale dobre i to, w końcu od czegoś trzeba zacząć.
Dość pobieżny i płytki obraz okupacyjnego Podhala i skazy na jego honorze: tzw. Goralenvolku.
Dla zainteresowanych, na początek - do przeczytania.

Temat tabu... Świetny temat!
Dla zainteresowanych, na początek - do przeczytania.

Kolejny zawód (po "Pogrzebie dla rezuna"). Nie rozumiem, po co ta książka powstała - co prawda jest w jakimś stopniu podsumowaniem wiedzy o kolaboracji górali z hitlerowskimi władzami, ale wg mnie niewiele wnosi nowego do tego, co już było znane. Cytowanie obszernych fragmentów przemów oskarżonych w powojennych procesach nic mi nie dało, bo zabrakło najważniejszego - próby krytycznego zweryfikowania tych słów.
Mam wrażenie, że książka powstała w pośpiechu, aby nikt inny nie zdążył wyprzedzić tematu - a pośpiech nie służy niestety jakości...

Brakuje mi w tej książce wiecej tego co pojawiło się dopiero w ostatniej części - rozmów z osobami dotknietymi goralenvolk, czy to bezposrednio, czy tez poprzez relacje rodzinne. Uwazam ze ksiazka wiele by na nich zyskala.

• Czarne
  • Góry