Conan of Cimmeria
rogni84

Zawartość zbioru:

WSTĘP (Camp)

- Przekleństwo monolitu (Camp, Carter)
- Okrwawiony bóg (Howard, Camp)
- Córka lodowego olbrzyma (Howard)
- Gniazdo lodowego robaka (Camp, Carter)
- Królowa Czarnego Wybrzeża (Howard)
- Dolina zaginionych kobiet (Howard)
- Zamek grozy (Camp, Carter)
- Pysk w ciemności (Howard, Camp, Carter)

[ART, Kielce 1991]

Shimik | 2016-03-06

Conan, kim on właściwie jest? Mięśniakiem z dużym mieczem! W każdej historyjce posługuje się właśnie tym, bo rozumem nie grzeszy. Gdyby nie to, że jest wielki to dawno zniknąłby wśród innych wojowników jego pokroju pokazywanych w książkach o nim. On zawsze wyróżnia się wzrostem i muskulaturą. Czy jest coś jeszcze? Chyba tylko to, że w każdym opowiadaniu jest ten sam schemat: Conan niszczy tych co mu się narazili.

Finkla | 2017-11-28
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 28 listopada 2017

Hmmm, chciałam przeczytać klasykę fantasy, zajrzeć do Conana Barbarzyńcy. W miarę możliwości, zaczynając od jak najwcześniejszej części. Wydawało mi się, że dwójka powinna spełniać wymagania — jedynki pod ręką nie było. A tu kiszka — okazało się, że ten tom(ik) to historyjki spisane głównie przez Campa i Cartera, na podstawie notatek pozostawionych przez twórcę postaci. Tak wyszło z chronologii przygód. Na osiem opowiadań tylko przy trzech jako jedyny autor widnieje Howard. Przy trzech nie pojawia się w ogóle.

Fakt, że te trzy oryginalne wydają się najciekawsze — oprócz czystej rąbanki zawierają jeszcze jakieś przemyślenia protagonisty, jego szczątkową filozofię, opisy religii... Najpoważniejszą wpadkę merytoryczną (księżyc w kształcie sierpa wschodzący na początku nocy) znalazłam w którymś fanfiku. Inna rzecz, że Howard wykazuje najwięcej odwagi w scenach damsko-męskich (co niekoniecznie uznaję za zaletę).

Więcej marudzenia tutaj:...

fik | 2017-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2017

Moje kolejne spotkanie z howardowskim Cymmeryjczykiem jak zwykle bardzo sentymentalne i udane, I chociaż nie jest to literatura z najwyższej pułki to stanowi ona miłą odskocznię od współczesnych dzieł ( a język jak napisana jest ta książka to miodzio ), a w sumie czym by była ta literatura bez klasyków.

Gilgamesz | 2017-10-08
Przeczytana: 02 października 2017

Kontynuacja przygód młodego barbarzyńcy. Kolejne przemierzane przez niego królestwa i krainy, a wiec i kolejne kłopoty w które zostanie wciągnięty niebieskooki barbarzyńca. Kolejni przeciwnicy, kolejne zdekapitowane ciała pozostawione za Conanem z Cymerii. Piękne kobiety o pełnych piersiach, które nie potrafią oprzeć się muskulaturze i dzikości naszego bohatera.

Jest to kolejny tom luźnych opowiadań połączonych krótkim wstępem przed każdym, tworzący w ten sposób w miarę jednolitą fabułę opowieści o Conanie, jego dalszych dziejów. Fabuła jest prosta niczym cięcie oręża barbarzyńcy, gdzie zły przeciwnik traci głowę, a jego ciało zostaje pokarmem na pastwę sępów i hien.

W sam raz zaraz po przebudzeniu gdy kawa jeszcze nie gotowa.

Antoniuss | 2016-03-09
Przeczytana: lipiec 2014

Conan był na swoim podwórku pierwszy, zatem nie musi silić się na oryginalność. Zasadniczo, wszystkie sprawy rozwiązuje w ten sam sposób - ciosem miecza. Nie jest to rozwiązanie idealne - nawet Conan musi czasami uciekać, porzucając wszystko, co z takim trudem (czy poprzez intensywne machanie mieczem) gromadził. A ponieważ nie jest całkowitym prostakiem (chociaż bywa - w ,,Córce lodowego olbrzyma" uporem mógłby pokonać najtwardszego osła. Intelektem już niekoniecznie), zdaje sobie sprawę, że samym mieczem nie zdoła ocalić swoich bliskich (którzy w opowiadaniach padają niczym muchy), to jednak twardo trzyma się obranej przez siebie drogi, bo Conan fałszem gardzi, a nie ma nic bardziej szczerego niż cios mieczem przez łeb.

Luna | 2015-02-21

Conan wpada w nowe tarapaty. Nie mogło być jednak inaczej, gdy w grę wchodzą wielkie bogactwa i piękne kobiety. Po raz kolejny dostajemy zbiór arcyciekawych opowiadań, które czyta się z przyjemnością.

Klucznik | 2016-03-06
Przeczytana: 12 lutego 2016

Po pierwszym tomie zacząłem z zapałem śledzić losy Conana. Historia o tym skądinąd znanym bohaterze może i jest długa, ale fascynująca i człowiek nie może się od niej oderwać. Polecam!

supermariobros | 2011-11-21

Skoro ludzie daja 10 gwiazdek przasnym ksiazkom Tolkeina, to mysle, ze cykl o barbarzyncy zasluguje na conajmniej 9. Ten typ fantasy duzo bardziej odpowiada mi od historii o krasnoludkach ,trolach , ograch i elfach. Ocene daje przekrojowo za caly cykl a nie za te szczegolna ksiazke, chociaz kontynuacje w pozniejszych tomikach nie zawsze trzymaly poziom. U Howarda i pierwszych kontynuatorow jak de Camp i Carter, Conan przedstawiony jest jako barbarzynca, oportunista i typ raczej z pod ciemnej gwiazdy. Pozniejsi pisarze dopiero zaczeli go polerowac i czesto dodawac watki, ktore do tego cyklu raczej kiepsko pasuja.
Dziewiatka za stworzenie ciekawej postaci fantasy , nie obciazonej ckliwymi namietnosciami i poprawnoscia polityczna.

Marcin | 2010-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2010

Ach, Conan! Każdy fan Heroic Fantasy powinien zakochać się w tych opowiadaniach. Drugi tom opowiadań postępującego zawsze honorowo barbarzyńcy, lekko, jak to barbarzyńca, przygłupiego, ale sprytnego włodarza miecza. Krótkie opowieści uporządkowane są chronologicznie, co mi osobiście dosyć przypadło do gustu, gdyż śledzenie wędrówki Conana na załączonej mapce jest fajnym dodatkiem do czytania. Na wielki plus zasługują na pewno czysto Howardowe opowiadania (Królowa Czarnego Wybrzeża to prawdziwa perła w tym tomie), ale reszta opowiadań edyt. de Campa i Cartera również dotrzymują poziomem.

Kern | 2017-06-05
Na półkach: Przeczytane, Fantasy

To taka książka o której można powiedzieć wiele złego: że słaba fabuła, naiwna, niepoważna itd.
Ale autor posiada dwie kluczowe umiejętności, które sprawiają, że jego opowieści są niezwykle wciągające:
umiejętność kreowania alternatywnego świata (na równi z Tolkienem) oraz umiejętność prowadzenia akcji.
Jak zwykle w cyklach te pierwsze części są lepsze niż środkowe. Końcowe zaś są tylko cieniem.