Kroniki Czarnej Kompanii

Cykl: Czarna Kompania (tom 1-3)
Wydawnictwo: Rebis
Chronicles of the Black Company: The Black Company, Shadows Linger, The White Rose
kronika, kompania, ciemność
corrum

Ciemność walczy z mrokiem, gdy pokryci bliznami najemnicy z Czarnej Kompanii bezwzględnie wykonują swą robotę. Wszelkie wątpliwości zostają pochowane razem z poległymi towarzyszami broni. Pogrążone w wojnie krainy z nadzieją oczekują wypełnienia pradawnego proroctwa, wieszczącego narodziny Białej Róży, która może odmienić losy świata. W wypełnieniu proroctwa lub w jego zniweczeniu kluczową rolę może odegrać Czarna Kompania. Kogo będzie stać, by zdobyć lojalność ostatniej z odwiecznych Kompanii, i komu zaufa Konował i zgraja jego najemników?
Zebrane w jednym tomie pierwsze trzy części serii, która zrewolucjonizowała fantasy. Nowa edycja cyklu o Czarnej Kompanii składać się będzie z czterech tomów: „Kroniki Czarnej Kompanii”, „Księgi Południa”, „Powrót Czarnej Kompanii”, „Zagłada Czarnej Kompanii”.

źródło opisu: okładka

czytamcałyczas | 2016-04-05

To jest coś,to jest fantasty.Napisane złotymi literami,na brylantowym papierze.
Co ja przeżyłem czytając te książkę.To tylko ja sam wiem,ale to było coś.
Te przeżycie.
Konował,Kruk.Zalewacz,Pupilka to tylko cześć tej niezwykłej kampanii.Czarnej dodam,samej magii to tu tak sobie.
Ale za to był latający wieloryb.W sumie super pomysł.
Książka niezwykła.I teraz czytam Księgi Południa.Ale to potem.

enedtil | 2010-04-13
Przeczytana: luty 2010

Co prawda książka jedna ale zawierająca w sobie 3 tomy sagi o Czarnej Kompanii. Postanowiłam skomentować każdy tom z osobna. I tak Tom.1 Czarna Kompania. Urzekła i zawładnęła mną. To jest to co kocham: magia i miecz. Z początku była dla mnie zbyt chaotyczna, gubiłam się jeśli chodziło o bohaterów, jednak z każda kolejną stroną wszystko stawiało się coraz bardziej jasne. Akcja nabierała tępa, trzymała w napięciu, nie sposób było się oderwać. Świetna fabuła i różnorodność postaci. Wielkie brawa za Schwytanych.

Tom 2 'Cień w ukryciu'. I cóż. Początkowo denerwował mnie brak Czarnej Kompani. Za mało o nich, za dużo o Zalewaczu. Męczył mnie ten wątek, jednak jestem bardzo mile zaskoczona jak się on zakończył. Na prawdę świetna postać. Co do trzymającej w napięciu akcji. Dla mnie zaczęła się w momencie oblężenia Czarnego Zamku. Od tej pory pochłaniałam kartkę za kartką z niepokojem śledząc kolejne losy bohaterów i ich decyzje. Rewelacyjna końcówka. Po skończeniu książki moje serce biło...

Mgła. Nie widzisz swojego towarzysza, który idzie trzy kroki przed tobą. Strach, niepewność. Z mgły wychodzi brudny, zakurzony, zarośnięty, stary człowiek w brzydkim, niedopasowanym napierśniku. Wygląda na weterana, ale was jest czterech. Nie wiecie, że jesteście trupami. To Czarna Kompania, synek! To najlepsi weterani tylu wojen, ile masz włosów na głowie. Radziłbym się poddać, ale ups! nie bierzemy więźniów!
Nie słyszałeś o Czarnej Kompanii? To największe badassy na kontynencie. Służą czystemu złu, nie znają litości, nie znają pojęcia "pokój". To Czarna Kompania, synek! Podopieczni Śmierci, wrogowie wszystkiego co szkodzi ich zyskom.

Zebrane pierwsze trzy tomy cyklu "Czarna Kompania" to uczta dla wielbicieli brudnej fantastyki. Do dzisiaj wielu pisarzy wzoruje się na Cooku.
Ale przejdźmy do oceny:
Najpierw plusy.
- Język, doskonale wpisany w akcję. Dobrze odwzorowany, brudny, ale nie za bardzo. Pięknie wpasowany w trudne najemnicze życie.
- Zgrabne przedstawienie morali...

jw23 | 2013-09-22
Przeczytana: 15 września 2013

Po namowie znajomego, miłośnika gatunku, kupiłem nowe łączone wydanie "Czarnej Kompanii". Po przeczytaniu pierwszego tomu miałem mieszane uczucie, spodziewałem się czegoś więcej, jednak tom drugi i trzeci wciągnęły mnie już całkowicie. Ta napisana w 1984r. powieść zaskoczyła mnie swoją odmiennością - jeśli ktoś czytał "Grę o Tron" może być zaskoczony. "Czarna Kompania" jest zgoła odmienna i niepowtarzalna. Zdecydowanie polecam.

Vaherem | 2013-10-23
Przeczytana: 23 października 2013

Dawno żadna książka nie sprawiła mi tyle problemów z oceną. Bez dalszego owijania w bawełnę, bez rozpisywania się kim jest autor i o czym jest książka, przechodzę do plusów i minusów.

Najpierw minusy:
- Trzy tomy w jednym. Kroniki to zbiorcze wydanie trzech tomów i to czuć. Na początku pierwszego tomu łatwo dałem porwać się biegowi wydarzeń, akceptując to, że zostałem rzucony w sam środek historii Czarnej Kompanii. Ale kilkuletnie przeskoki na początku drugiego i trzeciego tomu to tragedia, człowiek niczego nie ogarnia, ma wrażenie "WTF!?". Moje tępo czytania tragicznie wtedy spadało.

- Kronikarski styl. To tylko pusta nazwa. Mamy narracje prowadzoną z punktu widzenia Konowała, ale to nie jest kronikarski styl. Zresztą ta forma prowadzenia opowieści wyczerpuje się już w drugim tomie, gdzie mamy fragmenty pochodzące od Marona Zalewacza, które potem-niby z obowiązku do kronik włączył Konował.

- Trochę mało wiemy o tamtym świecie, a ja chciałbym wiedzieć więcej. Konował pisze...

Kamil | 2015-04-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Fantasy
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Są takie książki, które trzeba znać. Są takie książki, które każdy fan fantasy powinien znać, jeśli chce uważać się za fana gatunku. Takim cyklem jest niewątpliwie historia Czarnej Kompanii napisana przez Glena Cooka. Po raz pierwszy opublikowana w 1984 roku opowieść, w której dopatrzymy się wielu wojennych alegorii, stąd niezwykła popularność książki wśród żołnierzy biorących udział w Wojnie o Zatokę. Już od dawna chciałem ją przeczytać i sprawdzić na własnej skórze, czy faktycznie jest się czym zachwycać - w końcu mi się udało, i z czystym sumieniem mogę Wam powiedzieć jedno - na pewno zbiorę cały cykl, nie ma innej opcji! Zapraszam Was na recenzję pierwszego tomu historii, Kronik Czarnej Kompanii.

Czarna Kompania to grupa najemników, którzy walczą od setek lat po różnych stronach barykady - zależy kto płaci i kto lepiej płaci. Nasuwa się oczywiste pytanie, czy nasi główni bohaterowie są w takim razie postaciami negatywnymi, a całą Kompanię...

ignus | 2011-02-05
Przeczytana: 2011 rok

Fajny pomysł na literaturę zrealizowany w wyjątkowo chaotyczny i męczący sposób. Rozumiem, że niby styl kronikarski, ale litości - często trudno w ogóle zrozumieć co się dzieje i po co. Krótkie opisy wrażeń z poszczególnych części poniżej:
"Czarna kompania" - droga przez mękę. nie wiadomo kto jest kim, po co ruszają gdziekolwiek, całość jest tak chaotyczna, że myślałem, że nie podołam. Najgorzej wspominam właśnie pierwszą część.
"Cień w ukryciu" - tu już lepiej, mniej bohaterów, jakaś intryga - fajnie poprowadzona ale na dłuższą metę była kompletnie bez sensu. Dwie narracje, fajnie opisana przemiana zalewacza. pomimo braku większego sensu niektórych zdarzeń czytało się przyjemnie.
"Biała róża" - działania dalej nie mają większego sensu, zwrot akcji z Gawronem był co najmniej oczywisty. Po raz kolejny chaotyczność w opisie zdarzeń. Może gdyby całość została opisana w odpowiedni sposób wszystko to co Czarna Kompania robiła nabrałoby większego sensu?

Ogólnie to książkę oceniłem jako...

elcarmello | 2011-03-09
Przeczytana: 04 marca 2011

Muszę przyznać że Glen Cook stworzył coś niesamowitego. Mroczny świat opanowany przez wojnę a w samym środku czarna kompania, banda zbirów i najemników, których po prostu nie da się nie polubić. Nie zawsze stają po słusznej stronie, często popełniają błędy, ale zawsze wychodzą z opresji. Z początku historia opowiadana z perspektywy kronikarza kompanii sprawia wrażenie chaotycznej, ciężko połapać się w wątkach, natłok postaci potrafi namącić w głowie. Jednak z biegiem czasu i rozwojem akcji, wszystko układa się, łączy i zazębia. Wychodzi z tego naprawdę kawał solidnego, mrocznego i ciężkiego fantasy. Polecam każdemu, rewelacja!

Vayar | 2016-07-22
Przeczytana: 02 lipca 2016

Moim zdaniem jedna z ciekawszych powieści fantasy, barwnie wykreowani bohaterowie, humor i klimat. Polecam.

Wyżej opinia prosta i zwięzła, zawierająca w skrócie to, co chcącym przeczytać można powiedzieć. Niżej mogą być już spoilery, chociaż nie jakieś rażące.

Jeden tom, trzy książki. Zwykle gdy czytam w taki sposób nie umiem powiedzieć nic o jednej pojedynczej. Akcja zlewa się w jedną całość. Tutaj zaś było inaczej. Granice są wielkie i wyraźne, zmienia się też lekko styl pisania albo tłumacz.

Czarna Kompania - sam początek. Najpierw lekki nieogar w sytuacji, później wciąga. Od pierwszych stron rzuca się w oczy zarówno mnogość nazw jak i starannie wykreowani bohaterowie. Taki Kruk - pojawia się znikąd, wejście smoka, trzy trupy i jakoś to będzie. Największy twardziel i drań, a na boku przybrany tatuś kilkuletniej głuchoniemej wiejskiej dziewczynki, która zawdzięcza mu życie. Z miejsca go polubiłam. Akcja przenosi się z miejsca na miejsce, ale nie skacze. Autor zrobił coś, na...

Gromvolt | 2018-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2018

W pierwszym tomie od jednego rozdziału do drugiego było sporo kartek, a nie zawsze miałem czas żeby przeczytać dany rozdział cały,przez co się miotałem w fabule.Pozostałe dwa tomy były bardzo dobre,nie które pomysły autora mnie bardzo pozytywnie zaskoczyły.